Irlandia: Rasistowskie ataki na domy imigrantów

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Niepokojące wydarzenia w północnoirlandzkim mieście Portadown. Trzy rodziny imigrantów, w tym jedna z Polski, stały się obiektem ataków na tle rasistowskim. Nieznani sprawcy powybijali szyby w oknach, oblalii ściany farbą i rzucali jajkami.

W domu polskiej rodziny wybito szyby we frontowych oknach, a dom umazano farbą. Z kolei samochód należący do imigrantów ze Wschodniego Timoru obrzucono jajami – rodzina ta już po raz trzeci spotkała się w wrogością miejscowych. Wcześniej również wybito im szybę w oknie domu, nieznani sprawcy wybili też szybę w ich samochodzie.

Obok Polaków, po sąsiedzku, mieszka litewska rodzina, która również w ostatnich dniach ucierpiała wskutek ataków na tle rasistowskim. W ich domu również celem stały się szyby we frontowych oknach. Wszystkie trzy zaatakowane rodziny mieszkają w tym samym rejonie północnoirlandzkiego miasta Portadown. Policja zakwalifikowała wszystkie zgłoszenia jako przestępstwa na tle rasistowskim.

Polska rodzina, która nie chce ujawniać swojej tożsamości, w rozmowie z dziennikarzami nie kryje szoku po tym, co się stało. – Dlaczego ktoś nam to zrobił? Jesteśmy ciężko pracującą rodziną, która uwielbia to miasto, chcemy się tu osiedlić na dłużej. Takie incydenty nas nie odstraszą – mówią Polacy, których rodzina składa się z czterech osób. Syn i córka studiują na Wyspach. – Ktoś zrobił to około godz. 4 rano. Usłyszeliśmy brzęk tłuczonego szkła. Nie rozumiem powodów takiego zachowania – opowiadają rodacy.

Podobne odczucia ma rodzina z Timoru. – Mamy pięcioro dzieci, wszystkim się tu bardzo podoba. Czasem miejscowe dzieciaki je przezywają, ale to przecież wśród dzieci normalne. Jednak w ostatnim czasie dzieje się dużo złego – rozbite jajka na samochodzie, wybite okno w domu i wybita szyba w aucie. Razem z mężem ciężko pracujemy, dzieci się uczą, poznają nowe koleżanki i kolegów. Ogólnie wszyscy nas tu traktują dobrze, wszystko psują tylko te ostatnie wypadki – mówi imigrantka.

Litewska rodzina była przesłuchiwana przez policję jako ostatnia. Pozostali sąsiedzi w rozmowie z mediami podkreślali, że wszystkie zaatakowane rodziny są w sąsiedztwie bardzo lubiane i uważane za spokojne i pracowite. – Wiem, że ci bandyci są w mniejszości. Imigranci są bardzo pożądanymi członkami naszej społeczności. Są dobrymi sąsiadami i powinno się im pozwolić tu spokojnie żyć – mówi jedna z miejscowych kobiet.

W przypadku Polakow to

W przypadku Polakow to raczej ksenofobiczne ataki, a nie rasistowskie.

Znowu jakaś prawicowa

Znowu jakaś prawicowa bojówka bawi się w "oczyszczanie kraju". Kiedy to gówno się skończy?

Albo jakies gnojki. Zawsze

Albo jakies gnojki. Zawsze znajda sie tacy, ktorzy szukaja winnych, maja swoje uzasadnienia i sie nie boja dzialac. Watpie zeby to sie kiedykolwiek skonczylo.

Jazda dopiero się zaczyna.

Jazda dopiero się zaczyna. Europe czeka eksplozja nacjonalizmu.

Masz, niestety, rację

Wzrost nacjonalizmu, narodowego szowinizmu, widać w całej Europie. Winny jest temu kryzys i absurdalne lęki przed "obcymi" wywołane przez niego, ale również tlący się nieustannie i podsycany nieustannie przez prawicę (ale również i lewica, ta socjaldemokratyczna, nie jest bez winy) egoizm narodowy. Gdy jest małe bezrobocie, to toleruje się "obcych", gdy wzrasta to trzeba ich wywalić na zbity pysk. Ksenofobia to silne uczucie i odradza się w Europie z nową siłą. Tak, czeka nas wzrost nacjonalizmu i konfliktów społecznych. Jak wykorzysta to lewica? Może, gdy wróci do swych korzeni, tzn. zajmie się pracownikami, a nie tematami zastępczymi, to zmieni sytuację. I najważniejsze: musi się ZJEDNOCZYĆ! Przynajmniej w kwestiach najważniejszych, najbardziej istotnych.

Te ich leki nie sa takie

Te ich leki nie sa takie znowu absurdalne, bo od 2004 sporo ludzi wyjechalo z Polski i mieszka na wyspach. Wiadomo ze takie ataki sa chore. A jakie sa tematy zastepcze?

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.