Izrael: policja zburzyła 40 domów Beduinów

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

 Awad Abu Freih rzecznik Komitetu Ludowego Araqib 27 lipca siły Izraelskie zniszczyły 40 domów Beduinów na pustyni Negev. Około 4:30 rano 1500 policjantów z bronią w rękach wraz z jednostką specjalną, helikopterem, oddziałem konnym i buldożerami wkroczyło do wioski el Araqib i zaczęło niszczyć wszystko co tam zastali.

Ponad 300 osób, głównie dzieci zostało przemocą usuniętych ze wsi i obserwowało jak policja niszczy ich domy. Masowa eksmisja jest pochodną planu Jewish Nationa Fund, który chce utworzyć na terenie wsi "Las Negev", co pozbawi Beduinów nie tylko domów, ale też ziemi i środków do życia.

Atak miał miejsce ledwie dzień po tym jak premier Benjamin Netanyahu ostrzegł przed sytuacją gdy "różne elementy będą żądały narodowości i praw wewnątrz Izraela, na pustyni Negev na przykład, jeśli został wydzielony rejon bez żydowskiej większości.To stało się na Bałkanach i to jest prawdziwa groźba".

Od powstania Izraela Beduini walczą o zachowanie swoich domów i prawa do ziemi. Od 1948 do 1966 roku rządy uznały w sumie 85% powierzchni pustyni Negev za grunty państwowe. Beduini nie otrzymują od państwa właściwie żadnych usług. Jak podała Al Jazeera około połowy wszystkich Beduinów mieszka w wioskach, które rząd Izraela uznaje za "nielegalne" tak jak zniszczoną niedawno el Araqib.

źródło: alternativenews.org

Państwo Izrael czerpie

Państwo Izrael czerpie pełnymi garściami z doświadczeń III Rzeszy.

Prawda jest taka, że Izrael

Prawda jest taka, że Izrael jest tym "elementem", który bezprawnie uzurpuje sobie prawa do tych terytoriów usuwając z nich ludzi żyjących tam z dziada pradziada. Mam wrażenie, że Żydom wydaje sie iż teraz moga bezkarnie zabijać w bestialski sposób, wysiedlać ludzi i niszczyc ich domy dlatego, że ich przodkowie byli mordowani przez nazistów. No niestety dzieki temu stają się tacy sami jak ich niegdysiejszy kat z tą różnicą, że mają oni poparcie tzw. "cywilizowanego świata".

zgodnie z prawem

zgodnie z prawem międzynarodowym państwo Izrael istnieje całkowicie legalnie. że niby arabowie tam byli wcześniej? ok. ale żydzi byli jeszcze wcześniej więc mają prawo do tej ziemi. poza tym skoro wg ciebie izrael nie powinien istnieć to gdzie niby trzeba teleportować 6 mln jego obywateli?

Arabowie to są Semici,

Arabowie to są Semici, żydzi to są Semici i mówienie kto tam był wcześniej to jest absurd. Jakie to ma niby dawać komuś prawo do ziemi? W tym sensie do terenów zamieszkałych obecnie przez słowian, mają prawo celtowie i germanowie, bo byli tu wcześniej. Co to za nacjonalistyczne bajki o krwi i ziemi?

znowu nie ogarnąłeś o co

znowu nie ogarnąłeś o co chodzi. kolega hare stwierdził, że izrael bezprawnie tam istnieje bo arabowie żyją tam "z dziada pradziada". więc dałem mu do zrozumienia, że żydzi żyli tam jeszcze wcześniej. a poza tym to cały świat arabski nie jest w stanie zdzierżyć istnienia izraela a nie na odwrót więc zastanówcie się kogo popieracie. po za tym gdzie miałoby się podziać to 6mln ludzi? kolejny holocaust wam się marzy? palestyńczycy są w owiele lepszej sytuacji bo jak muzułmanie sami twierdzą są przedewszytkim muzułmanami a dopiero potem narodami, więc dlaczego te wszystkie super-fajne kraje jak KSA czy Jordania ich nie przygarną?

Żydzi nie żyli tam przed

Żydzi nie żyli tam przed Arabami jeśli już trzymać się faktów.

Na razie holocaust (dokładnie używając tych słów) zapowiedziały władze Izraela Palestyńczykom. Mylisz ofiarę z katem w tym przypadku.

Arabowie jako arabowie

Arabowie jako arabowie wywodzą się z półwyspu arabskiego i przyszli do obecnego izraela razem z ekspansja islamską w VI czy VII w. Izrael istniał tam o wiele wcześniej. Oczywiście wcześniej byli tam jacyć filistyni, kananejczycy (czy jak im tam) ale aktualnie nikt nie czuje się spadkobiercą tych narodów które więc formalnie te narody już nie istnieją i niewidze powodu by nieistniejący naród miał mieć własne państwo.

Poza tym dalej nie napisałeś co zrobić z Żydami po likiwdacji ich państwa. Czekam na pomysły.

A ja się ciebie pytam co

A ja się ciebie pytam co robić z milionami Arabów? Wymordować, tak jak to teraz realizuje państwo Izrael? Jaka jest moja rada? Rozstrzelać wszystkich nacjonalistów po obu stronach barykady, a potem żyć w pokoju na jednej ziemi.

A ja się ciebie pytam co

A ja się ciebie pytam co zrobić z milionami Żydów? Wymordować, tak jak teraz realizuje to Hamas?

Izrael dobrze robi, że trzyma ich pod butem bo inaczej już dawno by nie istniał. A aktualnie Izrael nie ma żadnych roszczeń terytorialnych a palestyńczycy pomimo tego, że dostali autonomie to chcą więcej i więcej. Więc to oni powinni się najpierw uspokoić.

Już ci napisałem co

Już ci napisałem co zrobić, ale widzę, że ty z góry już masz ustalony pogląd i nie ma sensu dyskutować. Sugerowałbym jednak doczytać coś na temat tego konfliktu, żeby nie pisać absurdalnych tez sugerujących, że Hamas mógłby zniszczyć największą machinę wojenną w regionie.

Xavier nie doceniasz chyba

Xavier nie doceniasz chyba Izraela. Armia tego kraju jest jedną z najnowocześniejszych i lepiej wyposażonych na świecie, niektóre patenty na broń odkupuje od nich Wujek Sam.

Przecież to właśnie

Przecież to właśnie napisałem - Hamas nie byłby wstanie pokonać tej machiny wojennej, nawet gdyby bardzo chciał.

No napisałeś, faktycznie.

No napisałeś, faktycznie. Zamordować wszystkich nacjonalistów a potem zmusić ludzi aby żyli w pokoju. Ciekawe jak chcesz to osiągnąć? Równie genialnym rozwiązaniem jest wysłanie grupki aktywistów w dredach i kolorowych "awangardowych" ubrankach aby ich przekonali, że zabijanie jest zue.

Człowiek o umyśle i

Człowiek o umyśle i poglądach lewicowych czy anarchistycznych zakłada (słowo "wierzy" mogłoby tu wywołać niepotrzebną burzę), że człowiek z natury jest dobry i nie dąży do konfliktu. Poprzez fundamentalistyczną indoktrynację w różnych etapach rozwoju nabiera złych nawyków, ksenofobicznych poglądów, jest uczony że drugi człowiek to wróg i trzeba działać tylko i wyłącznie na swoją korzyść, innych po drodze depcząc buciorami. Do takich ludzi zaliczam nacjonalistów. Bez nich na świecie nie byłoby wojen. Konkludując, ludzi nie trzeba zmuszać, jak to napisałeś/-łaś, do pokoju. Człowiek z natury woli współpracować, niż rywalizować ze sobą drogą wzajemnych antagonizmów.

Kilka uwag. Piszesz "jacyć

Kilka uwag. Piszesz "jacyć filistyni, kananejczycy" a potem tak "zrobić z Żydami po" czyżbyś wartościował różne narody, że jednych piszesz z dużych a drugich z małej litery ??? Raczej Żydzi należy pisać z małej tak jak muzułmanie, chrześcijanie bo to wyznawcy "jakieś" tam religii. I owi starożytni żydzi wywodzili się z różnych plemion semickich może też z tych jak ich to pogardliwie określiłeś jakiś tam Filistynów czy Kananejczyków no chyba że wierzysz bajeczki o dwunastu plemionach. Zresztą większość historii opisanej w Biblii czy tez w Torze to bajeczki i do tego zapożyczone od innych np. bajeczka o Mojżeszu to nic innego jak plagiat historii o Sargonie (http://pl.wikipedia.org/wiki/Sargon_Wielki) tylko jest taka różnica że ten pierwszy to postać wymyślona a drugi żył naprawdę. Trudno więc ich określać jako naród. Tymi kategoriami dopiero faszyści-syjoniści zaczęli się posługiwać. Warto zapoznac sie z „Wymyślenie żydowskiego narodu” Szlomo Sanda. Masz rację co do arabskiej ekspansji na tereny Palestyny tylko niestety nie napisałeś albo tego nie wiesz że ówcześni żydzi albo jak chcesz Żydzi (o żadnym wygnaniu przez Rzymian nie ma mowy i chyba nie wierzysz w te bajeczki) przeszli na islam bo to się im opłacało i obecnie Palestyńczycy są w prostej linii (genetycznie) potomkami starożytnych żydów-Żydów. Tego dowodzą badania haplogrup i tego się nie da oszukać żadną propagandą. Co więcej badania haplogrup dowodzą że współcześni żydzi-Żydzi są potomkami Chazarów i tyle mają wspólnego żydami-Żydami starożytnymi co ja z Eskimosem. Dlatego też tylko Palestyńczycy mają prawo do Palestyny. Nauki kolego nie oszukasz. Co więcej w artykule jest mowa o Beduinach (http://pl.wikipedia.org/wiki/Beduini), którzy byli tam od zawsze i Pustynia Negev nigdy nie należała do Izraela przed 1949 rokiem. Stała się wojennym łupem Izraela pragnącego dostępu do Morza Czerwonego. I to co od wielu lat Izrael wyprawia tam jest zwykłym rasizmem, nacjonalizmem.

Spoko, skoro Żydzi nie

Spoko, skoro Żydzi nie zostali wygnani lub też nie uciekli/odeszli/teleportowali się z tamtych ziem to skąd niby 10 mln żydów rozsianych po całym świecie? Z kosmosu przylecieli czy co? Na pewno nie są to w większości konwertyci bo Judaizm nie jest nastawiony na rekrutacje. To raz. A dwa, genetyczne pokrewieństwo ma marginalne znaczenie w stosnku z narodową tożsamością. Aktualni Żydzi czują się/są spadkobiercami dawnego królestwa. To że Jan Kowalski czy inny n/n ma dalekie korzenie wśród Inuitów czy innych indian nie implikuje tego, że nie jest Polakiem i nie ma prawa do polskiej tożsamości narodowej.

A generalnie cały konflikt i tak zaczeli arabowie. Żydzi stopniowo migrowali w tamte tereny od XV/XVIw, a na dużą skale zaczeli w XIX i XXw. (głównie z powodów prześladowań w Europie). Jednak tubylcom niezbyt spodobał się ten napływ żydów (za zgodą Brytyjczyków) i w 1921 zaczeli robić zadyme. Dopiero później Izraelczycy odpowiedzili powstaniem bojówek i wszystko zaczeło się już kręcić.

Fajnie, że wiesz jak czują

Fajnie, że wiesz jak czują się "wszyscy Żydzi" (na pewno pytałeś każdego z nich). To tak jakby powiedzieć: "Polacy chcą krzyża". To pierwszy bezsens.

Drugi bezsens jest taki, że nie ma absolutnie żadnego znaczenia, kto się czuje spadkobiercą jakiego królestwa. Mogą się czuć spadkobiercami kosmitów i to by miało takie samo przełożenie na rzeczywistość. Ważne jest to, kto aktualnie mieszka w danym miejscu. Zresztą państwo Izrael uznaje tą zasadę, bo przeprowadziło czystki etniczne i nie zamierza pozwolić na powrót wypędzonej ludności palestyńskiej (wypędzonej dzięki terrorowi bojówek izraelskich - pamiętajmy o tym).

Z drugiej strony, tzw. "autonomia palestyńska" jest tak koślawa terytorialnie, że nie nadaje się na funkcjonujący organizm. Do tego dochodzi bezprawne (nawet w świetle izraelskiego prawa) zagarnianie ziemi pod budowę muru, które już całkowicie uniemożliwia funkcjonowanie gospodarcze Palestyńczykom. Nie wspominając już o nielegalnej blokadzie Gazy. Nie mogą więc dziwić roszczenia terytorialne Palestyńczyków.

Co do historycznego współistnienia, Żydzi zawsze żyli na tym terenie w okresie panowania państw muzułmańskich i nie było z tym specjalnych problemów. Imperia muzułmańskie pobierały podatki od niewiernych, ale przecież nie tylko od Żydów i generalnie wbrew pozorom odznaczały się dużą tolerancją religijną.

Gdyby Żydzi mieli wyjebane

Gdyby Żydzi mieli wyjebane na Państwo Izrael to ono już dawno by padło, a skoro dalej się trzyma pomimo 100 mln pomimo milionów sąsiadów którzy z chęcią by ich potopili w morzu śródziemnym to chyba coś jest na rzeczy.

"Ważne jest to, kto aktualnie mieszka w danym miejscu."

odpowiedź jest prosta: w większości Żydzi.

"Nie wspominając już o nielegalnej blokadzie Gazy"

Legalna, nie legalna. Jakieś rozwiązanie to jest. W każdym razie Gazę blokuje też Egipt a na nich jakoś nikt nie pluje.

"Nie mogą więc dziwić roszczenia terytorialne Palestyńczyków."

Dziwić może i nie mogą co jednak nie zmienia faktu, że ta ziemia należy się Żydom.

"Żydzi zawsze żyli na tym terenie w okresie panowania państw muzułmańskich i nie było z tym specjalnych problemów"

Bo było ich na tyle mało, że byli lokalną atrakcją turystyczną. Kiedy w XIX i XX w. zaczeli masowo migorwać to arabowie zaczeli zamieszki i ataki na nich.

no przecież izrael łapa w

no przecież izrael łapa w łape z usa to największe demokracje na świecie i krzewiciele wolności i swobód obywatelskich.......

Państwo Izrael posługuje

Państwo Izrael posługuje się metodami faszystowskimi.

ale wy pierdzielicie wciaz

ale wy pierdzielicie wciaz na ta sama nute.
to juz nudne.
chyba kazdy widzi jaki jest izrael i jakie ma metody.
to samo usa itd.
wezcie sie lepiej za anarchistyczna robote a nie czas marnujcie.

no to lec goł hej hoł!

no to lec goł hej hoł!

tak nie można

żądam usunięcia artykułu gdyż jest skrajnie antysemicki ! Gdyby tak rzeczywiście było jak tu jest opisane to media by coś o tym mówiły i ONZ by coś zrobiło , a tak to jest stek oszczerstw ! jeszcze te antysemickie komentarze...

Jaja sobie robisz?

Jaja sobie robisz?

a niby dlaczego miałbym

a niby dlaczego miałbym "sobie jaja robić" ?

chcialbym tylko zauwazyc

chcialbym tylko zauwazyc (przy absolutnym braku poparcia dla izraelskich nacjonalistow), ze Syria traktowala Palestynczykow w gorszy sposob niz Zydzi.

natomiast w kwestii Izraela jako potegi militarnej... hmmm, to nie jest takie proste ze Hamas nie jej nie zagrozi. tak samo USA jako panstwo wydajace ponad 50% swiatowych wydatkow na zbrojenia nie powinno miec problemow w Afganistanie czy Iraku, prawda?
Izrael moze pokonac wszystkich sasiadow na raz, ale z Hamasem to nieco inna bajka.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.