Konflikt pomiędzy nacjonalistami a anarchistami na kijowskim Majdanie

Świat | Protesty | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

9 lutego przedstawicielom oddziału anarchistycznej „Czarnej Gwardii” nie dano złożyć przysięgi Samoobrony Majdanu i wypchnięto ich za barykady. Według użytkownika Facebooka Anya Wtikenwneider aktywną rolę po stronie przeciwnej w tym w konflikcie zajęli członkowie „Svobody”.

Informacja ta została również potwierdzona przez działacza organizacji „Narodny Nabat” (Alarm Ludowy), wchodzącej w skład anarchistycznej „Czarnej Gwardii”, który opowiedział o szczegółach konfliktu ze „Svobodą”.

Później opis tych wydarzeń pojawił się także na anarchistycznym portalu „Avtonomnoe Dejstwie”. Do tej pory nie udało się uzyskać komentarza komendanta Samoobrony Majdnu – Andrzeja Parubija.

Jak było wczoraj (9 lutego)? Jak to najlepiej scharakteryzować?

Wczoraj oddział anarchistyczny „Czarna Gwardia” miał być oficjalnie zaprzysiężony do Samoobrony Majdanu. Zbiórka członków sotni została zauważona przez młodzieżówkę z partii „Svoboda” – C14. W rezultacie, kiedy wybierano brygadzistów, zbliżyła się do nas uzbrojona grupa z C14 (i zwykłych obywateli, którym powiedziano, że anarchiści to antymajdan), prowadzona przez Eugeniusza Karasia, który zaczął się domagać, aby ludzie wyszli za barykadę. Dali do zrozumienia, że na terytorium Majdanu nie będą tolerować sotni, która w przyszłości może sprzeciwić się ich woli i nie będzie się ich bać. Przypomnijmy, że C14 atakowali już wcześniej niezależnych działaczy Majdanu (w tym dziewczyny) takich jak działaczka Spilnej Spravy czy też dowódcę Ukraińskiego Domu (jeden z budynków zajętych przez protestujących – dop. redakcji)

Na apelu anarchistycznej sotni obecny był komendant Majdanu, który oficjalnie miał wcielić Czarną Gwardię do Samoobrony Majdanu. Próbował wytłumaczyć bojówce C14, że ich działanie jest bezprawne, ale dostał propozycję, aby „wypierdalać”. W rezultacie nieuzbrojeni i niezorganizowani anarchiści zostali wypchnięci za barykadę przez uzbrojoną i bardziej liczną grupę nazistów.

Incydent ten po raz kolejny udowadnia, że ‚Svoboda’ próbuje podzielić i zgasić protest. Tiagnybokowi i jego zwolennikom nie jest już potrzebny Majdan, nie jest potrzebna rewolucja.

Czy była to niespodziewana dla Ciebie sytuacja? Bo „Svoboda” była zawsze wrogo nastawiona do wszelkich niekontrolowanych przez nich inicjatyw.

Było by zaskoczeniem, gdyby wcześniej nie atakowali innych działaczy Majdanu. I tak jest to tylko tendencja, którą trzeba zwalczać.

Czy czujesz, że „Svoboda” działa nie koordynując działania z innymi siłami?

Partia „Svoboda” od dawna jest pasożytem na ciele Euromajdanu, rozkłada go od środka. Swoim zachowaniem mówią nam: „Jesteśmy władzą! Słuchaj nas!” A ze wszystkimi kto ma inne zdanie walczy metodami, które nie różnią się od metod „Berkutu”, przeciwko któremu wszyscy walczymy. Za każde krytyczne słowo można trafić do piwnic KMDA (budynek miejskiej administracji Kijowa) na przesłuchanie… i co tam będzie się działo wiedzą tylko porywacze.

W jaki sposób masz zamiar nadal walczyć i sprzeciwiać się monopolizacji protestu przez Svobodę?

Do tej pory nie możemy odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wymaga to czasu i kompleksowych rozwiązań, które nie są obecnie możliwe.

To wydarzenie pokazuje nam, że zasady samoorganizacji na dany moment nie działają. Jedna siła polityczna, liczna i uzbrojona, decyduje za całą Samoobronę, a dowództwo Samoobrony jest niekompetentne i słabe, ulegając w takich konfliktach. Dziś naziole zdecydowali o być albo nie być zarejestrowania między innymi anarchistycznej sotni jako jednostki Samoobrony, jutro zadecydują kogo wsadzić do więzienia, a kogo na tron. Czy to nie jest to, przeciwko czemu właśnie walczy Majdan? Czy to nie przeciwko takim metodom narzucania ludziom swej woli ludzie idą na ryzyko? Wymiana Janukowycza na Tyagnibokowa – godna nagroda dla tych, którzy przez kilka miesięcy na barykadach walczyli o swoją wolność?

Zachęcamy Samoobronę Majdanu do wyrzucenia zdrajców ze Svobody z terytorium Majdanu, ponieważ są oni znacznie bliżej z Berkutem i Partią Regionów, niż z prawdziwą wolnością narodu ukraińskiego.

Poniżej cytuję istotne jak nigdy -
„Kiedy przyszli po socjalistów, milczałem – nie byłem socjalistą.
Kiedy przyszli po związkowców, nic nie powiedziałem – ja nie należałem do związków zawodowych.
Kiedy przyszli po Żydów, nic nie powiedziałem – nie byłem Żydem.
Kiedy przyszli po mnie – nikogo nie było aby wstawiać się za mną.”

Jakie są główne różnice ideologiczne między Svobodą i Czarną Gwardią?

Svoboda opowiada się za hierarchią władzy i jedną silną partią. Czarna Gwardia, odpowiednio, na pozycji samoorganizacji pracowników w miejscu pracy.

Przetłumaczone z: http://www.socportal.info/analiz/anarhicheskaya-sotnya-maydana-prokommen...

Źródło tłumaczenia: http://161crew.bzzz.net

Im bardziej nacjonaliści

Im bardziej nacjonaliści będą monopolizować protest, tym bardziej będzie on tracił poparcie i wygasał. Potem już tylko przyjdzie Janukowycz i pozamiata. Taka jest rola nacjonalistycznych pożytecznych idiotów władzy w tego rodzaju wydarzeniach.

Dlatego syndykaliści

Dlatego syndykaliści nazwali ich koniem trojańskim.

...

Jasne oczywiście !!!
Wszystko zmierza ku nie ubłaganej rewolucji anarcho-społecznej !!!
Nie mogę się doczekać kiedy łukasz.M jak Morlaność powie mi że jestem nie 'L'
L' a jestem Fasze tak na prawdę bo jak pluli to nie mówiłem że pada na wyborach SLD
oni bowiem to iż tylko albowiem powiedzieli nie murlaom
Revolution is nał !!!!!!
Całym sercem z wytryskiem !!!

Czyżby dopiero teraz

Czyżby dopiero teraz zdaliście sobie sprawę kto nadaje ton protestów na Majdanie?

Chyba prześlę wam w prezencie parę kilo dobrej kawy bo trochę z zaspania wam umknęło.

ANTIKLAS.pl | fb

dupa

jebać majdan
ja mam w domu ukraine

Jedna siła polityczna,

Jedna siła polityczna, liczna i uzbrojona, decyduje za całą Samoobronę, a dowództwo Samoobrony jest niekompetentne i słabe, ulegając w takich konfliktach. Dziś naziole zdecydowali o być albo nie być zarejestrowania między innymi anarchistycznej sotni jako jednostki Samoobrony, jutro zadecydują kogo wsadzić do więzienia, a kogo na tron. Czy to nie jest to, przeciwko czemu właśnie walczy Majdan? Czy to nie przeciwko takim metodom narzucania ludziom swej woli ludzie idą na ryzyko?

Denys: Musicie rozróżnić dwa Euromajdany. Pierwszy, który miał miejsce 21 listopada był protestem ludzi wywodzących się z klasy średniej, którzy w większości chcieli podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Aczkolwiek teraz (dwa miesiące później), większość ludzi na ulicach koncentruje się na bardziej praktycznych kwestiach jak brutalność policji, która miała miejsce nocą 1 grudnia, generalnie nie są zadowoleni z rządu i prezydenta. Tak więc integracja europejska była przyczyną protestów, ale dziś jest sprawą drugorzędną.
(...)
Jeśli chodzi o kwestie socjalne, to prawa pracownicze nie są częścią tego co się dzieje. Klasa pracująca, jako klasa nie bierze udziału w tych wydarzeniach. Pracownicy biorą w tym udział, ale nie są zorganizowani, nie partycypują więc jako tako. I mają ku temu powód, obie strony koncentrują się na kwestiach kulturowych, politycznych, które nie dotyczą potrzeb przeciętnego pracownika.

https://cia.media.pl/ukrainski_anarchista_demaskuje_mit_euromajdanu

@

Nie. Incydent ten po raz kolejny udowadnia, że anarchiści są "nieuzbrojeni i niezorganizowani" w związku z czym stanowią łatwy łup dla nazistów i bez problemu można ich wyjebać "za barykadę". A skąd anarchiści mają być uzbrojeni i zorganizowani jeżeli w swojej pokojowo-legalistycznej mentalności, nauczyli się jedynie malować transparenty, tuptać na pokojowych demonstracjach i pierdolić o "samorządności"?

to się nazywa Czarna

to się nazywa Czarna Sotnia....ja pierdole za samą nazwe powinni polecieć

Вечером 9 февраля было объявлено построение новой дружины самообороны Майдана, которая получила неофициальное название "черная сотня".

na stronie Akcji Autonomicznej piszą że ta inicjatywa jest krytykowana wśród anarchistów bo na zebrania przyłażą naziole z jakiejś organizacji Autononomiczny Opór, tlumaczą się że to prywatne znajomości...

Нужно отметить, что не все киевские анархисты положительно отнеслись к данной инициативе, потому что на построение "черной сотни" пришли участники националистической организации "Автономный опир". Инициаторы проекта сказали автору статьи, что специально представителей АО они не приглашали, кто-то привел их по личному знакомству.

http://avtonom.org/news/maydan-shturm-komendatury-ukrainskogo-doma-narod...

może redakcja CIA zamiast 100 tekstu o nędzy protestów na Ukrainie zainteresuje się protestami w Bośni i udziale anarchistów. Korporacyjne media milcza o nich z oczywistych powodów, czemu milczy CIA?

Po pierwsze trollu, jakbyś

Po pierwsze, jakbyś czytał CIA to byś wiedział, że nie milczy: https://cia.media.pl/bosnia_i_hercegowina_rewolta_spoleczna

A jak chcesz więcej, to poszukaj i przetłumacz coś z Bośni. Co my twoimi niewolnikami jesteśmy?

Po drugie, oni nazywają się "Czarna Gwardia".

Po trzecie, jak tłumaczyłem to już pewnemu Rosjaninowi: nazwa "sotnia" w Polsce i Rosji kojarzy się jednoznacznie, ale w kontekście ukraińskim jest tardycyjną nazwą jednostki bojowej (podział na sotnie był używany np. w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej i wcześniej). Co ciekawe także wśród Machnowców była jednostka która nazywała się dosłownie Czarna Sotnia (zamiennie używana z nazwą "Gwardia Kropotkina"). http://books.google.pl/books?id=pMji9s9WOlwC&lpg=PA293&ots=ZcdJfVQS14&dq=makhno+sotnia&hl=pl&pg=PA124#v=onepage&q&f=false

I CO TERAZ?

Zanim zaczniesz się wypowiadać poznaj lepiej lokalną historię i kontekst.

nie znam bośniackiego,a co

nie znam bośniackiego,

a co do Machno, to poszukałem w necie po rosyjsku, tamta jednostka nazywała się jednak Чертова сотня czyli Czarcia Sotnia, a nie Черная сотня - Czarna Sotnia. Skirdzie pomyliło się Чертова z Черная

To że noszą nazwę jednej

To że noszą nazwę jednej z brygad twojego stepowego bohatera nie zmienia faktu, że jak wiele osób potwierdza ci ludzie kumplują się z naziolstwem. Niestety w naszym regionie świata takie akcje już nie pierwszy raz się zdarzały. Patrz na frajerów z bułgarskiej FA czy u nas "Obywatela", o którym raczej nie muszę ci tłumaczyć albo na osoby bez wskazywania palcem, które organizowały niecałe 2 lata temu wspólne akcje z Gazetą Polską, PiSem czy wcześniej z Republikanami.

ANTIKLAS.pl | fb

Na razie to ty stoisz po

Na razie to ty stoisz po stronie ukraińskich nacjonalistów i jedziesz ludziach, którzy zostali przez nazioli zaatakowani (logika w twoim rozumowaniu jest żelazna: nacki zaatakowały nacków).

Swoją droga byli też już i tacy którzy atakowali nas, bo braliśmy udział w protestach przeciwko ACTA, bo przyplątywali się na te protesty także nacki. Zawsze znajdzie się powód, żeby siedzieć w domu i krytykować tych, którzy próbują interweniować w protesty społeczne. Dla takich osób zawsze będzie coś nie tak, a to za mało "klasowo" a to za mało radykalnie, bo spłonęło za mało glinarzy itd itd.

Szkoda mi dalej tracić czas na te jałowe dyskusje.

w tym przypadku ilościowo

w tym przypadku ilościowo biorąc to anarchiści się przyplątują na demonstracje nazioli i jak widać nie mają tam wiele do gadania

poza tym to zabawne bo jak do tej pory ZSP zawsze rozliczało innych ze współpracy z prawicowcami i było "za mało klasowo" mógłbym tu wrzucić pełno linków ale myśle ze to zbędne wszyscy wiedzą o co chodzi

tylko wyjaśnij jedną rzecz - jakiś komentarz do oświadczenia KRAS-IWA, zawsze chętnie tłumaczycie na CIA ich oświadczenia i to wasz nurt

piszą że udział w tych prawicowych demonstracjach jest niedopuszczalny:
But we consider unacceptable any participation in joint mobilizations alongside the bourgeois nationalist and openly fascist "opposition".

całość:
The Declaration of KRAS-IWA about the power struggle in Ukraine

In Ukraine, the spreading struggle for power between rival factions of the bourgeois oligarchy, unfortunately, involved significant sections of the population. Confrontation acquired brutal character and is accompanied by loss of human life. Anarcho -syndicalists can not support any of the warring sides in the conflict. They are equally hostile to Yanukovych regime with its neo-liberal economic policies and repressive laws that criminalize any protest (including workers picketing of enterprises and independent Internet activity) - and to the "opposition", in which the tone is set by Liberal, Nationalists and by openly Nazi groups.

Both camps are equally conservative and nationalist, and any significant difference between them is not visible: neither in social-economic area, nor in domestic or foreign policy. Neither submission to the European Union, nor the submission to the Russian oligarchy does not solve the problems of the working people of Ukraine. Moreover, the victory of one or another group of the bourgeoisie, aiming to seize power or tending to hold it, may turn to workers in the country to social disaster.

We consider just the resistance of workers against Yanukovych`s neoliberal policies and dictatorial government. But we consider unacceptable any participation in joint mobilizations alongside the bourgeois nationalist and openly fascist "opposition".
We encourage libertarian groups and activists of Ukraine to act independently, to put forward their own social-economic slogans and demands and to defend them through the working resistance and social-revolutionary struggle.

KRAS, the Section of International Workers Association in the Russian Region

http://www.aitrus.info/node/3540

W IWA na szczęście nie ma

W IWA na szczęście nie ma centralizacji poglądów. Z Vadimem który jest autorem tego tekstu mam osobiście w tej sprawie dość dużą różnicę zdań. Jego znajomość kontekstu ukraińskiego jest bardzo słaba, jak się okazało w naszych dyskusjach.

A co do "współpracy z nacjonalistami", to ZSP w czasie protestów przeciwko ACTA też brało udział, mimo że plątali się tam nacjonaliści. Anarchiści moim zdaniem powinni interweniować we wszystkie antyrządowe protesty ze swoim przekazem bez względu na to czy chcą się tam lansować nacjonaliści czy staliniści.

To idź się lansować

To idź się lansować swoją obłudą, hipokryzją i podwójnymi standardami na Marsz Niepodległości.

Zadymy w Grecji zazwyczaj nazywałeś nic nie wnoszącymi rozrubami. Gdy na Ukrainie nacjonalistcyzne bydło, (och przepraszam, to prawda że nie tylko są tam nacjonaliści- zapomniałem o skorumpowanych prawackich populistach Julii Tymoszenko i "niezależnym" Kliczko, prowadzącym partię odpowiadajacą mniej więcej naszej PO) przerabiają urzędy miasta w świątynie zbrodniarza Bandery pełne celtyków i innego nazistowskiego gówna to nagle jest to niewiadomo jak piękny bunt społeczeny i chuj wie co jeszcze.

Czy następną paradę Schumana i rocznice Smoleńskie w Warszawie też będziesz tak żywotnie relacjonował czy nie, bo nie będzie tam takiego dymu jak na Majdanie? Z tego co wiem nie pałasz zbytnią miłością do "malarzy bankomatów", ale widzę że tu obudziła się w tobie miłość do insurekcjonistycznego ducha pełną parą. Uporządkuj sobie stosunek do pewnych spraw bo twoja dwulicowość już nie pierwszy raz bije bo oczach Xavier.

ANTIKLAS.pl | fb

kontekst na

kontekst na Ukrainie...
Chcesz pogadac o kontekście na Ukrainie OK.
Kontekst na Ukrainie jest taki, że od czasów Machno którego przywołałes wyżej na zachodniej Ukrainie dominują liberalowie i prawica, a na wschodniej lewica. Tak było w czasach Machno, gdzie na wschodniej Ukrainie dominowali machnowcy i socjaliści-rewolucjoniści, a na zachodniej prawica i rodzący się nacjonalizm ukraiński i tak jest do dzisiaj. te protesty są PRAWICOWE i z nielicznymi wyjątkami ograniczają się do zachodniej Ukrainy.

Od samego początku kompletnie nic nie świadczy o tym, że jest choćby jakiś CIEŃ SZANSY że protesty mogą pójśc w jakimś bardziej wolnościowym albo lewicowym kierunku już nie mówiąc o tym żeby sie przerodziły w anarchistyczne. Służą tylko mniej lub bardziej skrajnej prawicy i jej celom i niczemu innemu.

Dlatego porównanie do protestów przeciwko ACTA jest całkowicie błędne. W Polsce to nacjonaliści przyłaczając się do tych protestów służyli WOLNOŚCIOWYM CELOM, a na Ukrainie anarchiści przyłączając się do prawicowych protestów służą PRAWICOWYM CELOM

ja rozumiem oburzenie i wkurwienie na ukraińskie władze ale spróbujmy zawiesić emocje i spojrzeć na to chłodnym racjonalnym okiem. Ruch anarchistyczny nie może kierować się samymi emocjami bo wtedy bardzo łatwo go wykorzystać w charakterze tzw pożytecznych idiotów, szczerze oburzonych np na zbrodnie ale nie myślących przy tym racjonalnie i robionych w balona

Jeśli są szanse na to, że antyrządowe protesty mogą pójśc w dobrym kierunku to należy w nich brać udział a jak nie to nie należy, wtedy trzeba mówić własnym głosem i np walczyć oddzielnie.

Jeśli już to anarchiści powinni poczekać aż władze rozwalą skrajnie prawicowe organizacje i dopiero wtedy się zaktywizować, a nie dawać się rozwalić razem z tymi prawicowcami. Jak się nie ma wystarczających sił do samodzielnych większych mobilizacji to trzeba myśleć i kombinować

napisałem tu wyzej

napisałem tu wyzej komentarz a po chwili przyszedl mi do głowy niesmiertelny przykład Hiszpania '36 - skoro zawsze trzeba popierać antyrządowe protesty to w 1936 roku anarchiści powinni przyłaczyć się do faszystów i nacjonalistów przeciwko republikańskiemu rządowi? Tylko nie mów że to był demokratyczny rząd, za republiki były ostre represje wobec anarchistów w sumie z tysiącami zabitych w czasie strajków albo powstania w Asturii

Dla czytających po rosyjsku

Dla czytających po rosyjsku polecam tekst:http://avtonom.org/news/mayday-mneniya-kievskih-anarhistov

Anarchizm ukraiński

Czy można się dziwić?
Anarchiści chcą zlikwidować państwo i wprowadzić ustrój "wolnościowy", obecnie często pod ich szyldem działają zwykli komuniści.
Naród ukraiński znajduje się w takim położeniu w jakim jest, także dlatego że nie udało mu się państwa ukraińskiego stworzyć wtedy , kiedy próbował (1917-1921 i 1938 -1945, data 1938 to próba na Rusi Karpackiej).
Trudno się dziwić że ci , co chcieliby naprawdę niepodległe państwo posiadać do anarchistów podchodzą tak właśnie. O to przecież walczy większość Majdanu nie o kolejną utopię socjalną. Jedną już w XX w. mieli co zakończyło się milionami ofiar i zacofaniem odczuwalnym do dzisiaj. Nie dziwię się, że trochę się denerwują, gdy im ktoś proponuje kolejną.

To że ktoś Machno docenia za coś tam - np. za dzielną walkę z bolszewikami, to jeszcze nie znaczy że jest anarchistą. (Ja też go za to doceniam).

A tak na marginesie - lider "Swobody" to "Tiahnybok" odmienia się "Tiahnyboka". Język ukraiński naprawdę się różni od rosyjskiego, także fonetyką, weźcie kogoś kto Wam to wyjaśni.

Trudno się dziwić że ci ,

Trudno się dziwić że ci , co chcieliby naprawdę niepodległe państwo posiadać do anarchistów podchodzą tak właśnie. O to przecież walczy większość Majdanu nie o kolejną utopię socjalną. Jedną już w XX w. mieli co zakończyło się milionami ofiar i zacofaniem odczuwalnym do dzisiaj. Nie dziwię się, że trochę się denerwują, gdy im ktoś proponuje kolejną.

Stalin, Mao czy inny Pol Pot to byli przede wszystkim wielcy patrioci, tacy jak wy.

„Kiedy przyszli po

„Kiedy przyszli po socjalistów, milczałem – nie byłem socjalistą.
Kiedy przyszli po związkowców, nic nie powiedziałem – ja nie należałem do związków zawodowych.
Kiedy przyszli po Żydów, nic nie powiedziałem – nie byłem Żydem.
Kiedy przyszli po mnie – nikogo nie było aby wstawiać się za mną.”

Nie ma to jak fałszować cytatami. Co komunistów im przez gardło nie przechodzi?

Może dlatego że ukraińska

Może dlatego że ukraińska partia komunistyczna stoi po stronie władzy. Komunizm to obecnie już pusty termin niestety.

Ja się cieszę, a nie

Ja się cieszę, a nie smucę z tego powodu. Gorzej, że anarchizm też traci swoje dawne znaczenie, stając się komunizmem, o którym już wiadomo co sądzić.

Aha Xavier czyli polityka

Aha Xavier czyli polityka KPU pozwala na manipulowanie cytatami ok. Wszystko jasne.

Grupa ludzi, chcących

Grupa ludzi, chcących walczyć podobno, okazuje się nieuzbrojona, i pozwala się uwaga! wypchnąć poza majdan. W środku takiego rozpierdzielu, jakim jest tamtejsze miejsce, oni są nieuzbrojeni, i nie gotowi do konfrontacji - w tym wypadku wewnętrznej. Nasuwa się takie pytanie - to co oni tam robią? Przychodzi kilka osób ze Svobody, czyli wcale nie najostrzejszych gieroi na Majdanie, i wypycha ich.
Myślę, że to chyba dobrze, bo z takim przygotowaniem i zacięciem, to nie bardzo się do tych walk nadają. Powinni, jak ochłoną, podziękować za owo wypchnięcie. I, moim zdaniem, powinni zmienić sobie nazwę, bo to jest śmieszne, aby tak potulni ludzie mienili się jakimiś Sotniami i do tego w mrocznym kolorze czerni.

Smutne, ale ludzie którzy tam aktywnie działają, i się biją, pokazali im, gdzie jest ich miejsce. Po prostu się nie nadają do tego, i szumne nazwy tego nie zmienią. To są warunki bojowe, a na wojnie się nikt nie szczypie zbytnio - wypierdalaj, a jak nie, to kula w łeb, i idziemy dalej. Bo tak się prowadzi wojny, i osiąga cele, czy to terytorialne, czy czysto polityczne. Anarchiści z hehe Czarnej Sotni pokazali, że tego ani nie rozumieją, ani nie potrafią.

Aby było jeszcze weselej, okazuje się, że oni właśnie kumplują się z naziolami. Przynajmniej tak wynika z powyższych wpisów.

Któryś już raz mam poczucie totalnego absurdu czytając newsy dotyczące anarchistów, z różnych stron świata. To zastanawiające, że ciągle ich ktoś wypycha, bije, przepędza. A potem wydają oświadczenie, że to niesprawiedliwe, i niezgodne z czymś tam. To jest dziwaczne. Przy całym moim szacunku i sympatii do idei anarchistycznej, to jest kolejny dowód na to, że osoby się tym zajmujące nadają się do teoretyzowania, a jak przychodzi co do czego, to jakieś byczki im udowadniają kto jest kto, i jaki ma wpływ na rzeczywistość.

Jezeli chcez wiedziec co

Jezeli chcez wiedziec co powiedziala Angela Merkel do prezydenta Ukrainy zeby ustapil?

Do you want to know what Angela Merkel tells Yanukovych to make him resigned?
https://www.indymedia.nl/node/21472

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.