Czechy: Marsz prawicowych ekstremistów w Jihlavie i kontrdemonstracja antyfaszystów

Świat | Antyfaszyzm | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Jihlavskie ulice w sobotę były strzeżone przez policjantów w radiowozach. Pilnowali przemarszu Stowarzyszenia Młodzieży Robotniczej, organizacji powiązanej ze skrajnie prawicową Partią Robotniczą. Marsz chcieli zablokować antyfaszyści wspólnie z mieszkańcami miasta. Grupa około pięćdziesięciu osób w czarnych strojach wymaszerowała spod dworca autobusowego po 13:30. Demonstranci mieli transparenty społecznej sprawiedliwości (DSSS), Republiki Słowackiej i flagi Kosowa.

Demonstrujący chcieli przejść od dworca autobusowego ulicą Fritzova Havlíčkova na Plac Wolności, jednakże policja na samym początku puściła marsz ulicą Chlumovy. Zmieniając trasę pochodu, policja nie przypuszczała, że jego uczestnicy wejdą w `konflikt` z antyfaszystami i niektórymi mieszkańcami Jihlavy, którzy nie zgadzają się z działaniami Młodzieży Robotniczej. Reporter MF Dnes ocenia, że na ulice wyszły setki przeciwników marszu. Posiadali oni bannery Antify i inne, z napisem "nienawidzę nazistów". Wśród uczestników kontrdemonstracji byli między innymi Romowie i uczniowie jihlavskich szkół.

Zamiar przerwania pochodu zapowiadał w internecie ruch Jihlava blokuje. "Nie chcemy pogodzić się z faktem, że neonaziści próbują ponownie po latach pokazywać swoją siłę pod maską narodowego stowarzyszenia obywatelskiego, wspierani przez partie polityczne (...)" - napisali anonimowi organizatorzy kontrdemonstracji.

Młodzież Robotnicza przybyła ok. 15:00 na Plac Wolności - tam też zaczęły się przemówienia. Wśród prelegentów był między innymi przewodniczący DSSS, Tomáš Vandas. Następnie demonstracja powróciła pod dworzec autobusowy ulicami Tołstoja i Jiráska, po godzinie zakończyła się.

Demonstracja została oficjalnie zgłoszona jako solidarnościowa z Serbią i przeciwko gwałtownej secesji Kosova. Organizatorzy w Urzędzie Miasta zgłosili udział 150 osób. Na przyjazd uczestników przemarszu od rana przyszykowywała sie policja. Pomagały im patrole z psami i helikopter.

Zgłoszenie zgromadzenia nadzorował również sekretarz gminy, Lubomir Dohnal. Był gotów zdelegalizować je, jeśli tylko jego uczestnicy złamią prawo, do czego ostatecznie nie doszło. Według Dohnala, wszystko potoczyło się tak, jak trzeba. Z trasy marszu już w piątek zniknęły kosze, kontenery i zaparkowane samochody, by uczestnicy demonstracji nie mogli używać ich do jakichkolwiek potyczek. (...)

Źródło: http://zpravy.idnes.cz/jihlavou-pochodovali-extremiste-pockaly-si-na-ne-...

ten nius jest strasznie

ten nius jest strasznie chaotyczny... trudno się połapać kto jakie flagi niósł i która organizacja była po której stronie...

Nie przesadzaj, nazwa

Nie przesadzaj, nazwa organizacji faszystowskiej jest myląca, ale to nie wina autora. Myślę, że powinieneś się cieszyć, że ktoś kto włada jęz. czeskim pisze również po polsku i chce się z nami podzielić informacjami, zamiast zniechęcać tą osobę do dalszej pracy.

zupełnie nie o to chodzi.

zupełnie nie o to chodzi. chodzi o to, że w jednym miejscu jest napisane, że naziole nieśli flagi Kosowa, a w innym, że demo było pro-serbskie.
albo:
"Marsz chcieli zablokować antyfaszyści wspólnie z mieszkańcami miasta. Grupa około pięćdziesięciu osób w czarnych strojach wymaszerowała spod dworca autobusowego po 13:30." - chodzi o nazioli, czy o antyfaszystów?

zajebiście, że ktoś tłumaczy czeskie niusy, pełen szacun. Ale jest parę kwestii, które można rozumieć wieloznacznie i warto było by je precyzować.

...i zupełnie nie kumam dlaczego czescy naziole noszą słowackie flagi (to nie jest zarzut do niusa, tylko pytanie czy to kwestia błędnego tłumaczenia, czy jakiś ichniejszy folklor?)

Zdanie chyba jest

Zdanie chyba jest przetłumaczone poprawnie:

"V rukou měli prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a vlajky Slovenské republiky i Kosova."

Więc albo coś dziwnego, albo dziennikarz się pomylił w źródle.

"Młodzież Robotnicza" -

"Młodzież Robotnicza" - gnoje na całym świecie odwołują się do socjalnych haseł. Poczekajcie, co się będzie działo, gdy ONR-owcy załapią, że na hasełko "precz z socjalizmem" nie przyciągną nikogo.

Będą mieć problem, bo

Będą mieć problem, bo połowa z nich to liberałowie pod względem gospodarczym.

Poczytaj sobie np. tu:

Poczytaj sobie np. tu: http://paweltonderski.nowyekran.pl/post/53313,syndykalisci-polscy-oskarz...

Nie mogą zająć stanowiska pro-socjalnego, bo by się stali "ukrytymi poplecznikami syjonizmu" :) Sami sobie strzelili w stopę i tym lepiej.

oni współpracują z NPD i

oni współpracują z NPD i sa np za zwrotem majatków Niemcom wypędzonym po wojnie jednak współpracują z nimi też polscy "narodowcy" :) nie próbujcie się doszukiwac jakiegoś sensu w tym co robią faszole, bo w tym nie ma żadnego sensu.

sens jest jeden W MORDE ICH

sens jest jeden W MORDE ICH ! ! ! :)

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.