Z ambony

Kraj | Tacy są politycy

Księża w parafii gminy Szastarka namawiają do głosowania. I to na konkretnego kandydata. W ramach ‘słowa bożego’ odczytują list wójta w którym napisane jest dlaczego należy głosować na niego, a nie na innych, ‘złych’ kandydatów.

Namaszczony przez Boga kandydat Ryszard Dudk nie uważa, że to upolitycznienie Kościoła. Księża nie uprawiają polityki, ale mają prawo ukierunkować swoich wiernych. Uznałem, że jestem zobowiązany do poinformowania mieszkańców o zagrożeniach i nakłonieniu ich do podjęcia dobrych decyzji powiedział dla Dziennika Zachodniego.

Siły rządowe Meksyku zaatakowały uniwersytet wolnego miasta Oaxaca. Trwa obrona

Siły rządowe atakują punkt oporu Ludowego Zgromadzenia Obywateli Oaxaca (APPO) zlokalizowanego na kampusie Uniwersytetu łamiąc autonomię uczelni. Stacja radiowa kontrolowana przez APPO nadaje na żywo relację z obrony. Stoją barykady, są ranni. Studenci i nauczyciele ramię w ramię bronią wolności. Rektor uniwersytetu kateogrycznie sprzeciwia się obecności policji na terenie uczelni, a zgodznie z prawem tylko on może wydać zgodę na wejście policji na jej teren. Rządzących jednak prawa, jak widać, nie obowiązują. Jest prośba o organizację akcji solidarnościowych na całym świecie.
Wcześniejsze informacje o wydarzeniach w Oaxaca: kliknij. Zdjęcia: mexicosolidarity's photos | New York IMC
Możesz podpisać protest w sprawie sytuacji w Oaxaca klikając TUTAJ.

Grecja: Meksykańska ambasada w czerwieni

31 października w Atenach, pod ambasadą Meksyku, odbyła się 200-osobowa anarchistyczna manifestacja w związku z sytuacją w Oaxaca, a w szczególności dotycząca ostatnich akcji mordowania aktywistów społecznych przez oddziały rządowe.

Policja zablokowała wejście do ambasady oraz w znacznie większej liczbie zgromadzona była na pobliskich ulicach. Manifestacja trwała dwie godziny i zakończyła się obrzuceniem fasady ambasady oraz policji czerwoną farbą oraz kamieniami.

Zdjęcia: IMC Ateny

Zwycięstwo Rosołowskiego

Kraj | Prawa pracownika

Jacek Rosołowski próbował założyć w Impel Tom związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza. Sprawa trafiła do sądu, a działacze społeczni organizowali liczne pikiety. Firma próbowała zastraszać zarówno działaczy jak Rosołowskiego.

31 października Rejonowy Sąd Pracy w Zielonej Górze uznał, że przyczyną zwolnienia była próba założenia związku zawodowego. Otrzymał 7 tysięcy odszkodowania.

Biała twarz czarnego rządu

Świat | Dyskryminacja | Gospodarka | Tacy są politycy

W nocy z wtorku na środę zmarł P.W. Botha, przywódca rasistowskiego reżimu Apartheidu w latach 1978-1989. Był on twórcą strategii nazwanej „Totalny atak” polegającej na narastającej kampanii represji wobec czarnego ruchu oporu wobec rządów białych. Botha osobiście nakazał wysadzenie w powietrze siedziby Południowoafrykańskiej Rady Kościołów w 1988 r. W wyniku ataku kilkadziesiąt osób zostało rannych. Pod nadzorem Bothy prowadzono również kampanię podkładania ładunków wybuchowych pod kina, które wyświetlały film „Cry Freedom” o walce z Apartheidem.

Dziś Nelson Mandela i inni przywódcy byłej opozycji wyrazili uznanie byłemu dyktatorowi za otwarcie drogi do przemian w RPA.

Będziemy więźniami w pracy i na zakupach

Kraj

Wczoraj odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, w czasie którego Rząd przyjął projekt ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego. W praktyce wyglądać ma to tak, że skazany ma na ręku (lub na nodze) nadajnik, w domu jest urządzenie odbiorcze, które przekazuje sygnał do centrali. W centrali zaś informacje o skazanym monitorują odpowiednie służby. Jeśli sygnał się przerywa - służby starają się nawiązać kontakt ze skazanym. Jeśli kontaktu nie ma – "służby wyjeżdżają do niego".

Premier Kaczyński stwierdził na konferencji prasowej, że "unikamy w ten sposób dalszego przeciążenia zakładów karnych. Będzie można zrezygnować z budowy dalszych zakładów. Wiąże się to z ograniczeniem kosztów dla państwa".
Projekt przewiduje możliwość opuszczania miejsca odbywania kary w takich przypadkach jak świadczenie pracy, praktyki religijne, opieka nad małoletnim, komunikowanie się z obrońcą, opieka medyczna, konieczne zakupy...

Ekonomiczne konsekwencje rasistowskiej ustawy w Pennsylwanii

Świat | Dyskryminacja | Gospodarka

Dziś w miasteczku Hazelton w Pennylvanii wchodzi w życie precedensowa ustawa zakazująca wynajmowania mieszkań nielegalnym imigrantom pod karą grzywny i odmawiająca przedłużenia prawa do działalności gospodarczej tym firmom, które zatrudniają nielegalnych imigrantów.

Pretekstem do wprowadzenia uchwały było skazanie dwóch nielegalnych imigrantów z Dominikany za zabójstwo. Jednak tłem jest oczywiście szeroko rozpowszechniony stereotyp rozpowszechniony wśród niedouczonych rasistów, że imigranci rzekomo zabierają pracę rdzennym mieszkańcom.

Prowokacja Łukaszenki

Świat

Celnicy "odnaleźli" heroinę, amfetaminę i haszysz w samochodzie Andżeliki Borys. Borys "na razie" występuje w tej sprawie jako świadek. Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, już 79 razy została wyzwana i przesłuchiwana przez milicję, prokuraturę i KGB.

"Na stanowiskach muszą zasiadać ludzie ministra Giertycha"

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Dyrektorki okręgowych komisji egzaminacyjnych z Gdańska, Łodzi i Łomży usłyszały w ub. tygodniu od swojego zwierzchnika: - Nic do pani nie mam, ale w poniedziałek zostanie pani zwolniona, bo minister chce mianować swoich ludzi.

Meksyk: Masowy protest przeciwko krwawej szarży wojska i policji na strajkujących nauczycieli

Świat

W proteście przeciwko przemocy i przelewowi krwi, do którego posunęły się władze meksykańskie tłumiąc strajk 70.000 nauczycieli, tysiące demonstrantów wyszły na ulicę w Oaxaca, stolicy stanu o tej samej nazwie.

Dwaj zabici i dziesiątki rannych to bilans niedzielnej szarży wojska i policji, wspieranych przez samochody pancerne i śmigłowce, na wielotysięczny tłum nauczycieli, którzy zabarykadowali się na centralnym placu Oaxaca.

Wzięli konsulat szturmem

Świat | Ruch anarchistyczny

Dziś duża grupa anarchistów wtargnęła do konsulatu Meksyku w Raleigh w Północnej Karolinie. Grupa zajęła konsulat na ponad 3 godziny. Podobna akcja miała miejsce w Indianapolis. Skandowali "solidarity means attack, for Brad/Oaxaca we will fight back!" Grupa zajęła konsulat na 15 minut, ale potem ludzie się rozeszli, kiedy przyjechała policja.

Akcje odbyły się w różnych krajach świata. Więcej informacji o tym jutro.

Chłopcy Wuja Sama gubią swoje zabawki

Świat

Według raportu, opracowanego przez urząd specjalnego inspektora generalnego ds. odbudowy Iraku, zaginęły na przykład tysiące pistoletów kalibru 9 mm, setki karabinów i innego rodzaju broni. Pentagon nie zarejestrował numerów seryjnych blisko pół miliona sztuk broni wysłanej do Iraku, uniemożliwiając wyśledzenie, do kogo ta broń trafiła.

Protest pod konsulatem Meksyku w Nowym Jorku

Świat | Protesty

Dziś rano około 200 demonstrantów z powodzeniem zablokowało meksykański konsulat w Nowym Jorku w proteście przeciwko nasilającej się kampanii przemocy rządu meksykańskiego przeciwko ludności stanu Oaxaca. 12 osób zostało aresztowanych podczas pokojowego protestu.
Pod komisariatem policji, gdzie są przetrzymywani uczestnicy dzisiejszej akcji jest organizowana pikieta wsparcia.

Aresztowani, to m.in. Brandon, który był ubrany w białą koszulkę z czerwoną plamą na brzuchu symbolizującą ranę od której umarł Brad Will i mężczyzna, który zawiesił baner na latarni naprzeciwko konsulatu.

Trzech ludzi przykuło się do drzwi konsulatu.

Terror mafii audio-wizualnej nasila się

Kraj | Represje

W zeszły poniedziałek w Stalowej Woli policja i prokuratura przeprowadziły nalot na siedzibę sieci osiedlowej Stowarzyszenia Interblock. W sieci tej znajduje się około 800 komputerów. Policjanci nakazali wszystkim pracownikom wyłączyć telefony komórkowe oraz trzymać ręce przy sobie. Policja wtargnęła także do 9 mieszkań, których lokatorzy korzystali z sieci osiedlowej i udostępniali w niej pliki. Przynajmniej kilku osobom zostały zarekwirowane komputery.

Rozmowa o związku

Kraj | Prawa pracownika

Już pisaliśmy na CIA o tym jak Andrzej Rosiński został wyrzucony z pracy dzień po założeniu związku zawodowego w gdańskim Media Markt. Okazuje się, że jego rozmowa z szefem została nagrana.

12 września 2006 roku, Andrzej Rosinski poinformował o utworzeniu w sklepie związku zawodowego na cotygodniowym zebraniu kierowników działów. Fragment z rozmowy publikujemy poniżej.