Represje w Oaxaca

Świat

Vincente Fox podjął decyzję o wysłaniu sił federalnych do Oaxaca. Setki uzbrojonych policjantów walczyły z demonstrantami. Nie wiadomo ilu zostało zatrzymanych, ale nie mniej niż 50 osób. Podczas niedzielnych walk między demonstrantami a policją federalną zginął jeden z protestujących, może więcej. Wiele osób zostało rannych. Pracownik organizacji zajmującej się prawami człowieka powiedział, że zabity to 15-letni chłopak, który został uderzony pojemnikiem z gazem łzawiącym.

Dzień wcześniej w strzelaninie podczas antyrządowych rozruchów zginęło w Oaxaca pięć osób, w tym Brad Will z IMC.

Bush przygotowuje stan wojenny w USA

Świat

Prezydent George Bush podpisał tzw. „Defense Authorization Act” akt prawny, który ułatwi wprowadzanie stanu wojennego na terytorium USA. Nowe prawo zdejmuje szereg ograniczeń, które obowiązywały od czasu tzw. Posse Comitatus Act z 1878 r., który gwarantował, że wojska nie zostaną użyte do pilnowania porządku, chyba że stanie się tak w wyniku ustawy Kongresu, lub zmiany konstytucji. Oczywiście już wcześniej prezydenci USA usuwali niewygodne dla siebie zapisy na potrzeby bieżącej polityki. W 1946 r. Harry Truman wykorzystał poprawki, które umożliwiły my wysłanie wojsk federalnych do stłumienia strajku kolejarzy. W 1973 r. wysłano wojska federalne przeciwko Indianom w Wounded Knee, a w 1992 r. wykorzystano armię przeciwko buntownikom w Los Angeles.

Las Vegas przeciw Food Not Bombs

Świat | Tacy są politycy

Władze miasta Las Vegas złożyły apelację w sprawie werdyktu sądu niższej instancji o sprzeczności z konstytucją prawa o zakazie dostarczania żywności bezdomnym.

Sprawa dotyczyła Patricka Banda, aktywisty z Kalifornii, który został oskarżony o karmienie bezdomnych w parku w centrum Las Vegas. Sędzia George Assad umorzył sprawę, gdyż uznał, że prawo zakazujące rozdawania żywności bezdomnym jest sprzeczne z konstytucją.

Nowelizacja ustawy o ochronie cudzoziemców

Kraj | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

26 listopada - dzień kiedy wyrzuciliśmy uchodźców na bruk. Prawie 1,5 tys. osób zostanie bez dachu nad głową.

26 sierpnia 2006 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie cudzoziemców. Istotnym elementem nowelizacji jest utrata prawa do pomocy socjalnej dla osób, które uzyskawszy zgodę na pobyt tolerowany po raz kolejny składają wniosek o status uchodźcy. W świetle nowych przepisów, 26 listopada, czyli trzy miesiące od dnia wejścia ustawy w życie, wszystkie takie osoby muszą opuścić ośrodki dla uchodźców i tracą inną pomoc socjalną przysługującą osobom ubiegającym się o status.

Czy Czeczenia zmieni nazwę?

Świat

Promoskiewski prezydent Czeczenii Ału Ałchanow powiedział, że rozpatrywana jest propozycja zmiany nazwy republiki. Podczas konferencji prasowej w Sankt-Petersburgu Ałchanow zasugerował, że Czeczenia mogłaby zmienić nazwę na Republika Nochczijn, ponieważ sami Czeczeni używają wobec siebie czeczeńskiego określenia "Nochczi".

Kolejna śmierć aktywisty w Oaxaca

Świat

Brad Will, poeta, aktywista i dziennikarz Indymediów z Nowego Jorku zginał w Oaxaca. Został postrzelony i zginął na miejscu. Towarzyszący mu Oswaldo Ramirez jest ranny. Jego stan jest nieznany.

Brad był bardzo aktywnym działaczem społecznym. Zginął w wieku 36 lat. Ja go pamiętam jako uczestnika i weterana różnych wielkich protestów jak w Pradze czy Cancun, ale był też rezyserem filmów dokumentalnych i poetą.

Setki osób zginęły w Oaxaca z powodu represji.

Hyde Park w Lublinie

Kraj

W centrum miasta Lublina pojawił się wielki kamień-mównica. Każdy może tam powiedzieć, co sądzi na temat państwa i władzy. Hyde Park w Lublinie ma służyć do wymiany pogładów między ludźmi.

Wy wszycy jesteście niezdrowi psychicznie!

Kraj | Tacy są politycy

SLD chce wysłać szefów służb specjalnych do psychiatry. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowuje Katarzyna Piekarska z Sejmowej Komisji Sprawiedliwości. Przewiduje on wprowadzenie obowiązku badań psychologiczno-psychiatrycznych dla kandydatów na szefów Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Gdyby ustawa weszła w życie, badaniom musieliby się poddać: Zbigniew Nowek, Bogdan Święczkowski, Witold Marczuk, Antoni Macierewicz oraz Mariusz Kamiński.

Policyjne państwo na przedmieściach miast Francji

Świat

W rocznicę zamieszek we Francji skierowano cztery tysiące policjantów i żandarmów na tzw. przedmieścia miast Francji. Zamieszki zaczęły się 27 października 2005 r. na paryskim przedmieściu Clichy-sous-Bois, kiedy policja przyczyniła się do przypadkowej śmierci dwóch nastolatków. 400 osób zostało skazanych na kary więzienia.

Wolność dla 11 z Sagady!

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

14 lutego grupa 11 turystów poszła na festiwal kwiatów w Baguio na Filipninach, a potem do Sagady. Wszyscy byli przedtem na festiwalu muzycznym. Jechali stopem i byli w ciężarówce, kiedy policja ich zatrzymała. Szukali partyzantów Nowej Armii Ludowej. Turyści wyglądali inaczej – byli punkami, anarchistami i działaczami Food Not Bombs – więc policja ich zatrzymała – i trzyma ich już 9 miesięcy.

Byli torturowani, bo policja nadal myśli, że są partyzantami. Pojawiła się też informacja, że ktoś w więzieniu chciał zabić dwóch z nich i nawet wynajęli mordercę, który potem odmówił wykonania zadania.

Wolność dla 11 z Sagady!

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

14 lutego grupa 11 turystów poszła na festiwal kwiatów w Baguio na Filipninach, a potem poszli do Sagady. Wszyscy byli przedtem na festiwalu muzycznym. Jechali stopem i byli w ciężarówce, kiedy policja ich zatrzymała. Szukali partyzantów Nowej Armii Ludowej. Turyści wyglądali inaczej – byli punkami, anarchistami i działaczami Food Not Bombs – więc policja ich zatrzymała – i trzyma ich już 9 miesięcy.

Byli torturowani, bo policja nadal myśli, że są partyzantami. Pojawiła się też informacja, że ktoś w więzieniu chciał zabić dwóch z nich i nawet wynajęli mordercę, który potem odmówił wykonania zadania..

Uczniowie popierają strajk nauczycieli w Grecji – masowe okupacje szkół i represje anarchistów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Nauczyciele w Grecji strajkują od 6 tygodni. Niektórzy z nich wrócili do pracy po tym, jak uczniowie okupowali ponad 900 szkół w kraju. Uczniowie walczą nie tylko z systemem, ale czasami nawet były incydenty z rodzicami, którzy próbowali wyciągnąć ich z akcji.

W Grecji jest związek wszystkich służb cywilnych, który popierał strajk – tak więc inni pracownicy przyłączyli się do protestu. W środę 25 października odbył się duży protest w Atenach. Po demonstracji policja zaatakowała anarchistów bez powodu. Pobiła i aresztowała dwie osoby. Kilka osób musiało zostać hospitalizowanych.

Pracownicza godność, nie znaczy nic dla konsumentów

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Zdecydowana większość Polaków wie o łamaniu praw pracowniczych przez sieci marketów, ale nie ma to dla nich znaczenia przy wyborze miejsca, gdzie dokonują swoich zakupów. Najważniejsze są niskie ceny - wynika z raportu "Wizerunek sieci handlowych", który przygotowała firma badawcza PBS DGA dla spółki On Board.

64 proc. Polaków zdaje sobie sprawę, że markety źle traktują swoich pracowników, ale niewiele z tego wynika. – „Mechanizm jest prosty: wchodząc do sklepu, wyłączamy instynkty społeczne” - twierdzi w Andrzej Maria Faliński, sekretarz generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, zrzeszającej... największe sieci sklepów w Polsce. – „Duże sklepy to dla klientów niskie ceny i duży wybór. Czują się w nich panami sytuacji. Robiąc zakupy, nie zastanawiają się, jak są traktowani pracownicy za kasą, najważniejsze to zostawić w niej jak najmniej pieniędzy” - mówi Tomasz Dziedzic, analityk PBS DGA.

Strajk greckich nauczycieli

Świat | Edukacja/Prawa dziecka

Od ponad miesiąca dzieci w Grecji nie chodzą do szkoły z powodu strajku płacowego nauczycieli. Dziś okaże się, czy kilkaset publicznych szkół podstawowych pozostanie zamkniętych przez kolejne tygodnie. Nauczyciele zdecydują, czy przedłużają strajki i w jakiej formie.

Rok szkolny w Grecji zaczął się 18 września, ale właściwie tylko dla uczniów szkół prywatnych. Nauczyciele z publicznych szkół podstawowych i średnich rozpoczęli bowiem strajk, domagając się podwyżek przeciętnej płacy z 950 do co najmniej 1400 euro miesięcznie.

We Włoszech codziennie umiera 90 osób z powodu błędów lekarskich

Świat

Codziennie we włoskich szpitalach na skutek błędów lekarskich i bałaganu organizacyjnego umiera 90 osób - twierdzi tamtejsze stowarzyszenie medyczne.

Rocznie na skutek złego leczenia umiera we Włoszech ok. 33 tys. osób, czyli więcej niż w wyniku wypadków samochodowych - Połowy tych zgonów da się uniknąć, także dzięki poprawie organizacji pracy w szpitalach.
Najczęściej do tragicznych pomyłek dochodzi na salach operacyjnych (32 proc.) i oddziałach szpitalnych (28 proc.). Najwięcej błędów popełniają ortopedzi i traumatolodzy (16 proc.) oraz onkolodzy (13 proc.).