Sejm wprowadził sądy 24-godzinne

Kraj

Przyspieszony tryb będzie dotyczył osób schwytanych na gorącym uczynku lub tuż po popełnieniu przestępstwa. Zgodnie z nowelizacją prawa karnego prokurator będzie musiał w ciągu 48 godzin przedstawić akt oskarżenia, a sąd wydać wyrok w ciągu doby.

Ustawą zajmie się teraz Senat. Sądy 24-godzinne będą orzekać w takich sprawach jak zniszczenie mienia, groźby karalne, znieważenie funkcjonariuszy i naruszenie nietykalności cielesnej. Sądy 24-godzinne krytykuje część profesorów prawa karnego, argumentując, że polskie sądy mogą napotkać na trudności organizacyjne, a prawo oskarżonego do obrony może być utrudnione.
akai - tomasso

Amnesty International i inne nielegalne

Świat

Od dziś dziesiątki zagranicznych organizacji pozarządowych będą musiały zawiesić swoją legalną działalność w Rosji. Wśród nich są znane grupy, jak Amnesty International czy Lekarze bez Granic.

Nowe prawo kremlowskie wymaga, aby wszystkie zagraniczne organizacje społeczne od nowa się zarejestrowały. Termin upływa dzisiaj. Tymczasem procedurę przeszło dopiero 80 stowarzyszeń, a dokumenty 72 innych są ciągle rozpatrywane przez służbę rejestracyjną. Pozostałe, których liczbę niektórzy szacują nawet na 350, nie złożyły nawet papierów, a to oznacza, że będą zmuszone do przerwania pracy do czasu uzyskania rejestracji.

Uniewinnienie aktywistki w Poznaniu

Kraj

Uczestniczka demonstracji antywojennej Katarzyna Jankowska oskarżona o przewodzenie nielegalnemu zgromadzeniu (art.52 par 1 pkt.2 KW), została dzisiaj uniewinniona przez poznański sąd.

Podczas rozprawy prowadzonej przez Sąd Rejonowy przesłuchanych zostało trzech świadków - dwóch policjantów i jedna uczestniczka pikiety. Oskarżona nie przyznała się do winy. Odmówiła składania wyjaśnień, a zgodziła się odpowiedzieć jedynie na pytania obrońcy.

Oskarżenie opierało się na twierdzeniu policjantów, jakoby na Katarzynę Jankowską jako przewodniczącą zgromadzeniu wskazali bliżej nieokreśleni demonstranci. Podczas przesłuchania przez obronę nie potrafili jednak powiedzieć, dlaczego w obszernej notatce służbowej, jaką sporządzili po interwencji nie wskazali konkretnych osób, z których ust takie słowa padły.

Rząd USA terroryzuje nastoletnich przeciwników wojny

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Represje

Jak informuje Dziennik Internautów, nastoletnia blogerka - przeciwniczka wojny w Iraku, została zatrzymana przez agentów specjalnych USA za opublikowanie wiosną br., na swoim blogu, fotografii prezydenta USA z podpisem "Kill Bush" (zabij Busha) i sztyletem wbitym w rękę prezydenta.
Nie uchroniło jej przed najściem nawet to, że usunęła wpis z bloga, gdy dowiedziała się, że to jest niezgodne z prawem.

Czternastolatkę agenci nawiedzili w szkole, wyprowadzili z klasy i poddali przesłuchaniu, podczas którego tak skutecznie ją sterroryzowali, że rozpłakała się. Rodziców poinformowali jednak, że przesłuchają ją dopiero w domu. Po prostestach, agenci odstąpili od dalszych działań.

DI informuje także, że Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) ma zamiar inwestować w oprogramowanie, którego celem będzie inwigilacja światowej prasy pod kątem przychylności publikacji do USA.

Były poseł uroczyście ślubuje, że nie wziął łapówki

Kraj | Tacy są politycy

We wtorek aresztowany został na dwa miesiące b. opolski poseł SLD, Jerzy Sz., który jest podejrzany o przyjęcie łapówki w wysokości 90 tys. zł. Miało to mieć związek z nieprawidłowościami przy ubezpieczaniu majątku Elektrowni Opole SA. Łapówka wpłynęła na konto Opolskiego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Myśli Lewicowej i Samorządności Lokalnej Demokratycznego Państwa Prawa "Dla Przyszłości".

"Ja żadnych pieniędzy nie wziąłem, to wam uroczyście na tych schodach sądu ślubuję" - powiedział były poseł w drodze z sali sądowej do aresztu.

Sowińska: Wolne związki przyczyną anarchii

Kraj

Rzeczniczka Praw Dziecka, Ewa Sowińska, chce aby wprowadzono przymusową rejestrację "każdego związku skutkującego wspólnym zamieszkaniem czy wspólnym prowadzeniem gospodarstwa domowego. To właśnie wolne związki krótkotrwałe, bez żadnych zobowiązań są następstwem uzależnień, kontynuacją, a czasem także przyczyną przemocy, anarchii, demoralizacji, a nade wszystko tragedii najmłodszych".

Sowińska napisała w tej sprawie do minister pracy i polityki społecznej Anny Kalaty. Wiceminister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska oceniła ten pomysł jako "nierealny". Natomiast minister pracy Anna Kalata zapowiedziała w rozmowie z PAP, że odniesie się do propozycji Sowińskiej, "po bliższym zapoznaniu się z korespondencją".

Mur przeciw uchodźcom w Chinach

Świat

Nic dziwnego, że ludzie uciekają z północnokoreańskiej republiki "ludowo-demokratycznej". Wielu z nich próbuje ucieć do Chin, ale ten kraj nie chce przyznawać statusu uchodźcy Koreańczykom. Teraz na granicy Chin i Korei Północnej rozpoczęła się budowa ogrodzenia z betonu i drutu kolczastego.

Kolejny podatek oznacza wyższe czynsze

Kraj

Od przyszłego roku wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe będą musiały zacząć płacić podatek dochodowy. Wspólnoty musiałyby odprowadzić do budżetu około 20% dochodów z opłat za mieszkania. Wspólnoty i spółdzielnie nie będą miały innego wyjścia, jak podwyższyć opłaty za mieszkania.

Jeśli Sejm szybko nie znowelizuje ustawy, to wzrosną czynsze. Czasu na uchwalenie ustaw o podatku od firm jest mało. Drugie czytanie miało się odbyć na ostatnim posiedzeniu Sejmu.

Cham wita warchoła w rządzie

Kraj | Tacy są politycy

Premier Jarosław Kaczyński (nie bez pomocy Romana Giertycha) ponownie dogadał się z Andrzejem Lepperem w sprawie odnowienia koalicji rządowej. W poniedziałek o godz. 22. prezydent Lech Kaczyński nominował szefa Samoobrony Leppera na wicepremiera i ministra rolnictwa. Uroczystość wręczenia nominacji Lepperowi odbyła się bez udziału mediów.

- Prezydent z zadowoleniem przyjął zakończenie kryzysu politycznego, który trwał parę tygodni. Polska jest na dobrej drodze rozwojowej, rośnie PKB, rosną inwestycje, nie ma żadnego powodu, byśmy również politycznie przeżywali jakieś zawirowania - powiedział minister w kancelarii prezydenta Maciej Łopiński.

Walki górników w Boliwii

Świat

Przynajmniej 11 górników zginęło, a 57 zostało rannych w Boliwii podczas walk pomiędzy grupami robotników, podczas których użyto dynamitu. Walki wybuchły w regionie Huanuni w zachodniej części Boliwii, gdzie mieszczą się kopalnie cyny.

Walkę stoczyły grupy związkowców z państwowej spółki górniczej z górnikami z miejscowych spółdzielni o prawo do wykorzystywania złóż na górze Posokani. W czwartek górnicy ze spółdzielni natarli na kopalnię państwową przy użyciu kijów, broni palnej i dynamitu w celu usunięcia z niej robotników państwowej spółki.

Walki zakończyły się zawieszeniem broni.

(Nad)konsumpcja jako choroba

Świat | Gospodarka | Kultura

Nadmierna konsumpcja nie jest zdrowa. W USA rozważane jest umieszczenie zwyczaju robienia zbyt dużych zakupów na liście nałogów.

Sprawą zajęło się Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Lekarze oszacowali, że 10 mln obywateli USA ma problemy z powstrzymaniem się od zakupów. Amerykanów otacza szum wszechobecnych reklam. Wszędzie spotkać można promocje, obniżki i wyprzedaże. Zakupy można robić za pośrednictwem Internetu czy telewizji, czyli bez wychodzenia z domu.

Policmajster Nowego Jorku w Warszawie

Kraj | Represje | Tacy są politycy

Kazimierz Marcinkiewicz spotkał się dziś z Rudolphem Guiliani, byłym burmistrzem Nowego Jorku, znanym z wprowadzenia zasad państwa policyjnego na ulicach tego miasta.

W walce z przestępczością usprawniliśmy życie mieszkańcom Nowego Jorku, poprawiliśmy jakość ich codziennego funkcjonowania. Zadbaliśmy o bezpieczeństwo publiczne - za najmniejsze przestępstwo wymierzaliśmy stosowną karę - powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie Giuliani, uzasadniając w ten sposób wprowadzony przez siebie reżim rasistowskiej represji.

Akcje przeciw Shell w Irlandii i Anglii

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

11 października, anarchiści i inni aktywiści okupowali siedzibę Shella w Dublinie. Akcja ta jest częścią długiej kampanii przeciw budowie niebezpecznego rurociągu w zachodniej Irlandii. Około 100 demonstrantów blokowało też drogę do teminalu Corrib w Mayo. W Cork aktywiści blokowali terminal Shell na tamtejszym lotnisku. Inne akcje miały miejsce w Irlandii północnej i Anglii.

Już od ponad roku lokalna społeczeność walczy z korporacją Shell organizując wiele akcji bezpośrednich. Anarchiści i inni działacze popierali akcję mieszkańców i organizowali obóz solidarnościowy, gdzie ludzie mieszkają i próbują kontrolować działania koporacji Shell, aby ta nie niszczyła środowiska i nie budowała swoich instalacji wbrew woli mieszkańców.

Kolejarze będą walczyć o wcześniejsze emerytury

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Związki zawodowe kolejarzy domagają się prawa do wcześniejszych emerytur dla pracowników związanych z bezpieczeństwem ruchu pociągów i pasażerów. Pracodawcy ani rząd nie chcą się na to zgodzić. Kolejarze stwierdzili, że potrafią też walczyć jak górnicy.

Kolejarze odpowiedzialni za bezpieczeństwo ruchu i pasażerów muszą mieć prawo do wcześniejszych emerytur bez względu na wiek. Nie pozwolimy na to, żeby od 1 stycznia 2008 r. maszyniści, ustawiacze, zwrotniczy czy dyżurni ruchu musieli pracować do 65 roku życia. Nikt z pasażerów nie będzie chciał podróżować pociągiem, który prowadzi osoba w tym wieku – powiedział dla Gazety Prawnej Aleksander Motyka, przewodniczący Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

Manipulacja gorsza niż za komuny

Kraj | Świat

Ryszard Kapuściński stwierdził podczas spotkania w Bolzano z włoskimi dziennikarzami, że obecnie stosowana jest większa manipulacja informacją niż za czasów "komuny".

To brzmi paradoksalnie, ale w epoce cenzury wszystko było łatwiejsze. Dzisiaj możni tego świata stosują bardziej niebezpieczne środki, by manipulować informacją. Wystarczy obciąć reklamy gazecie albo mianować redaktora naczelnego, wygodnego przy realizacji celów, jakie chce się osiągnąć - mówił Kapuściński.