Hamburg - policja jak zwykle chroni faszystów

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

14 października w Hamburgu odbyła się manifestacja nazistów z NPD. Zjawiło się na niej około 200 obrońców białej rasy, za to naprzeciw im wyszło według oficjalnych szacunków około 2000 antyfaszystów i antyfaszystek. Naziole byli pod ochroną prawie 2000 policjantów i 5 armatek wodnych (!).

Antifa robiła na ulicach blokady, zapłonęły barykady. Faszyści nie byli w stanie ruszyć się do przodu z powodu zamieszek. Policja aresztowała sporo osób, wiadomo już na dzień dzisiejszy, że jeden Holender został juz tymczasowo aresztowany. Nazioli jadących na akcję również oczekiwały spore emocje.

Młodzi francuscy imigranci walczą z policją

Świat

Codziennie 14 policjantów pada ofiarą ataków młodych imigrantów. Prawie rok po zamieszkach, w których spłonęło 10 tys. samochodów i zniszczonych zostało wiele publicznych budynków, w blokowiskach znów rośnie napięcie. Ciemnoskórzy potomkowie imigrantów twierdzą, że są kontrolowani bez powodu, że policja jest wobec nich agresywna. Często sami odpowiadają więc agresją.

W pierwszym półroczu 2006 r. podczas służby ucierpiało ok. 2,5 tys. policjantów, czyli 14 dziennie. To o jedną trzecią więcej niż rok temu. Na przedmieściach trwa pełzająca intifada, czyli powstanie przeciw okupantom. Grupy młodych ludzi walczą z policją o kontrolę nad swym terytorium. Chcą, by przedmieścia stały się terenem pod ich wyłączną kontrolą bez prawa wstępu dla policji.

Rumuński kamerzysta sfilmował mordowanie tybetańczyków w Himalajach

Film nakręcił rumuński operator Sergiu Matei, który towarzyszył międzynarodowej ekspedycji na Cho Oyu, szósty szczyt świata. A zdarzeniu, które wydarzyło się 30 września na wysokości 5,8 tys.

Na filmie widać uciekinierów idących gęsiego ku przełęczy Nangpa La oddzielającej Chiny od Nepalu. Do uchodźców strzelają chińscy pogranicznicy. Jedna z postaci pada na śnieg. To 25-letnia mniszka Kelsang Namtso, która zginęła na miejscu - podaje działająca w USA Międzynarodowa Kampania na rzecz Tybetu w USA.

Atak na siedzibę LPR-u w Warszawie

Kraj

Dziś pod drzwiami warszawskiego Infoszopu, znalezliśmy tajemniczny komunikat od "Czarnych Szeregów". W komunikacie napisano, że wczoraj, 14 października, została zaatakowana siedziba LPR przy ulicy Kinowej na Pradze. Autorzy komunikatu prosili, aby przekazać informację o ich istnieniu i o akcji.

Wal-Mart musi zapłacić

Świat | Prawa pracownika

Sąd w Pensylwanii wydał wyrok w sprawie z powództwa pracowników Wal-Mart przeciwko tej sieci handlowej. Wal-Mart musi zapłacić 78,47 milionów dolarów za wymuszony i nieopłacony czas pracy. Odszkodowanie otrzyma 187 tysięcy pracowników zatrudnionych w Wal-Marcie w Pensylwanii między marcem 1997 a majem 2006.

Pomóż uratować Dolinę Rospudy

W najbliższych tygodniach zostaną przesądzone losy doliny Rospudy, jednego z cenniejszych przyrodniczo miejsc w Polsce. To ostatnie dni, kiedy można jeszcze zatrzymać budowę obwodnicy Augustowa w kształcie zaprojektowanym przez drogowców.

Dziś wielu członków rządu wie już, że wariant proponowany przez organizacje ekologiczne, obwodnicy omijającej nie tylko Augustów, ale także obszar chroniony doliny Rospudy oraz Suwałki - jest lepszy. Za ocaleniem doliny Rospudy opowiedziało się szereg autorytetów i znanych osobistości, zebrano już prawie 200 000 podpisów pod apelem do prezydenta. Jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest zdeterminowana rozpocząć wycinkę drzew jeszcze w tym roku.

Demonstracje antyfaszystowskie w Niemczech

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Kilka tysięcy osób manifestowało w Norymberdze i Hamburgu przeciwko marszom neofaszystów. W Norymberdze zebrało się dwa tysiące mieszkańców, by demonstrować przeciwko wiecowi dwustu prawicowych ekstremistów. Neonaziści chcieli uczcić pamięć zbrodniarzy hitlerowskich, skazanych 60 lat temu w procesie norymberskim.

Na wiecu antynazistowskim przemawiał burmistrz Norymbergi Ulrich Maly z SPD. Podkreślił, że Norymberga - miasto, w którym ogłoszono w 1935 roku ustawy rasistowskie i które było miejscem zjazdów NSDAP, nie powinno już być kojarzone z rasizmem. W manifestacji wzięli udział przedstawiciele kościołów oraz społeczności żydowskiej. W Hamburgu przeciwko marszowi neofaszystów protestowały blisko dwa tysiące osób. Doszło do bójek, policja zatrzymała kilkanaście osób.

Obywatele Łodzi sami wspólnie zaczeli porządkować miasto

Kraj | Kultura

Od 24 września 2006 trwa w Łodzi "Akcja!", w ramach której mieszkańcy miasta starają się zmienić je na lepsze. Inicjatywa powstała spontanicznie, podczas dyskusji na forum internetowym stowarzyszenia "Łódź na fali". Członkowie stowarzyszenia postanowili zrobić coś konkretnego dla swojego miasta – i zaczęli od sprzątania go.

W niedzielne popołudnie grupa młodych ludzi zebrała się w centrum i wyposażona w worki na śmieci, szpachelki, farbę i pędzle zamalowała wulgarne napisy na szkole przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie, zrywała nielegalnie wiszące plakaty, reklamy i nalepki. Zaczęło się od trzech osób, ale każda kolejna akcja (odbyły się 30 września i 7 października) gromadziła więcej Łodzian.

Prascy chuligani nie lubią Wszechpolaków

Kraj

Przeciwnicy Romana Giertycha z koła naukowego im. Karola Darwina i dresiarstwa Pragi czekali na spotkanie z Ministrem przed Katedrą św. Floriana na Pradze. Tam przed uroczystością w ramach Dnia Edukacji Narodowej była Msza Święta dla wszystkich nauczycieli, pedagogów i uczniów. Giertycha nie spotkali, natomiast spotkali kilku wszechpolaków. Po zakończeniu Mszy, doszło do incydentu między dresiarzem i wszechpolakiem. Nikt nie został zatrzymany.

Satyryczne obrazki zagrożeniem dla Busha

Świat

Julia Wilson zainteresowała amerykańskie służby specjalne, bo na popularnym forum MySpace umieściła wpisy krytykujące prezydenta George'a W. Busha. Licealistka jest autorką satyrycznych obrazków z podpisem "kill Bush" (zabić Busha).

Agenci wtargnęli do szkoły, by przesłuchać Julię, kiedy ta miała akurat lekcję biologii. "Powiedziałam im po prostu, że nie zgadzam się z polityką Busha, ale nigdy nie chciałam, by stało mu się coś złego" - wyjaśniła uczennica, dodając, "że jest prawdziwą pacyfistką".

Protest pielęgniarek w Chełmie o sprawiedliwy podział podwyżek

Kraj | Protesty

Drugi dzień strajkują pielęgniarki w szpitalu w Chełmie. Protestują przeciwko krzywdzącym zasadom podwyżek, przyjętym przez dyrekcję placówki.

Wczoraj pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów na pięć godzin. Dzisiaj protestowały 12 godzin - od 7.00 do 19.00. – „Rozmawialiśmy z dyrektorem przez cztery godziny i nie doszliśmy do porozumienia, dlatego teraz znowu strajkujemy” - powiedziała przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych Joanna Wójcik.

Ofiara mobbingu ?

Kraj

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarządził wewnętrzną kontrolę w oddziale świętokrzyskim; instytucję sprawdzi też Państwowa Inspekcja Pracy. Powodem jest samobójcza śmierć jednego z pracowników.

Do dziennikarzy zgłaszają się kolejni ludzie, którzy opowiadają, jak w świętokrzyskiej AriMR „zarządzano zespołem”. W bogatym katalogu podłych chwytów miało się znajdować m.in. straszenie zwolnieniami, kwestionowanie kompetencji, karanie odmawianiem zgody na szkolenia... W listach zmarłego, 32-letniego Artura, również znajdują się tropy mogące wskazywać, że klimat panujący w urzędzie mógł mieć istotny (lub wręcz decydujący) wpływ na jego desperacką decyzję.

Nauczyciele: Dobrzy są tylko moherowi

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Minister Edukacji Roman Giertych nie poszedł w tym roku na uroczystość "Nauczyciela Roku", która odbyła się 10 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs został zorganizowany po raz piąty przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i "Głos Nauczycielski". Dlaczego nie poszedł? Ponieważ "Głos Nauczycielski" jest redagowany przez ZNP. Teraz Giertych przyznał ponad 5 tys. medali dla nauczycieli - ale pominął nauczycieli z ZNP.

Dziś ma się odbyć kolejna uroczystość w Warszawie. Giertych przyznał medale 5,2 tys. nauczycielom, ale pominął 285, których do tej nagrody wytypował ZNP. Medale te zwyczajowo trafiają do szkół i organizacji związkowych w tygodniu poprzedzającym Dzień Edukacji Narodowej (14 października) tak, żeby zostały rozdane na akademiach okolicznościowych.

Według związkowców, to celowe działanie, bo dziś przywódcy ZNP współorganizują akcję antygiertychowską.

Tarcza antyrakietowa na Suwalszczyźnie

Kraj

Od kilku tygodni na górze Rejmona w gminie Szypliszki trwa intensywna budowa - powstaje wielka stacja radarowa. Wojskowi zasłaniają się tajemnicą, ale wiadomo, że te urządzenia będą mogły współpracować z amerykańską tarczą antyrakietową.

Według oficjalnych informacji radar budowany jest na potrzeby cywilne i wojskowe. Ma stanowić część systemu wczesnego ostrzegania NATO. Słychać jednak, że to początek przygotowań do budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Lesbijki, geje i przyjaciele

Kraj

We Wrocławiu trwa IV edycja festiwalu "Lesbijki, geje i przyjaciele". Na trwający do soboty festiwal, składają się na głównie wykłady poświęcone "prawom, które nie mają płci", a także wystawy, koncerty oraz pokazy filmów. Dziś odbyła się pikieta, na której pojawili się członkowie NOP-u. Skandowano "znajdzie się kij na gejowski ryj", rzucano też jajkami.