Szczecin: Pozew zbiorowy byłych pracowników Stoczni Szczecińskiej

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Sąd Okręgowy w Szczecinie dopuścił we wtorek pozew zbiorowy akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding S.A, którzy domagają się od Skarbu Państwa 70 mln zł. Byli pracownicy chcą rekompensaty z tytułu utraty wartości akcji szczecińskiej stoczni. Pod pozwem podpisało się ponad 1400 osób. To jeden z największych pozwów zbiorowych w historii polskiego sądownictwa.

Pod pozwem podpisało się dokładnie 1471 osób, a kolejne kilkaset czeka, by się do niego przyłączyć. Akcjonariusze obawiali się, że pozew zostanie odrzucony. Wówczas każdy z nich musiałby indywidualnie domagać się odszkodowania przed sądem. Sąd jednak dopuścił pozew zbiorowy.

Byli pracownicy stoczni domagają się od Skarbu Państwa kwoty od 708 zł do ponad 26 mln zł, stosownie do liczby posiadanych akcji wraz z odsetkami ustawowymi od dnia złożenia pozwu. Przedstawiciel Skarbu Państwa najpierw wnosił o oddalenie pozwu, a teraz prosi o uzasadnienie i prawdopodobnie będzie się odwoływał od tej decyzji, co może opóźnić cały proces.

Szczecińska stocznia funkcjonowała do 2002 r. Pracownicy dostawali wówczas, w ramach pakietów pracowniczych, akcje holdingu stoczniowego. W 2002 r. zarząd stoczni oskarżono o niegospodarność. Holding upadł, a akcje, straciły na wartości. Akcjonariusze domagają się teraz ok. 70 mln zł zadośćuczynienia z tytułu utarty wartości akcji.

Zarząd we wszystkich trzech instancjach został jednak uniewinniony, dlatego roszczenia byłych pracowników kierowane są obecnie do Skarbu Państwa.

Stocznia Szczecińska Porta Holding S.A. istniała przez 10 lat i była jednym z największych zakładów pracy w województwie zachodniopomorskim. Zatrudniała 4,5 tys. osób. W latach 1992-2002 wybudowała 161 statków za kwotę bliską 4 miliardów dolarów. (tvn24)

Wreszcie byli Stoczniowcy

Wreszcie byli Stoczniowcy coś zrobili...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.