Szczecin: Promocja książki Bookchina "Przebudowa Społeczeństwa"

Ekologia/Prawa zwierząt | Kultura
2009-10-23 19:00
2009-10-23 21:00

23 października 2009, piątek, godz. 19:00, wstęp wolny

Alert Społeczny Infopunkt , ul. Śląska 34, Szczecin

Promocja książki "Przebudowa społeczeństwa"Murraya Bookchinapołączona z wykładem Oskara Szwabowskiego "Teoria radykalnej polityki społecznej"i otwartym panelem dyskusyjnym.

Osobiste podsumowanie ekologii społecznej Murraya Bookchina

Podejście proponowane przez Murraya Bookchina stanowi doskonały punkt wyjścia do realnej praktyki społecznej. Podstawową ideą stanowiska określanego przez autora ekologią społeczną jest teza, że problemy ekologiczne mają źródło w problemach społecznych. Spojrzenie z pozycji zarysowanych przez amerykańskiego anarchistę przekracza status quo i kieruje się ku alternatywnym formom organizacji społecznej. Rozważania zawarte w niniejszej książce nie dotyczą jedynie ekologii. Nie jest to typowo ekologiczna pozycja zachęcająca do oszczędzania energii i używania roweru zamiast samochodu. Problematyka tutaj poruszana jest znacznie szersza. Mianowicie kryzys ekologiczny okazuje się ściśle powiązany z kryzysem politycznym, z kryzysem ekonomicznym. Wszystkie trzy kryzysy są ze sobą powiązane, wyrastają z jednego fundamentu, który może zostać dostrzeżony z zielonego punktu widzenia. Myślenie ekologiczne jest XXI - wiecznym myśleniem rewolucyjnym.

Oskar Szwabowski – autor wstępu

Murray Bookchin (1921-2006) amerykański myśliciel anarchistyczny. Działacz ruchu ekologicznego i twórca nurtu ekologii społecznej. Założyciel Instytutu Ekologii Społecznej w Plainfield w USA. Zwolennik decentralizacji oraz samorządności. Jako pierwszy użył terminu „wolnościowy municypalizm”. Oznacza on system, w którym wiec ludowy stanowi podstawę organizacji społeczeństwa. W ten sposób konfederacja miast zarządzanych na podstawie zasad demokracji bezpośredniej zastępuje centralny rząd. Poza wspomnianą problematyką zajmował się filozofią, historią hiszpańskiej rewolucji, rozwojem miast oraz spółdzielczych form produkcji. W swoich pismach, nawiązując do idei oświeceniowych, łączył humanizm z racjonalizmem.

„Teoria radykalnej polityki społecznej”, czyli wolnościowy związek idei i praktyki

Wykład zostanie poświęcony problemowi teorii, jej miejsca, genezie i funkcji jaką ma pełnić w anarchizmie społecznym. Zastanowimy się nad relacją teorii do praktyki, jak i do rozumu. Postaramy się zbadać powiązania, skomplikowany związek idei z praktyką. Problem, któremu zostanie poświęcony wykład, jest o tyle teoretyczny co praktyczny.

Oskar Szwabowski - doktorant na Uniwersytecie Szczecińskim, słowokleta i wierszokleta. Autor tekstów do takich pism jak: Słowo Młodych, Akant, Autograf, Kozirynek, Inny Świat, Przegląd Anarchistyczny, Forum Myśli Wolnej.

http://www.myspace.com/infopunktalert

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.