Wenezuela: Zmiany w konstytucji nie przeszły

Świat | Wybory

Według danych z 6.20 czasu europejskiego zmiany w konstytucji Wenezueli proponowane przez prezydenta Hugo Chaveza nie zdobyły wystarczającego poparcia. Przeciwko poprawkom prezydenckim opowiedziało się 50.7%, za 49.29% głosujących. Przeciwnicy poprawek parlamentu - 51.06%, zwolennicy - 48.94%. Frekwencja, mimo ogromnej mobilizacji i wezwań chavistów do głosowania (rozdawano m.in. darmowe egzemplarze broszur z poprawkami), okazała się zaskakująco niska - 45%.

Chavez pogratulował opozycji, ostrzegł jednak przed dalszą eskalacją konfliktu i zapowiedział, że nadal będzie dążył do zmian.

Okazało się, że

Okazało się, że chciwość na władzę zniszczyła plany Chaveza. Gdyby proponował jedynie część ekonomiczną poprawek, to zapewne zdobyłyby wystarczające poparcie. Niestety Chavez uznał, że przy okazji wzmocni swoją władzę. Ten manewr się nie udał.

Nie ma miejsca tutaj na szczegółową analizę proponowanych poprawek, ale obok szczytnych haseł bliskich każdemu antyautorytaryście o demokracji bezpośredniej, oddawaniu władzy w dół itd. pojawiły się wśród nich takie kurioza, jak powoływanie i odwoływanie władz lokalnych przez prezydenta, możliwość ustanawiania w regionach Władz Specjalnych podległych bezpośrednio prezydentowi, Specjalnych Regionów Wojskowych, zniesienie kadencyjności itd. Opozycja kapitalistyczna skupiła się na jękach o ograniczaniu swobody gospodarczej i ograniczaniu "wolności" banku centralnego, co z ich perspektywy jest zrozumiałe, ale z perspektywy zwykłego zjadacza chleba podporządkowanego codziennie wyzyskowi jest sprawą śmiechu wartą i takie bzdury nie przekonałyby wystarczającej większości do oddalenia poprawek. Bez wątpienia jednak wielu dotychczasowych zwolenników Chaveza zorientowało się, że ekonomiczne poprawki są jedynie zasłoną dymną dla umocnienia władzy prezydenckiej i stwierdziło że coś z tą "rewolucją" idzie nie tak, a "socjalizm XXI wieku" zaczyna przypominać niebezpiecznie "państwowy socjalizm XX-wieczny". Stąd z jednej strony porażka w referendum, a z drugiej strony wyraz rozczarowania objawiającego się wysoką absencją - jedynie 45 proc. poszło do referendum przy gigantycznej kampanii mobilizacyjnej (warto wspomnieć tutaj, że w czasie ostatnich wyborów prezydenckich frekwencja wynosiła aż 75%).

Nie pomogło Chavezowi chyba

Nie pomogło Chavezowi chyba jego wystąpienie gdzie mówił, że jest gotowy rządzić do 2050.

Zaznaczam, zeby nie bylo, ze

Zaznaczam, zeby nie bylo, ze nie jestem zwolennikiem hugo ani nic takiego, ale:
Czy uwazacie, ze, z punktu widzenia anarchisty, jego rząd jest większym gwałtem na wolności niż
a) rząd polski,
b) rząd unii europejskiej,
c) rząd usa?

nie jest, ale po

nie jest, ale po wprowadzeniu poprawek do konstytucji byłby.

Polecam przeczytanie tego

Polecam przeczytanie tego art,mysle ze wnosi sporo do dyskusji

http://lewica.pl/?id=15315

A ja tego:

A ja tego: https://cia.media.pl/wenezuela_operacja_tenaza

A co konkretnie wnosi?

a chuj w dupę temu

a chuj w dupę temu czerwonemu popierdoleńcowi !!!

lepiej kij w oko bo jeszcze

lepiej kij w oko bo jeszcze mu sie spodoba ;p
fa n

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.