Wrocław: Amazon, strefy i prawa pracownicze

Kraj | Prawa pracownika
2013-12-19 18:30
2013-12-19 20:00

Zapraszamy na otwartą debatę: "Amazon, strefy i prawa pracownicze"

Amazon to międzynarodowy koncern zajmujący się sprzedażą towarów przez internet. Za pomocą kilku ruchów online można kupić niemal wszystko (od książek po majtki wyprodukowane w innej części globu, tysiące kilometrów dalej) i w ciągu 48 godzi to otrzymać. Jak to jest możliwe? W ciągu ostatnich kilkunastu lat Amazon rozrósł się do giganta internetowego handlu detalicznego dzięki potanianiu kosztów pracy, jej intensyfikacji i finansowym zyskom na giełdzie, a także dzięki ulgom podatkowym i publicznym dotacjom. Obecnie ma 89 magazynów w różnych częściach świata. Ogromne hale, gdzie przechowywane i skąd wysyłane są produkty, kryją w sobie wykańczającą pracę za grosze. Pracownicy zbierający towar z półek magazynowych przemierzają ponad 20 km dziennie i dostają za to ok. 9 euro za godzinę. Firma chwali się, że dzięki niej powstają tysiące miejsc pracy. Jednocześnie tam, gdzie się ona pojawia, masowo kurczy się zatrudnienie w handlu detalicznym (m.in. w małych księgarniach). Obecnie Amazon chce jeszcze bardziej zredukować swoje koszty pracy: planowana jest budowa dwóch jego hal w Polsce: pod Wrocławiem (w Kobierzycach) i pod Poznaniem.

Obie inwestycje będą najprawdopodobniej ulokowane w specjalnych strefach ekonomicznych, pod Wrocławiem w podstrefie LG – tej samej, w której rok temu wybuchł strajk pracownic i pracowników firmy Chung Hong z powodu wycieńczającej pracy i głodowych pensji. Nie dziwi zatem, że akurat takie „dogodne” miejsce wybrał dla siebie Amazon. Szczególnie, że w Niemczech jego pracownicy są coraz lepiej zorganizowani i stawiają opór, walcząc o wyższe pensje. Szczególnie, że rząd niedawno po raz kolejny przedłużył termin funkcjonowania przywilejów dla biznesu w specjalnych strefach ekonomicznych.

Chcemy porozmawiać o tym, co wspólnego mają warunki pracy w fabrykach specjalnych stref ekonomicznych z tymi, które panują w halach magazynowych Amazona. Co przyniesie ze sobą budowa hal magazynowych Amazona w Polsce? Czy i co możemy wspólnie zrobić wobec globalnych firmy, które wyciskają z ludzi i przyrody energię i zdrowie.

W drugiej części spotkania chcielibyśmy porozmawiać o działaniach i planach koalicji 1-ego maja, o tym jak się organizować oraz o tym, co chcemy robić w przyszłym roku.

Przyjdź! Debata otwarta.
19.12.2013 (czwartek), godz. 18.30, miejsce: Ekocentrum ul. św. Wincentego 25A, Wrocław

Materiały do dyskusji dotyczące Amazona i stref:

Jean-Babtiste Malet „Amazon od podszewki”, Le Monde Diplomatique, 11.2013.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/61892886/Amazon%20od%20podszewki_LMD...

Film: „Specjalne strefy wyzysku” i raport o pracy w strefie „Zmęczone ciała, bezcenne produkty”, Think Tank Feministyczny i SzumTv,

http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?ar...
http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?ar...

„Magazyn Amazona jak obóz pracy", reportaż natemat.pl: http://natemat.pl/83365,magazyn-amazona-jak-oboz-pracy-firma-pod-ostrzal...

„BBC: tak się pracuje w magazynie Amazon”, http://www.pb.pl/3439927,58707,bbc-tak-sie-pracuje-w-magazynie-amazon

„Strajk w Amazonie. Chcą wyższych pensji”, http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/strajk;w;amazonie;chca;wyz...

9euro

chciałbym zarabiać 9 euro/h za przejście 20km dziennie

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.