Wrocław: Idź i patrz [kino CRK]

2011-04-06 20:00
2011-04-06 22:00

06.04.2011
WROCŁAW
CRK (galeria)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Idź i patrz
(Idi i smotri, reż. Elem Klimow, ZSRR, 1985)

" ...и я услышал одно из четырех животных, говорящее как бы громовым голосом: иди и смотри... "
" ...usłyszałem pierwsze z czterech Zwierząt mówiące jakby głosem gromu: "Przyjdź!" i ujrzałem... "

Po nakręceniu w 1985 roku filmu „Idź i patrz” Elem Klimow stwierdził, że nie stworzy już lepszego dzieła i faktycznie – do śmierci w 2003 nie zrealizował żadnego nowego filmu. Dzisiaj „Idź i patrz” uważany jest za jeden z najlepszych i najbardziej wstrząsających filmów wojennych (a właściwie antywojennych), podobnie jak „Wniebowstąpienie” w reżyserii Łarisy Szepitko, żony Klimowa. Scenariusz „Idź i patrz” napisali wspólnie Klimow i białoruski pisarz Aleś Adamowicz. Tytuł został zaczerpnięty z Apokalipsy św. Jana. Akcja filmu rozgrywa się na okupowanej przez hitlerowców Białorusi w 1943 roku.

Szesnastoletni Flora (Aleksiej Krawczenko) postanawia wstąpić do partyzantki – zostaje przyjęty, ale na pierwszą akcję partyzanci go nie zabierają. W tym czasie opuszczony obóz partyzancki atakują Niemcy – Flora wraz z dziewczyną Głaszą uciekają. Ich dalsza wędrówka to droga przez piekło na ziemi, stają się świadkami niewyobrażalnych okrucieństw, łącznie z mordowaniem dzieci przez Niemców. Doznany przez niego szok powoduje głębokie zmiany w psychice. Chłopiec ucieka do własnego świata, z trudem odróżniając jawę od sennych fantazji.

Wojenny dramat Elema Klimowa to wstrząsająca historia o utracie niewinności. Reżyser filmu, w celu spotęgowania klimatu koszmaru, użył bogatych środków plastycznych z pogranicza baroku i ekspresjonizmu. Niektóre sceny w filmie są tak drastyczne, że w trakcie realizacji filmu reżyser próbował poddać Aleksieja Krawczenkę hipnozie, żeby chronić psychikę młodego aktora. Krawczenki nie dało jednak zahipnotyzować, musiał uczestniczyć we wszystkich scenach z pełną świadomością. Żeby było ciekawiej, w filmie używano prawdziwej amunicji.

Film Elema Klimowa znalazł się na przygotowanej przez brytyjską telewizję Channel 4 liście 50 filmów, które trzeba zobaczyć przed śmiercią.

UWAGA! Projekcje filmów Kina CRK przeniesione są z Koncertowni do Galerii - również na terenie CRK! Sala będzie należycie ogrzana (jest tam kominek) więc nie ma co się martwić, że zewnętrzne zimno uniemożliwi komfortowe oglądanie pokazu.
galeria w CRK

o kinie crk
nasz profil facebook

Film oparty jest na faktach

dosyć luźno ale jednak.Jest inspirowany wyczynami osławionej Brygady Szturmowej SS "Dirlewanger" która odpowiada za pacyfikacje wioski Chatyń oraz ponad 200 innych

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.