Wrocław: Solidarnie ze Strefą Gazy

Kraj | Militaryzm | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Tacy są politycy

W czwartkowe popołudnie na wrocławskim Rynku odbyła się pikieta solidarnościowa ze Strefą Gazy. Zorganizowała ją społeczność Muzułmańska, Arabska, inicjatywa „Stop Wojnie”, Sierpień 80, Wrocławska Koalicja Antywojenna, Viva-Palestyna, Amnesty International oraz środowisko anarchistyczne. Mimo licznych zaproszeń rozesłanych przez organizatorów do mediów, pojawiły się tylko dwie stacje radiowe oraz jedna gazeta, co odzwierciedla podejście środków przekazu do sprawy palestyńskiej.

Zdjęcia z pikiety solidarnościowej ze Strefą Gazy.

Wrocławska pikieta zgromadziło około 100 osób. Oprócz symbolicznego wymiaru w postaci trumny z flagą palestyńską oraz zapalonymi zniczami w kształcie „Gaza 1330” (liczba palestyńskich ofiar), upamiętniła minutą ciszy zamordowanych w konflikcie.

Zgromadzonym przechodniom rozdawano ulotki informacyjne oraz wygłoszono publicznie kilka przemówień, w których przedstawiono problem nieobiektywnego podejścia mediów do tematu, brak odpowiedzialności sprawców militarnego ludobójstwa oraz domagano się odblokowania Strefy Gazy, która przeżywa klęskę humanitarną.

Pikieta była także skrupulatnie monitorowana (infiltrowana) przez służby policyjne, co wpłynęło na negatywny oddźwięk społeczny protestu. Wielu przechodniów było zbulwersowanych faktem obecności sporej ilości policjantów, a część z nich z tego właśnie powodu nie zatrzymało się i nie zwróciło uwagi na demonstrację.

Niektórzy z przechodniów zareagowali dość negatywnie, krzycząc obraźliwe hasła (”Arabowie to zbrodniarze”) w stronę społeczności arabskiej. Na domiar złego, po przejściu wokół Rynku przed demonstrujących, ktoś specjalnie zgasił znicze.

Jednak mimo tych utrudnień, pikieta odbyła się do końca, za co organizatorzy serdecznie podziękowali wszystkim obecnym.

źródło:
http://www.tomasso.pl

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.