Dodaj nową odpowiedź

Podsumowanie roku 2008

Kraj | Świat | Publicystyka

Noc Sylwestrowa z zasady służyć ma, poza napędzaniem konsumpcji i praktykom transgresyjnym, podsumowaniu. Robimy świecki rachunek sumienia, indywidualnego i społecznego, starając się odpowiedzieć na pytanie: jaki dla nas był miniony rok. Lepszy? Gorszy? Jakie wydarzenia wybiły się spoza rzeki codziennego, rutynowego czasu przetrwania? Jakie tendencje zwiastował? Co zaś uczynił przeszłością?

Prosimy o zamieszkanie w komentarzach swoje oceny minionego roku i ranking najważniejszych wydarzeń. Tych, co odebrały sen lub sen rozbudziły…

Rok rozpoczęliśmy od wezwań do wspierania strajku w Budryku. Na początku roku komornik wkroczył na teren skłotu Rozbrat w Poznaniu. Sąd skazał pracownika za przeprowadzenie strajku na 27 tys. zł, co może oznaczać powrót do taktyki pacyfikowania pracowników za pomocą wysokich kar pieniężnych. W Tybecie miało miejsce powstanie krwawo stłumione przez chiński rząd. Tymczasem w Polsce odbyły się akcje przeciwko instalacji elementów tarczy antyrakietowej, w tym duża demonstracja w Słupsku. Po demonstracji policja brutalnie zatrzymała aktywistów po wtargnięciu do jednego z mieszkań. W kwietniu represje dotknęły także rumuńskich aktywistów anty-NATOwskich. Również w kwietniu, we Wrocławiu neofaszyści z ONR i pokrewnych organizacji próbowali zorganizować demonstrację. Doszło do starcia z antyfaszystami w którym jeden z faszystów został ranny i porzucony przez kolegów. W maju sfrustrowani pocztowcy okupowali budynek dyrekcji generalnej Poczty Polskiej, a w czerwcu podjęli ogólnopolski strajk. Neoliberalna elita rządowa w dalszym ciągu dążyła do prywatyzacji szpitali. Jednocześnie te same elity wraz z biurokracją dużych central związkowych starały się zlikwidować pluralizm związkowy.

Czerwiec był gorącym miesiącem protestów, 21.06 odbyły się trzy manifestacje jednego dnia. W czerwcu odbyła się również manifestacja za prawem do aborcji. Powodem m.in. była sprawa zgwałconej 14-latki, której szpital odmówił aborcji pod naciskiem fundamentalistów religijnych. W tym miesiącu w Irlandii w referendum odrzucono Traktat Lizboński. Przez cały rok trwały represje przeciwko aktywistom pracowniczym, protestowano przeciwko zwolnieniom związkowców z Auchan, Lionbridge, Poczty Polskiej, Starbucks. W sierpniu równolegle z Olimpiadą w Chinach rozpoczął się także konflikt zbrojny w Osetii Płd. Wkrótce potem polskie władze podpisały umowę ws. tarczy antyrakietowej. Na przełomie sierpnia i września odbyły się protesty w USA przeciwko zjazdom partii: Demokratycznej oraz Republikańskiej. Pracownicy protestowali przeciwko likwidacji pomostówek. 11 listopada w Warszawie odbyła się blokada przemarszu skrajnej prawicy oraz anarchistyczny Kontrbal Ludowy. Na początku grudnia zaś odbyły się protesty w czasie trwania Konferencji Klimatycznej w Poznaniu. Pod koniec grudnia wybuchło powstanie społeczne w Grecji w której czołową rolę grają greccy anarchiści. Nie jest to samotna wyspa potężnych protestów, które będą narastać wraz ze wzrostem fali kryzysu światowego. W mijającym roku trwały nieustające walki społeczne od m.in. Chile, poprzez Danię, Egipt, Haiti, Bangladesz, Turcję, Francję, Maroko, Peru, Indie, Chiny, Włochy, Serbię, po Islandię. Dochodzi nawet do zaskakujących sytuacji, gdy na ulice wychodzą policjanci, którzy są bici przez... policjantów, jak to miało miejsce w Brazylii. A to jedynie przykłady. Wraz z narastaniem kryzysu o czym informujemy na bieżąco w dziale gospodarczym CIA przyszły rok obfitował będzie zapewne również we wstrząsy społeczne na całym świecie, co będziemy relacjonować na CIA. Tak więc trzymajcie rękę na pulsie i sprawdzajcie serwis codziennie - wszak nigdy nie wiadomo kiedy rewolta wybuchnie w waszej okolicy...

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.