Irlandia: Traktat Lizboński odrzucony!

Świat

Próba narzucenia przez elity polityczne Konstytucji Europejskiej tylnymi drzwiami za pomocą kosmetycznej zmiany w postaci Traktatu Lizbońskiego nie powiodła się. Rząd irlandzki przyznał się dziś do porażki i przegranej w referendum. Wg. oficjalnych danych przeciw Traktatowi opowiedziało się 53,4 proc. Irlandczyków, za - 46,6 proc.

Irlandia jest jedynym krajem UE, gdzie Traktat został poddany głosowaniu w referendum (tego wymaga tamtejsza konstytucja - w pozostałych zaś decyzję podjęły rządy). Po irlandzkim vecie traktat zostanie zablokowany jako projekt unijny.

Donald Tusk jednak zapowiedział, że liderzy polityczni nie mają zamiaru uszanować ani tego veta, ani poprzednich referendów odrzucających konstytucję UE i będą nadal szukać sposobu jak po raz trzeci wcisnąć ją ludziom na siłę: - Referendum w Irlandii nie dyskwalifikuje Traktatu. Będziemy skutecznie szukali drogi, aby on jednak wszedł w życie. Niezależnie od wyniku referendum w Irlandii uważam, że Europa raczej znajdzie jakiś sposób wprowadzenia w życie tego Traktatu - powiedział Tusk dziennikarzom w Sejmie. Potwierdził to szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso mówiąc: - Traktat nie jest martwy.

W czasie kampanii ws. referendum przeciwnicy traktatu wyraźnie górowali i merytorycznymi argumentami i formą nad stroną protraktatową. Na CIA pisaliśmy np. o inicjatywie www.irish-friends-vote-no-for-me.org. Opublikowaliśmy także inne teksty nt. traktatu: Czego nie mówili nam o Traktacie Lizbońskim? | Unia odchodzi coraz dalej od demokracji | Workers Solidarity Movement Campaign against the Lisbon Treaty | Why the Irish Voted No to Lisbon | Więcej

Komentarz Akai47: Debata publiczna, pranie mózgów i demokracja.

brawo Irlandia!

Świetnie, że autorytarny traktat został odrzucony, to na pewno duży sukces i chwilowe załamanie centralistycznych dążeń UE. Nie sądzę niestety by to był kompletny sukces, teraz prawdopodobnie przygotują nową wersję, albo po prostu stworzą aneks wyłączający Irlandię z postanowień traktatu. btw, co ciekawe, kampanię przeciw sponsorowali w Irlandii tamtejsi liderzy biznesu...

nie podliczyli jeszcze

nie podliczyli jeszcze wszystkich glosow, wiec spokojnie. na razie 53.7 % - NO. oby nic sie nie zmienilo

Cieszy mnie to :) Zarówno

Cieszy mnie to :) Zarówno nieprzyjęcie traktatu, jak i news o tym na cia :) Cieszy mnie, że jednak walczymy o wolność bez względu na podziały polityczne... (razem znaczy anarcho-wolnościowcy jak i wolnościowcy z prawej strony, którzy już od dawna biją na alarm zagrożenia naszej wolności przez... dyrektywy, regulacje, zarządzenia wydawane przez rozdęty, skorumpowany, rozbudowywany
aparat biurokratyczny... Unii Europejskiej).

Sponsorowanie przez biznes

Biznes irlandzki sponsorował kampanię przeciwko traktatowi bojąc się wprowadzenia w całej UE jednolitych stawek podatkowych, tj. podwyższenia ich w Irlandii. Lewica zaś krytykowała traktat za brak regulacji dot. podatków argumentując, że te same stawki zmniejszyłyby skalę de-lokalizacji. Tak więc te kampanie były całkowicie odmienne, ale w sumie to ja się cieszę, że burżuje (których oczywiście nie cierpię)pomogli odrzucić ten neoliberalny, anty-demokratyczny i pro-militarystyczny projekt :)

Ja też się cieszę, że

Ja też się cieszę, że socjaliści których nie cierpię pomogli nam odrzucić ten socjalistyczny traktat :)

Jeśli się upierasz, by

Jeśli się upierasz, by neo-liberalny traktat nazywać socjalistycznym... :) Ale chyba nie ma sensu się o to spierać, skoro jesteśmy zgodni, że traktat jest do bani i że dobrze, że został odrzucony.

:D

właśnie wróciłem z pubu w którym członkowie WSM świętują zwycięstwo :) nastroje na miejscu pozytywne ale nie euforyczne - wszyscy zdają sobie sprawę z tego że za pół roku czy rok spróbują te same zasady znowu narzucić...

--
http://harce.wordpress.com

jeden z ekspertów

jeden z ekspertów wytłumaczył oficjalną przyczynę odrzucenia traktatu, czyli 'za małą wiedzę' społeczeństwa na jego temat, w taki sposób: 'instrukcję obsługi statku kosmicznego też można dać ludziom do przeczytania, tylko po co skoro i tak nikt nic z tego nie zrozumie'.
co jest dobrym podsumowaniem strategii władz UE.

To żadna nowość

To żadna nowość cała ta zasrana pseudodemokracja opiera się na takich założeniach. Wystarczy popatrzeć na kampanie wyborcze w naszym kochanym kraju. Żadnych konkretów bo ludożerca i tak zagłosuje na tego kto ładniejszy albo na tego którego żona ma większe cycki. Trudno wymagać od społeczeństwa scentralizowanego państwa w którym każdy walczy o przetrwanie aby ogarniało wszystkie zagadnienia ekonomiczne w skali kraju a najlepiej w skali globu bo tak po prawdzie to teraz wygląda.

hura, but...

The globalists are gonna keep right on trying...

treść traktatu

Czytelnicy pytali o treść traktatu i narzekali na brak dostępu do informacji. Oto ona:

http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cmsUpload/cg00014.pl07.pdf

Władza robi wszystko żebyśmy byli nie doinformowani bo jest nie demokratyczna i boi się o swoje interesy. Większość ludzi w Polsce nie zna treści traktatu lizbońskiego. Ja na natomist go udostępniam. Na podstawie jego treści stwierdzcie czy jesteście za czy przeciw.

To jest lepsza wersja niż ta w internecie:-)

TAK dla rozwoju

Rozumiem, że tracimy niepowtarzalną okazję do większej integracji i nowego rozdziału w rozwoju Europy - rozwoju zrównoważonego uwzględniającego interesy wszystkich Państw Wspólnoty.
Mam jeszcze cień nadziei, że nie zwycięży populizm i krótkowzroczność a Iralndczycy powiedzą TAK, dla rozwoju.

Chyba ktos zaczyna szybko

Chyba ktos zaczyna szybko dosypywać głosy teraz... zakład że tak będzie? Oby nie!

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.