Francja: każdy przedszkolak jest potencjalnym kryminalistą
Francuskie Ministerstwo Edukacji uruchamia system zarządzani danymi uczniów, tzw. „Uczniowską Bazę Danych”, która ma zostać wdrożona we wszystkich szkołach do września 2008 r. Już teraz system został wdrożony pilotażowo w wielu szkołach.
Program polega na zbieraniu wszystkich danych dotyczących uczniów i ich rodziny i utrzymywaniu ich w scentralizowanej bazie danych. Dane będą dostępne dla dyrektorów szkół, pracowników Ministerstwa Edukacji oraz burmistrzów.
Wśród zbieranych danych znajdą się: dane osobowe, liczba braci i sióstr, wykorzystywanie świadczeń socjalnych, profil psychologiczny dziecka, statystyka absencji w szkole, kartoteka specjalistycznej pomocy psychologicznej dla trudnych uczniów, itd…
Przegłosowana w zimie ustawa o walce z przestępczością daje burmistrzom uprawnienia, by zajmowali się „prewencją”. Jednym z założeń tak rozumianej „prewencji” jest „identyfikowanie zagrożonych rodzin” w oparciu o takie dane, jak brak zdyscyplinowania przedszkolaków, brak działalności pozaszkolnej w wieku od 6 do 9 lat, konflikty z rodzicami. Ustawa pozwala na cofnięcie świadczeń socjalnych pobieranych przez rodziców n podstawie danych o absencji dzieci.
System informatyczny będzie mógł automatycznie selekcjonować dzieci i rodziny „zagrożone”. Dane zgromadzone w systemie nigdy nie będą usuwane. Przewidziano też kary dla tych dyrektorów szkół, którzy nie zgodzą się na prowadzenie elektronicznej kartoteki uczniów.