Katowice: Marsz Zapomnianych Bohaterów

Kraj

Marsz Zapomnianych Bohaterów
"Pamiętamy o przeszłości, walczymy o przyszłość"

Zapraszamy wszystkich do Katowic na Marsz Zapomnianych Bohaterów! Pora przypomnieć wkład nietotalitarnej lewicy w walkę z hitlerowskim okupantem. Dziś mało kto pamięta o ludziach którzy przelewali krew w obronie ideałów w które wierzyli. Mało kto pamięta o takich organizacjach jak Bataliony Chłopskie, Związek Syndykalistów Polskich, Syndykalistyczna Organizacja „Wolność”, 104. Kompania Syndykalistów. W PRL-u członkowie tych organizacji nie pasowali ówczesnej władzy ze względu na ich inną wizję nowej Polski. Z kolei po transformacji ustrojowej, nie mówi się o nich głośno. Dla peerelowskiej władzy zbyt wolnościowi, dla władzy w III RP zbyt czerwoni.

Katowice: Marsz Zapomnianych Bohaterów

http://www.youtube.com/watch?v=U_Chkfme3Hg

Zapomniani bohaterzy, trzeba ich wszystkim przypomnieć
by widzenie poszerzyć przywłaszczającym historię
Nazistowskich żołnierzy odpierali przecież ciągle
Nie tylko AKowcy, powiedz temu, co to godłem

wciąż zasłania swoje podłe, germanofilskie zagrywki
swój rzekomy salut rzymski, trzeba pozamykać pyski
Bo antyfaszyści też zwalczali okupanta
Tak jak syndykaliści również brali w udział w walkach

Spoczywa na naszych barkach, by przypomnieć to wszystko
Pamiętamy o przeszłości, walczymy o przyszłość
Wszyscy razem zjednoczeni przeciw totalitaryzmom
nazistom, stalinistom, a te skrajności są blisko nas

Więc poświęć czas, by pokazać to oblicze
Zapomnianej historii, przyjdź z nami głośno krzyczeć
zagłuszymy faktami skrajną prawicę
pierwszego września pod Spodkiem, wpadnij na Katowice

Zajebista inicjatywa z

Zajebista inicjatywa z nutą, wyszła naprawde dobrze WSZYSCY NA MARSZ !!!

No dobra, ale co bataliony

No dobra, ale co bataliony chłopskie miały wspólnego z syndykalizmem? Czy w ogóle z rewolucją? Przecież wraz z stronnistwem ludowym tworzyły obóz londyński.

Akcja "Oderberg"

Do KL Auschwitz trafiło od 300 do 400 Polaków aresztowanych w sierpniu 1943 r. w czasie akcji „Oderberg”. Większość z nich zginęła. Specyfiką tej operacji było objęcie aresztowaniami całych rodzin, razem z dziećmi. Miała ona wybitnie eksterminacyjny charakter. Okupacja niemiecka w Prowincji Górnośląskiej oznaczała zagładę mieszkającej tam ludności polskiej, także tej, która dzisiaj nie identyfikuje się z polskością. Władze obozów starały się przekonywać, że uwięzieni Polacy to przestępcy i zbrodniarze.

Do KL Auschwitz trafiło od 300 do 400 Polaków aresztowanych w sierpniu 1943 r. w czasie akcji „Oderberg”. Większość z nich zginęła

W nocy z 11 na 12 sierpnia 1943 r. w kilkunastu miejscowościach powiatów będzińskiego i sosnowieckiego (Zagłębie Dąbrowskie) oraz chrzanowskiego (Zagłębie Krakowskie) hitlerowcy aresztowali ok. 750 Polaków, także całe rodziny, razem z małymi dziećmi. Dorośli trafili do obozów koncentracyjnych – głównie KL Auschwitz (jako więźniowie obozu oraz więźniowie policyjni). Dzieci skierowano natomiast do tzw. Polenlagrów, skąd w sierpniu 1944 r. wysłano je do obozu karnego w Potulicach koło Bydgoszczy. Ofiarami akcji „Oderberg” byli członkowie Polskiej Partii Socjalistycznej „Wolność-Równość-Niepodległość” (głównie na terenie Zagłębia Dąbrowskiego), Polskiej Partii Robotniczej (głównie na terenie powiatu chrzanowskiego) oraz Polskiej Partii Socjalistycznej-Lewica (lokalna organizacja działająca na terenie powiatu chrzanowskiego, a złożona głównie z przedwojennych działaczy Komunistycznej Partii Polski). Aresztowania objęły także członków lokalnej podziemnej organizacji z Czeladzi o nazwie Związek Orła Białego, która nie była związana z lewicowym podziemiem, lecz należeli do niej przeważnie przedwojenni działacze harcerscy. Była to jedna z największych operacji represyjnych przeprowadzonych na terenie Prowincji Górnośląskiej przez niemieckiego okupanta podczas II wojny światowej.

Barbarzyńska pacyfikacja

www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/akcja-oderberg

"germanofilskie zagrywki"?

"germanofilskie zagrywki"? kto to pisał? czy wszyscy Niemcy to naziole? trochę logiki. a okupantem też jest państwo polskie, czy coś mi umknęło z anarchistycznej czytanki? a może rodzi się nowy typ anarchisty-patrioty?

być może

być może u nas w kraju nie da się inaczej. jeśli takie coś miałoby przyciągnąć nowych ludzi do ruchu, to czemu nie.
trzeba brać pod uwagę lokalne uwarunkowania.

no coz, ludzie srednio

no coz, ludzie srednio dopisali. szkoda

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.