Katowice: Marsz zapomnianych Bohaterów

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty

Pierwszego września w Katowicach odbył się marsz zapomnianych bohaterów, zorganizowany przez ZSP – Górny Śląsk. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie socjalistów, anarchistów i syndykalistów walczących z hitlerowcami w czasie drugiej wojny światowej. Dziś mało kto pamięta o Batalionach Chłopskich, 104 Kompanii syndykalistów polskich czy anarchistycznej organizacji wolność. Polska jest chyba jedynym krajem gdzie historia zawłaszczana jest przez ruchy skrajnie prawicowe. Aktywiści z górnego śląska postanowili to zmienić.

O godzinie 12 grupa ok. 50 osób wyruszyła ulicami Katowic w stronę pomnika Żołnierza Polskiego. Po drodze były przypominane fakty historyczne związane z lewicą walczącą podczas drugiej wojny światowej. Wykrzykiwane zostały takie hasła jak „Nacjonalizm, nie, dziękuję”, „Ani nacjonalizm ani kapitalizm”, „Nacjonalizm to nie patriotyzm”, „znajdzie się kij na faszystowski ryj” i tym podobne.

Po godzinie marszu zakończyła się pod pomnikiem Żołnierza Polskiego, gdzie wygłoszone zostało przemówienie upamiętniające poległych bohaterów oraz zwracające uwagę na internacjonalistyczny charakter ruchu antyfaszystowskiego, zarówno w tamtych czasach, jak i obecnie. Całość zakończył efektowny pokaz pirotechniczny, który jednak nie spodobał się Stróżom prawa. Kilka osób zostało spisanych przez policję.

* syndykalistycznej

* syndykalistycznej organizacji "Wolność"

A potem Ta lewicująca

A potem Ta lewicująca bohaterska część Polski mordowała żołnierzy AK...
Dodajmy, że spora część ZSP jak zreflektowała się, z czym mają do czynienia przeszła do AK.

Gejzerze inteligencji, całe

Gejzerze inteligencji, całe ZSP w pewnym momencie weszło do AK i było jej częścią do zakończenia wojny.

Chwała

Chwała bohaterom z BCh!

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.