Katowice: Nalot policji na siedzibę Sierpnia’80

Kraj | Prawa pracownika | Represje | Tacy są politycy

20 marca policja weszła do siedziby Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w KWK "Wujek". Zdaniem związkowców akcja ta była częścią podejmowanych przez organy państwa działań wobec organizatorów zapowiedzianego na 26 marca strajku generalnego na Śląsku.

W oświadczeniu wydanym przez przewodniczącego WZZ w w Katowickim Holdingu Węglowym Szczepana Kasińskiego i rzecznika prasowego Komisji Krajowej WZZ Patryka Koselę czytamy m.in.:

"Pretekstem do tej akcji był realizowany przez związek program, który wcześniej był wielokrotnie kontrolowany i sprawdzany, a wobec realizacji którego nie zgłaszano żadnych zastrzeżeń. Podstawą do podjętych wobec związku działań stanowi donos. To pokazuje, że cała ta akcja, jest tylko pretekstem do rozbijania związków zawodowych, które zdecydowały się na realne i rzeczywiste działania wymierzone w rząd Donalda Tuska i jego antyspołeczną politykę(…) Pogłoski o wydaniu polecenia podjęcia działań operacyjnych, wobec organizatorów pierwszego od 32 lat strajku na Śląsku, okazują się prawdą.

Związkowcy oceniają sytuację następująco: Informacje jakie do nas docierają, świadczą o tym, że wobec organizatorów strajku na Śląsku, podjęte zostaną kolejne akcje policyjno-represyjne, a pracownicy służb, dostali polecenie wejścia w środowiska protestujących i organizowania kolejnych prowokacji. Nie damy się zastraszyć!"

data

policja weszła chyba 20 marca :)

Racja, dzięki za czujność

Racja, dzięki za czujność :)

ale macie zapłon :D w

ale macie zapłon :D w redakcji tylko Yak pracuje jak trzeba widzę hehehehhehe

nie zrobie tego sam musisz

nie zrobie tego sam, musisz mi pomóc!

to dajcie komuś admina,

to dajcie komuś admina, jaki problem??

News'y i teksty może

News'y, teksty czy wydarzenia do kolejki moderacyjnej może dodawać każdy, prawy górny róg kolego/-żanko.

ale zatwierdzacie często po

ale zatwierdzacie często po kilku dniach, kolego.

Jak pisze PAP:Prokuratura w

Jak pisze PAP:

Prokuratura w Katowicach rozpoczęła śledztwo w sprawie domniemanego wyłudzenia dofinansowania z Unii Europejskiej na szkolenia prowadzone przez komisję zakładową Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień'80" w kopalni "Wujek".

W środę na zlecenie prokuratury policja zabezpieczyła dokumenty w siedzibie komisji.

"Działania prokuratury i dzisiejsze czynności nie mają żadnego związku ze strajkiem. Otrzymaliśmy doniesienie o popełnieniu przestępstwa i prowadzimy postępowanie w tej sprawie" - powiedziała PAP szefowa Prokuratury Rejonowej Katowice-Połudn ie Elżbieta Mizeracka. Również przedstawiciele policji odżegnują się od takiej interpretacji, podkreślając, że funkcjonariusze działali na zlecenie prokuratury.

Więc nie robił bym z takiej śmierdzącej sprawy afery o rzekomym prześladowaniu związku. To nie pierwszy przypadek z Sierpniem, bo ta grupa ma za sobą więcej afer, nie wspominając o tym, że to ludzie, którzy za pan brat byli ze skrajną prawicą. Może przeczytacie, co ten sam Szczepan Kasiński pisze na inne tematy? Warto!

"Spotkanie na "Wujku"

Na zaproszenie posłów koła parlamentarnego Alternatywa z wizytą w Polsce przebywał Sekretarz Generalny Frontu Narodowego, francuski deputowany do Parlamentu Europejskiego profesor uniwersytetów w Lyonie i Paryżu, dr prawa międzynarodowego, prof. Bruno Gollnisch.

Podczas obecności w Polsce prof. Bruno Gollnisch na zaproszenie Komisji Zakładowej WZZ "Sierpień 80" w KWK "Wujek" spotkał się również ze związkowcami WZZ "Sierpień 80". Spotkanie miało miejsce w Domu Kultury kopalni "Wujek". Przed spotkaniem delegacje związkowców WZZ "Sierpień 80", parlamentarzyści Alternatywy i prof. Gollnisch złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym śmierć dziewięciu górników z KWK "Wujek", zamordowanych przez reżim komunistyczny 16 grudnia 1981 roku. Bruno Gollnisch w swoim wystąpieniu przed pomnikiem przypomniał o tym z jakim podziwem naród francuski odnosił się do robotniczego zrywu z Sierpnia 80 roku. Mówił o walce jaką tu w KWK "Wujek" i wielu innych miejscach prowadzili robotnicy o wolność, godność i przyszłość Narodu Polskiego. Walce, której efekty dzisiaj są zaprzepaszczane, ponieważ zagrożona jest suwerenność Państwa Polskiego, a prawa pracownicze w Polsce są deptane.

Podczas późniejszego spotkania odpowiadając na jedno z pytań prof. Gollnisch mówił o uznaniu jakie społeczeństwo Francji miało dla "Solidarności" z lat 1980 -81, pomocy jaką otrzymywała "Solidarność" w czasie stanu wojennego i o tym, że dzisiejsza "Solidarność" wartościom tym się sprzeniewierzyła, zapominając o ideałach, którym miała służyć, zawodząc nadzieje szerokich rzesz Polaków. Gollnisch bardzo, krytycznie ocenił elity polityczne, które bezkrytycznie realizują politykę brukselskich biurokratów, zapominając o tym, że elity polityczne powinny przede wszystkim służyć własnemu narodowi, realizując jego cele i aspiracje. W ocenie tego cenionego francuskiego polityka, szybkie wejście Polski do UE byłoby niekorzystne, zarówno dla suwerenności Polski jak i naszej gospodarki.

Podczas spotkania ze związkowcami WZZ "Sierpień 80" prof. Gollnisch powiedział między innymi: "Dla Polski najważniejsza jest wolność, ale ta wolność jest teraz w niebezpieczeństwie. Chodzi o integrację z Unią Europejską, która nie jest łatwa i jest jednocześnie elementem procesu globalizacji". Ta globalizacja powoduje, że dla brukselskich biurokratów Polska jest wyłącznie ogromnym rynkiem zbytu dla własnych towarów i usług, a także rezerwuarem bogactw naturalnych i ziemi." Gollnisch wielokrotnie przypominał o tym, że w jego ocenie wejście Polski do struktur UE, na obecnych warunkach, oznaczać będzie likwidację polskiego rolnictwa, wielu zakładów przemysłowych hut i kopalń. Przywoływał przykład Francji, która zawiązując z Niemcami Europejską Wspólnotę Węgla i Stali zapłaciła za to wysoką cenę likwidując np. całkowicie francuskie górnictwo węglowe. Zdaniem Gollnisch`a Polska niewiele zyskuje na akcesji do UE ponieważ już teraz, ma doskonałe kontakty handlowe z krajami Unii. Odbywa się to z korzyścią dla państw UE i to krajom Unii musi zależeć na dobrych kontaktach handlowych z Polską. Z uwagi na położenie Polski, wartość rynku zbytu i gospodarki, to Unia jest skazana na zabieganie o względy Polski, a nie odwrotnie. Profesor Gollnisch wielokrotnie przywoływał również przykłady państw, które choć nie są w UE doskonale sobie radzą, a rozwój tych krajów przewyższa osiągnięcia państw Unii. Przykład Norwegii i Szwajcarii pokazuje, że twierdzenie iż rozwój gospodarczy państw i pomyślność oraz dobrobyt obywateli, możliwe są tylko w ramach UE nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Gollnisch ostrzegał "Polska powinna zachować wolności ekonomiczne, rozsądnie chronić rynek wewnętrzny, chronić rolnictwo, ograniczyć biurokrację i współpracować z państwami należącymi do Unii, ale jednocześnie prowadzić niezależną politykę międzynarodową". Barwnie porównywał wejście Polski do Unii Europejskiej jako wykupienie biletu tylko w jedną stronę. Bo choć do Unii dość łatwo jest wejść, to wyjście z Unii jest ogromnie trudne. Przekonały się o tym społeczeństwa tych państw, które rozczarowane przynależnością do UE, podejmowały takie wysiłki. Obecność Bruno Gollnischa w Polsce dowodzi, że wśród cenionych i wpływowych polityków zachodnich, posłów parlamentu europejskiego, bardzo wielu jest takich, którzy zdają sobie sprawę z mankamentów Unii Europejskich. Chcą się dzielić swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, ale w krajach takich jak Polska, elity polityczne zafascynowane polityką pro unijną i nastawione na bezkrytyczne spełnianie dyktatu Brukseli, sceptyczne głosy nie są brane pod uwagę. Potwierdziła to również wizyta Gollnischa w Polsce, która została przemilczana przez pro unijne media. Także w tym zakresie doświadczenia francuskiego gościa i odczucia obecnych na spotkaniu były zbieżne.

Gollnisch mówił o tym, że choć we Francji jest sześć kanałów telewizyjnych, to wszystkie podają jednakowe informacje z jednakowym komentarzem. Tworzy to warunki monopolu informacyjnego, z którym mamy do czynienia również w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli również posłowie koła parlamentarnego ALTERNATYWA, na zaproszenie których Bruno Gollnisch przebywał w Polsce: Janina Kraus, Tomasz Karwowski i Michał Janiszewski. Mówili oni o koniecznośći zmiany polityki społeczno - gospodarczej oraz zagrożeniach jakie wiążą się z dyspozycyjnością elit politycznych, wobec dyktatu Brukseli. Poseł Tomasz Karwowski poinformował o kontaktach jakie Alternatywa nawiązała z politykami Europy Zachodniej, którzy podobnie jak Bruno Gollnisch, bardzo sceptycznie oceniają dokonania UE. Zapowiedział przyjazd w najbliższym czasie kilkunastu polityków m.in. z Belgii, Wielkiej Brytanii, Danii, Włoch i Portugalii, którzy należą do ugrupowań narodowych i chcą przedstawić swój punkt widzenia na sprawy Unii Europejskiej i jej rozszerzenia, dostrzegając negatywne strony tego procesu.

W samej Unii jest bowiem całkiem spora grupa polityków, którzy ostrej krytyce poddają politykę euro biurokratów z Brukseli. Zaś celem Alternatywy jak powiedział Karwowski jest zaprezentowanie "nieco innego spojrzenia polskich parlamentarzystów na integrację Polski z Unią niż ma np. pan Kułakowski". Jest to uzasadnione tym bardziej, że w dalszym ciągu około 30% polskiego społeczeństwa, wypowiada się przeciwko przystąpieniu Polski do UE na obecnych warunkach i nie chce się pogodzić z myśleniem, według którego Polska nie ma innego wyboru niż wejście do Unii, choćby miało się to dokonać na kolanach.

Na zakończenie warto przytoczyć jeszcze jedną z wypowiedzi prof. Bruno Gollnischa, która właśnie w tym miejscu, w KWK "Wujek" gdzie górnicy oddali swoje życie w walce o lepszą przyszłość dla Polski i swoich rodzin, a dziś ich wysiłek marnowany jest przez tych, którzy wolą służyć Brukseli, niż słuchać woli własnego społeczeństwa: "Wasza tożsamość jest zagrożona. Zagrożony jest wasz przemysł i rolnictwo. Każdy naród powinien być rządzony przez nowoczesne ale narodowe kadry, a Unia Europejska to przecież struktura ponadnarodowa. Popieramy oczywiście współpracę w Europie ale ma to być współpraca pomiędzy wolnymi narodami, a nie wykonywanie poleceń wydawanych w Brukseli".

Trzeba mieć nadzieję, że spotkania takie jak z profesorem Bruno Gollnisch`em w KWK "Wujek" ugruntuje wśród społeczeństwa Polskiego przekonanie, że myślenie o własnym narodowym interesie i zachowaniu politycznej oraz gospodarczej suwerenności, nie jest odosobnione. Jest tylko skutecznie zagłuszane przez realizujące ponadnarodwe interesy, euroentuzjastycznie nastawione media.

Szczepan Kasiński Przewodniczący KZ WZZ ,,Sierpień 80" KWK ,,Wujek"

(relacja za "Kurier Związkowy" WZZ Sierpień 80 z dnia 23 maja 2001 r.)

To jakieś starocie

ta informacja to staroć z przed 12 lat. Od tego czasu zmieniło się w tym zwiąsku wiele i jak do tej pory zazwyczaj można liczyć na ich pomoc w kwestiach pracowniczych co trudno powiedzieć o jakimkolwiek innym związku. W Polsce wyróżniają się na plus. pozdro

Tak - stara informacja?

Tak - stara informacja? Jakoś nie slyszałem, żeby anarchiści, syndykaliści czy inne grupy, np. Lewicowa Alternatywa, spotykały się kiedys ze skrajną prawicą i razem imprezowały, by potem twierdzić, że to było dawno, ale już tak nie jest, szczególnie bez innych wytłumaczeń. A co ciekawe pisze to ten sam człowiek Szczepan Kasińki, który teraz też pisze o rewizji policji w jego biurze, z podejrzeniem o sprzeniewierzenie funduszy na "elastyczność pracy", czyli i jest domniemanie przestępstwa, ale i jesj haniebna dla związku działalność na rzecz udupienia pracowników, bo tym jest pomysl neoliberałów, by "uelastycznić" pracowników, by mogli zasuwać np. 12 godzin przez miesiąc, a potem drugi miesiąc siedzieć na bezpłatnym urlopie. A to akurat tylko fragment - polecam info o kandydatach skrajnej prawicy na listach Sierpnia i partii w ostatnich wyborach. To już nie było tak dawno:

http://zenonmowi.bloog.pl/

ODWAGI!!!!!

damy rade

http://www.tvs.pl/43800,strajk_generalny_na_slasku_26_marca_trwaja_przyg...

Jeśli to faktycznie są postulaty organizatorów "strajku generalnego" to pogratulować. Dwa pierwsze to nic więcej jak żądanie wsparcia prywatnych przedsiębiorstw funduszami publicznymi. Trzeci dziwnie łagodny w świetle tego co dzieje się w ostatnich latach. Czwarty (według podpowiedzi w nawiasie) to związkowa walka z "janosikowym" - rejonizacja wydatkowania środków ze składek według miejsca ich płacenia oznaczać będzie znaczące osłabienie służby zdrowia w regionach uboższych. Piąty - nie wiem o co chodzi, więc to raczej jakaś sprawa branżowa (dotycząca branż zatrudniająch "w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze); sama kwestia "pomostówek" też raczej nie jest obecnie "sprawą ogólnospołeczną". Z ostatnim postulatem zgadzam się bez komentarza.

Demokracja i praworządność burżuazyjna

To teraz przeciwnicy będą mieli zagwozdkę, albo będą się oburzać, że związek promuje "elastyczność", albo że nie promuje, skoro podejrzewa się, że oszukał dobrodziejów-sponsorów i pieniądze na w/w cel wykorzystał niezgodnie z ich przeznaczeniem. Wypada jednak zauważyć, że na antysystemowcach oszukanie neoliberalnego reżimu szczególnego wrażenia robić nie powinno. Bez pieniędzy trudno egzystować jakiejkolwiek organizacji, a przypuszczam, że UE na organizowanie "strajku generalnego", czy promocję "etatyzmu" pieniędzy raczej dobrowolnie nie da.

Długo myślałeś nad takim

Długo myślałeś nad takim głupim wytłumaczeniem?

jak za komuny???

jak za komuny???

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.