Niemcy: Rząd przedłuży działanie elektrowni atomowych
Niemiecki rząd oficjalnie ogłosił, że zmienia ustaloną wcześniej politykę energetyczną. Poprzedni projekt zakładał zamknięcie wszystkich działających elektrowni atomowych do 2021 roku. Rządzący jednak zmienili zdanie, gdy do rozmów włączyły się korporacje dostarczające energię. Według ostatnich ustaleń funkcjonowanie szkodliwych elektrowni zostanie przedłużone o średnio 12 lat.
Tymczasem rządząca koalicja próbuje ukazać zmiany w pozytywnym świetle, mówiąc o "energetycznej rewolucji". W ramach przykrywki, zdecydowano się na wprowadzenie specjalnego podatku od dostarczanej energii, jednak został on zmniejszony z zapowiadanych wcześniej 220 do 145 euro za gram paliwa nuklearnego. Pieniądze nie trafią też bezpośrednio do landów, ale do instytucji federalnych. Rząd twierdzi, że wskutek nowych regulacji, cztery główne korporacje (RWE, E.on, Vattenfall i EnBW) będą musiały oddać około 45 procent swoich dochodów, nie wspomina jednak, że nawet przy małej podwyżce cen energii (która jest nieunikniona), liczba ta spadnie do 28 procent. Ponadto podatek ma obowiązywać jedynie przez 6 lat.
Poparcie dla nowej polityki energetycznej już wyraziły niemieckie banki. Większość Niemców opowiada się za zamknięciem elektrowni atomowych.Środowiska lewicowe i ekologiczne zapowiadają intensywne protesty.
ZA: WSWS