Dyscyplina dla demonstrantów

Kraj

Zarząd szczecińskiej Platformy Obywatelskiej podjął decyzję, że każdy kto nie był na warszawskiej manifestacji w sobotę, musi ponieść konsekwencje finansowe. Sześć osób ma zapłacić od 300 do 800 złotych.

Ścigany za kserowanie książek

Legendarny działacz "Solidarności" i kandydat na prezydenta Bydgoszczy Jan Rulewski jest podejrzewany o "kradzież praw autorskich". Wczoraj policja zrobiła nalot na jego dom. W środę, "Express Bydgoski" napisał o tym, że w punkcie ksero należącym do Rulewskiego nielegalnie kopiuje się podręczniki akademickie.

Wszyscy jesteśmy dłużnikami Ziemi

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Naukowcy z Global Footprint Network w Stanach Zjednoczonych promują koncepcję długu ekologicznego, który zaciągamy u naszej planety. Symboliczna data 9 października oznacza, że do tego dnia łączne roczne zapotrzebowanie człowieka na różnego rodzaju zasoby przewyższyło zdolności regeneracyjne Ziemi.

Rosnąca konsumpcja, rabunkowa gospodarka naturalnych zasobów Ziemi, krótkowzroczność – to wszystko przyczynia się do coraz większej degradacji planety. Tegoroczny dług ekologiczny będzie spłacony dopiero po upływie 15 miesięcy, tyle bowiem potrzeba na regenerację zasobów.

Chcą wyrzucić ewolucję ze szkół

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Maciej Giertych rozpoczął w europarlamencie kampanię na rzecz zniesienia obowiązkowego nauczania w szkołach teorii ewolucji. Giertych prowadzi swoją walkę z teorią ewolucji od lat 80. Nie przeszkadza mu, że absolutna większość naukowców nie traktuje jego teorii poważnie.

Pierwszy papież, potem kara śmierci

Kraj

Jarek Kaczyński spotkał się w Rzymie z Romano Prodim i papieżem. Otrzymał od Benedykta różaniec i medal jego pontyfikatu. Modlił się przy grobie Jana Pawła. Potem udzielił wywiad gazecie „Corriere della Sera” gdzie wypowiedział się m.in. na temat kary śmierci. Wywiad był zatytułowany „Tak dla kary śmierci wbrew Kościołowi”.

Unia kwestionuje polski zakaz obrotu GMO

Kraj

Komisja Europejska zakwestionowała jako niezgodną z prawem UE ustawę o nasiennictwie, która zakazuje dopuszczenia do obrotu w Polsce nasion roślin genetycznie modyfikowanych. Sprawa może znaleźć finał przed unijnym trybunałem w Luksemburgu.

Akcja w obronie niepełnosprawnych

Kraj | Dyskryminacja

W Warszawie, pan Piotr walczy z nielegalnym parkowaniem w miejscach dla niepełnosprawnych. "Po prostu mnie to wkurza," mówi Piotr. Od dwóch tygodni na szyby samochodów, które stoją w miejscach dla niepełnosprawnych, a nie mają stosownego identyfikatora, on nalepia naklejki własnej produkcji. Na czarnym tle przekreślony symbol wózka inwalidzkiego i hasło: "Nie lubię niepełnosprawnych! I dlatego parkuję na miejscach dla nich!". Piotr zawsze nosi kilka naklejek przy sobie w kieszeni marynarki.

Dla tych, którzy lubią znieważać polityków

Kraj

Trybunał Konstytucyjny Kartoflanej Rzeczpospolitej osłabił ochronę polityków przed zniewagą. Nie będą mogli się posługiwać prokuraturą. Trybunał uznał, że przy dowolności interpretacji przepis narusza konstytucyjną wolność słowa, chroniąc funkcjonariuszy-polityków w sposób nieproporcjonalny. Trybunał także uznał, że przestępstwem może być jedynie znieważenie funkcjonariusza w trakcie i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków.

Demonstracja anarchistów w Londynie

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

10 Października w Londynie odbyła się demonstracja anarchistów przed parlamentem. Protestujący próbowali uniemożliwić politykom wjazd do Pałacu Westminsterskiego. Akcja została zorganizowana pod hasłem: „Parlament ignoruje masowe protesty, więc pozostaje nam tylko jedno wyjście: wyrzucić parlamentarzystów”. 38 osób zostało aresztowanych podczas protestu.

Josh Wolf nadal siedzi

Świat | Represje

O sprawie Joshua Wolfa – dziennikarza skazanego za to, że nie chciał udostępnić sądowi swoich nagrań wideo pisaliśmy już tutaj.

Jego sprawą zajął się sąd wyższej instancji, który uznał, powołując się na precedensowe orzeczenie amerykańskiego Sądu Najwyższego z 1972 roku (Branzburg v. Hayes), że każdy winien stawić się przed Wielką Ławą Przysięgłych (również dziennikarz), jeśli zostanie wezwany. Josh nadal przebywa w więzieniu.

Sprawa Sielatyckiego w sądzie pracy

Kraj

Mirosław Sielatycki, który został zwolniony z pracy z Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, będzie dziś w sądzie pracy. Sielatycki został zwolniony przez Giertycha pod pretekstem wydania podręcznika Rady Europy o prawach człowieka, w tym mniejszości seksualnych. Przed stołecznym sądem pracy będzie on domagać się przywrócenia na stanowisko oraz wypłacenia odszkodowania za dyskryminację ze względów politycznych.

655.000 cywilnych ofiar wojny w Iraku

Świat | Militaryzm

655.000 cywilnych Irakijczyków poniosło śmierć w wyniku wojny w Iraku - oceniają naukowcy z Bloomberg School of Public Health Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Szacunki Bloomberg School of Public Health są oparte na wywiadach przeprowadzonych w Iraku przez lekarzy irackich oraz na analizie danych przeprowadzonej przez naukowców-epidemiologów z Uniwersytetu Hopkinsa. Ustalili oni, że 601.000 osób zginęło od początku wojny w wyniku przemocy, a reszta w rezultacie chorób spowodowanych wojną.

Relacja z rozpraw przeciwko IU

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Represje

W Warszawie rozpoczęły się już sprawy wykroczeniowe aktywistów Inicjatywy Uczniowskiej. Rozprawy są monitorowane przez warszawski Anarchistyczny Czarny Krzyż. W Sądzie Rejonowym dla Warszawy - Śródmieście (IV Wydział Grodzki; ul. Marszałkowska 82) odbyły się dwie rozprawy przeciwko Aleksandrowi Pawłowskiemu. W obydwu przypadkach oskarżono go o popełnienie wykroczenia z art. 52 par. 1 p. 2 KW: "Kto zwołuje zgromadzenie bez wymaganego zezwolenia albo przewodniczy takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności lub karze grzywny".

Polacy uciekli z pracy w Czechach

Kraj

W poniedziałek wyjeżdża delegacja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie do Mlady Boleslav w Czechach. Firma Zetka Auto prowadziła nabór do pracy w koncernie Skoda Auto, a pracownicy musieli stąd uciekać.

Protest jajkami w Media Markt

Kraj | Prawa pracownika

Wczoraj ok 200 związkowców przyszło pod Media Markt w Gdańsku, aby protestować przeciwko zwolnieniu przewodniczącego zakładowej "S". Atmosfera była gorąca, działacze odpalili petardy i obrzucili sklep jajkami.