Anglia: Occupy London na równi z Al Kaidą

Świat | Protesty

W jednym ze swych raportów policja brytyjska postawiła ugrupowanie Occupy London na równi z Al Kaidą.

Jaki był powód tego można przeczytać w dokumencie:

„Podczas gdy ruch okupacji rozszerza się na cały świat, należy zauważyć, że jest prawdopodobne, że aktywiści znajdą nowe budynki w celu okupacji, a zwłaszcza te, które są utożsamiane z kapitalizmem.”

Należy w tym miejscu zauważyć, że nie zostało nigdy udowodnione czy słynna Al Kaida istnieje i czy nie jest to jedynie fakt medialny. Jej istnienie zostało ogłoszone wraz z zamachem na WTC 11 września 2001 r., lecz są teorię, że to był akt administracji USA.

Niemniej jednak Al Kaida jest uważana jak symbol zła w świecie zachodnim. I porównywanie ruchu okupacji do niej trudno uznać za przypadkowe. (Telesur)

Wybrzeże Kości Słoniowej: Były prezydent pod trybunał za zbrodnie

Świat | Militaryzm | Tacy są politycy

Były prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Laurent Gbagbo stanął przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze za zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w latach 2010-2011.

Laurent Gbagbo przegrał w listopadzie ubiegłego roku wybory prezydenckie. Nie zaakceptował wyników wyborów i zdecydował się na wojnę w celu utrzymania władzy. Wojnę zakończyło dopiero zatrzymanie Gbagbo. (Telesur)

Demonstracja lokatorów na Pradze w Warszawie: Wszystkich nas nie spalicie!

Kraj | Lokatorzy | Protesty

 Zamoyskiego 25 płonie UWAGA: Komitet Obrony Lokatorów ogłasza nabór do straży lokatorskiej, której zadaniem będzie pilnowanie szczególnie zagrożonych kamienic przed podpalaczami. Na cześć pamięci niezłomnych mieszkańców naszej dzielnicy, którzy bronili społeczeństwa przed opresją, ta ochotnicza formacja została nazwana “Brygady Okrzejówki”. Chętni powinni się zgłaszać do lokalu KOL przy ul. Targowej 22, w dniach dyżurów we wtorki i czwartki w godz. 17-19.

Aktualizacja, 7 grudnia: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami nie zamierza naprawiać stropów grożących zawaleniem. Lokatorka nagrała wypowiedź kierownika technicznego.

Nic już nie powstrzymuje mafii urzędników i właścicieli nieruchomości. Do tej pory były już złodziejskie prywatyzacje, wyłączenia wody, zasłanianie dostępu do światła słonecznego ogromnymi płachtami, zamurowywanie lokatorów żywcem, eksmisje na bruk, upokarzanie lokatorów proszących o pomoc przez urzędników odpowiedzialnych za przydział lokali i kompletne ignorowanie ich potrzeb. Prokuratury umarzające sprawy o pozbawianie lokatorów wody i policjanci, którzy nie mogą dopatrzyć się śladów podpalenia, gdy ktoś podpala opony w piwnicy zamkniętej na kłódkę, bez śladu włamania. Milowymi krokami zbliża się Euro 2012, a Praga musi być oczyszczona na przyjęcie gości. Ukraina w przygotowaniu do Euro zabijała psy. W Polsce lokatorzy nie mogą liczyć na lepszy los. Ma ich nie być i basta.

Pierwszym sygnałem, że staczamy się w otchłań ostatecznego rozwiązania kwestii lokatorów komunalnych było zabójstwo Jolanty Brzeskiej. Lokatorki spalonej w Lesie Kabackim za to, że zbyt długo walczyła z mafią "odzyskiwaczy" nieruchomości, działającej za przyzwoleniem i we współpracy z władzami miasta. Mamy już ponad 20 podpaleń na warszawskiej Pradze, w zabytkowych kamienicach chylących się ku ruinie, które przetrwały Powstanie Warszawskie, ale nie przetrwają rządów neoliberałów, zwolenników darwinizmu społecznego i fizycznej likwidacji ubogich.

Z powodu bezczynności urzędników, lokatorzy musieli wrócić do nadpalonej i niezabezpieczonej przed powtórką tragedii kamienicy przy ul. Zamoyskiego. Jak to ujęła jedna z lokatorek:

Ile jeszcze będziemy uciekać,ile dzieci będą budzić się w nocy i patrzeć czy nie płoniemy. Strach i bezradność przez urzędy które zbywają nas niczym. Czy trzeba posuwać się do takich czynów kosztem życia ludzi?

W sobotę 10 grudnia, Komitet Obrony Lokatorów organizuje przejście pod kamienicami, w których próbowano spalić lokatorów. Zaczynamy o godz. 12:00 na placyku obok kamienicy przy ul. Florianskiej 8.

WSZYSTKICH NAS NIE SPALICIE!

Londyn: Okupacja ambasady Egiptu – solidarnie z okupującymi plac Tahir

Świat | Protesty

Wczoraj, 5 grudnia o godzinie 9 rano, grupa kobiet wdarła się do ambasady Egiptu w Londynie, gdzie wywiesiła transparent „Solidarność z Tahir” w języku angielskim i arabskim. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na ciągłe represje policji i wojska wymierzone w lud Egiptu. Po upadku reżimu Hosni Mubaraka praktyczną władzę w kraju przejęło wojsko i policja.

Protestujący w Egipcie zaczęli na nowo okupować symboliczny już plac Tahir w dniu 19 listopada, według nich niewiele się zmieniło po krwawej rewolcie jaka miała miejsce w Egipcie. Kobiety okupujące ambasadę zwróciły uwagę, że nowa dyktatura wojskowa ma na rękach krew 42 ofiar zabitych protestantów, a także 12 000 aresztowanych i skazanych przez sądy wojskowe. Podczas okupacji ambasady interweniowała policja i cztery kobiety zostały aresztowane.

Grecja: w Atenach i Salonikach znów gorąco

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Aktualizacja, 20:45: W dzielnicy Exarchia, dokąd przed policją wycofali się anarchiści, wciąż trwają walki. Ok 400-500 osób ściera się z policją. Na godz. 21:00 czasu lokalnego zaplanowano wiec w miejscu śmierci Alexis'a. W całą okolicę wysłano wzmożone oddziały uzbrojonej prewencji, gromadzi się także coraz więcej osób chcących upamiętnić śmierć nastolatka

Z okazji przypadającej dzisiaj, 3. rocznicy policyjnego morderstwa na Alexandros'ie Grigoropoulos'ie, w Atenach, Salonikach oraz innych większych greckich miastach odbyły się upamiętniające śmierć nastolatka wiece i pochody. Jak co roku, i dziś nie obyło się bez incydentów.

Grupa kilkuset anarchistów, uczestników marszu ku pamięci Alexis'a starła się z oddziałami policji przed Greckim parlamentem, gdzie greccy deputowani dyskutowali nad przyszłorocznym budżetem (głosowanie nad jego przyjęciem zaplanowane jest po północy czasu lokalnego). W stronę policyjnych kordonów posypały się kamienie i butelki z benzyną. Policja odpowiedziała granatami hukowymi i gazem łzawiącym. Dwie osoby zostały nieznacznie ranne.

Grecja: 3 lata po śmierci Alexis'a

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Dziś, 6 grudnia 2011r., mijają 3 lata od chwili, w której policyjny bandyta Korkoneas zastrzelił w ateńskiej dzielnicy Exarchia 15-letniego Alexandros'a Grigoropoulos'a. Zbrodnia ta stała się iskrą, która rozpaliła ogień rebelii, przez kilka tygodni trawiącej całą Grecję. Właśnie dziś, trzy lata po tych wydarzeniach, różne środowiska wzywają do demonstracji w całym kraju.

Najpierw przez centra wszystkich większych miast przemaszerują studenci, uczniowie, a także nauczyciele. Z kolei późnym popołudniem (około 17-18 czasu polskiego) swoje działania planuje ruch antyautorytarny.

Grecka policja znajduje się w stanie pogotowia, oczekując potencjalnych niepokojów mogących towarzyszyć obchodom trzeciej rocznicy śmierci nastolatka i późniejszej rewolty. Na terenie Aten rozmieszczono około 7 tys. funkcjonariuszy. Kordony prewencji od rana pilnują ścisłego centrum miasta. Policja planuje również zatrzymywać i przeszukiwać wszystkie osoby podejrzane o posiadanie “niebezpiecznych przedmiotów”.

Brytyjski rząd przygotowuje się na upadek euro

Świat | Gospodarka

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych rozesłało do swoich ambasad wytyczne na wypadek upadku strefy euro i wybuchu gwałtownych zamieszek w Europie. Chodzi między innymi o ewakuację brytyjskich obywateli - podał Goniec Polski.

Brytyjscy dyplomaci rezydujący w krajach strefy euro mają opracować plany działania na wypadek wybuchu zamieszek po możliwym rozpadzie strefy euro. Rząd brytyjski ocenia, że mogą one być gwałtowne i przypominać te z Aten.

Warszawa: Kolejne podpalenia na Pradze

Kraj | Lokatorzy

Aktualizacja, godz. 20:20: Właściciele budynku przy ul. Jagiellońskiej 27 skorzystali z pożaru, by odłączyć wodę niektórym z lokatorów. Gaz oczywiście został również odłączony, podobnie jak elektryczność. Mieszkańcy mówią, że nie da się tam już mieszkać z powodu gryzącego zapachu dymu. Wygrane rozprawy eksmisyjne nie pomogły więc lokatorom na długo.

Przed świtem doszło do trzech pożarów kamienic: przy ulicach Targowej, Jagiellońskiej i Kłopotowskiego. Nikomu nic się nie stało - informuje straż pożarna. Ogień we wszystkich trzech kamienicach pojawił się przed świtem. Zaczęło się na Kłopotowskiego 63 około 3:00 w nocy. Poźniej zaczęły się pożary przy ul. Jagiellońskiej 27 i Targowej 63 - informuje straż pożarna.

W tym roku tylko przy ul. Targowej straż pożarna interweniowała już ponad 20 razy. Chociaż ani strażacy, ani policja nie chcą mówić o serii pożarów, mieszkańcy nie wierzą, że te są przypadkowe. - Czasem metodą na wykurzenie lokatorów z mieszkań jest podpalenie kamienic – uważają przedstawiciele Komitetu Obrony Lokatorów, którzy 10 grudnia organizują protest przeciw celowemu podpalaniu zabytkowych praskich kamienic. (TVN Warszawa)

USA: Czas na Kongres

Świat | Protesty

 Czas na kongres Organizacje okupacyjne Stanów Zjednoczonych zainicjowały ruch Occupy Congress. Jego celem jest przejście ruchu okupacji na nowy poziom.

Komunikat założycieli głosi:

„Trzeba ruch okupacji wynieść na nowy poziom. To jest Okupacja wersja 2.0, gdzie rozszerzamy nasz ruch z jednego miejsca władzy jakim jest Wall Street na inny, niemniej ważny ośrodek jakim jest Kongres.”

Ruch pragnie wysłać do kongresmenów następujący komunikat:

„Witaj Kongresie na święta w domu! Chcielibyśmy się przedstawić. Jesteśmy 99% ludzi, których masz reprezentować, jak wiesz.”

Ruch zamierza okupować biura poselskie członków parlamentu amerykańskiego w dniach 19-23 grudnia. Planowana jest też akcja w samym Waszyngtonie w budynku parlamentu. (Occupy Congress)

OECD: Nierówność w najbogatszych państwach się powiększa

Świat | Gospodarka | Ubóstwo

Komunikat Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, zrzeszających najbogatsze kraje świata i Polskę, stwierdza, że poziom nierówności społecznej osiągnął poziom najwyższy od trzydziestu lat. Dochody średnio 10% najbogatszych są obecnie 9 razy większe od 10% najbiedniejszych w państwach OECD. Nierówność zwiększyła się bardzo w Hiszpanii oraz w państwach znanych do tej pory raczej z dążenia do wyrównywania różnic zamożności takich jak Niemcy, Dania i Szwecja, w których ten stosunek jest 6 do 1.

W Japonii, Włoszech, Korei Płd i Wielkiej Brytanii ta proporcja wynosi 10:1. W Izraelu, Turcji i USA ponad 14:1. Niechlubny rekord OECD dzierży Meksyk ze stosunkiem dochodów 10% najbogatszych do 10% najbiedniejszych 25:1. Wynik Meksyku nie jest rekordem światowym. Przykładowo Brazylia taki stosunek ma 50:1. (Telesur)

Czechy: Dziki strajk pilotów linii lotniczych CSA

Świat | Protesty | Strajk | Transport

Czeskie narodowe linie lotnicze CSA podały w poniedziałek, że zwolnią około 100 pilotów, którzy w ubiegłym tygodniu wzięli udział w nielegalnym strajku. Protestujących mają zastąpić dawni pracownicy przedsiębiorstwa. CSA zatrudnia obecnie 300 pilotów. Firma przekazała przedstawicielom związków zawodowych informację o zmniejszeniu liczby pilotów o jedną trzecią.

Związkowcy twierdzą, że zwolnienia to efekt złej pracy zarządu linii lotniczych. "Management próbuje obrócić się przeciw pilotom. A nam chodzi o to, aby flagowy przewoźnik, który działa tu już od 88 lat, dalej funkcjonował. W tej chwili management zdecydował się uciąć mu nogę" - powiedział szef związku zawodowego czeskich pilotów samolotów pasażerskich Filip Gaspar.

Japonia: Fukushima nie daje o sobie zapomnieć

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Z elektrowni atomowej Fukushima w Japonii, która ucierpiała w wyniku marcowego tsunami, wyciekło w weekend 45 ton wysoce radioaktywnej wody. Niewielka część cieczy mogła przedostać się do Pacyfiku - podał w poniedziałek operator elektrowni spółka TEPCO. Do wycieku doszło w pobliżu systemu odkażania wody elektrowni Fukushima I - sprecyzował operator.

Wyciek radioaktywnej wody stwierdzono w niedzielę ok. południa. Po wyłączeniu systemu odkażania wyciek najprawdopodobniej został zatrzymany. Pracownicy znaleźli później rysę w betonowej zaporze, którędy mógł nastąpić wyciek. Do kanału prowadzącego do oceanu mogło przedostać się ok. 300 litrów wody - poinformował przedstawiciel TEPCO. Eksperci sprawdzają, czy woda dostała się do oceanu.

Pomiar radioaktywności wody zebranej wokół systemu odkażania w niedzielę wykazał, że zawartość cezu 134 i cezu 137 przekroczyła rządowe normy bezpieczeństwa odpowiednio 270 razy i 322 razy - podał obywatelski ośrodek informacji nuklearnej w Tokio. (PAP)

"Polska Delta Nigru" - zablokowana konferencja "Shale Gas World Europe 2011"

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Na przełomie listopada i grudnia 2011, prezesi największych spośród koncernów wydobywczych, przybyli do hotelu Intercontinental w Warszawie na konferencję "Shale Gas World Europe 2011". Grupa ludzi sprzeciwiających się działalności koncernów łupkowych przerwała fetę, skutecznie blokując inauguracyjną przemowę konferencji.

Poniższy film nie chce być jedynie dokumentacją zdarzenia- wolą autorek jest zainspirowanie ludzi do aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec erozji demokracji w kraju.

Zobacz też: Oświadczenie prasowe | Relacja uczestnika | Opowieść jednej z zatrzymanych | Archiwalna relacja na żywo

Wydobycie gazu łupkowego ("szczelinowanie"), zostało zakazane w wielu regionach wobec szkód społecznych i środowiskowych, jakie przynosi. Moratorium na szczelinowanie ogłoszono m.in. w Quebecu (Kanada), amerykańskich stanach Nowy Jork, Maryland, New Jersey, Delaware, a także we Francji, RPA, itd.

USA: Nowe represje i nowe strategie wśród okupujących

Świat | Protesty | Represje

 Aresztowania w Waszyngtonie Policja ze stolicy kraju Waszyngtonu aresztowała manifestantów na McPherson Square tylko dlatego, że nie chcieli usunąć konstrukcji drewnianej. Oczywiście aresztowano nie tylko autorów dzieła, lecz wszystkich, którzy stawiali opór w opróżnieniu parku.

W Portland policja usunęła grupę okupującą plac South Park. Władze Albany, w stanie Nowy Jork, zapowiedziały likwidację okupacji przed Academy Park z powodów „bezpieczeństwa i higieny publicznej.

Ruch Occupy Wall Street zaprezentował nową strategię działania. Na ulicy Broadway w Nowym Jorku grupa teatralna Occupy Broadway postanowiła zaprezentować uliczną sztukę teatralną.

Belgia: Wielotysięczna demonstracja przeciwko cięciom

Świat | Gospodarka | Protesty

 Wielka demonstracja przeciwko cięciom Ponad 60 tys osób demonstrowało w centrum Brukseli przeciwko planowi cięć socjalnych proponowanych przez nowy rząd Belgii.

Demonstracja została zorganizowana przez związki zawodowe. Demonstranci głosili m.in. następujące hasła:

„Żadnych ślepych cięć!”, „Mamy inne alternatywy!”, „Niech płaci 1% najbogatszych”, „Rządy kłamią, banki kradną, bogacze się śmieją”, „Zabawili się za nasze pieniądze”.

Demonstracja odbyła się po spotkaniu z nowym premierem Elio Di Rupo, które nie przyniosło żadnego rezultatu. (Telesur)