Toruń: Odbyły się rozmowy członka ZSP z robotnikami na terenie budowy Toruń Plaza

Kraj | Prawa pracownika

W sobotę w Toruniu odbyła się wizyta członka ZSP na terenie budowy Plaza Center. Na terenie budowy zostały rozdane robotnikom ulotki informujące o działaniach, które mogą zostać podjęte w sytuacji braku wypłaty. W ulotce napisano m.in.:

Jeśli pozwolisz, żeby traktowano Ciebie jak darmową siłę roboczą, dokładnie tak zostaniesz potraktowany. Jeśli uważasz, że nie ma nic złego w pracy dla wielkich firm, które opóźniają wypłaty, choć dysponują ogromnym kapitałem, możesz sobie dalej narzekać i nic z tym nie robić. Na pewno szefowie będą bardzo zadowoleni z faktu, że nie sprawiasz im kłopotów, mimo, że Twoje prawa nie są respektowane i że zarabiasz mniej, niż uzgodniono. Jeśli jednak się na to nie godzisz, musisz podjąć działania i musisz zrobić to teraz.

Zorganizuj spotkanie z innymi pracownikami i ustal zdecydowany plan działania. Szefowie są tak naprawdę zależni od ciebie - jeśli powstaną opóźnienia w dacie otwarcia galerii, to właśnie oni poniosą ogromne straty. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale masz w ręku bardzo potężną broń, dzięki której możesz wywalczyć swoje żądania – tą bronią jest odmowa pracy.

W dyskusji z pracownikami, aktywista ZSP podkreślał, że akcja bezpośrednia jest najlepszym sposobem, by zmusić pracodawcę do zapłaty zaległych wynagrodzeń, choć zakładanie spraw w sądzie oczywiście też jest korzystne. Jednak droga sądowa jest bardzo przewlekłą ścieżką, a w sytuacji bankructwa firmy, pracownicy mogliby zostać z niczym. Ponieważ nagminna jest nieudokumentowana praca w nadgodzinach, pracownicy będą mieli problem, by udowodnić przepracowane godziny w sądzie. Dlatego rozwiązanie polegające na dzikim strajku może przynieść lepsze skutki.

Robotnicy z uwagą zapoznali się z treścią ulotek i dyskutowali o doniesieniach medialnych dotyczących Plaza Centers, które pojawiły się w prasie lokalnej w wyniku piątkowej akcji ZSP w Warszawie.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.