Ukraina: Protest syndykalistów w Kijowie

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

W piątek w Kijowie pod siedzibą partii Julii Tymoszneko i Arsenija Jaceniuka "Batkwiszczina" odbyła się kilkudziesięcioosobowa pikieta związkowców z anarchosyndykalistycznego Autonomicznego Związku Pracujących. Związkowcy protestowali przeciwko kontynuacji przez nowe władze Ukrainy polityki dławienia pokojowych protestów i obniżania poziomu życia pracowników.

Protest dotyczył m.in. wniesionego przez deputowanego "Batkiwszcziny" projektu ustawy, który pozwala na "prewencyjne zatrzymanie" nawet na pół roku osób podejrzewanych o zamiar "zamachu na autorytet władzy państwowej". Uczestnicy pikiety zwrócili uwagę na takie posunięcia rządu Jaceniuka jak np. przesunięcie środków w budżecie państwa przewidzianych na śniadania dla młodzieży szkolnej na potrzeby armii, żeby "było czym zapłacić za paliwo oligarsze Kołomojskiemu". W sumie z programów socjalnych przekazano już na potrzeby wojska miliard hrywien (ok. 300 mln zł).

Uczestnicy akcji przypomnieli także o zgłoszonym przez Ołeksandra Turczynowa w ubiegłym roku projekcie skrócenia czasu pracy do 38 godzin tygodniowo. Autonomiczny Związek Pracujących domaga się realizacji tej inicjatywy ustawodawczej, choć docelowo związkowcy walczą o 30-godzinny tydzień pracy.

Na transparentach widniały m.in. hasła "Przeciw staro-nowej władzy" i "Precz z rządem tymczasowym!" (tłum. JCK)

http://avtonomia.net/2014/03/29/livi-aktivisti-piketuvali-bat-kivshhinu-...

Przewrót na Ukrainie był w interesie zachodniego kapitału

Przeciwko Ukraińskiej biedocie i masom pracującym. Anarchiści, którzy w czasie majdanu ujadali na oligarchę Janukowycza powinni najpierw przeczytać jakie to światłe propozycje dały Ukrainie UE i MFW, oprócz rzekomej walki z korupcją. Od maja tego roku zwykli Ukraińcy zapłacą o 50% więcej za gaz. Ulgi dla mieszkańców regionów wiejskich się skończą. Itd. Kiedyś pisałem tu, że krytyka Janukowycza i próba udziału w tym faszystowskim puczu było błędem. Dziś to już nie ma znaczenia. Zapomnijcie o Janukowyczu. To se ne vrati. Ukraina dzisiaj jest inna. Przed Ukraińską lewicą i Ukraińskimi anarchistami stoi dziś tytaniczne zadanie mobilizacji Ukraińskich mas przeciwko neoliberalnym "reformom". Nie będzie to łatwe, część zapewne może zapłacić więzieniem albo życiem. Ale to właśnie Ukraiński Thermidor może się okazać wiatrem w skrzydła dla Ukraińskich Rewolucjonistów, którzy powinni właśnie teraz się zmobilizować i odrzucić burżuazyjne kłamstwa o "stabilizacji" o stabilnej polityce itd. Jeśli tylko ci rewolucyjni anarchiści z Ukrainy nie są w istocie najemnymi sługusami kapitału i mają jaja, a nie wydmuszki, powinni się szykować - już czas ! Ponadto - również Polscy anarchiści powinni wesprzeć Ukraińską lewicę i anarchistów. Będzie to nie tylko wsparcie słusznej sprawy, ale i cios w ukraińskich nacjonalistów, którzy niebawem o ten kataklizm będą chcieli obwiniać m.in. Polaków - stąd zanegowanie ich oskarżeń będzie równie ważne dla zwycięstwa sił postępowych i prawdziwej demokracji na Ukrainie...

tytaniczne zadanie dla

tytaniczne zadanie dla ciebie - doczytaj trochę, tak z 200 ostatnich lat, historii.

Dlaczego nazywasz to

Dlaczego nazywasz to "Thermidorem"? Czyżby rząd Janukowycza był dla ciebie rewolucyjny? xD

Ponieważ pewien artykuł na

Ponieważ pewien artykuł na temat sytuacji na Ukrainie zniknął (może z przyczyn technicznych, może innych) z CIA pod którym zamieściłem komentarz pozwolę sobie tutaj zamieścić kilka cytatów z serwisu lewica.pl tytułem uzupełnienia.

Ługańska organizacja związku pracowników oświaty i nauki zapowiedziała przeprowadzenie akcji protestacyjnych w związku z zapowiadanym przez tymczasowy rząd w Kijowie obniżeniem płac nauczycieli o połowę.
http://lewica.pl/?id=29375&tytul=Ukraina:-Nauczyciele-zapowiadaj%B1-prot...

Znany ukraiński politolog, prezes Centrum Systemowych Analiz i Prognozowania Rostisław Iszczenko twierdzi, że w akcjach protestu na Południu i Wschodzie Ukrainy bierze udział dużo więcej osób niż zbierało się w Kijowie na Majdanie, który doprowadził do upadku Janukowycza, i więcej niż przychodziło przejmować budynki administracyjne w zachodnich obwodach.

Iszczenko ocenia, że w Ługańsku i Doniecku poparcie ludności dla postulatów zgłaszanych na mityngach jest praktycznie stuprocentowe. W pozostałych głównych miastach Południowego-Wschodu – około 80 proc..
http://lewica.pl/?id=29359&tytul=Ukrai%F1ski-politolog:-Teraz-wi%EAksze-...

dalej czytajcie sami...
http://lewica.pl/?id=29380&tytul=Wschodnia-Ukraina:-Cywile-blokuj%B1-%27...
http://lewica.pl/?id=29381&tytul=Wsch.-Ukraina:-%AFo%B3nierze-odmawiaj%B...

Komentarz zbędny.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.