Wrocław: 8 MARCA - MANIFA 2009 [Rynek]

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm
2009-03-08 12:00
2009-03-08 15:00

8.03.2009
WROCŁAW
Rynek
pod. Pręgierzem
godz.12:00

Chcemy:
RÓWNEGO TRAKTOWANIA kobiet i mężczyzn.
TOLERANCJI: by każdy mógł być taki, jaki chce, niezależnie od płci, rasy, wyznania
i orientacji seksualnej.

Chcemy mieć taki sam dostęp do wszystkich zdominowanych przez mężczyzn dziedzin działalności, a same chętnie dopuścimy ich do opieki nad dziećmi, kuchni, urlopu wychowawczego, czy tacierzyńskiego. Nie chcemy zamienić się rolami z mężczyznami, chcemy te role móc dzielić. By tak się stało, musimy pokonać ograniczenia, które tkwią przede wszystkim w naszych umysłach - tak mężczyzn, jak i kobiet. Niełatwo je pokonać, jeśli wpajano je nam od urodzenia.

Nie akceptujemy:
- narzuconych nam stereotypowych ról płciowych (mit: prawdziwe kobiety są piękne, bierne, skromne, uległe i realizują się w życiu rodzinnym, a prawdziwi mężczyźni silni, dominujący, zdobywający, sprawni fizycznie i realizują się w sferze pozadomowej)

Kobieto! Chcesz, aby Twoja praca, była wynagradzana tak, by zapewnić Ci niezależność finansową? Chcesz mieć możliwość awansu, taką jak Twój kolega? Chcesz, by Twój partner dzielił z Tobą obowiązki domowe, wychowawcze? Chcesz decydować o tym, kiedy i ile będziesz miała dzieci? Chcesz nie musieć wybierać między macierzyństwem a pracą (karierą)?
CHODŹ Z NAMI!

Mężczyzno! Chcesz być blisko swoich dzieci? Chcesz móc bywać słabym, płakać, kiedy Ci smutno, bez narażania się na pogardę? Chcesz być zwolniony z obowiązku sprawdzania się w swojej męskiej roli? Chcesz dzielić ze swoją partnerką odpowiedzialność za utrzymanie rodziny? CHODŹ Z NAMI!

Zawdzięczamy feministkom:
- prawa wyborcze (kobiety w Polsce mają je od 1918 roku ), prawo do edukacji (od 1884 UJ) i możliwość uprawiania większości zawodów

- Narcyza Żmichowska (liderka ruchu feministycznego), ponad 100 lat temu o efektach walki feministek pisała: „Możecie same po ulicach chodzić, koleją jeździć, o czym chcecie, o rozumnych książkach czy nierozumnych plotkach w towarzystwie rozmawiać, wszystko to winniście pierwszym radownicom, co wam wśród szyderstw i wydziwiań drogę utorowały.”

Teraz domagamy się:
- partnerstwa: mimo obowiązywania licznych aktów prawnych formalnie gwarantujących nam równouprawnienie, dostrzegamy mnóstwo dziedzin życia, w których kobiety traktowane są gorzej od mężczyzn. Chcemy prawdziwego partnerstwa, ale wymaga ono zmian w naszym myśleniu i kulturze. WIERZYMY, że są one możliwe.

- równych szans dla kobiet: chcemy, aby kobiety zarabiały tyle samo, co mężczyźni na takich samych stanowiskach, by m.in. nauczycielki, urzędniczki, pielęgniarki, sprzedawczynie zarabiały godnie. Pragniemy realnego dostępu kobiet do dobrze płatnych zawodów, równych szans kobiet przy awansach, warunków pozwalających na łączenie pracy z opieką nad dziećmi.

- skutecznej ochrony przed przemocą: wykorzystania możliwości orzekania zakazu zbliżania się sprawcy do pokrzywdzonej na etapie śledztwa, poważnego traktowania spraw o znęcanie się przez policję i prokuraturę, bezpłatnych obdukcji sądowo-lekarskich i in.

- chcemy rzetelnej edukacji seksualnej młodzieży, dostępu do refundowanych środków antykoncepcyjnych, refundowanego leczenia niepłodności. Chcemy, by znieczulenie przy porodzie stało się standardem. Postulujemy przywrócenie prawa do legalnej aborcji.

-------------------------------
8 marca, godz. 21.00, Klub Szepty - Wrocław, ul. Ruska 47/48 A
Żeński kolektyw KPH Wrocław zaprasza na kolejną, już trzecią Kobiecą Imprezę.
Tym razem bawimy się we wrocławski klubie Szepty. O muzyczną oprawę imprezy zadba warszawska DJ-ane Miss Lazy Daisy. Zapraszamy wszystkie Panie!!! Panom dziękujemy i w ten wieczór nie wpuszczamy. Wjazd: 6 zł

Demonstracje w pozostałych miastach:
http://www.feminoteka.pl/readarticle.php?article_id=612

"Nie akceptujemy: -

"Nie akceptujemy:
- narzuconych nam stereotypowych ról płciowych (mit: prawdziwe kobiety są piękne, bierne, skromne, uległe i realizują się w życiu rodzinnym, a prawdziwi mężczyźni silni, dominujący, zdobywający, sprawni fizycznie i realizują się w sferze pozadomowej)"

W takim razie mam rozumieć, że nie każda kobieta jest piękna? A co więcej, ile jest uległych kobiet? Bo ja takich nie spotykam zbyt często. Czy kobiety są skromne? Tak, najlepiej to widać latem, kiedy po ulicy połowa z nich chodzi półnaga - wzór skromności. Co do mężczyzn, czy każdy jest silny albo dominujący? Coraz więcej mężczyzn młodych czy starszych staje się fajtłapami! To jest dominacja?! I czy tylko mężczyzna ma realizować się w sferze pozadomowej? A ile jest małżeństw, gdzie kobieta zarabia więcej niż mężczyzna, mało? I odnośnie następnego akapitu, już nie cytowałem go: czy mężczyznom ktoś zabrania płakać i czuć się słabymi?

Co do pracy wiele postulatów popieram, ale nie wyobrażam sobie kobiety pracującej np na budowie, gdzie dźwigać trzeba czasami naprawdę ciężkie przedmioty. Niektóra praca fizyczna po prostu nie może być przez większość kobiet wykonywana ponieważ nie pozwalają na to warunki fizyczne! A te nie jest wcale prosto zmienić. Co do pracy umysłowej, biurowej czy innej, która nie wymaga dużego wysiłku fizycznego - zgadzam się jak najbardziej.

Popieram w stu procentach wyrównanie wynagrodzeń, skuteczniejszą ochronę przed przemocą. Co do edukacji seksualnej młodzieży uważam, że ostateczne zdanie powinni mieć rodzice ucznia, nie powinna ona być obowiązkowa. A prawo do legalnej aborcji - nie w każdym przypadku.

"piękno kobiety" - problem

"piękno kobiety" - problem łatwo zobaczyć, kiedy słucha się słów kierowanych do dzieci: chłopca nagradza się słowami - mądry, dobrze robisz, a do dziewczynki, mówi się: śliczna dziewczynka, grzeczna dziewczynka - to narzucanie, od pierwszych miesięcy systemu wartości - chłopiec ma być mądry i "dobrze kombinować" - super, a dziewczynka ma być ładna i miła - dlaczego? też może, ale powinno się nagradzać tak samo, niezależnie od płci.
płacz- ten sam problem, Sceptyk powinien pilniej się przysłuchiwać, chłopcom, mówi się, że "chłopaki nie płaczą". wystaczy posłuchać rozmów w transporcie publicznym.
Wychowanie seksualne - niezależne od rodziców, którzy nie zawsze sami wiedzą jak i co przekazać - "ponton" - bardzo fajna organizacja zajmująca się edukacją seksualną, polecam! niech każdy ma wolność wyboru tego jaki chce być i co chce robić. niekoniecznie - "kobiety na tokarki", ale jak chcą to czemu nie? tylko, żeby nie musiały wyrabiać 200% normy, żeby udowodnić,że też mogą. Aha!

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.