Wrocław: Akcja informacyjna w ramach kampanii Czyste Klatki

Kraj | Lokatorzy | Prawa pracownika | Protesty

Dzisiaj na podwórku przy ul. Ptasiej miała miejsce konferencja prasowa Akcji Lokatorskiej i Związku Syndykalistów Polski w ramach kampanii Czyste Klatki, która dotyczy sytuacji na klatkach schodowych gminnych kamienic.

Przeczytaj na ten temat więcej w raporcie AL i ZSP: Kampania Czyste Klatki

Osoby sprzątające gminne kamienice pracują w skandalicznych warunkach, za haniebnie niskie pieniądze, zatrudnione są na czarno lub na śmieciówkach, często niepełnosprawni i zdesperowani. Lokatorzy skarżą się, że miesiącami klatki są niesprzątane, a schody grożą zawaleniem z powodu zaniedbań remontów. Jedynymi zadowolonymi w tej sytuacji są szefowie firm sprzątających, którzy napełniają sobie kieszenie gminnymi pieniędzmi, jednocześnie bezlitośnie wyzyskując pracowników oraz miejscy urzędnicy, którzy sądzą, że problem sprzątania mają "odfajkowany".

Do AL i ZSP zaczęli zgłaszać się lokatorzy oraz osoby sprzątające kamienice, którzy poinformowali o tej tragicznej sytuacji. W związku z tym obie organizacje postanowiły rozpocząć kampanię, która ma na celu zarówno przywrócić porządek w kamienicach, jak i przywrócić godne warunki pracy i płacy osób sprzątających. Odbyło się już spotkanie pomiędzy przedstawicielami Zarządu Zasobu Komunalnego a aktywistami AL i ZSP oraz mieszkańcami.

Przedstawiciele miasta tłumaczą, że zaniedbania w sprzątaniu wynikają z niskich ich zdaniem czynszów. Tymczasem mimo, że stawki czynszów systematycznie od lat gwałtownie rosną, jednocześnie maleją wydatki na zasób komunalny ze strony miasta.

Jesienią ma odbyć się nowy przetarg firm sprzątających. AL i ZSP zapowiadają, że jeżeli ich postulaty nie zostaną uwzględnione, a władze nie rozpoczną konstruktywnych rozmów, kampania ulegnie zaostrzeniu.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.