Wrocław: Coraz więcej dzieci ma cukrzycę
Coraz więcej dzieci ma tzw. cukrzycę starczą. Młodzi ludzie narażeni są także na zawały serca. Około dwudziestu młodych pacjentów zgłasza się każdego tygodnia do poradni diabetologicznej lub poradni leczenia otyłości przy ul. Hoene-Wrońskiego we Wrocławiu. Niemal u każdego z nich występuje tzw. zespół metaboliczny, a stąd już bardzo krótka droga do cukrzycy typu II lub schorzeń sercowo-naczyniowych, czyli zagrożenia miażdżycą oraz zawałem serca.
- Jakieś pięć lat temu mieliśmy rocznie jedno dziecko z cukrzycą typu II. Teraz mamy kilkanaścioro, nawet już w wieku 10 lat - mówi prof. Anna Noczyńska, kierownik Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego, przy którym działają wspomniane poradnie.
Cukrzyca typu II nazywana jest "chorobą starczą". Najczęściej zapadają na nią osoby po 60. roku życia oraz otyłe. Prof. Noczyńska twierdzi, że z roku na rok sytuacja jest coraz gorsza, bo młodzi pacjenci są coraz grubsi. - Dzieci i młodzież fatalnie się odżywiają. Jedzą niezdrowo, tłusto, do tego dużo słodyczy. Brakuje im ruchu, bo wolny czas najchętniej spędzają przed komputerem - tłumaczy. Najtańsze łakocie w sklepie spożywczym kosztują już około złotówki, fast foody - 3-4 zł.
Dzieci z cukrzycą typu II muszą przejść na dietę, ćwiczyć, brać leki. - Dlatego bardzo byśmy chcieli mieć dietetyczkę na całym etacie, ale NFZ nie finansuje kosztów zatrudnienia takiej osoby - dodaje prof. Noczyńska.
U Katarzyny Grabowskiej, która prowadzi sklepik w Gimnazjum nr 18 przy ul. Kłodnickiej, na półkach królują soki, a w koszach - owoce. - Rano kolejka ustawia się po kanapki z warzywami, serem i wędliną. Słodycze też mamy, bo nie ma sensu ograniczanie dostępu do nich. Ale staramy się dać do wyboru jak najwięcej produktów zamiast słodkości - dodaje Grabowska.
źródło: gazetawroclawska.pl