Wrocław: Parada przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

Kraj | Antyfaszyzm | Miejsca | Protesty | Ruch anarchistyczny

Zakończyła się we Wrocławiu parada przeciwko nacjonalizmowi, faszyzmowi, nietolerancji i wykluczeniom społecznym. W demonstracji, która przeszła głównymi ulicami miasta, uczestniczyło w szczytowym momencie, mimo ostrego mrozu, ok. 2000 osób. Głównym hasłem demonstracji było "Wrocław dla wszystkich". Cała parada trwała kilka godzin i zakończyła się po 19.00.

Przeczytaj też: Odcinamy tlen skrajnej prawicy

W paradzie był widoczny silny blok anarchistyczny, jednak jako całość parada była wielokolorowa, byli np. przedstawiciele i przedstawicielki mniejszości etnicznych zamieszkujących Wrocław i blok queerowy. Nagłośnienie i muzykę zapewniały trzy platformy muzyczne grające rozmaite gatunki muzyki, była też bateria samby, były pokazy fireshow, wystąpił Jose Torres z zespołem tańca latynoamerykańskiego, puszczano bańki mydlane, a pomiędzy demonstrantami kroczyli szczudlarze. Generalnie parada miała charakter pogodny, co nie znaczy bezbronny. Miasto tego dnia zostało odzyskane, choć nacjonalistom wydawać się mogło, że opanowali je w ostatnich miesiącach dokonując bandyckich napadów na skłoty, kluby muzyczne, koncert charytatywny czy zwłaszcza pojedyncze osoby nie wyznające ponurego, brunatnego czy bogoojczyźnianego światopoglądu. W czasie demonstracji, niejako symbolicznie, świeciło słońce, które wyszło zza ciążących nad miastem ostatnio chmur.

Z platform przemawiali przedstawiciele różnych grup - skłotersów (CRK, Wagenburg, Rozbrat), Inicjatywy 8 Marca, Stowarzyszenia Nomada, Związku Syndykalistów Polski, Stowarzyszenia Q Alternatywie i innych. Podkreślano wiele aspektów związanych z tematem nacjonalizmu i faszyzmu. Wspominano zarówno o problemach związanych z kulturowym otoczeniem, jak i przyczynami ekonomicznymi i systemowymi wzrostu popularności tego zjawiska.

Po paradzie odbyło się afterparty. Poniżej kilka fotografii.

Jeden npinacz w dresie

Jeden npinacz w dresie Adidasa rozbawił najbardziej :) az jakiś załogand mu pokazał dup*** :)

spore wsparcie z innych

spore wsparcie z innych miast, którego szanowny redaktor swoim stylem nie zauważa:-)

Niestety nie rozpoznaję po

Niestety nie rozpoznaję po twarzach którzy ludzie z jakiego miasta przyjechali, a napisałbym o jednym mieście, to inne by się obraziło, że nie napisałem.

Najlepiej po prostu

Najlepiej po prostu zinterpretować tak - czy z Opola, czy z Poznania, czy z Warszawy, czy z Katowic - wszyscy byliśmy tego dnia Wrocławianami :-)

dzieki za wsparcie, ale i

dzieki za wsparcie, ale i tak wiekszosc osob byla z Wrocławia i okolic.

Tutaj gwiazda demonstracji,

Tutaj gwiazda demonstracji, Wieprzu: http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/602058_522648214444508_259...
Na YouTube są filmy na których widać, jak hajlował w stronę czarnego bloku. W pewnym momencie ekipa nie wytrzymała i policja uratowała go i jego przydupasów przed linczem ze strony kilkudziesięciu sportowców.

hehehe niezłe "yntelygenty"

hehehe niezłe "yntelygenty"

Witam , nie żebym się

Witam , nie żebym się czepiał, ale na innych portalach opisywali , że był na paradzie około 500 osób, (np.wp) a tutaj to jednak pojechaliście po całości :P 2000 tyśki od razu, no no no , ułańska fantazja , pozdrawiam i życzę sukcesów

To zalezy, jak liczyc. Na

To zalezy, jak liczyc. Na raz 2 tys. raczej nie bylo. W pewnym momencie, choc niedlugo, na pewno bylo ponad tysiac. Lacznie moglo przewinac sie i 2 tysiace. Wiele osob odstraszala pogoda (-5 i mniej) i odchodzily po krotkim czasie, inni dochodzili...

Trudno to policzyc, ale 500 to zdecydowanie zanizony szacunek.

A Wyborcza pisze że było

A Wyborcza pisze że było 1500 i kto ma rację? :-D

500 osób to podaje PAP z którego korzystają wszystkie portale w Polsce, który jest tak "niezależny", że jest własnością rządu. W dodatku wrocławski PAP znany jest z tego że pisze relacje z wydarzeń w których nie brał udziału. Np. kiedyś opisał że demonstracja antywojenna odbywała się w Rynku podczas gdy odbywała się pod Uniwersytetem - trudno pomylić, jeśli było się na miejscu.

Są też dziennikarze, którzy przychodzą na początek dema kiedy wiele osób jeszcze nie dotarło z miejsca zbiórek (ludzie z wiadomych względów szli dużymi ekipami, ktore powoli dołączały do dema) robią parę ujęć i jadą dalej pisząc bzdety potem ile było osób. Są też i tacy którzy przepisują od innych.

Ostatni raz w podobnym tłumie szedłem na ACTA (wtedy jednak było 8000 tys. ale teraz też tłum był duży, stojąc na początku nie było widać końca.

Tym samym chciałbym zamknąć temat pod tytułem "Było 50 osób hahaha", bo taka dyskusja nie ma sensu. Dziękuję za uwagę.

Na zdjęciach i filmach

Na zdjęciach i filmach widać wyraźnie, że było więcej niż 500.
TVP Info, które raczej trudno osądzić o sympatyzowanie z lewicą, donosiło o tysiącu uczestników.

Gratulacje! Byly drobne

Gratulacje! Byly drobne wpadki (za dlugie postoje, srednie przemowienia: to wykruszylo troche osob na Dominikanskim), ale wiem, ze nie bylo latwo to zorganizowac. Jeszcze przy tej pogodzie!

Przyjemnie bylo zobaczyc na jednej akcji dinozaury z Pomaranczowej, WiPu, PBB, ANF, FA i tyle mlodziezy. Szkoda, ze tak rzadko jest ku temu okazja...

parada

Mam nadzieję że będzie więcej takich fantastycznych wydarzeń!

było 1200-1400osób.

było 1200-1400 osób.

Wrażenia b. pozytywne. W

Wrażenia b. pozytywne. W samym bloku anarchistycznym było bez mała 200 osób, całość demonstracji szacowałbym (znajomi nawet stojąc z boku próbowali liczyć :)) na +/- 1500 osób. Ale czy to jest najważniejsze? Grunt, że był spory oddźwięk, było solidarnie, spójnie, wesoło. Kilku zjebów po drodze coś tam sapało, na wysokości ul. Ruskiej paru załogantów nie wytrzymało i rzuciło się przez kordon policji w ich stronę, któryś "patriota" zebrał na twarz, ale policja szybko ich wycofała. Również miłe zaskoczenie a propos wsparcia z innych miast, to wzmacnia zamiast dzielić. Brawa dla organizatorów. Oprócz kilku drobnych niedociągnięć (w pewnym momencie blok anarchistyczny ruszył mocniej do przodu i demo się rozerwało na dwie części, co w przypadku krążących po okolicy grupek naziolstwa jest błędem taktycznym) organizacja zapięta na ostatni guzik. Oby tak dalej!

Grupek? Na całej trasie

Grupek? Na całej trasie może 25 się pokazało. I mieli szczęście, że w pewnym momencie uratowała ich policja przed linczem ze strony black blocku...

To prawda, to było raptem

To prawda, to było raptem do 30-tu debili, ale w co najmniej kilku rozproszonych grupkach, stąd określenie "grupki" a nie "grupy" :) A określeniem "black block" bym tak ochoczo nie szarżował, bo z dwóch członów tego określenia to byliśmy raczej tylko "black". Czarny Blok ma swoją taktykę i styl działania na demonstracjach, tutaj troszkę to kulało, ale dopiero się u nas na podwórku krajowym tego uczymy. Tak czy siak, było dobrze, a i potem jakieś uliczne akcje się działy na mieście.

z tysiak na pewno bedzie

Nigdy chyba nie zrozumiem

Nigdy chyba nie zrozumiem tego napinania się o liczby uczestników. Nawet jeśli byłoby nas tam 300 osób to i tak byłoby nas znacznie więcej niż na demie organizowanym tego dnia przez prawicę. :)

http://www.youtube.com/watch?v=LE1fTjBFgGQ Pomimo iż filmik ten nagrywał prawicowiec to widać na końcu stwierdzenie iż nasze demo w porównaniu z tamtym to kompletnie inna klasa. :)

Pare słów

Początkowo ta manifestacja miała być apolityczna odwołująca się do manifestacji w wawie, wyszło tak że 1000 osób zadeklarowanych przylazło 80-150 z normalsów która to grupa była delikatnie mówiąc zdziwiona gdy mniej wiecej podobna liczba wyciągneła nagle baner MW i pojawiło się z 60 flag z falangami i innym szitem, MW zaś zrobiło ładnie zmontowany filmik i zablokowali możliwość wrzucania komentarzy gdyby ktoś odzywał się nie po ich. Podsumowując skompromitowali siebie i całą akcje po bandzie i jak widać może powoli dochodzi do czasów gdy skrajna prawica będzie miała problemy sama ze sobą.

Nadchodzi czas przebudzenia,

Nadchodzi czas przebudzenia, pałka się przegina, paradoks goni paradoks - ludzie czują nienaturalność sytuacji, czy po 'naszej' czy 'ich' stronie. Trzeba się organizować, daliście tego dobry jak na polskie realia przykład! Miałem wpaść, niestety znajomi załapali fuszerkę a samemu mi się nie chciało - wybaczcie. Nie traćcie wiary w ideały, racja w kwestii spornej jest jedna i są nią pokój i jedność niefiltrowane przez ideologiczne pierdololo. Będzie gorzej czy lepiej, jeden pies, idziemy do przodu, samsara toczy się w jednym kierunku. ELO!

W relacji zupełnie

W relacji zupełnie pominięto blok queerowy i fakt, że wypowiedziało się również Stowarzyszenie Q Alternatywie.

Na pewno nie było to

Na pewno nie było to zamysłem piszącego żeby kogoś pomijać (szczególnie jeśli się wypowiadał). Czekamy na korektę, jeśli tak było (mnie nie było na paradzie).

Dopisałem Q Alternatywie.

Dopisałem Q Alternatywie. Nie było moją intencją kogokolwiek pomijać, po prostu nie słyszałem wszystkich przemówień a i nie wszystkich znam. Samochód z przemowami niestety początkowo był z tyłu i nie było ich specjalnie słychać z przodu.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.