Wrocław: Zadruga nie ma zgody na manifestację

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Prezydent Wrocławia po raz drugi odmówił w poniedziałek pozwolenia na manifestację pogan - nacjonalistów ze stowarzyszenia Zadruga. Tym razem stowarzyszenie chciało oddać hołd słowiańskim ofiarom bitwy pod Grunwaldem, w jej 597. rocznicę, i zaprotestować przeciwko "progermańskiej i neohitlerowskiej" polityce władz miasta.

Dariusz Petryk, szef wrocławskiej Zadrugi: - Prezydent zmienił nazwę kina Śląsk na przedwojenną i niemiecką Capitol. Halę Ludową przemianował na niemiecką Halę Stulecia! - argumentuje. Według niego Rafał Dutkiewicz swoimi decyzjami wpisuje się w tradycję hitlerowskich Niemiec, które na wszelkie sposoby zwalczały słowiański ród. - Robi dokładnie to samo! Jak inaczej nazwać jego politykę, jak nie neohitlerowską? - pyta.

Zadruga walczy z hitleryzmem, ha ha

Oto jak przedwojenną wersję tej organizacji opisywał w 1943r. znawca tematu Jan Stachniuk: "Były jednak ułamkowe próby, które nie dały zresztą żadnego wyniku. Między innymi wymienić należy grupkę, która wydawała przez parę lat przed wojną pismo pt. "Zadruga". Składała się ta grupka z kilku niedowarzonych młodzieniaszków, któym śniły się laury zebrane przez hitleryzm w Niemczech. Cała ta "Zadruga" była mizerną maskaradą, usiłującą skopiować coś z hitleryzmu i przenieść na grunt polski (...) przez swoje hałaśliwe pogaństwo, propagowanie powrotu do Światowida[sic], kult świętego węża, grupka ta stawała się głośna. Szczególną popularność uzyskała po ucieczce świętego węża z lokalu redakcji. Istotnym jednak jej konikiem było głoszenie poglądów Rozenberga, propagowanie jego ideałów nordyckich, szerzenie mitu krwi i gleby (...) przy poparciu Niemców, już we wrześniu 1939 roku, wyszło dalszych siedem nakładów "Dziejów bez dziejów", zalewając wszystkie księgarnie na terenach okupowanych. Nie chwyciło to jednak gruntu. Nikt nie dał się złapać na ideały rasy nordyckiej i "nowy ład", nikt nie uwierzył w Polsce w wielkość Rozenberga, pomimo wysiłków "Zadrugi". Mała ta grupka rozwiała się nie pozostawiając nawet śladu po sobie. [str.147-8; J.S. 1943, przedruk "Toporzeł" Wrocław 1990]

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.