Egipt: Kobiety zaatakowane na demonstracji 8 marca

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

W dniu 8 marca w Kairze miała miejsce demonstracja o prawa kobiet. Kobiety, które w czasie 18 dni egipskiej rewolucji były traktowane jako równe mężczyznom, domagały się zrównania praw mężczyzn i kobiet i odrzucenia konserwatywnych i patriarchalnych ograniczeń narzucanych Egipcjankom. Domagały się również większej roli w transformacji politycznej kraju, z której kobiety zostały wykluczone.

Kilkaset kobiet, które zebrało się na demonstracji na pl. Tahrir zostało zaatakowanych przez tłum fundamentalistów i zmuszonych do opuszczenia placu. Atakujący wyzywali kobiety, sugerując, że nie powinny wychodzić z domów, popychali je na ziemię i molestowali je, by je upokorzyć.

Jednak kobiety stanowczo oznajmiły, że fundamentaliści ich nie powstrzymają i że nie ma powrotu do starych zwyczajów i dyskryminacji. Jedna z aktywistek powiedziała: "To taktyka znana ze starego reżimu. Widziałyśmy to już wiele razy w przeszłości i na pewno to się będzie powtarzać. Trwa właśnie kontrrewolucja, która próbuje nam odebrać to co wywalczyłyśmy".

W dniu 9 marca, wojsko zaatakowało osoby wciąż zebrane na pl. Tahrir. 18 kobiet zostało aresztowanych i torturowanych przez wojsko. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po ich wypuszczeniu, kobiety powiedziały, że były rażone prądem i na niektórych siłą przeprowadzono testy na dziewictwo.

W ostatnich latach, sytuacja prawna kobiet uległa pewnej poprawie, wraz z wprowadzeniem ustaw zezwalających kobietom na wzięcie rozwodu ze swoimi mężami i zakazujących obrzezania kobiet. Według danych statystycznych z 2008 r., przytaczanych przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, 91% kobiet w Egipcie w wieku 15-49 lat zostało obrzezanych. Odsetek wynosił 74% wśród kobiet w wieku 15-17 lat. Autorzy raportu sugerują, że w ciągu najbliższych 15 lat, odsetek w tej grupie wiekowej może spaść do 45%.

Zdjęcia i film z demonstracji:

http://www.demotix.com/news/615958/egyptian-women-march-womens-rights-ca...
http://www.youtube.com/watch?v=_EHlaKiSrq8

Korzystne dla kobiet zmiany

Korzystne dla kobiet zmiany prawne miały miejsce za starego reżimu. Niektóre działaczki feministyczne obawiają się, że nowe władze cofną te zmiany.

Jacy fundamentalisci? Ja tu

Jacy fundamentalisci? Ja tu widze mlodych, normalnie ubranych kolesi.

Nie szata zdobi mnicha i nie

Nie szata zdobi mnicha i nie po podróbkach Versace poznaje się osobę o otwartym umyśle :)
Skoro pobili kobiety za to, że ośmieliły się zrobić własną demonstrację, jak nazwiesz tych ludzi? Dokładnie to samo dzieje się w Pakistanie i innych tego typu miejscach.

Jest poważne zagrożenie, że nastąpi tzw. "backlash", czyli likwidacja postępów na drodze do emancypacji kobiet (kojarzonych ze starym reżimem, który dokonał w tej kwestii pewnych reform), w ramach umacniania nowej władzy. Ten scenariusz znamy również z Polski - wystarczy przypomnieć praktyczną likwidację prawa do aborcji.

nie kazdy seksista jest

nie kazdy seksista jest fundamentalista

Takie rozróżnienia są

Takie rozróżnienia są cokolwiek mało przydatne.

w polsce też się to zdarza

w polsce też się to zdarza - młodzież wszechpolska np.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.