Egipt: Władze delegalizują grupy Czarnego Bloku

Świat | Klerykalizm | Represje | Ruch anarchistyczny

Egipski prokurator generalny, Talaat Abdallah, rozkazał aresztować wszystkich członków anarchistycznych grup określanych jako "Czarny Blok" (ze względu na sposób ubierania się i maskowania). Aresztowanym można zostać nawet za sam strój.

Egipski Czarny Blok, to nowe zjawisko na politycznej scenie Egiptu. W czasie ostatnich antyrządowych zamieszek w tym kraju grupy anarchistyczne były bardzo widoczne. Walki z policją toczyły się m.in. za pomocą butelek zapalających. W zamieszkach zginęło 30 osób, a 200 osób zostało rannych. W odpowiedzi prezydent Mohammed Mursi ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego. Obejmuje trzy północne prowincje - Port Said, Ismailię i Suez, gdzie odbyły się najgwałtowniejsze zamieszki.

Anarchiści wzięli na cel nie tylko instytucje państwowe ale także związane z islamskimi fundamentalistami Bractwo Muzułmańskie, które obecnie rządzi krajem i próbuje wprowadzać religijne ustawodawstwo ograniczające wolność. Zniszczono m.in. biuro Bractwa. Mówi się także, że kairska grupa czarnego bloku ma powiązania z grupą "ultrasów" kairskiego klubu piłkarskiego al-Ahly. Kibice mają swoje porachunki z fundamentalistami religijnymi i władzami, co w naturalny sposób zbliża obie grupy.

W wydanym oświadczeniu Czarny Blok oficjalnie ogłosił swoje powstanie wzywając do "walki przeciwko reżimowi faszystowskich tyranów, Bractwu Muzułmańskiemu, i ich wojskowemu skrzydłu". Celem jest "wyzwolenie ludzi, skończenie z korupcją i obalenie tyranów". Na nagraniu widać zarówno symbole anarchistyczne, jak egipską flagę. Głównonurtowe media egipskie nazywają Czarny Blok "terrorystami".

Rządzące Bractwo oprócz narzucania praw religijnych, oskarżane jest przede wszystkim o pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju. Dlatego demonstranci, jako swoje zawołanie przyjęli hasło: "Chleba, wolności, sprawiedliwości społecznej".

Ciekawe, czy Egipt pójdzie

Ciekawe, czy Egipt pójdzie w kierunku innych państw, które robienie porządku również zaczynały od anarchistów.

Czy u nas będzie kiedyś możliwy sojusz

anarchistów i kibiców?

Kibice w większości

Kibice w większości pochodzą z rodzin robotniczych, mieszkają w komunałkach i albo nie pracują albo zasuwają na śmieciówkach. Nacjonaliści nie mają im nic do zaproponowania więc według mnie to jest w przypadku sytuacji rewolucyjnej nieuniknione.

Z tych samych środowisk

Z tych samych środowisk wywodzili się też członkowie SA. Nic nie jest nieuniknione.

Szansa by byla, gdyby

Szansa by byla, gdyby skrajna prawica doszla do wladzy i obsadzila ministerstwo sportu :) Wtedy ludzie beda instynktownie przeciw.

Święta racja Yak'u

I ta prawica wygra w następnych wyborach, Jareczek bedzie szefem więc teraz on bedzie największym wrogiem dla kibiców i szaraków.

jakby 15 lat temu zamiast

jakby 15 lat temu zamiast siedizeć na punkowych koncertach cześc ludzi poszła na stadiony, to obecna sytuacja mogła być inna. a teraz mleko się rozlało i nikt nie chcę nawet posprzątać.

Według mnie punkowe

Według mnie punkowe koncerty są takim samym marnowaniem czasu jak stadion. W ten sposób tworzy się tylko bezrozumny tłum. W tłumie słabe jednostki mogą się poczuć odważne i silne, ale to tylko złudzenie.

Nie wiem jak tam u was z

Nie wiem jak tam u was z koncertami,ale na północy po lub przed koncertami robiliśmy wiele akcji, a zdarzało się że przez cały weekend coś się robiło.Oczywiście nie tylko "gonitwy",ale tez dema różnego nurtu itp.itd. W pewnym momencie dochodziło nawet do nie nieuniknionych konfrontacji z prawicowym kibolstwem i niestety w wielu przypadkach ponosiliśmy porażki gdyż zwykli kibole wspierali swoich chłopaczków, ale same chłopaczki po częstych akcjach w końcu zniknęli z naszych ulic, aż do roku 2009,a teraz ci ludzie,załoganci są już niemal wypaleni życiowo, wielu nie żyje lub wyjechało dawno, a obecna dzieciarnia HC/Punk nie robi totalnie nic tylko imprezuje.

Ja chodziłam na punkowe

Ja chodziłam na punkowe koncerty, bo się interesuję muzyką (owszem, obecnie mam nieco szersze horyzonty, ale nie rozmawiamy o gustach), a sportem nożnym to się w życiu nie interesowałam zanadto. Zarówno muzyka, jak i sport to fajne rzeczy. Czasem w nich chodzi o coś innego, niż odpowiednio estetyka, rozrywka, przytupaje do tańcowania czy zdrowe ciało/rywalizacja/itd., ale błędem byłoby je przyrównywać, a nawet z wyższością pisać o czasach, w których z punkowców z młodzieńczym wąsikiem wyrosło wielu ludzi na poważnych (hi hi) i statecznych anarchistów, co oczywiście nie było regułą, a jednak tak zwany przekaz "punkowy" przyciągał pewnych ludzi i dzięki temu niektórzy rozwinęli swoje poglądy polityczne, a niektórzy wciągnęli się w alkoholizm, ale to już inna sprawa. Wielu punków było swego czasu kibicami, a niektórzy nadal nimi są. Anarchiści mieli zainteresowania, powiedzmy, bardziej wyrafinowane niż obijanie komuś ryja za jakiś klub czy mazanie po ścianach, że jakiś fanclub powinien sczeznąć.
Oczywiście mój wpis jest podszyty ironią, bo pytanie o kolegowanie się z kibicami jest trochę z czapy moim zdaniem. Wielu z nich to po prostu matoły i/lub biedne dzieciaki bite przez tatusia i wyrastające w patologicznym środowisku heteroseksualnej, katolickiej rodziny. No i z takimi ludźmi spotykamy się w szkole, w pracy, na siłowni czy gdzieś indziej i jedyne co można, to traktować ich jak każdego innego i to każdemu bym radziła.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

A ja chodziłem na koncerty

A ja chodziłem na koncerty we Wrocku w poczatku lat 90-tych, na których w szatni ludzie zostawiali pałki, a jak był krzyk, że faszyści się kręcą, ludzie wybiegali z sali, brali pały i lecieli pod klub :) Tak było kiedyś...

katolicyzm i

katolicyzm i heteroseksualizm jest twoim zdaniem patologią?

I uważanie się za

I uważanie się za kobietę, jeśli ma się chromosomy XX.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

Ok. W takim razie nic

Ok. W takim razie nic dziwnego, że jesteście na marginesie i tam już pozostaniecie.

Dlaczego mówisz do mnie w

Dlaczego mówisz do mnie w liczbie mnogiej? Halo, baza!

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

do wszystkich apologetów

do wszystkich apologetów egipskiego kibolstwa , chyb a zapomnieliscie o tym

http://www.youtube.com/watch?v=q9MP3eJbRHg

no i co?? zajebiście, że

no i co?? zajebiście, że przenoszą to na ulice, gdy jest gnój w kraju? lepiej, jakby machali balonikami? stadiony często są odbiciem całego społeczeństwa.

Gazeta Wyborcza ogólnie

Gazeta Wyborcza ogólnie pojętej lewicy tak namieszala w glowach ze ludzie u nas chodza na protesty z balonikami a nie butelkami z benzyną. Tyle złego co GW zrobiła dla wolnosci, lewicy itd to nie zrobiły najostrzejsze ruchy prawicowe w naszym kraju. Rozbija kompletnie lewicę i tych co chcieliby protestowac. Gorszy jest szkodnik wewnątrz grupy niż najgorszy szkodnik poza grupą.

To oczywiste oczywistości.

To oczywiste oczywistości. Ale swoją drogą, ci którzy uważali GW za lewicę nie zasługują chyba na współczucie?

na jakim nagraniu?

na jakim nagraniu?

Obrona koncertów.

Lubię punkowe koncerty i interesuję się muzyką(faktem jest że kiedyś chodziłem na nie częściej).Jest to ważna częśc mojego życia i nie widzę powodu żeby z niej rezygnowac.Wszystko zależy od podejścia,od tego czego się słucha.Z polskiego punka lubię np. Włochatego,Zielone Żabki,Guernica y Luno,Homomilitia,Post Regiment,Dezertera,Plebanię.Nie sądzę żeby ich przekaz był niewłaściwy czy ogłupiał człowieka..Oczywiście jest sporo gównianych zespołów typu"The Analogs" i cały ten ruch Oi! promujący tylko chlanie,imprezowanie i seksistowskie postawy.Spora częśc ludzi przychodzi na koncert tylko po to żeby się napic,poruszac
tyłkiem na parkiecie czy zaszyc z kims w toalecie ale dla niektórych jest to ważna częśc ich życia i stanowi spore przeżycie.Upodobanie do koncertów i Punk rocka nijak się ma do jakiejkolwiek działalności czy powagi.To po prostu czyjeś zainteresowanie a np.Anarchopunk jest oczywistym odbiciem poglądów danej osoby.Na koncerty również przychodzą wartościowe osoby.
Z tym sojuszem z kibolami(Egipt) to byłbym ostrożny..

Z tym sojuszem z

Z tym sojuszem z kibolami(Egipt) to byłbym ostrożny..

Śmieszne.

W Europie połowa jeśli nie większość kiboli (ultrasów i chuliganów) ma skrajnie lewicowe bądź anarchistyczne poglądy.

Jest takie przysłowie - co

Jest takie przysłowie - co kraj, to obyczaj.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

ale gdyby czerwona armia do

ale gdyby czerwona armia do nich dotarła, chyba byliby inni

w Polskim zaścianku

zawsze nacjonalistyczne ciągoty były silne, poczynając od tłuszczy która atakowała pochody robotnicze w 1905

Tyle mają te punkowe

Tyle mają te punkowe koncerty, że ludzie nawet jak się towarzystwo na początku lat 2000 zaczęło gwałtownie maleć, to zamiast od razu poszukać innych nisz kulturowych (np kultura hip hop, stadiony) w których można by szukać ludzi do współpracy w działalności społecznej zaczęli się jeszcze bardziej kurczowo trzymać tzw. sceny. Efekty tego są ewidentne- punk rock tak czy siak się wypalił (bo młodzież jakoś się w systemie odnalazła, albo wyemigrowała) a środowiska anarchistyczne mimo obecnie może 3 punktów na mapie Polski w których cokolwiek znaczą leżą i kwiczą. W przeciwieństwie do naziolków, którym fala histerii smoleńskiej i kryzys i antyspołeczna polityka Tuska nadmuchał wiatru w żagle. Bez agitki na stadionach byliby takim samym rynsztokiem, jak jeszcze 2-3 lata temu.

Zobaczymy na wiosnę, ale

Zobaczymy na wiosnę, ale osobiście nie wierzę w to, żeby byli w stanie usystematyzować swoje poglądy, pogodzić sprzeczności i wytworzyć jakiś ruch polityczny z prawdziwego zdarzenia.

Chorągiewka.

Jak dla mnie zmiana gustu czy ideałów tylko dlatego że nie są już "modne" czy liczne trąci konformizmem.Lubię Punk Rocka,wiem że najlepsze lata ma już dawno za sobą ale dla mnie to niczego nie zmienia w odbiorze tej muzyki.Cała sztuka właśnie polega na tym żeby trwac przy swoich uczuciach i poglądach niezależnie od liczby ludzi podobnie myślących..

jeżeli to traktować jako

jeżeli to traktować jako hobby i osobistą chęć udowadniania sobie moralnej wyższości nad szarą masą, to oczywiście punkt dla ciebie. Tylko co nam po może 1000, może 2000 moralnych zwycięzców w skali kraju? Kiedyś takie liczby były w każdym większym mieście, a i na prowincji liczne były załogi. Jeszcze parę lat i będzie można otworzyć gdzieś anarchistyczno-punkowe muzeum jako ciekawostkę dla dzieci z podstawówki.

Punk i subkulturowośc to ślepa uliczka

W Europie zachodniej ruch anarchistyczny w dużej części bazuje na środowiskach pracowniczych, proletariacie, prekariacie.Żadnego ruchu politycznego nie zbuduje się na subkulturach, mogą one być dodatkiem ale nigdy nie głównym trzonem.

Co do egipskich kiboli to na pewno część z nich reprezentuje postawy anarchistyczne lub lewicowe np. kibice-naseryści ale wielu z nich do zwyczajni zadymiarze którzy mają na pieńku z każdym kto skazuje ich kumpli na karę śmierci za ofiary stadionowych burd.

cosik mi tu śmierdzi

Czyli chuligani którzy napierdzielają się na płycie boiska w tym filmiku są ok bo są po lewej stronie ? Jeszcze niedawno kiboo nazywany był idiotą trygloglotą a teraz chcecie do nich mrugać oczkiem na zgodę bo się dobrze napierdzielają i fajnie by było jak by byli po lewej stronie a gdzie ideały ? To jak teraz bedą napierdalać ludzi na ulicy pod czarno czerwoną flagą to już bedą ok ?

Kolejna osoba ktora nie

Kolejna osoba ktora nie potrafi czytac ze zrozumieniem.Czy ktokolwiek napisal ze chuligani ktorzy sie napierdalaja na tym filmie sa ok?Ok sa ludzie korzy ryzykuja zycie wychodzac na ulice protestowac przeciwko reżimowi, niewazne czy sa to kibice czy nie.

re

ciekawe jak bedziesz mowil jak by wybuchla rewolucja i policja by na ciebie nacierala z zamiarem zrobienia ci powaznej krzywdy zaloze sie ze wtedy chcialbys miec ich przy boku

Otóż kurwa to!

Otóż kurwa to! Kwintesencja.

Hippisi.

Wszelkie "kibolstwo" to straszny prymityw dlatego uważam że lepiej trzymać się od nich z daleka.Ci ludzie lubią się po prostu bić i tylko szukają ku temu dobrej okazji.
Co do stwierdzenia że subkultury są tylko dodatkiem do ruchów politycznych to się zgodzę,ale niekoniecznie dodatkiem do ruchów społecznych.Np.Hippisi mieli dość znaczący wpływ na społeczeństwo(rewolucja seksualna,obyczajowa,ludzkie podejście do narkotyków,rewolucja w muzyce,sztuce,ekologii).To jak ocenimy ten wpływ na społeczeństwo to już inna sprawa ale faktem jest że był on niewątpliwy.

Po pierwszym zdaniu z

Po pierwszym zdaniu z twojego komentu niestety widać, że masz skrzywiony przez drobnomieszczański dyktat światopogląd. Hipisi mieli taki wpływ, że ostatecznie kapitalizm znalazł nowe rynki zbytu i obszary do skomercjalizowania. Hipisowski indywidualizm na dłuższą metę niczym nie różni się od kapitalistycznej "kreatywności"

Niezrozumienie.

W swoim komentarzu stwierdziłem tylko że Hippisi mieli znaczący wpływ na przemiany w życiu społecznym swojego pokolenia,nigdzie nie chwaliłem tego wpływu.Uważam że cały ruch został dośc szybko pochłonięty przez popkulturę a spora częśc dawnych ideowców sprzedała się i stała się tymi którymi dawniej gardziła.U swoich korzeni ten ruch miał jednak trochę pozytywów.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.