Egipt: Powstały oddolne grupy walki z przemocą wobec kobiet

Świat | Prawa kobiet/Feminizm

W Kairze powstały oddolnie organizowane grupy przeciwdziałające molestowaniu kobiet. Od lat policja nie reagowała w sytuacji, gdy kobiety były napadane lub nawet gwałcone na ulicach. Stąd potrzeba grup obywatelskich patrolujących ulice i reagujących na groźne dla kobiet sytuacje. Grupy ścigają niedoszłych gwałcicieli i oznaczają ich białą farbą, by ich zawstydzić.

Egipska rewolucja nie spowodowała spadku ilości ataków na kobiety. Stały się one nawet bardziej widoczne ze względu na udział armii w upokarzaniu protestujących kobiet, które były rozbierane do naga, lub poddawane testom na dziewictwo.

W grupach przeciwdziałania przemocy wobec kobiet działają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ich aktywność nasiliła się w czasie niedawnych świąt, podczas których często dochodzi do napaści ulicznych na kobiety. Jedna z założycielek grupy, trzydziestolatka Sherine Badr el-Din, zaczęła działać gdy została zaatakowana przez jednego z mężczyzn, który jechał w wagonie metra przeznaczonym dla kobiet. (W metrze w Kairze są wagony przeznaczone dla kobiet, które są uważane za bezpieczną strefę. Są zwykle o wiele mniej przepełnione niż pozostałe wagony). Policjant nie chciał przyjąć zgłoszenia, gdyż twierdził, że jest tylko od tego, by pilnować bezpieczeństwa ruchu.

Za: http://www.nytimes.com/2012/11/06/world/middleeast/egyptian-vigilantes-c...

Zobacz też: Wojsko próbuje zatuszować sprawę upokarzających "testów na dziewictwo" | Aktywiści walczą z mizoginią nowego reżimu | Rewolucja nie dla kobiet | Kobiety zaatakowane na demonstracji 8 marca

precz z fanatykami religijnymi

Sluszna incjatywa pokazujaca ze panstwo nie jest potrzebne, ludzie potrafia sie sami zorganizowac, powiem wiecej, panstwo wystepuje tu jako agresor i katalizoator atakow, podobnie jak fanatycy religijni. Oni maja swoich molestatorow na ulicach my mamy (p)osla gorskiego ktory chcialby rozkazac kobietom zeby rodzily dzieci z gwaltow...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.