Egipt: Rewolucja nie dla kobiet

Świat | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm

Arabska wiosna w Egipcie nie przyniosła równouprawnienia kobiet. Parlament został zdominowany przez mężczyzn i islamistów, a wojsko i policja brutalnie tłumi protesty Egipcjanek. W internecie ukazało się nagranie, które obiegło cały świat i wywołało burzę. Film ukazuje jak funkcjonariusze sił bezpieczeństwa katują młodą dziewczynę i częściowo ją rozbierają, odsłaniając jej bieliznę, co jest dla niej publicznym upokorzeniem. Stała się ona dla wielu symbolem walki.

Po upadku reżimu Hosniego Mubaraka sytuacja kobiet w Egipcie nie wiele się zmieniła, bowiem obecnie są one poniżane i maltretowane przez siły nowych władz. Kobiecej rewolucji sprzeciwia się głównie armia, obóz islamistycznej prawicy oraz zwykły konserwatywni Egipcjanie.

Mimo wszystko wiele Egipcjanek decyduje się na walkę o prawa kobiet, z którymi policja brutalnie się rozprawia. Są one aresztowane, upokarzane, bite pałkami lub metalowymi prętami. Zatrzymane kobiety poddawane są poniżającemu testowi na sprawdzenie dziewictwa, wykonywanego przez wojskowego lekarza.

Molestowanie seksualne od zawsze jest narzędziem zastraszania przeciwniczek władz. Ankieta przeprowadzona przez jedną z organizacji praw człowieka Egyptian Center for Women's Rights pokazuje, że ofiarą napaści seksualnych padło aż 83% Egipcjanek. Proceder ten wykorzystuje często policja i wojsko. Funkcjonariusze w cywilu mieszają się z protestującymi i w tłumie wkładają kobietom ręce w miejsca intymne, a nawet zrywają z nich ubranie, aby zniechęcić je do aktywności w przestrzeni publicznej.

Radykalny muzułmański ruch religijny Salafici uważa, że według Koranu kobieta jest podporządkowana mężczyźnie. Ich partia zdobyła w wyborach 22-procentowe poparcie, więc będzie odgrywać znaczącą rolę w nowym parlamencie, a tym samym skutecznie zahamuje dążenia egipskich kobiet do równouprawnienia.

Arabska Wiosna...

No tak mości demokraci. Mówiono wam wiele razy co to jest i czym się skończy a wy swoje. Obecnie "demokraci" popierani przez Saudów i innych chcą obalić Assada.Miała być demokracja,wspaniały sukces itd, a skończyło się na tym o czym ostrzegałem ja i inni - trzymani przez dyktatorów religijni fanatycy dobierają się do władzy... Będzie wesoło,jak fundamentaliści położą łapę na broni chemicznej... Jeszce tylko zniszczyć Iran i zjednoczyć w ten sposób odłamy Islamistów to będziemy mieć jeszcze na głowie cały przeklęty kalifat i wtedy to anarchistom którzy są przeciwko antyemigranckiej polityce dostanie się pierwszym...

testy na dziewictwo które

testy na dziewictwo które były metodą represji za Mubaraka, po protestach zostały zakazane przez sądy chyba w grudniu 2011, śmieszne że jedyne co mają przeciwko tzw arabskiej wiośnie zwolennicy różnych rezimów arabskich to fakt, że pozostałości tych reżimów nie zostały usunięte a isalmiści nie róznią się od nich.

Jeśli chodzi o anarchistów, to w Egipcie w czasie rewolucji rozwinął się ruch anarchistyczny, wcześniej nie było go wcale. W Iranie jeśli w ogóle są anarchiści, to nie ujawniają się ze względu na represje. Wielu ludzi chce obalić reżim w Syrii, nie jest zbyt lubiany.

Tak czy siak tzw. "arabska

Tak czy siak tzw. "arabska wiosna" nie ma nic wspólnego z rewolucją - to zwykła przepychanka geopolityczna.

W pewnym sensie to prawda

W pewnym sensie to prawda USA i Francja czy Włochy utraciły ostatnio sporo wpływów na Bliskim Wschodzie. A oprócz tego to rewolucja

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.