Kraków: Pacyfikacja miasteczka namiotowego na Rynku Głównym!

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Aktualizacja, godzina 11:00 Pod komisariatem, w którym przetrzymywane były zatrzymane osoby, zorganizowano pikietę solidarnościową. Na ten moment obie osoby są już wolne.

Aktualizacja piątek 5 maja, godzina 7:25 Straż miejska wraz z policją zlikwidowały miasteczko namiotowe na Rynku Głównym! Akcję nadzorował wice dyrektor ZIKiT Andrzej Olewicz oraz rzecznik prasowy straży miejskiej Marek Anioł. Zostały zatrzymane 2 osoby. Przewieziono je na komisariat przy ul. Szerokiej. Prosimy o dzwonienie i pytanie o zatrzymanych (012) 615-77-00 i (012) 61-57-317.

Aktualizacje na stronie FA-Kraków.

Na Rynku Głównym od poniedziałku od godz. 16:00, istniało miasteczko namiotowe przeciwko eksmisjom, obciążaniu kosztami kryzysu społeczeństwa i za demokracją bezpośrednią. Impuls do rozpoczęcia okupacji dali lokatorzy, którzy od roku byli wodzenie za nos przez władze miasta w rozbudowanych konsultacjach społecznych organizowanych pod hasłem Okrągłego Stołu Mieszkaniowego. Wbrew początkowym obietnicom władz nikt z rządzących miastem nie wziął pod uwagę zdania lokatorów w kwestiach bezpośrednio ich dotyczących.

Nieopodal pomnika Mickiewicza rozbitych zostało w poniedziałek 6 namiotów. Od godziny 16 trwała organizacja obozu, a później rozmowy, wspólny posiłek, występy muzyczne czy gra w siatkówkę. Do akcji dołączyli się ludzie z Federacji Anarchistycznej, krakowskich skłotów, kolektywu Food not bombs oraz SambyKa.

Protestujący zapraszają wszystkich na Rynek ze wsparciem, z materacem, z namiotem, z jedzeniem, z piciem, z dobrym słowem – okupacja rozpoczęta i trwa!

Za: http://fakrakow.wordpress.com/

Wtorek 22.05.2012Palikot o

Wtorek 22.05.2012

Palikot o wywiadzie byłej żony: TO JEST PODŁOŚĆ!

Wywiad, którego była żona Janusza Palikota udzieliła Wprost na pewno podniósł mu ciśnienie. Maria Nowińska zdradziła kilka pikantnych szczegółów z ich wspólnego życia, które stawiają promującego się jako ateista i socjalliberał polityka w dość kłopotliwym świetle. Oskarżyła go też o to, że wyprowadził z Polski do rajów podatkowych 180 milionów złotych, które otrzymał za Polmos Lublin.

180 MILIONÓW , typowy socjalista, zwróćcie się do niego o pomoc!!! :>

Prowoku

Palikot skorzystał na prywatyzacji zachwalanej tak przez guru neoliberalnych konserw czyli Balcerowicza

O widze że czytelnik neoliberalnego Wprost nas "zaszczycił"

Nie jeden Palikot

Nie jeden Palikot wyprowadził.

na stronie

na stronie http://fakrakow.wordpress.com/2012/05/21/trwa-okupacja-rynku-glownego/ prowadzimy relację na żywo. Nie wiadomo co z tego wszystkie wyjdzie, ale determinacja jest gigantyczna! Zapraszamy!

Warszawa też okupuje

https://www.facebook.com/events/232375333542334/232378120208722/?notif_t...

dziś o 18 w Centrum Społecznym MS (Poznańska 38/41) spotkanie w sprawie okupacji w Warszawie!

Czego chcą okupujący?

Czego chcą okupujący?

Spotkanie organizacyjne -

Spotkanie organizacyjne - Okupacja Warszawy

http://www.facebook.com/events/232375333542334/

wreszcie coś rusza!!!!!!

wreszcie coś rusza!!!!!!

Przenoście sobie

Przenoście sobie wypracowane w odległej Hiszpanii modele oporu, a potem płaczcie, że w Polsce nikt was nie chce słuchać i że ruch jest marginesem. Brawo.

miasteczka namiotowe jako

miasteczka namiotowe jako protest są w Polsce dosyć popularne :-) jak o tym nie słyszałeś/aś to może nic nie mów na temat ruchu

Ludzie, opamiętajcie się

Ludzie, opamiętajcie się trochę z wykorzystywaniem tego Fejsa do koordynacji akcji politycznych. Jak już musicie, co najmniej stosujcie pseudonimowe konto niepowiązane z regularnymi znajomymi i anonimowe proxy/sieci dostępowe.
W bezpiecznej komunikacji internetowej chodzi o to, żeby właśnie móc napisać otwarcie i skutecznie się informować o planowanych działaniach, tylko tak, by tego nie można powiązać z konkretnymi osobami.
Do tego trzeba zbudować masę krytyczną ludzi, którzy nie korzystają z własnościowych i kolaborujących z państwem serwisów korporacyjnych. A to nic nie kosztuje.
Alternatywa: https://www.joindiaspora.com/

Trudno się z Tobą nie

Trudno się z Tobą nie zgodzić Anonymousie. Paradoksem jest, że ludzie na akcje antykapitalistyczne/antysystemowe zwołują się przez najgorsze kurestwo tegoż chowu. I w dodatku dają na tacy wszystkie swoje dane. Kliknij w antykapitalizm, lubię to! Kliknij że nie lubisz inwigilicaji - a służby tez Ci klikną. Paranoja.

co to jest ta diaspora?

Diaspora miała być

Diaspora miała być alternatywą dla FB.... może kiedyś będzie za lat ileśtam....

Dzięki.No właśnie: sieć

Dzięki.
No właśnie: sieć alternatywna, zdecentralizowana, otwarta, uwzględniająca prywatność, niepodatna na identity scraping.
A to głównie dane personalizowane o ludziach stanowią teraz wartość (handlową, monetarnie wymienialną) w tych serwisach społecznościowych.
FB to paść, już Google+ jest lepsze (ale to też scentralizowany mainstream i służby mają wgląd do danych).
Alternatyw jest więcej, różne Social Swarmy etc. Promowana jest Diaspora*, bo była pierwsza i jest w niej duch wolnego/otwartego oprogramowania. Jest jeszcze Jappix.
Nie mam czasu się rozpisać... Może skrzydlata ekipa coś skrobnie?
I postawcie tego SSLa w końcu, szczerze Was proszę.

Jeszcze tylko napisz jak

Jeszcze tylko napisz jak wykorzystać niszowe sieci w celach społecznych. Jeśli wyjdziemy z założenia, że uczestnicy zdarzenia się znają - a tacy właśnie zamknięci są w kręgach, to po co komu ta sieć? Wystarczy szyfrowany email... Przecież tu chodzi o dotarcie do mas a nie do swoich znajomych czy znajomych znajomych. Inna kwestia to anonimowe wpisy - świat jest pełen idiotów co grzecznie podają adres gdy ich zapytać.

G+ przy rejestracji chce nr telefonu a w sporej liczbie krajów nie można zgodnie z prawem uzyskać numeru anonimowego - czyli ewentualna inwigilacja jest wyjątkowo łatwa.

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,11777526,Orlinski_o_Facebooku__Ludzie...

FACEBOOK JAK AKTA STASI - kolejni "opiniotwórcy" podejmują dyskurs wypracowany przez alternatywne ruchy.

po prostu na fejsbuku jest

po prostu na fejsbuku jest najwięcej ludzi i jak chcesz żeby informacja dotarła do jak największej to rozsyłasz głównie tam a nie na diasporze o której nikt nie słyszał
a co do prywatności to zgoda

Najnowsze wieści z Rynku

Najnowsze wieści z Rynku są takie, że zjawiła się tam Policja i pod pretekstem, że nie ma 15 osób wymaganych w definicji zgromadzenia rozwiązuje protest. Idziemy na Rynek, jak najszybciej!!!!

stare numery

środa godzina 8.55

Noc przebiegła spokojnie. Przed chwilą do protestujących przybyli policjanci i oznajmili że zgromadzenie zostało rozwiązane przez władze miasta. Rzekomym powodem jest to że w miasteczku jest poniżej 15 osób. Jednak funkcjonariusze nie zwrócili uwagi na to że większość osób spała jeszcze w namiotach.

Uwłaszczyć lokatorów

Uwłaszczyć lokatorów mieszkań komunalnych?...super, nikt jeszcze nie wymyślił lepszej metody na zniszczenie mieszkalnictwa komunalnego. Może dogadajcie się z LPRem i korwinowcami. Oni też mieli podobne wspaniałe pomysły na rozwiązanie problemów mieszkaniowych.

Co proponujesz w zamian,

Co proponujesz w zamian, równie konkretnego?

nie jesteśmy sobie nic dłużni - Max S.

Narazie w sytuacji gdzie

Narazie w sytuacji gdzie mamy kapitalizm to postulowałbym utrzymanie obecnego systemu mieszkań komunalnych, tyle że przeniesienie finansowania z samorządów na budżet centralny to wtedy dzielnice i kamienice z biedniejszymi lokatorami będą w takim samym stanie jak te z trochę bogatszymi lokatorami.

Dodatkowo można postulować zwiększenie kwoty do której przysługuje mieszkanie komunalne np. do dwóch pensji minimalnych czyli trochę mniej niż 3000 zł. Oczywiście musi się też z tym wiązać zwiększenie ilości pieniędzy wydzielonych w budżecie na mieszkalnictwo komunalne.

W sytuacji porewolucyjnej to chyba oczywiście że chcemy poprostu uspołecznienia wszystkich nieruchomości i wywłaszczenia wszystkim właścicieli.

No.... to właśnie typowy

No.... to właśnie typowy przykład sensowności tego typu protestów :-D

ankieta

WAŻNE! Obóz na krakowskim

WAŻNE! Obóz na krakowskim Rynku Głównym zagrożony eksmisją dziś w nocy! Właśnie zakończył się występ SambyKA. Na wcześniejszym spotkaniu przyjęto wspólne postulaty. Miasteczko otacza Straż Miejska, w obozie jest obecnie 60-70 osób. Władze chcą po północy "usunąć" protest z Rynku. Pojawiła się też informacja, że uczestnicy protestu mają zapłacić karny czynsz za wynajem(sic!) Rynku! W miasteczku panuje bojowy nastrój. Pojawiły się dwa nowe namioty.

hmmm

ja tu oprócz zgłaszanych postulatów i przepychanek logistyczno-komunikacyjnych widzę jeden najważniejszy - NA RYNKU JEST OKOŁO 60 OSÓB.
TYLKO 60!!!!!

rusz zada sprzed monitora i

rusz zada sprzed monitora i wpadaj do nas na Rynek...

live

Jak popatrzyłem na obraz z

Jak popatrzyłem na obraz z tej kamery to w pierwszej chwili byłem w szoku: cały Rynek w namiotach! A potem dostrzegłem, że to parasole z ogródków piwnych. :-(
No cóż, Madryt to nie jest.

ze strony FA Krakowgodzina

ze strony FA Krakow
godzina 00.55

Miasteczko stoi i znacznie się rozrosło. W tym momencie przebywa w nim ok 40 – 50osób. Jest gitara, wspólne rozmowy, gra w szachy. Straż Miejska na razie odpuściła – biorą nas na przeczekanie? Jutro mają przybyć kolejne osoby i namioty. Dołączyli się rodzice protestujący przeciwko likwidacji szkół. Dziś będziemy jeszcze długo siedzieć. Wbijajcie!! Jutro ogólne spotkanie około 18.

postulaty

My, mieszkańcy i mieszkanki Krakowa, realizując prawo do miasta oraz podstawowe prawo do samostanowienia o sobie i miejscu, w którym żyjemy, rozpoczęliśmy okupację Rynku Głównego. To pierwszy krok na drodze do odzyskania naszego miasta. Władze miejskie prowadząc politykę sprzeczną z interesem społeczności lokalnej straciły legitymację do jej reprezentowania. Konsekwencją zblatowania elit politycznych i biznesowych jest gentryfikacja, komercjalizacja przestrzeni publicznej, prywatyzacja majątku komunalnego, uchylanie się od realizacji zadań statutowych czy obarczanie nas kosztami nieracjonalnej polityki budżetowej. Stoimy na stanowisku, że na gruncie demokracji przedstawicielskiej nie jest możliwa zmiana tej sytuacji. Żądamy podporządkowania procesu decyzyjnego w mieście potrzebom mieszkanców i mieszkanek. Domagamy się:

1. zmiany statutu gminy Kraków poprzez wprowadzenie mechanizmów demokracji uczestniczącej, w tym budżetu partycypacyjnego;
2. realnych i wiążących konsultacji społecznych w oparciu o narzędzia demokracji partycypacyjnej;
3. uspołecznienienia polityki mieszkaniowej miasta (budownictwo komunalne; wykorzystanie pustostanów);
4. opracowania skutecznej polityki miejskiej, przeciwdziałającej wykluczeniu społecznemu ze względów ekonomicznych, ze względu na płeć, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną i inne;
5. bezpłatnej komunikacji miejskiej, w całości finansowanej ze środków budżetu miasta;
6. zaprzestania komercjalizacji i prywatyzacji edukacji oraz kultury;
7. zaprzestania prywatyzacji mienia publicznego;
8. weryfikacji nadań Komisji Majątkowej w obrębie miasta Krakowa;
9. zwiększenia ochrony terenów zielonych w mieście, natychmiastowego zaprzestania ich zabudowy i wyprzedaży.

Dotychczas jedyną odpowiedzią władz miasta na nasz głos protestu i próbę odzyskania przestrzeni publicznej, dyskursu publicznego, fundamentalnych praw demokracji są próby delegalizacji zgromadzenia. Nie podjęto dialogu. Nie pozwolimy na marginalizację, dezawuowanie czy kryminalizację naszego ruchu. Miasto to my!

http://fakrakow.wordpress.com/2010/05/23/postulaty-okupantow-z-krakowa/

Ekskjuze mua, co to jest

Ekskjuze mua, co to jest dezawuowanie?

Mia amiko kontroli en

Mia amiko kontroli en vortaro. http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2554964

a co sadzicie o icquick

faktycznie jest taki jak sie reklamuje bo jesli tak to jest to super alternatywa dla googla.

Są w użyciu:

Są w użyciu: Ixquick/Startpage, Privatelee.com, DuckDuckGo.
Zaufanie nieokreślone, przecieków o kolaboracji nie ma.
Jeszcze GoogleSharing.

icquick jest tak bardzo

icquick jest tak bardzo niezalezny, ze korzysta z usług googlowskich.

Yippy.com (dawne Clusty jesli ktos kojarzy) jest dość ciekawą multiwyszukiwarką. Wprawdzie tez sięga w kierunku Google, ale zupełnie pośrednio. Nie jest alternatywny, nie jest niezależny, ale udaje im sie miec sensowne wyniki, mimo, ze nie są takim molochem jak Google/Yahoo/Bing.

BRAVO !!!

Kraków! Dobra robota!!! Szkoda, że nie mogę wpaść, praca nie puszcza!!! Cieszyn z wami !!!666

jak mieszkasz w Cieszynie to

jak mieszkasz w Cieszynie to dzałaj w Cieszynie

chocbym chciał, to nie dam

chocbym chciał, to nie dam rady - zbyt wiele kilometrów od mojego monitora do rynku w Krakowie :(

eksmisja

Straż miejska wraz z policją zlikwidowały miasteczko namiotowe na Rynku Głównym. Akcję nadzorował wice dyrektor ZIKiT Andrzej Olewicz oraz rzecznik prasowy straży miejskiej Marek Anioł. Zostały zatrzymane 2 osoby. Przewieziono je na komisariat przy ul. Szerokiej. Prosimy o dzwonienie i pytanie o zatrzymanych (012) 615-77-00 i (012) 61-57-317 .

rzecznik prasowy straży miejskiej Marek Anioł

Czyżby wreszcie właściwy człowiek na właściwym stanowisku? (vide Stanisław Anioł).

Osobiscie uwazam, ze na

Osobiscie uwazam, ze na stanowisku rzecznika prasowego bardziej wlasciwy bylby ktos mowiacy z sensem, a nie plótł bzdury, ale skoro uwazasz odwrotnie...

Jak się dzwoni pod podane

Jak się dzwoni pod podane numery to podają numer do dyżurnego oficera: (012) 61-57-711 albo 61-57-712. Najlepiej dzwonić na wszystkie te numery, tak mi się wydaje...

Jakie są zarzuty dla

Jakie są zarzuty dla zatrzymanych?

"Akcję nadzorował wice dyrektor ZIKiT Andrzej Olewicz oraz rzecznik prasowy straży miejskiej Marek Anioł"
Mail do wysyłania pytań o zgodność z prawem do rzecznika straży miejskiej można znaleźć tu:
http://www.strazmiejska.krakow.pl/smmk/kontakt/rzecznik.html

Swoją drogą to chyba zacyzna być w służbach modne: jeśli gdzieś jest spokojnie to trzeba kogoś aresztować. W końcu gdzieś trzeba statystyki nabijać, a bezpieczniej tak niż uspokajając kiboli :(

Materiał z GW: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,11795620,Policja_i_straz_miejska_... (jest film z zatrzymania)

Literowka na poczatku: 25

Literowka na poczatku: 25 maja, a nie 5 maja.

referendum lokalne

ostatnio czytalem wzmianke o referendum lokalnym czy ktos moglby cos wiecej o tym napisac? Zastanawiam sie, czy nie dalo by sie uzyc referendum lokalnego w celu likwidacji strazy miejskiej w Krakowie. Wierzcie mi, ze robia wiecej szkody niz pozytku. To na poczatek, pozniej mozna by pomyslec o ciekawych rozwiazaniach i przepchnac je w ten sposob.

Szkoda że nie dotrwaliście

na sobote i niedziele, wyrwał bym się.

kurcze, gdyby tak wytrzymali

kurcze, gdyby tak wytrzymali jeszcze z godzinkę. Masy ludowe na proletariackich przedmieściach już zaczynały formowac bojowe kolumny by pod czarnymi sztandarami przyjść z odsieczą zamknietej na rynku awangardzie rewolucyjnej
a tak rewolucji nie będzie :/

Jeszcze nie, ale nadchodzi

Jeszcze nie, ale nadchodzi małymi kroczkami.

BARDZO MAŁYMI

BARDZO MAŁYMI

Szkoda tylko że na razie

Szkoda tylko że na razie kroczy po ruchomej bieżni i nie daje rady jej przeskoczyć, albo zniszczyć tą bieżnię..a więc de facto "kroczy w miejscu" broniąc się jedynie przed spadnięciem z taśmy poruszanej przez wielkie siły rządzące światem. Gdy zawodnik nie ma już siły dalej biec, zastępuje go nowy-z nowego pokolenia, tak jak w sztafecie.. Taka metafora mi się nasunęła.

Pieprzone ZOMO...

Pieprzone ZOMO...

To nie ZOMO, to ci którym

To nie ZOMO, to ci którym ZOMO rady nie dało....

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.