Londyn: zamieszki i starcia z policją po zastrzeleniu 29-latka

Świat | Protesty

Publicystyka: Oświadczenie SOLFED-Północny Londyn na temat zamieszek | London calling | Mieszkańcy Deptford demonstrują przeciwko społecznym przyczynom zamieszek | Londyn: oczy szeroko otwarte

Zobacz też: Mapa zamieszek w Londynie | Mapa zamieszek z uwzględnieniem poziomu ubóstwa w danej dzielnicy

Rozwój sytuacji na żywo można oglądać TUTAJ.

Aktualizacja 13 sierpnia (godz. 19:00):

Angielska Liga Obrony (EDL) zapowiedziała dzisiaj, że na 3-go września planuje organizację wielkiej demonstracji anty-imigranckiej we wschodnim Londynie. Marsz przejdzie, począwszy od ulicy Whitechapel Road, minie lokalny meczet i zakończy się w Mile End. Organizatorzy spodziewają się 10 tys. sympatyków EDL z całego kraju.

W odpowiedzi na plany EDL, kontrdemonstrację zapowiedziała również organizacja Unite Against Fascism. Więcej informacji na stronie organizatora.

Aktualizacja 13 sierpnia: Premier David Cameron postanowił zastosować odpowiedzialność zbiorową na rodzinach osób aresztowanych podczas zamieszek. Rodziny aresztowanych będą otrzymywać nakazy eksmisji z mieszkań komunalnych. Pierwsze sprawy o eksmisje już znalazły się w sądzie.

Aktualizacja 12 sierpnia: Pomimo wcześniejszych doniesień tabloidów o "rozpasanej czarnej biedocie" w sądach coraz częściej okazuje się, że osoby aresztowane podczas zamieszek należą do "szacownych obywateli". M.in. w mediach opisano przypadek 19-letniej córki milionera, która ukradła towary za 5 tys. funtów. Aresztowano również nauczycieli, ratowników, listonoszy, kucharzy, pracowników organizacji charytatywnych. Policja przyznała, że jeden mężczyzna, złapany na szabrowaniu pieluch "nie jest w gruncie rzeczy złym człowiekiem".

Aktualizacja 11 sierpnia: Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył dziś, że jego rząd zamierza wprowadzić czasową cenzurę portali i usług społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook, pod pretekstem, że "podsycają napięcia".

Rząd stara się zaprzeczać, że zamieszki mają swoje źródło w kryzysie gospodarczym, skupiając się na krytykowaniu kultury „która nie szanuje władzy”. Premier zasugerował, jako środki zaradcze, zwiększenie dyscypliny w szkołach i ograniczenia systemu zasiłków dla rodzin, których członkowie zostaną uznani za „niebezpiecznych”. W najbliższym czasie wprowadzone zostaną rozporządzenia pozwalające na eksmisje osób uznanych za „wichrzycieli” z budynków komunalnych.

Aktualizacja 9 sierpnia, godz. 23:40 Scotland Yard wydał swoim ludziom rozporządzenie, by stosowali wszelkie środki przymusu bezpośredniego, w tym gumowe kule, by powstrzymać zamieszki. Do Londynu zostały sprowadzone posiłki w liczbie 16 tys. policjantów, co stanowi rekord w historii miasta.

Aktualizacja 9 sierpnia: Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem godziny policyjnej i wysłaniem wojska do tłumienia zamieszek. Tymczasem, bitwy z policją rozszerzyły się na Leeds, Liverpool, Bristol i Birmingham.

Aktualizacja 7 sierpnia: Z Londynu docierają doniesienia o eskalacji przemocy w dzielnicy Tottenham. Część osób biorąca udział w zamieszkach zaczęła plądrować okoliczne sklepy, podpalono również kilka prywatnych mieszkań, których właściciele stracili cały dobytek.

W związku z zajściami minionej nocy, policja aresztowała 42 osoby, zaś 26 funkcjonariuszy odniosło rany, z czego 2 musiało być hospitalizowanych. Trwa sprzątanie dzielnicy i dogaszanie zgliszczy podpalonych budynków.

(6-7 sierpnia)

W czwartkowy wieczór, w pobliżu osiedla Broadwater Farm w północnym Londynie, przy próbie aresztowania policjanci zastrzelili 29-letniego Mark’a Duggan’a. Na pokojowej, spontanicznej demonstracji pod lokalnym posterunkiem policji przy High Road zebrała się rodzina ofiary i ok. 300 innych osób. Domagali się sprawiedliwości i ukarania winnych śmierci mężczyzny. Demonstracja miała pokojowy przebieg, obyło się bez ekscesów.

Sytuacja uległa diametralnej zmianie po zapadnięciu zmroku. W pobliże gromadzących się na ulicach dzielnicy Tottenham młodych ludzi, podjechały dwa policyjne radiowozy. Tłum zaatakował radiowozy kamieniami, następnie oba podpalono.

To stało się preludium do wybuchu kilkugodzinnych, trwających do wczesnych godzin rannych zamieszek. W kierunku oddziałów policji posypały się kamienie, szklane butelki i koktajle Mołotov’a. Podpalano radiowozy, kosze na śmieci oraz sklepy, niszczono witryny restauracji i bankomaty. Zniszczeniu uległ również wóz transmisyjny stacji BBC.

W znacznej części dzielnicy panuje kompletny chaos, wszędzie roi się od policyjnych radiowozów. Starcia przeniosły się z głównej ulicy w boczne uliczki. Do walczących z oddziałami służb porządkowych przyłącza się część obserwatorów. Interweniowała policja konna i oddziały szturmowe, dotychczas nie ma informacji o zatrzymanych. Dziewięciu policjantów zostało przewiezionych do szpitala, jeden z nich z obrażeniami głowy.

No niby news ok, ale

No niby news ok, ale zapomniałeś stary dodać że koleś sam miał klamkę i zginął w wymianie ognia..

Informacje o tym, z jakiego

Informacje o tym, z jakiego powodu i czy w ogóle doszło do strzelaniny, są jak dotychczas niepotwierdzone. A sam fakt posiadania pistoletu przez coraz więcej ludzi nie powinien dziwić w sytuacji, gdy kolejne służby mundurowe otrzymują przywilej posiadania broni.

W UK policja nie ma broni -

W UK policja nie ma broni - tylko specjalne oddziały, które są wzywane w razie problemów ją mają.

Zapomniałeś dodać, jak

Zapomniałeś dodać, jak mnoga jest liczba tych jednostek. Przykładowo, Duggan'a zastrzelił policjant z jednostki do walki z przestępczością wśród osób o czarnym kolorze skóry (sic!).

W UK zabronione jest

W UK zabronione jest posiadanie jakiegokolwiek narzędzia mogącego posłużyć za broń - przykładowo śrubokręta (oczywiście budowlańcy czy mechanicy problemów z tego tytułu nie mają, ale w razie zatrzymania muszą się długo tłumaczyć). Posiadaczom grozi dołek i odpowiedzialność karna. Piszę o tym nie gwoli pochwalenia się wiedzą, lecz aby uświadomić ci, że koleś wymachujący bronią palną w kraju, gdzie idzie się siedzieć za byle szpikulec, doskonale zdawał sobie sprawę, jak będzie traktowany przez psiarnię. Na marginesie dodam, że zakazy zostały wprowadzone nie bez powodu. I wyjaśniając: typy policji są trzy - gliniarze zwykli, bez broni, gliniarze z bronią krótką (radiowozy z żółto-pomarańczowymi wstawkami), i gliniarze z bronią długą (radiolki czerwone z bagażnikami wyładowanymi gnatami).

Jeśli zakazuje się

Jeśli zakazuje się szpikulcy (tak, słyszałem o pladze nożowników) i zamyka ludzi za śrubokręt, to same stosunki społeczne są patologiczne. Wtedy zakazy tylko dotąd pomogą, dokąd nie pierdolnie taka bomba. We Francji też przed zamieszkami to prosty rzezimieszek stał się ofiarą policji. Grecja wyjątek, bo tam pies zastrzelił z premedytacją działacza @. U nas milicjantom zdarzało się zabijać niewinnych ludzi.

Hipokryta!!!!!!!!!!

Koleś chory jesteś !!! to jest zwykły wandalizm z powodów " fajny telefon, extra laptop" a ty przyrabiasz do tego wielkie halo! Nie wpadłeś na pomysł że jak już podpalają bloki to ktoś tam może mieszkać lub obok? że w tych sklepach, autobusach czy już nawet w poczcie pracują uczciwi ludzie, którzy utrzymują własne rodziny ? Co następnie napiszesz że jest kryzys w UK na rynku pracy i ludzie są biedni ? Są sprawy które można poprzeć lecz na pewno tą ! Jebać frajerów... Ludzie powinni też sami wyjść i zrobić z tym porządek. Co jak co ale wiele z tych złodziei pewnie ma rodziny, tylko ciekawe o czy oni rozmawiają przy stole? O jakiego wspaniałego masz laptopa, z jakiego sklepu go masz ?

Stary jesteś hipokrytą bo pewnie na innym forum toczysz nawijkę o prawach pracowniczych i lepszym jutro, a jak nie ma już z kim gadać to wchodzisz i popierasz zwykłą patologię ( Francja... Kurwa leże ze śmiechu ) Pozdrawiam ludzi którzy utrzymują własne rodziny ciężką i uczciwą pracą! którzy podzielą się z tobą a sami sobie odmówią a złodziejom kij w dupę!!!!

Oczywiście nie popieram

Oczywiście nie popieram podpalania bloków i mieszkań, ale co jest złego w okradaniu sklepów? "w tych sklepach, autobusach czy już nawet w poczcie pracują uczciwi ludzie" Ja też robiłem kiedyś w markecie i zawsze go chciałem splądrować oraz puścić z dymem. Nie wiedzę więc sprzeczności w walce o prawa pracownicze, a ulicznymi zadymami i grabieżami. pozdrawiam

Kapitaliści sami sobie

Kapitaliści sami sobie nakręcili bata na własne plecy wmawiając tym samym dzieciakom, że muszą to mieć :-) Do tego jeszcze dochodzi wieloletnie trenowanie tendencji indywidualistycznych (mamy gotowe rabunki nawet wśród kolegów i chęć wzbogacenia się osobiście lub tylko własnej rodziny).
Żeby uprzedzić twoją odpowiedź - nie uważam, że demolka i rozpierdol są OK, ale tego, co się tam dzieje nie da się po prostu racjonalnie rozkminiać zza kompa. Tłum jest trudno kontrolować, państwo ma środki by go jedynie pacyfikować. Tutaj pierwsze było państwo, które od lat zmierzało nieuchronnie ku temu, co mamy teraz. Ludzie, wbrew temu, co próbuje się nam wmawiać, nie atakuje ot tak, bez powodu. W Polsce jest o tyle "lepiej" dla rządzących, że nasza agresja jest wciąż w sposób wręcz przykładowy trzymana w ryzach, ale wiesz, zawsze należy dmuchać na zimne i mówić nam w TV, że to 15-16latki palą sklepy, z których utrzymują się całe rodziny i to tylko dlatego, że po prostu im się tak chce, bo nudy na mieście.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

Cd...

ok. -kurka- tylko zauważ że ci ludzie zaczynają okradać siebie... O czym to ma świadczyć ??? na pewno nie o TV czy innych pierdołach tylko o mentalności ludzkiej. Nie wiem jak to opisać, bo mógł bym zostać źle zrozumiany hmm w krótkich słowach to - on ma to, a ja też chce to mieć, tylko ten co to ma pracuje na to w choćby kapitalistycznej firmie czy prowadzi mały warzywniak, więc ma ten telewizor który go ogłupia. A druga strona jeb do sklepu konkretna demolka a na sam koniec palimy wszystko bo to fajnie wygląda...

Przepraszam ale jeżeli ludzie zaczynają wychodzić na ulice i bronić swego świata ( Ludzie nie władza ) to za którą stroną staniesz ??? Za ludźmi którzy zostali sami z tym bagnem czy za ludźmi którzy to bagno tworzą ???

http://www.guardian.co.uk/uk/video/2011/aug/09/london-riots-london?CMP=t...

Ciężką pracą ludzie się bogacą

Powiedział polaczek na emigracji
Ty wiesz co ?
Skoro jesteś taki super ,
ciężko pracujesz na utrzymaie rodziny i na wszystko cię stać
to może wróć do Polski i pokarz mi jak to się robi
Jak mam zapracować na tego "super laptopa"
bo wiesz ja tyram od świtu do nocy i żeby se kupić taki jak ma ten "banan" co nigdy sobie rąk pracą nie uburdził musze od matki porzyczać
Dobrze ktoś mówi
"perespektywa naiwnego polskiego niewolnika który nigdy nic nie miał,a teraz jest gotów umrzeć za królową bo ma na lastmiute raz na dwa lata"

CCd...

Oooo napinka !!! Jak byś chciał wiedzieć to z polski pisze !!! a ty nie ściemniaj że ci tak źle !
Prawda jest prze okrutna... jeżeli zarabiasz choćby tą minimalną to nie pierdol ze cie nie stać na banana ! :D:D Leże że śmiechu :D:D:D na telewizor 40calowy też cie nie stać! i z tego powodu zajebał byś go ? cienki jesteś! za łatwo się poddajesz! Jak chcesz to napisz mi może swoje dane kontaktowe to wpadnę tak beż napinki z browarem, to pokażesz mi jaki jesteś biedny co ? masz odwagę ? Ja nadaje z Wrocławia i jeżeli zdecydujesz się to napisz a ja ci prześle własnego e-maila

Pozdrawiam ...

P.S
Czytaj ze zrozumieniem...
A jak to się robi? Idzie się do szkoły !!! i nie napina w necie...:D

Polaczek na emigracji. :D:D:D:D

Chyba jak bym sobie

brał na raty ze wsparciem prowidenta
o czym ty koleś mówisz
telewizor 40calowy to moi starzy mają problem żeby sobie kupić
a gdzie ja ze swoim "minimalnym"
którego tak po prawdzie nie mam
bo pier^^^^ to wszystko dochodząc do wniosku że i tak nigdy na nic nie zarobie
oprócz czynszu za pokój u jakiejś starej babki(
Od tej pory zarabiam nie regularnie i rzadziej ale więcej
a ponad wszystko mając satysfakcjie że nie tu
Pokój u starej baby zamieniłem na pokój u starej matki
bo co to za różnica
Więc raczej ci nic nie pokaże bo wychodzi na to że ja niczego nie mam
a nie czekaj mam !!
Konto w banku żeby podatkowy mógł łatwo dojść "swoich należności"
za to że nie jeżdżę po waszych drogach,nie posówam waszych córek,
nigdy nie zarobie na własne mieszkanie,nie wyrwę się z tej chu^^^^
ośki w której każdym śmietnikiem rządzi widzew , a miejsce żydów określone jest na każdej ścianie
Nawet nie mogę zostać emigrantem bo mi władza w całym swym majestacie od 5 lat nie pozwala
Apropos telewizora
Jak by się sklep palił ,to nie zajebanie go było by przecież marnotrastwem :>
(a sklep mógłbym podpalić)

ale se nie wezme

bo w tym schizofrenicznym kraju
moge mieć konto w banku i "prace"
ale to wcale nie oznacza że mam zdolność kredytową
chociaż w sklepach i niektórych bankach to podobno teraz dają
nawet jak masz umowe śmieciową
albo w ogóle nie masz nic poza dowodem osobistym (uła panie co za po"D"stęp)
w końcu "sami do tego doszliśmy"
Cholera i w czym ja będę oglądał te 120 kanałów niczego

Jak zwykle usiłujecie

Jak zwykle usiłujecie zrobić z bandyty bohatera.Koleś był uzbrojony i był zwykłym przestępcą.

A.C.A.B.

W takich wypadkach wystąpienia społeczne objawiają się czasem spontanicznie jako tłumiony, skumulowany uraz do władzy -- walczy się z policją (i własnością), wyrównując wszystkie narosłe incydenty i krzywdy. Czym więcej niezawinionych dołków, nadużyć władzy i innych szykan -- tym erupcja silniejsza. Jeśli tak, to w Tottenham 'bobbies' z tonfami i śmiesznymi czapkami nie są uznawani za tak przyjaznych i spolegliwych.

NIE MA POTWIERDZENIA czy

NIE MA POTWIERDZENIA czy mial bron i jaka mial bron, policja wypuscila plote aby UZASADNIC to co zrobili! zawsze tak robia!!!!

no proszę.

Wydało się ruskie kakao!

Bez czyjegoś komentarza pomyślałbym sobie, że to był jakiś niewinny bezdomny. Takie zachowanie obniża wiarygodność tego serwisu: wiadomo że nic nie jest potwierdzone, póki się tego samemu nie zobaczy na oczy, ale skoro i tak większość wiadomości jest z cudzych źródeł, to lepiej podawać te najbardziej esencjonalne informacje. Tak czy siak i tak dobrze że jest taki serwis gdzie można sobie coś wyjaśnić w komentarzach.
A co do rozróby to lepiej było rozszabrować supermarkety zamiast palić komuś mieszkania. dziękuję za taki "skumulowany, tłumiony uraz do władzy"

to było zabójstwo-prowokacja

"London Riots Investigation confirms police planted bullet and lied, MURDERED MAN DID NOT OPPEN FIRE.
An independent investigation into the cause of the London riots reveals police planted a bullet and lied about the murder the man that sparked protests that turned into rioting across England."
http://blog.alexanderhiggins.com/2011/08/09/london-riot-investigation-po...

Przekaz z RT

Londyn: zamieszki i starcia z policją po zastrzeleniu 29-latka

Analizując całą tę sytuację, budujące jest to, że w obliczu bezsensownej, bezpodstawnej przemocy policji znalazla sie grupa osob,ktora potrafila zaprotestowac przecwiko policyjnemu bezprawiu. Złe jest niestety to, ze podczas rozruchow zabrano sie rowniez za demolowanie sklepów, zamiast skupic sie tylko na dzialaniach wymierzonych przeciwko policji.

Ja uważam że to bardzo

Ja uważam że to bardzo dobrze że wzięto się za sklepy i że nie ograniczyło się to do samego "Jebania Policji" Skupiać się tylko na policji to potrafi każdy debil spod bloku..

Londyn: zamieszki i starcia z policją po zastrzeleniu 29-latka

Sęk w tym ze to jednak policja sprowokowala cale zajscie i co tu ma do tego to cale rozpierdalanie sklepow, restauracji itp. Poza tym rownie dobrze mozna stwierdzic ze kazdy debil moze rozwalic sklep czy restauracje.

http://i.imgur.com/xSawL.jpg

Tak bardzo dobrze, że tak się bawi piękna złota młodzież Brytyjska. Na pewno to nie będzie wodą na młyn organizacji nacjonalistycznych. Na pewno prosty obywatel Anglii widząc takie obrazki będzie popierać tę cudowną młodzież a nie kolejnego Jean-Marie Le Pen.

Ja osobiscie twierdze, ze

Ja osobiscie twierdze, ze zamieszki jakie tam powstaly sa bezsensowne, pozwole sobie zacytowac osobe wyzej: CIAcho
"Jak zwykle usiłujecie zrobić z bandyty bohatera. Koleś był uzbrojony i był zwykłym przestępcą." to nie jest tak, że jeśli ktoś Ci grozi to Ty nie mozesz sie bronic... policja po cos przeciez jest, skoro facet zginął w wymianie ognia z policjantami, to widocznie cos przeskrobal, bo oceniacie prawo w UK, ale zwróćcie uwagę, że w wielu przypadkach jest ono skrajnie pobłażliwe.

guardian

W guardianie napisali ze kula ktora utkwila w radiolce pochodzi na 90% z broni policyjnej.

Psy juz oficjalnie

Psy juz oficjalnie potwierdzily ze kula ktora trafila w radio na piersi gliniarza nie pochodzila z broni zastrzelonego 29 latka. Mamy wiec z jednej strony trupa tego kolesia i gliniarza postrzelonego przez jego kolegow po fachu. Brawa za "profesjonalizm" dla policyjnych mordercow.

Mnie ciekawi czy zastrzelono

Mnie ciekawi czy zastrzelono murzyna, bo jak tak to jest powtórka z Francji jak bandytę zastrzelili i zamieszki w całym kraju były, niby o rasizm a ogólnie chodziło o dym i złodziejstwo.

To oczywista konkluzja,

To oczywista konkluzja, czarny=bandzior. Bez komentarza.

tak, zastrzelony był

tak, zastrzelony był czarnoskóry

Czemu nie napiszecie o

Czemu nie napiszecie o kibolach, którzy wracali z meczu tamtędy?

Cała ta akcja śmierdzi mi

Cała ta akcja śmierdzi mi prowokacją (wg znanego nam wszystkim schematu: Problem - Reakcja - Rozwiązanie), na co wskazuje chociażby bierna postawa policji. Media donoszą, że "bandyci" mają po kilkanaście lat... I policja jest bezradna... Hmm. Trochę to dziwne. Zapewne szybko się to wyjaśni, zwłaszcza, że już jutro na ulice Londynu wejdzie wojsko (może tylko straszą, zobaczymy). Swoją drogą, jeśli to dzieci, to czy nasyłanie na nich wojska, nie jest przypadkiem zbrodnią wojenną?

co innego protesty (nawet

co innego protesty (nawet włącznie z rozwalaniem mienia czy radiowozów) jakich brakowało po śmierci Maxa Itoi choćby, a co innego rozpierdalanie miasta przez zwykłe buractwo.
jakby takie coś stało się w kraju nad Wisłą, to poza tłumem ludzi którzy po prostu by się wkurwili że policja kogoś zabiła, byłby tłum dresiarstwa który by miał okazję do ponapierdalania się i zajebania fajnych fantów.

Cała ta akcja śmierdzi mi

Cała ta akcja śmierdzi mi prowokacją (wg znanego nam wszystkim schematu: Problem - Reakcja - Rozwiązanie), na co wskazuje chociażby bierna postawa policji. Media donoszą, że "bandyci" mają po kilkanaście lat... I policja jest bezradna... Hmm. Trochę to dziwne. Zapewne szybko się to wyjaśni, zwłaszcza, że już jutro na ulice Londynu wejdzie wojsko (może tylko straszą, zobaczymy). Swoją drogą, jeśli to dzieci, to czy nasyłanie na nich wojska, nie jest przypadkiem zbrodnią wojenną?

zbrodnia jest, ze ludzie

Zbrodnią jest, ze ludzie garna sie do takich czynow, wiec jest to pewnego rodzaju reakcja spoleczna na to co otacza nas... kapitalizm, panstwo policyjne, rząd. To nie przejdzie.

Jakieś takie mam wrażenie...

Jakieś takie mam wrażenie że to jest prowokacja. Popatrzcie co się dzieje na rynkach finansowych USA się sypie UE także... czy to nie jest przypadkiem obliczone na pozbycie się imigrantów i przycięcie socjalu. W naszym narodowo katolickim społeczeństwie już pokutuje opinia że to nieroby czarnuch kradną i palą. Ciekawe tylko że takie komentarze nie pojawiają się gdy kradną i palą nasi biali kibole.

Bo tak własnie

Bo tak właśnie wygląda mentalnosc prawicowcow, zwalac wszystko na najsłabszych, a co złego to nie ja.

Państwo kradnie najwięcej

Państwo kradnie najwięcej najbiedniejszym i najsłabszym, ale jest taka różnica, że robi to w białych rękawiczkach.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

The Youth of the Middle East

The Youth of the Middle East in 80' rise up for basic freedoms. The Youth of London rise up for a HD ready 42" Plasma TV...tak to wyglada

Obracałam się wielokrotnie

Obracałam się wielokrotnie w środowiskach osób wykluczonych, biednych i oni nie mówili o tym, że chcą umowy o pracę, tylko plazmy właśnie. Powiedz mi, dlaczego? To byli ludzie często około pięćdziesiątki, ale i zdarzały się młodsze osoby. Spotykałam się nawet z sytuacją, że ktoś nie miał szamba w domu, a jego wychodek był zdecydowanie zbyt rzadko opróżniany, ale miał super-hiper TV kupione na raty z marnej pensji pracownika zakładu pracy chronionej - oglądał tylko kilka kanałów, z których połowa śnieżyła, bo na kablówkę i lepszą antenę już nie miał... Powtarzam, kapitaliści sobie sami nakręcili ten bat. Ludzie są w stanie dźwigać wiadra wody z baniaka w piwnicy i wylewać na pole i srać w megaobrzydliwym wychodku siedząc po kostki w gównie, bo inaczej musieliby się domagać godności, a na to nie ma siły po wielu godzinach pracy, często na dwa etaty.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

ta

Cóż to nie nowina że naszą cywilizację gubi niepohamowana chciwość kapitalistów ale warto zdać sobie sprawę że sporo tu i naszej winy. To nie są ludzie z marsa sami i wyhodowaliśmy i nadal hodujemy. Dzisiejsze nastolatki już mażą o karierach finansistów lub celebrytów, mażą o pławieniu się w luksusie żyjąc jak to ładnie ujęłaś po kostki w gównie i nie przyjdzie im do głowy że najpierw to gówno trzeba posprzątać.

Dlaczego nie Polska?

GRECJA. EGIPT. LONDYN. JA SIĘ PYTAM- Na co czekamy?!

na Wałęsę

na Wałęsę

Tylko frajerzy czekają.

Tylko frajerzy czekają. Reszta nie zadaje głupich pytań, bo wie, że na wszystko przyjdzie czas.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

obawiam się

że zbyt mało ludzi w polsce zdaje sobie sprawe z powagi sytuacji.dlatego nikt nie wychodzi na ulice.nie ma też idei która mogłaby zjednoczyć wystarczająco dużą liczbę ludzi.musimy zmobilizować środowiska lewicowe i rozpowszechniać nasze poglądy.przynajmniej ja tak sądzę a jeśli się myle to mnie poprawcie.

Naprawdę chcesz wyjść na

Naprawdę chcesz wyjść na ulicę i demolować wszystko dla rozrywki? Gdzie w bandytyzmie masz jakikolwiek sens?

To co dzieje sie na ulicach

To co dzieje sie na ulicach londynu jest obrzydlwe! Doszukujecie sie prowokacji, politycznych gier, podtekstow rasistowskich...moze widzicie w tym rewolucje...a ja wygladam przez okno i widze stado zwierzat pladrujace wszystko do okola i okradajace sie nawet wzajemnie...zalosne!

anarchizm nie powinien być

anarchizm nie powinien być utożsamiany z takimi zamieszkami, z ludźmi wzajemnie się okradającymi. nie możemy tego popierać

Co do tego pewnie wszyscy

Co do tego pewnie wszyscy się tutaj zgadzamy, niemniej jednak gdy Kowalski i Nowak przeczytają w gazecie lub w Internecie artykuł pod tytułem "Anarchia w Londynie" (gdzieś już taki widziałem), to obawiam się, że na niewiele się zda nasza postawa, bo dla niego wszyscy jesteśmy "tacy sami".

To co się dzieje, to nie

To co się dzieje, to nie jest anarchizm, tylko konsekwencja kapitalizmu. Na razie brak wskazówek, żeby to się rozwijało w stronę anarchizmu - raczej przyjdzie stan wyjątkowy i władza wojska.

Anarchizmu budowanego przez

Anarchizmu budowanego przez ludzi plądrujących teraz sklepy i robiącego zamieszki dla zamieszek i rozrywki - NIE CHCĘ.

anarchizm pojawił się

anarchizm pojawił się dziś rano, kiedy ludzie sami zorganizowali się żeby posprzątać ulice swojego miasta, bez potrzeby odgórnej władzy. jedno co dobre widzę to to że ludzie wobec bezradności państwa, zrozumieją sens oddolnej samoorganizacji.

Piękna wypowiedź. Za to

Piękna wypowiedź. Za to wypiję! ;)

http://www.youtube.com/watch?v=6Gex_ya4-Oo
Oni mają do tego wszystkiego prawo, w końcu cały czas byli okradani przez państwo które dawało im zasiłki i ich przyjęło do siebie. To naprawdę straszne że nie widzicie hipokryzji tego wszystkiego.

Nasi biali dresiarze na

Nasi biali dresiarze na pewno by tak nie zrobili! O nie!

Tylko że białych dresiarzy

Tylko że białych dresiarzy nie usprawiedliwiamy tym, że państwo jest złe, są represjonowani przez policje, czy tym że tłumi się ich wściekłość przez cały czas.

Ale biali dresiarze są

Ale biali dresiarze są spoko - nie trzeba ich zamykać w obozach koncentracyjnych i deportować na bezludną wyspę. Biją tak swojsko - w ogóle można pominąć ten problem i skupić się na kolorowych. Tak łatwiej, więc po co sobie zadawać trud?

Lem nic nie pisał o

Lem nic nie pisał o deportacjach i obozach więc przestań pitolić. Napisał tylko prawdę:
"Oni mają do tego wszystkiego prawo, w końcu cały czas byli okradani przez państwo które dawało im zasiłki i ich przyjęło do siebie." Co w tym jest nie tak. Państwo Brytyjskie ich nie przyjęło do siebie? Nie dało im zasiłków (a właściwie nie państwo tylko obywatele ze swoich podatków, którym teraz "w podzięce" niszczą dorobek samochody, sklepy itp.)?

Ty tutaj się upatrujesz rasizmu ale tutaj go niema. Lata mi to czy Ci goście są biali czy czarni, czy są z Nigerii czy z Polski. Uważam, że każdych powinno się traktować tak samo, czyli pałą przez łeb. Tak jak to zrobili Kurdowie w Dalston. On nich Angole powinni się uczyć.

A teraz mi powiedz czy jak by zamieszki wywołała mniejszość Polska powiązana z MW też byś ich bronił. Bo ja bym ich też atakował, no ale ja nie stosuje podwójnych standardów moralności zwanych potocznie rasizmem.

I na koniec - jestem w stanie wiele protestów/strajków zrozumieć (obojętnie czy je popieram czy nie) ale tutaj to jest zwykła bandyterka, niczym nie różniąca się od polskich kiboli wracających z meczu i "świętujących" podpalając samochody.

Jak na razie, brak dowodów

Jak na razie, brak dowodów na to, że zamieszki wywołała jakaś konkretna mniejszość etniczna. Chyba że z góry zakładasz, że zadymiarz musi być czarny i być muzułmaninem...

Nie nie zakładam, jak

Nie nie zakładam, jak pisałem wali mnie to czy to są czarni czy biali, muzułmanie, chrześcijanie czy ateiści itp. itd.

A co do zdania "Jak na razie, brak dowodów na to, że zamieszki wywołała jakaś konkretna mniejszość etniczna." to powiem, że raczej łatwo jest udowodnić, że to NIE jest wywołane przez konkretną mniejszość etniczną.

A tak na marginesie co się tak uczepiłeś murzynów czy muzułmanów? Skrywany rasizm bo sam masz takie myśli i musisz je innym wciskać czy też paranoiczne uwielbienie objawiające się w przekonaniu, że wszyscy chcą ich skrzywdzić?

Cóż, są źli bo biją ze

Cóż, są źli bo biją ze zwykłej agresji, gdyby tylko bili i niszczyli sklepy w imię wolności, zniszczenia rządu i represjonującej ich policji, cóż nie każdy ma wzniosłe ideały.

Biali "dresiarze" są

Biali "dresiarze" są normalniejsi niż ci się wydaje :

http://sport.gadu-gadu.pl/5639126684335194835/anglia-dziekuje-kibolom1-f...

To co, jednak deportacje?

To co, jednak pogromy i deportacje?

Obrona swojego domu jest

Obrona swojego domu jest przez Ciebie odbierana jako zalążek do pogromów i deportacji? No nieźle. Choć tak, z jednej strony przyznam Ci racje - pogrom bandytów w tej sytuacji byłby wspaniałym odruchem oddolnym. Tylko nie zrobiony przez samych kibiców tylko wszystkich "ludzi dobrej woli" (Kurdowie pokazali, że mają jaja. Myślę, że na wielu muzułmanów też można liczyć po dzisiejszym morderstwie ich trzech braci w wierze.).

Oddzial Cobra

Oddzial Cobra bedzie pomagac policji w Londynie i w innych miejscach kraju.
Obywatele powinni wiedziec iz zrobilmy wszystko aby przywrocic porzadek na ulice.
Lacze sie w bolu z ofiarami tych zamieszek. Potrzebujemy wiecej policji, dzisiaj bedzie jej 16 tys na ulicach.
Aresztowano juz 450 osob, procedury przy aresztowaniu beda uproszczone.
Obywatele powinni oczekiwac duzo wiecej aresztowan w nadchodzacych dniach.
( brak ochrony prawa zze wzgledu na niepelnoletnosc) - Jezeli mogli dokonac tej zbrodni, to sa dostatecznie dorosli zeby pon iesc konsekwencje.
W czwartek wydam oswiadczenie do calego narodu na temat zamieszek jak i sposob w jaki mozemy odbudowac lokalne spolecznosci ( Cameron wprowadza idee - Big Sociaety - , w ramach ktorejmin. wolontariusze maja wykonywac prace zamiast pracownikow etatowych ).
A teraz przepraszam - powiedzial Cameron - Mam wazne zadanie do wykonania.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-14459008

Dzisiaj mówili w TV że

Dzisiaj mówili w TV że brytyjska policja nie ma armatek wodnych i karabinów gladkolufowych bo w Anglii nie nwolno policji pacyfikowac ludzi,nie mają też klamek, co innego w irlandii płn. tam mają pełny arsenał środków, policja tylko stoi i patrzy jak robią rozpiździel, a jak ich zaczyna atakowac większa grupa to uciekaja(podejrzewam że te setki aresztowanych, to ci najspokojniejsi, albo wogóle niewinni.Wniosek byl taki że muszą sprowadzić uzbrojenie z Irlandii, a docelowo dać policji uprawnienia i środki, by na przyszłość lepiej sobie radziła jak np. we Francji.Tak więc zamieszki są pretekstem do wprowadzenia środków przymusu jak w "cywilizowanych" krajach,zniesienia "przestarzałego"pierdolenia się z protestującymi,które niby jest specyfiką UK. Nie wiem tylko ile jest w tym prawdy, bo zdaje się podczas poprzednich protestów społ. np. G8 wcale się z nikim nie pierdolili,jednego faceta nawet zamordowali w kotle, z tego co pamiętam.Ciekawe więc czy zamieszki, powstałe po proteście nie są inspirowane, i prowadzone przez prowokatorów, i czy psy celowo nie zachowują się zbyt biernie.Gdyby to były protesty społeczne,w walce o jakieś konkretne cele,na pewno nie byli by tacy pobłażliwi,pozwalając jeszcze bić swoich(no chyba że sami się uszkadzają, żeby wzbudzić lepszy efekt społ.liczbą hospitalizowanych)

fragment newsa z TVN24: "Na

fragment newsa z TVN24: "Na ulicach Londynu pojawiły się ulotki skierowane do uczestników zamieszek. Nakłaniają one do milczenia i niepanikowania, jeśli zobaczy się swoją podobiznę na zdjęciach z zamieszek. "Nie panikuj. Opublikowane zdjęcia niekoniecznie są dowodem. Tylko dlatego, że policja ma nieostre zdjęcie kogoś, kto może być tobą, nie oznacza jeszcze, że wie kim jesteś" - czytamy na ulotkach. Dalej znajdują się kolejne rady: "nie oddawaj się w ręce władz"; "to, że ty się rozpoznajesz nie oznacza jeszcze, że inni będą w stanie to zrobić"; "pozbądź się ubrań, w których cię sfotografowano"; "odpowiadaj "bez komentarza" na wszystkie pytania po aresztowaniu..." - lista ciągnie się długo."
całość:http://www.tvn24.pl/-1,1713438,0,1,polacy-zatrzymani-podczas-zamieszek-w-londynie,wiadomosc.html

Jak tą ulotkę przeczyta John Smith, pan po 60, to zawał serca murowany. Podejrzewam właśnie że do niego i jego żony są adresowane te ulotki, a nie do tych dzieciaków. Wg mnie ma to stworzyć wrażenie, że nie jest to zwykły rabunek, prowadzony przez bandę wyrostków, tylko REGULARNA WOJNA (a w tle kryzys finansowy, wojny na Bliskim Wschodzie itd). W czasie wojny rząd musi wprowadzić nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, ale potrzebne mu jest poparcie Johna Smitha. Myślicie, że jej nie udzieli?

Ukotka..

To ja dorzucam zawartość wspomnianej ulotki, na której co ciekawe możemy (o tym na tvn nie ma:) znaleźć adres strony www: Green and Black Cross http://greenandblackcross.org/

Ulotka: http://www.indymedia.org.uk/images/2011/08/483212.jpg.indyscaled.jpg

Anarchy in the U.K.!!! Sex

Anarchy in the U.K.!!! Sex pistols:) Tak naprawde to nie wiadomo kto to byl, gadaja tam... Rzecz w tym ze wogole taka rzecz ma miejsce. Nastempna ofiara moze byc przeciez kazdy z nas.

Bardzo wartościowy głos w

Bardzo wartościowy głos w dyskusji:

Wszyscy wiedzą już o wydarzeniach mających miejsce w UK ale mało kto rozumie ich przyczynę. Wybuch agresji wcale mnie nie dziwi, z tym tylko, że spodziewałem się tego najpierw w USA a dopiero potem w UE. Stało się odwrotnie, gdyż rząd USA ma jeszcze środki na socjał.

Warto zwrócić uwagę na kolor skóry protestujących – są to kolorowi, zwani eufemistycznie ‘mniejszością etniczną’. To są ludzie z kiepskimi perspektywami, dużymi aspiracjami do konsumpcji, z natury skorzy do brutalnej przemocy, obecnie odcięci od cycka socjału i w społeczeństwie o wysokim bezrobociu.Z tej perspektywy Polska jest ‘zieloną wyspą’, bez agresywnych mniejszości i z populacją przyzwyczajoną do dziadowania. Polacy nie protestują nawet przy (oficjalnej) stopie bezrobocia wynoszącej 35%, jak w niektórych powiatach. Taki wskaźnik oznacza totalne zniszczenie gospodarki – pracują tylko policjanci, wojsko, nauczyciele, urzędnicy i pracownicy firm ogólnokrajowych (różne biedronki, GSMy, banki).

Tragiczność sytuacji polega na tym, że w tym ulicznym sporze nie ma za kim się opowiedzieć. Po jednej stronie mamy zwykłych bandytów próbujących rozładować frustrację i ukraść parę fantów z rozbitego sklepu, walczących do przywrócenie socjału. Po drugiej stronie mamy demokrację fasadową, w której paruset oligarchów próbuje wykorzystywać swoje koneksje dla utrzymanie swojej władzy i bogactwa. Ale być może tak właśnie jest w czasie każdej rewolucji – po jednej stronie ma się męty społeczne a po drugiej układ władzy, trzymający za mordę społeczeństwo.

Warto zwrócić uwagę na to, że nikt nie wpadł jeszcze na pomysł ewakuacji Polaków. Przecież jest ich tam całkiem sporo, w okolicy zagrożonej niemal wojną domową. Tylko co nagle zrobić z setkami tysięcy Polaków ściągniętych z UK do PL? Nikt o tym nie myśli, podobnie jak o milionach Polaków w USA, którzy w niedalekiej przyszłości będą w poważnych tarapatach, gdy tam dojdzie do rozlewu krwi. To co widzimy, to tylko przygrywka, prawdziwa rzeź będzie w Stanach.

http://slomski.us/2011/08/09/uk/#comments

Moim zdaniem mało

Moim zdaniem mało wartościowy głos. Powiela stereotyp o czarnych jako "skorych do przemocy" i "korzystających z cycka socjalu" (w ustach holenderskiego szowinisty te same określenia świetnie by pasowały np. do opisu Polaków). Pomija fakt, że wśród zadymiarzy reprezentowane są wszystkie kolory skóry, o czym świadczą relacje naocznych świadków.

umieszczanie informacji o zamieszkach w Lnd

umieszczanie informacji o zamieszkach w Londynie przez CIA uważam za wielka pomyłkę i stratę dla portalu. Według mnie anarchizm ma nie wiele wspólnego z anarchią jaką obserwujemy...Może zacznijcie opisywać tez ustawki kibiców legii i dokumentować chuligaństwo osiedlowe...

Te wydarzenia są ważne,

Te wydarzenia są ważne, niezależnie od tego co o nich sądzisz. To nie jest zwykła zadyma po przegranym meczu. Jeśli już, to całe życie tych ludzi jest przegrane i wreszcie przestali to tolerować. To, że nie potrafią zrobić z tym nic konstruktywnego, to inna sprawa.

Może oni uważają, że ich

Może oni uważają, że ich życie jest przegrane, ale nie dlatego że nie stać ich na edukację tylko że nie stać ich na TV i markowe buty! Zwróć na to uwagę... Ten protest to nie jest protest myślących ludzi, ale wynikiem kapitalistycznej papki reklamowej w stylu "musisz to mieć, musisz tak się ubierać, musisz mieć markowe itp..." To oczywiście moje zdanie...To co tam obserwujemy sądzę, że oczywiście ma kilka wymiarów, ale na pierwszy plan przedostały się hieny...

Zgadzam się. W pełni

Zgadzam się. W pełni popieram rewolucję, ale nie w takim celu. Nie wiem o co oni walczą ale na pewno nie o nasze cele. Niektórzy piszą że to anarchia. Mają chyba mniej niż 15 lat. Anarchia to porządek. To sprzeciwianie się systemowi a nie rozwalanie mieszkań innych ludzi.

Ich mentalność nie rożni

Ich mentalność nie rożni się w tym względzie wcale od konsumentów, którzy akurat dostali pracę, bo wywodzą się z lepszej dzielnicy.

nom murowana porażka w przyszłych

wyborach
No tak zapomniałem
,wielu wierzy w prace u podstaw
w rewolucje dzieci kwiatów
Znałem kiedyś pewną 16-nastolatke która twierdziła
że najpierw zdobędzie wykształcenie a potem zmieni system od środka
i wiecie co ?
Dorosła
Obudzcie się !!
żyjemy w autorytarnym świecie
a obrazki takie jak z Londynu
będą coraz częstsze
Oczywiście najlepiej powiedzięć że to p otwór Multi-Kulti
nowy kozioł ofiarny zaraz po leniwych grekach
śmieszne jest dyskutowanie o sytuacji w konwencji
którą narzucają rasistowskie , szowinistyczne mass-media
Faszyzm wraca w nowym opakowaniu i tyle
a wy kiedyś obudzicie się z ręką w nocniku
zaciekle broniąc tego z czym tak bardzo "walczyliście"

Sralis ruchalis

Sralis ruchalis jak ktoś mi pali chatę to mam stać z boku i klaskać w imię ideowej poprawności?!

a nie pomyślałeś o tym

że mogło im być zimno ?
Mam nadzieje że kiedyś zrozumiesz że nie masz żadnej chaty
że cały ten system tworzy taką miłą iluzje
i może ci się wydawać że ty coś masz
ale to generalnie złudzenie
wiesz
Ludzi co mają to jest może ze 20% w skali globalnej
a cała reszta żyje w ułudzie ,wydaje im się że są wartościowsi
od innych bo stać ich na czynsz w mieszkaniu w którym
nie położyli nawet jednej cegły
Po zatym uważam że te teorie o włamaniach do mieszkań i podpaleniach są specjalnie wyciągane przed szereg
To nieodłączny element każdej rewolucji
tylko że w przypadku tej prawdziwej
takich gagatków dopadł by zapewne jakiś komitet rewolucyjny , ustawił pod płotem i pożegnał
Pozatym ja niewiem czyje to były domu
może członków EDL - sądząc po ich "zaangarzowaniu" ;]

Cóż za pouczający ton...

Cóż za pouczający ton... mam nadzieję że kiedyś zrozumiesz... byłoby śmieszne gdyby nie było tak tragicznie naiwne. Daleki jestem od libertariańskiej fetyszyzacja własności ale posiadanie dachu nad głową to w naszym klimacie sprawa życia i śmierci więc nie pierdol tu uczonych frazesów tylko podpal swoją chatę dla przykładu będziesz wiarygodny!

nie masz

i tyle będziesz miał jak sobie wybudujesz taką z której nikt cię nie wypuerd^^ gdy nie masz hajsu
Narazie masz na czysz i tyle
Powiedz mi gościu jak to jest że gdy izraelski buldożer
niszczy domy na terenach okupowanych w palestynie żeby zbudować tam
hipermarket albo osiedle dla izraelskich nacjionalistów
świat nie płacze , media nie mówią o własności prywatnej
Gdy w Kongo wysiedla się 200 ludzi bo jakaś brytyjska korporacja znalazła złoża potrzebne do budowy telefonów blackbery ;D
nikt nie płacze
a gdy bogatym brytyjczykom ktoś wybije szybe w sklepie
robi się tragedie ?
Bardzo dobrze spalcie to miasto w pizdu zwłaszcza polskie dzielnice z zawartością w środku
Głos getta nie bawi się w PIAR

...

Jak spychają romów do getta a potem wypierdalają ich do Romani jest ok
Albo gdy jakaś głupiastwo żeby szukało winych tam gdzie ni polska suka z radością mówi o koncepcji amykania arabów w bazach wojskowych na czas modlitywy
Prawda jest taka że ich ideologia jest chuja warta , gospodarka na świecie
się wyjebała i trzeba poróżnić społeczeństwo żeby ie szukało winych tam gdzie powinno
,a przerażające jest to że ci ludzie nie biorą żadnnej poprawki na swoje błedy
,prędzej wykreują nowego Hitlera i doprowadzą świat do wojny niż przyznają że neo-liberalizm jest chuja warty
Historia się powtarza ,chyba zawsze było tak że gdy ich cudowny system ujawniał swoje słabości
zaczynali szczuć ludzi na siebie za pomocą nacjionalzimu i skarnej prawicy

manewry

Przecież to wygląda jak ewidentne manewry... trening dla mundurowych żeby w sytuacji prawdziwych wystąpień społecznych być "możliwie dobrze przygotowanym". A że bandy gówniarzy się w to dały łatwo wmanipulować, to też chyba nic nowego...
u nas trenuje się na kibicach, którzy wbrew pozorom też są po naszej stronie barykady!

manewry Post Scriptum

A kto najczęściej dolewa "oliwy do ognia" to widzieliśmy chociażby na filmiku z Barcelony bodajże, gdzie "Oburzeni" sfilmowali policyjnych tajniaków, którzy "przypadkiem" zawsze znajdowali się na pierwszej linii ognia i najchętniej rzucali deskami w kierunku (zwykle nie trafiając w cel) mundurowych. Więc i te plądrowania i podpalenia niekoniecznie muszą być dziełem rzeczywistych "wkurwionych" Londyńczyków. A że takich nie brakuje i mają ku temu powody, to zupełnie inna sprawa...

To są zamieszki spowodowane

To są zamieszki spowodowane przez bandytów, nie wiem z czego się cieszyć - z mienia publicznego? Gdzie tutaj anarchizm?
Zastrzelony został diler narkotyków w strzelaninie - dobrze mu tak. I to nie jest przyczyna zamieszek tylko okazja do zamienienia ulicy w niebezpieczne miejsce rabunku i zamieszek.

Gdzie tutaj anarchizm? to

Gdzie tutaj anarchizm?

to nie jest anarchizm!

to co sie dzieje w manchesterze to zwykly wandalizm i bandytyzm.........grupki, w wiekszosci pijanych (sklepy z alkoholem zostaly spladrowane w pierwszej kolejnosci)mlodocianych dresiarzy (tak sie ich nazywa w PL) demoluja i kradna wszystko co sie da i okazjonalnie atakuja przechodniow.

Niestety dla niektórych

Niestety dla niektórych każda byle zamieszka jest okazją do radości - nie rozumiem z jakiego powodu, skoro w społeczności anarchistycznej w założeniu ma być spokój, miłość, solidarność, wolność i poszanowanie drugiej osoby. To co się dzieje w UK to bandytyzm.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.