Poznań: Orlik? Stop hipokryzji władzy (Grobelnego)

Lokatorzy | Protesty | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy

Dziś w samo południe zaplanowano w Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych nr 33 otwarcie nowopowstałego obiektu sportowego tzw. „Orlika”. Na uroczystości zjawił się prezydent miasta Ryszard Grobelny w otoczeniu urzędników i radnych, przede wszystkim z własnego ugrupowania (PRO) oraz licznych mediów. Pojawiło się także kilkoro przedstawicieli Federacji Anarchistycznej, którzy zaczęli swój protest zaraz po przybyciu prezydenta.

Rozwinięto transparent z hasłem: ”Grobelny do kontenera”, wznoszono antyprezydenckie okrzyki. Na protestujących rzuciło się kilkoro organizatorów imprezy, próbując wyrwać transparent i zmusić aktywistów/aktywistki do opuszczenia terenu szkoły. Doszło do wymiany zdań i szarpaniny. Protestujący nie ustępowali, rozdano oświadczenia mediom. Pojawił się też wyższy rangą oficer miejscowej policji, który wezwał posiłki. Kiedy po 10 minutach protestujący postanowili zakończyć akcję, policjant z niecierpliwiony ciągle nalegał na „centrale” aby przesłała radiowozy: Posiłki pojawiły się jednak za późno, dodatkowo protest był całkowicie – w świetle polskiego prawa – legalny i uzasadniony.

Hiszpania: Poszukiwanie skradzionych przez dyktaturę Franco dzieci

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

Hiszpański rząd zamierza stworzyć bazę DNA, która ma pomóc w odnalezieniu setek dzieci, które zostały odebrane biologicznym rodzicom bez ich zgody i przekazane do adopcji. W procederze, którzy rozpoczął się w czasie dyktatury generała Franco i trwał do lat 80-tych miały brać udział zakonnice, lekarze, położne i państwowi urzędnicy, tworzący mafię zarabiającą na handlu dziećmi.

W Hiszpanii zgodnie z dekretem z 1940 roku dzieci można było odbierać rodziców, kiedy władze uznały, że ich "moralna edukacja" była zagrożona. Wykorzystując ten przepis państwo zabierało dzieci swoim przeciwnikom politycznym wywodzącym się z lewicy.

Piła: Faszystowscy bandyci szaleją

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Wczoraj w nocy napadnięci zostali dwaj młodzi ludzie wieszający plakaty informujące o koncertach zespołów Armia i Qulturka. Pierwszy z zespołów znany jest ze swojego sprzeciwu wobec skrajnej prawicy.

Nocni plakaciarze zostali zaatakowani według policję przez 4 lub 5 ludzi, którzy poprosili o jeden plakat. Gdy zobaczyli na nim znak kampanii "Muzyka Przeciwko Rasizmowi" zwyzywali plakaciarzy od brudasów i pedałów. Jeden ma poważne uszkodzenia łokcia oraz twarzy.

Nie jest to pierwsze takie wydarzenie w tym mieście. W 1999 roku miejscowi prawicowcy dwukrotnie napadli uczestnika kampanii. W lipcu dokonali napadu na czternastolatka. Ścięli mu włosy dotkliwie raniąc głowę, wlali do gardła wódkę i nakazali pod groźbą uśmiercenia śpiewać faszystowskie przyśpiewki.

Madryt: Pracownicy Pizza Jardin zrzeszeni w CNT zostali przywróceni do pracy

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Związek CNT działający w federacji madryckiej (SOV Madrid) odniósł zwycięstwo w swoim sporze z pracodawcą Pizza Jardin. W grudniu zeszłego roku, członkowie SOV Madrid utworzyli komisję w restauracji należącej do Pizza Jardin. Od początku intensywnie rozwijali działalność związkową, przedstawiając żądania, pisząc skargi do inspekcji pracy, itp... Działali na rzecz poprawienia fatalnych warunków zatrudnienia, które nazwali XIX-wiecznymi (choć przypominają jak najbardziej XXI-wieczne): brak możliwości zwolnień chorobowych, obowiązek odrabiania wakacji pracując po godzinach, itp.

Reakcja firmy nie dała długo na siebie czekać i firma zwolniła trzech członków związku, próbując uniknąć zapłacenia odprawy. W odpowiedzi na te represje, SOV rozpoczęło intensywną kampanię pikiet przeciw firmie. Efektem kampanii było przywrócenie do pracy tych pracowników, którzy chcieli wrócić do pracy, oraz wypłacenie zadowalającego odszkodowania dla tych, którzy nie chcieli. Firma zgodziła się też wprowadzić w życie zmiany, których domagał się związek i według informacji z wciąż działającej komisji, te zmiany zostały faktycznie wprowadzone.

Propaganda emerytalna

Kraj | Tacy są politycy

Ruszyła rządowa kampania propagandowa poświęcona reformie emerytalnej. W ramach kampanii emitowane będą spoty reklamowe w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych (TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TVN24), powstała strona internetowa emerytura.gov.pl oraz uruchomiona została specjalna infolinia telefoniczna.

Kampania ta ma być odpowiedzią na rzekome oczekiwania społeczne - zdaniem organizatorów ponad 70 procent Polaków oczekuje od rządu przeprowadzenia akcji informacyjnej w tej sprawie. Przypomnijmy, że wcześniej rząd zignorował wyniki badań TNS OBOP, według których 84 procent Polaków sprzeciwia się podwyższaniu wieku emerytalnego a w głosowaniu parlamentarnym odrzucony został wniosek o przeprowadzenie referendum podpisany przez blisko półtora miliona obywateli.

Wrocław: Whirlpool, Dialog i Tauron zwalniają pracowników

Kraj | Prawa pracownika | Zwolnienia

W ciągu kilku dni powinno być jasne, czy we wrocławskim zakładzie firmy Whirlpool załoga będzie strajkować. Związki zawodowe i władze firmy są w sporze zbiorowym. Dziś obie strony rozpoczęły mediacje. Związki domagają się podwyżek płac przynajmniej o wskaźnik inflacji. Chcą też ustalić zasady dotyczące polityki kadrowej, zatrzymania zwolnień pracowników oraz respektowania kodeksu pracy. Podkreślają, że od października ubiegłego roku pracę straciło ponad 150 osób. Firma zwalniała doświadczonych pracowników i na to miejsce przyjmowała osoby zatrudnione tymczasowo przez agencje pracy. To też pokazuje absurd wydłużenia wieku emerytalnego - przyznaje Kazimierz Kimso z Solidarności.

Whirlpool to nie jedyny zakład w regionie, który zmniejsza zatrudnienie. Ostatnio zwolnienia zapowiedziała spółka telekomunikacyjna Netia, która kupiła wrocławski Dialog. Miejsca pracy likwiduje też spółka energetyczna Tauron, którą w ramach programu dobrowolnych odejść opuściło do tej pory w sumie 1200 osób. Obecnie Tauron zachęca do zwolnień pracowników z długim stażem. W spółce funkcjonuje Program Wcześniejszych Odejść Przedemerytalnych. Na Dolnym Śląsku do tej pory skorzystały z niego 64 osoby, w tym 20 we Wrocławiu.

Wielka Brytania: Strajk pracowników biurowych Balfour Beatty

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Pracownicy zatrudnieni przez państwowy Wydział Pracy i Emerytur przeprowadzili wczoraj dwugodzinny strajk ostrzegawczy z powodu zwolnień ogłoszonych przez podwykonawcę. Pracę przerwali pracownicy call center, pośredniaków i biur w Glasgow, Watford, Cardiff, Washington, Fylde i Londynie. Z pracy ma zostać zwolnionych 300 pracowników zatrudnionych przez agencję Balfour Beatty, z najniższymi dozwolonymi przez prawo odprawami. W sumie, dla Wydziału Pracy i Emerytur pracuje 700 pracowników agencji Balfour Beatty, na stanowiskach takich jak posłańcy, wprowadzający dane i personel call center.

Pracownicy Balfour Beatty wykonyją tą samą pracę co pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez Wydział, ale zarabiają o wiele gorzej. Pracownicy uznali za wyjątkowo skandaliczne, że cięcia w zatrudnieniu dokonywane są w pośredniakach, w sytuacji gdy tak wielu ludzi szuka pracy. Elektrycy zatrudnieni przez Balfour Beatty odnieśli w lutym tego roku zwycięstwo przeciw agencji Balfour Beatty. Pisaliśmy o tym tutaj.

Białystok: Zaproszenie na demonstrację antyrasistowską

Antyfaszyzm | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Chętni do wzięcia udziału w białostockiej demonstracji mogą zakupić bilety na wspólnie organizowany autokar. Bilety do nabycia od czwartku (12.04) do soboty (14.04) do godz. 14:00 w "VegeMieście" (Warszawa, ul. Chmielna 9a). Koszt przejazdu: 20 zł (wyjazd 8:30 z centrum warszawy, powrót 19:00).

Ze względu na wydarzenia w Białymstoku (bilans niedzielnej "akcji" faszystów- jedna ofiara śmiertelna i dwie ranne), na kolejne ataki faszystowskich bojówkarzy, kolejne zranione osoby, narastającą atmosferę terroru w tym mieście, wzywamy do ogólnopolskiej manifestacji antyrasistowskiej w Białymstoku!

Wydarzenie na Facebooku.

Jako Warszawska Akcja Antyfaszystowska jesteśmy przekonani o konieczności takiej reakcji. Jesteśmy w kontakcie ze środowiskiem białostockim, które jest tego samego zdania. Są sytuacje, gdy nie wystarczy oburzenie medialne, gdy nie wystarczy samo dochodzenie policyjne, w których nie wystarczy jedynie marsz milczenia...
Są sytuacje, kiedy jedyną słuszną odpowiedzią jest głośna i zdecydowana reakcja społeczna. Reakcja solidarna ze wszystkimi ofiarami skrajnie prawicowego terroru.

Reakcja, która powinna być początkiem końca tego, co dzieje się od lat w Białymstoku.
Wzywamy całe Porozumienie 11 Listopada do przyłączenia się do naszego apelu.
Wzywamy wszystkie inne środowiska podobnie jak my oburzone skalą przemocy o podłożu rasistowskim.
Wzywamy do jednej dużej manifestacji pod hasłem "Stop faszystowskiej przemocy".

Demonstracja odbędzie się w najbliższą niedzielę na Placu Kościuszki o godzinie 13:00

Poznań: Lojalką w opiekunki

Kraj | Prawa pracownika

"Pracownik nie ulega naciskom, które mogą prowadzić do działań sprzecznych z interesem miasta Poznań, jest lojalny wobec zwierzchników" - kodeks etyki pracowników z takimi zapisami kazano podpisać pracownikom Zespołu Żłobków nr 1 po tym, jak zaczęli domagać się podwyżek. - To próba zamknięcia nam ust. Dyrektorka próbuje nami rządzić na starych zasadach i utrudniać działalność związkową - uważa opiekunka jednego ze żłobków wchodzących w skład "jedynki".

W Zespołach Żłobków nr 1 i 4 kodeksy etyki pojawiły się dopiero miesiąc temu, kilka dni po konferencji prasowej w sprawie podwyżek, którą zorganizowały pracownice żłobków zrzeszone w ZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zespole Żłobków. Opiekunki założyły związek pod koniec ub. roku. Od kilku miesięcy głośno mówią o złych warunkach pracy, nieopłaconych nadgodzinach i żądają podwyżek. Niektóre oskarżają swoje zwierzchniczki o szantaż i zastraszanie. 17 osób domaga się w sądzie zapłaty za nadgodziny - po ok. 3 tys. zł. Mimo wielu wątpliwości, pracownicy "jedynki" podpisali dokument. - Dyrektorka groziła zwolnieniami, a w żłobkach pracuje dużo starszych osób, które czekają na emeryturę i nie chcą się narażać - tłumaczy opiekunka jednej z filii.

Grecja: Policja do wynajęcia

Świat

Policja w Grecji wpadła na pomysł ratowania swojego budżetu: firmy i osoby prywatne potrzebujące ochrony mogą sobie w tym celu wynająć funkcjonariuszy. Stawka wynosi 30 euro za godzinę usług jednego funkcjonariusza. Pozyskane tą drogą środki będą przeznaczane na zakupy sprzętu policyjnego oraz zasilą budżet państwa. Konkretnych zasad dzielenia tych środków nie podano.

Oprócz stawki za godzinę wynajmu policjanta określono też opłatę za użycie samochodu policyjnego do transportu dzieł sztuki czy kosztowności (40 euro za godzinę) oraz opłatę za policyjną eskortę motocyklową (20 euro na godzinę za motocykl). W przypadku operacji ochroniarskich na wielką skalę możliwe też będzie wynajęcie policyjnych kutrów patrolowych (200 euro za godzinę) i śmigłowców (1,5 tys. euro za godzinę).

Grecka policja liczy obecnie 55 tys. funkcjonariuszy. Także w tej grupie zawodowej, podobnie jak w przypadku innych pracowników sektora publicznego, przeprowadzono znaczne cięcia płac i redukcje zatrudnienia. (PAP)

Białystok: Neonazistowscy mordercy panoszą się w mieście

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Zmarł chłopak skatowany w nocy z niedzieli na poniedziałek przez członków Blood & Honour w Białymstoku. Dziś został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Około godz. 23.30 pod dyskoteką Prognozy przy ul. Lipowej znaleziono na chodniku przed dyskoteką pobitego, nieprzytomnego mężczyznę. Podejrzani, to m.in. ochroniarze z Prognoz, neofaszyści. Dwaj z nich od lat związani są z ugrupowaniem "Blood and Honour".

Kilka godzin po masakrze w Prognozach po centrum wałęsała się grupa nazi-skinów z nożami. Około godz. 4.30 w poniedziałek wparowali do klubu Pub Fiction przy ul. Suraskiej. Krzyczeli, że "zrobią porządek z lewactwem". Starli się z obsługą i samymi klientami lokalu, którzy wyrzucili napastników na zewnątrz. Jednak nazi-skinom udało się zranić w nogi dwoje klientów klubu: 28-letnią kobietę i 26-letniego mężczyznę. Bijatyka trwała przed lokalem, aż sprawcy zbiegli z miejsca zdarzenia. (gazeta białystok)

Gwatemala: Prezydent za legalizacją narkotyków

Świat

Otto Perez - prezydent Gwatemali - apeluje w wywiadzie z dziennikiem "The Guardian" o legalizację narkotyków. Według niego światowa walka z narkobiznesem to jedna wielka porażka a jedynym rozwiązaniem jest regulacja rynku narkotykowego. Otto Perez nawołuje do "porzucenia stanowisk ideologicznych (całkowitego zakazu lub liberalizacji)" oraz "nawiązania szerokiego dialogu bazującego na podejściu pragmatycznym: regulacji rynku narkotyków."

Prezydent stwierdził również, że opodatkowanie narkotyków, może przynieść znaczące wpływy do budżetów państw. "Fakt, że narkotyki są szkodliwe dla zdrowia nie jest wystarczającym powodem dla ich delegalizacji. Alkoholizm czy palenie papierosów powodują na całym świecie miliony zgonów rocznie. Nikt jednak nie proponuje likwidacji plantacji trzciny cukrowej, ziemniaków czy jęczmienia, choć służą do produkcji rumu, wódki czy piwa." - powiedział.

Hiszpania: Piloci strajkują przeciw utworzeniu Iberia Express

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Piloci linii lotniczych Iberia strajkowali w poniedziałek. Z tego powodu odwołano 150 lotów. Dzisiejszy protest był pierwszym z zapowiadanej serii trzydziestu jednodniowych strajków. Piloci domagają się porzucenia planów uruchomienia taniej linii lotniczej Iberia Express. Zarząd linii Iberia usiłował jak na razie bezskutecznie uzyskać nakaz sądowy, by zapobiec strajkom. Strajk powoduje około 3 miliony euro strat dziennie.

Związek zawodowy pilotów (SEPLA) częściowo poszedł na współpracę z kierownictwem, zgadzając się na obniżenie pensji nowo zatrudnianych pilotów, co pozwoliłoby na oszczędności trzykrotnie większe niż planowane oszczędności związane z wprowadzeniem Iberii Express. Te kompromisy jednak nie zadowoliły zarządu. Zdaniem SEPLA, w wyniku utworzenia Iberia Express i przeniesienia tam kilkunastu samolotów, pracę straci około 8 tys. osób.

Chiny: Hakerzy z grupy Anonymous grożą reżimowi

Świat | Protesty

Międzynarodowa grupa hakerów Anonymous zaatakowała strony internetowe należące do chińskiego rządu. Jest to już drugi atak hakerów na Chiny. Na stronie internetowej dzielnicy biznesowej Chengdu pojawiły się dwa komunikaty. Jeden skierowany do chińskiego rządu, drugi do ludu.

Drogi chiński rządzie, nie jesteś nieomylny. Dzisiaj padają Wasze strony, jutro upadnie Wasz reżim. Spodziewajcie się, że nigdy nie zapomnimy. To, co dzisiaj czynicie wobec swojego znakomitego ludu, wkrótce obróci się przeciwko Wam. Bez żadnej litości.

Każdy z Was cierpi z powodu tyranii chińskiego reżimu, który nie wie o Was nic. Jesteśmy z Wami, tu i teraz. Będziemy również jutro oraz w następnych dniach obiecujących Wam wolności. Nigdy się nie poddamy. Nie traćcie nadziei, rewolucja rozgrzewa w sercu.

Na końcu został zamieszczony link do strony internetowej, która zawiera sposoby na obejście cenzury sieci.

Grupa Anonymous China powstała 30 marca. W krótkim czasie dokonała ataków na setki stron i kradzieży wielu danych. Grupa Anonymous China nie pochodzi z Chin, a jej członkowie nie są Chińczykami dlatego posługują się językiem angielskim, a komunikaty tłumaczone na chiński są dość niepoprawne gramatycznie.

Władze Chińskiej Republiki Ludowej potwierdzają, że strony rządowe padły ofiarą ataków hakerów. Sami hakerzy zapowiadają dalsze akcje.

AlterKino.org: Rozmowy – Walka o squaty

Kraj | Kultura

W obronie warszawskiego squatu Elba stanęli nie tylko jego mieszkańcy, ale też środowiska artystyczne. Czym są squaty i jaką rolę kulturotwórcza mogą pełnić w mieście zastanowi się w Studio Kultura – Rozmowy Max Cegielski.

Obejrzyj: Rozmowy – Walka o squaty

Na warszawskim Żoliborzu toczy się walka między squatersami, którzy nielegalnie zasiedlili dawny budynek szpitala i zorganizowali niezależną kulturową przestrzeń, a władzami miasta. O tym co to jest squat i na czym polega squating, na czym polega ich kulturotwórcza rola, co takie centra niezależnej kultury dostarczają miastu jest poświęcony ten cykl „Studio Kultura – Rozmowy”.

Goście Maxa Cegielskiego:
- Włodzimierz Paszyński – wiceprezydent Warszawy.
- Joanna Erbel – socjolożka miasta, aktywistka, publicystka, współzałożycielka stowarzyszenia Duopolis, członkini Krytyki Politycznej, redaktorka naczelna magazynu „MIASTA”.
- Piotr Rudnowski – Fundacja Republikańska.
- Krystian Legierski – biorący udział w negocjacjach między squatersami a miastem.
- Andrzej Grzybowski – jeden z założycieli squatu Elba.