Wrocław: Czy Centrum Reanimacji Kultury zostanie?
XaViER, Sob, 2011-11-05 11:38 Kraj | Kultura | Miejsca | Ruch anarchistycznyKolektyw wrocławskiego Centrum Reanimacji Kultury zastanawia się co szykuje im Urząd Miasta, który planuje przeprowadzić remont budynków w których CRK działa od 11 lat. Pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych ma być wydane do początku grudnia. Jednocześnie UM nie prowadzi z kolektywem CRK żadnego dialogu dotyczącego przyszłości miejsca po remoncie oraz samego przebiegu prac. Urzędnicy nie odpowiedzieli im na dwa złożone w oficjalnym trybie pisma z prośbą o gwarancję, że miejsce będzie nadal zajmować budynki na dotychczasowych zasadach. Pomimo zapewnień przedstawicieli władz lokalnych uwagi kolektywu nie zostały uwzględnione w złożonym już projekcie remontu. Od kilku tygodni CRK stara się spotkać z urzędnikami odpowiedzialnymi za zarządzanie zasobem komunalnym – jak na razie bezskutecznie.
CRK to istniejąca od 11 lat niezależna i otwarta przestrzeń skupiająca artystów i aktywistów społecznych. Działa bez jakichkolwiek dotacji, zarządzana jest na zasadach demokracji bezpośredniej. Kolektyw CRK sam wyremontował i utrzymuje zajmowane budynki. Dzięki infrastrukturze zapewnianej przez CRK działają różne grupy, nie tylko związane z szeroko rozumianą kulturą, ale także i organizacje społeczne takie jak Akcja Lokatorska, Jedzenie Zamiast Bomb, wrocławska sekcja Związku Syndykalistów Polski. Odbywają się cotygodniowe projekcje filmów społecznie zaangażowanych, dostępny jest warsztat rowerowy, cyklicznie odbywa się Dziad Giełda, na której można zostawić lub zabrać za darmo różne rzeczy. CRK przez lata wspomagało i stanowiło zaplecze dla mnóstwa innych inicjatyw - udostępniając swoje przestrzenie na działalność edukacyjną, antywojenną, ekologiczną.
Grecja zastraszona - będą kolejne drastyczne cięcia
Jaromir, Sob, 2011-11-05 11:24 Świat | Gospodarka | Tacy są politycy | UbóstwoPrzyparty do muru premier Grecji, Georgios Papandreu, zrezygnował finalnie z przeprowadzenia społecznego referendum o wyjściu Grecji z finansowej strefy euro.
Po ogłoszeniu pomysłu referendum gwałtownie zareagowali przywódcy głównych europejskich gospodarek, głównie Niemiec i Francji. Niemiecka kanclerz zagroziła, że w przypadku przeprowadzenia referendum Grecja może zostać wykluczona z grona państw członkowskich. Z kolei prezydent Francji Nicolas Sarkozy straszył nieprzyznaniem Grecji kolejnych transz pomocowych, bez których, jak twierdzą analitycy, Grecja mogłaby funkcjonować zaledwie kilka tygodni.
Anglia: Skłoting będzie przestępstwem
Hiszpan, Pią, 2011-11-04 19:46 ŚwiatIzba Gmin przegłosowała 1 listopada propozycję rządową dotyczącą zmian w prawie dotyczącym skłotingu na terenie Anglii. Według nowych przepisów zajęcie bez zgody właściciela opuszczonego budynku mieszkalnego wiąże się z karą grzywny lub pozbawieniem wolności do pół roku. Nowe przepisy jednak nie dotyczą budynków handlowych i przemysłowych, które można zajmować na dotychczasowych zasadach. Prawo wejdzie w życie po przegłosowaniu go w wyższej izbie parlamentu.
Debata i samo głosowanie odbywało się przy protestach ponad stu osób okupujących plac przed parlamentem. Policja po kilku godzinach aresztowała 12 osób i prawdopodobnie oskarży ich o zakłócanie porządku.
Według nieoficjalnych danych nowe prawo doprowadzi do wyrzucenia ponad 20000 tysięcy osób na ulicę bez środków do życia. Zauważyć należy, że w całej Anglii obecnie nie zamieszkanych pozostaje ponad 70000 mieszkań (najwięcej w historii).
Olsztyn: Atak na siedzibę myśliwych
Czytelnik CIA, Pią, 2011-11-04 18:06 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty Olsztyńscy myśliwi nie będą miło wspominać dnia św. Huberta 3 listopada 2011.
W nocy ich siedziba przy ul. Leśnej 8, w której mieści się Polski Związek Łowiecki, restauracja myśliwska Ostoja, Biuro Polowań – Diana, zostały zaatakowane.
Zamki w drzwiach zostały zaklejone, elewacja nowo odnowionego budynku pokryta czerwoną farbą oraz napisami: „mordercy” , „polowania stop”.
Wielki baner reklamujący znajdujący się wewnątrz sklep myśliwski, został doszczętnie zniszczony.
Milicz: Pracownik zginął w zakładach mięsnych
Yak, Pią, 2011-11-04 14:45 Kraj | Prawa pracownikaDo wypadku w Zakładach Mięsnych "Smolarek" doszło kilka minut po godzinie 6 rano. 22-latek stawił się w pracy na zmianę o godzinie 4 rano. Dwie godziny później jeden z pracowników zakładu znalazł go już nieżywego w maszynie nazywanej popularnie "wilkiem" służącej do mielenia mięsa. Jak mówi radiu komisarz Sławomir Waleński z milickiej policjji ze wstępnych ustaleń wynika, że w chwili wypadku mężczyzna był w pomieszczeniu sam.
Co dokładnie się wydarzyło? Na razie dokładnie nie wiadomo. Na miejscu wciąż pracują prokuratorzy i inspektorzy pracy. Jak dowiedziało się Radio Wrocław mężczyzna prawdopodobnie pochylił się nad maszyną, by ręką popchnąć lub wyciągnąć kawałek mięsa i wtedy wciągnęła go do środka. 22-latek pracował tam od 3 miesięcy.
Jerozolima, Izrael/Palestyna: Protesty przeciw okupacji Palestyny
Vegan, Czw, 2011-11-03 19:31 Świat | Militaryzm | Protesty W zeszły piątek odbyły się 2 demonstracje przeciw okupacji Palestyny przez Izrael. Podobne demonstracje odbywają się w każdy piątek. W południe zebrało się 25 anarchistek i anarchistów z transparentami oraz stoiskiem informacyjnym na temat rasistowskiego 9-12 metrowego muru, otaczającego Palestynę (Zachodni Brzeg i Gazę), który jest już w większości ukończony, na temat tzw. punktów kontrolnych, które w rzeczywistości są częścią segregacyjnej polityki Izraela tak jak sam mur, na temat zachowań żołnierzy ze specjalnych jednostek Magav, a także o charakterze policji granicznej, rozsianej na terenie całej Palestyny, jak i okupowanej arabskiej części starego miasta Jerozolimy.
W czasie protestu grała 12-osobowa lokalna samba "Yasamba" lub "Samba Ghetto Blasters". Wiele osób zainteresowanych tematem podchodziło by porozmawiać, część zgodziła się, by zakończyć okupację, lecz większość nie ukrywajac agresji wyznała, że nie będzie problemu, jeśli nie będzie Arabów w ogóle.
Oburzeni zablokowali główny port USA
Renegade, Czw, 2011-11-03 10:24 Świat | Gospodarka | Protesty Port w Oakland w Kalifornii, jeden z największych amerykańskich ośrodków przeładunku kontenerów, został unieruchomiony przez demonstrantów protestujących przeciwko nierównościom ekonomicznym. Działalność portu jest zawieszona. W porcie zgromadziło się ok. 3 tys. demonstrantów. Tysiące ludzi zgromadziły się na placu przed ratuszem. Demonstranci nieśli transparenty z hasłami przeciwko rosnącym nierównościom społecznym w USA i nadużyciom banków oraz wielkich korporacji.
Sytuacja w Oakland zaostrzyła się po gwałtownych starciach demonstrantów z policją. Działacze ruchu zapowiadają strajk generalny w mieście. Już wczoraj część pracowników sektora publicznego nie stawiło się do pracy. Popieramy protestujących – powiedział Craig Merrilees, Rzecznik związku zawodowego pracowników portowych.
USA: Aresztowanie okupantów w San Diego
Anarchista49, Czw, 2011-11-03 07:44 Świat | Represje W San Diego, Kalifornia policja aresztowała 51 okupujących Centrum Obywatelskie.
Aresztowanie zostało dokonane w wyniku rzekomych skarg na "śmiecenie, używanie narkotyków i szkód wyrządzonych własności publicznej".
Po wpłaceniu kaucji od 50 do 500 dolarów, wielu z okupujących wróciło do Centrum Obywatelskiego. Dalszych prób represji wobec protestujących na razie nie podjęto. Poniżej film z akcji aresztowania w San Diego.
Dwieście milionów bezrobotnych
Anarchista49, Czw, 2011-11-03 07:42 Świat | Prawa pracownika | UbóstwoW swym raporcie „Praca na świecie 2011” Międzynarodowa Organizacja Pracy (OIT) ocenia, że na świecie znajduje się 200 mln bezrobotnych. Dokument alarmuje, że 80 mln osób straciło pracę od początku kryzysu w roku 2008, natomiast stworzono w tym czasie tylko 40 mln miejsc pracy.
W tzw. krajach rozwijających się w 2010 r. 50% mieszkańców deklarowało swe niezadowolenie z ofert pracy.
Organizacja przewiduje dalszy wzrost bezrobocia na świecie z powodu cięć socjalnych w różnych krajach. (Telesur)
Przepisy ochrony środowiska? Właścicieli ferm zwierząt futerkowych nie dotyczą
Jaromir, Czw, 2011-11-03 00:22 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt87 proc. ferm zwierząt futerkowych w Wielkopolsce nie przestrzega wymagań ochrony środowiska, w 48 proc. ferm działalność hodowlana prowadzona była w obiektach nielegalnie wybudowanych lub użytkowanych, a w 35 proc. niezgodnie z przepisami weterynaryjnymi. Takie są wyniki kontroli ferm zwierząt futerkowych, przeprowadzonych przez właściwe inspekcje na zlecenie NIK.
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia sprawowanie nadzoru państwowego nad funkcjonowaniem ferm zwierząt futerkowych w województwie wielkopolskim, w latach 2009-2010, głównie z uwagi na jego nieskuteczność. Inspekcje Weterynaryjne nie w pełni wywiązały się z obowiązków określonych przez Głównego Lekarza Weterynarii w zakresie nadzoru nad fermami zwierząt futerkowych. Część z tych obowiązków wykonano nierzetelnie. Sprawowany nadzór był nieskuteczny gdyż nie eliminował nieprawidłowości w funkcjonowaniu ferm. Wykonanie zadań w zakresie kontroli ferm zwierząt futerkowych przez Inspekcję Ochrony Środowiska nie zapewniło respektowania przez te podmioty wymagań ochrony środowiska.
Godzina Krytyczna: Miasto eksmisji (mp3)
Tomasso, Śro, 2011-11-02 23:07 Kraj | Audio | Lokatorzy | Protesty | Tacy są politycyOd początku roku do końca września wykonano w Poznaniu ok. 110 eksmisji. Prezes ZKZL, Jarosław Pucek, otwarcie przyznaje, że jest to kolejny po kontenerach element polityki zastraszania.
Moment krytyczny wydawał się nastąpić w momencie, kiedy prawie w centrum miasta, na oczach mieszkańców, przy udziale ok. setki policjantów brutalnie eksmitowano ciężko chorą, niepełnosprawną kobietę od lat starającą się o lokal socjalny. Opinia publiczna mogła skonfrontować z rzeczywistością tworzony przez władze miasta obraz wyrzucanych "trudnych lokatorów", "alkoholików i patologii".
Godzina Krytyczna: Miasto eksmisji (mp3)
Prowadzenie: Karina Bugdał, Marek Boratyński. Gościnią programu będzie Katarzyna Czarnota (Kolektyw Rozbrat).
Warszawa: Spotkanie otwarte z działaczami Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników
Yak, Śro, 2011-11-02 19:19 Świat | Ruch anarchistyczny W zeszły czwartek, w Warszawie odbyło się spotkanie z działaczami Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników (International Workers' Association - Asociación Internacional de los Trabajadores). Obecni byli przedstawiciele organizacji zrzeszonych w IWA-AIT, m.in. aktywiści z SolFedu (Wielka Brytania), AIT-SP (Portugalia), COB (Brazylia), FAU (Niemcy), Priama Akcia (Słowacja), KRAS (Rosja), CNT (Francja) oraz CNT (Hiszpania). Aktywiści opowiedzieli o specyfice sytuacji pracowników w każdym z krajów, oraz o prowadzonej przez siebie walce. Większość organizacji zrzeszonych w międzynarodowym stowarzyszeniu stawia na pomoc pracownikom tymczasowym, którzy są grupą pracowników, którzy pozostają poza kręgiem zainteresowania oficjalnych związków zawodowych. Zdecentralizowana i międzynarodowa struktura IWA-AIT świetnie się nadaje do organizowania kampanii solidarnościowych dla takich pracowników.
Działacze stowarzyszenia opowiadali również o swojej walce z hierarchicznymi związkami zawodowymi głównego nurtu, które próbują kontrolować pracowników i zmuszać ich do godzenia się na niekorzystne warunki narzucone przez pracodawców. IWA-AIT działa poza radami pracowniczymi i innymi instytucjami kolaboracji klasowej z pracodawcami, zawsze wybierając metody akcji bezpośredniej i wspierając samoorganizację pracowników niezależną od partii politycznych i powiązanych z nimi tzw. "żółtych" związków.
Za zniszczenie środowiska dostaniemy grosze
Yak, Śro, 2011-11-02 17:58 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy"Dziennik Gazeta Prawna" alarmuje, że Polska może zyskać bardzo mało na eksploatacji przez firmy wydobywcze złóż gazu łupkowego. Jak pisze gazeta, zagraniczne koncerny mogą żądać, aby objąć je stawką, jaką wynegocjowało sobie PGNiG w przypadku gazu konwencjonalnego - 2,5 procent wartości wydobywanego paliwa.
Oznacza to, że zagraniczne koncerny płaciłyby Polsce dziesięciokrotnie mniej za możliwość wydobycia narodowych zasobów, niż na przykład Norwegii. Jeśli przepisy pozostaną niezmienione, firmy będą negocjowały wysokość opłat bezpośrednio z ministrem gospodarki, a to tworzy okazję do korupcji.
Izrael: Protesty "Oburzonych" - tysiące na ulicach miast
Vegan, Śro, 2011-11-02 12:42 Świat | Protesty W zeszłą sobotę przez 15 największych izraelskich miast przetoczyła się kolejna fala protestów. Na ulice Jerozolimy wyszło około 5 tys. ludzi, a na ulicach Tel Avivu protestowało według różnych szacunków 60-70 tys. W jerozolimskiej demonstracji uczestniczył blok lewicowy, obok grała samba lokalnych anarchistów i anarchistek, którzy podczas protestu zwracali też uwagę na problem drożyzny w kraju oraz poruszyli kwestię okupacji Palestyny i zmagań jej mieszkańców z codzienną dyskryminacją oraz wszechobecnej kontroli, jakiej poddawani są przez specjalne oddziały żołnierzy i policji Magav.
Skandowano także hasła przeciw rasowej i etnicznej dyskryminacji, a także potępiające istnienie muru separującego Palestyńczyków. Wiele osób podchwyciło hasła. Krzyczano "Sprawiedliwość społeczna dla wszystkich. Zakończyć okupację i zburzyć mur".
Francja/Hiszpania: Tortem w polityka
Anarchista49, Śro, 2011-11-02 07:58 Świat | Ironia/Humor | Tacy są politycy Prezydent hiszpańskiego regionu Nawarra Yolanda Barcina została poczęstowana trzema tortami prosto w twarz na spotkaniu dotyczącym budowy kolei szybkiej prędkości, które odbyło się we francuskim mieście Tuluza. Był to protest baskijskiego ruchu Mugitu przeciwko kolei wielkiej prędkości, która ma przecinać Hiszpanię i Francję.
Ruch informuje, że protestuje przeciwko kolei wielkiej prędkości dlatego, że wg niego spowoduje „większy kryzys, więcej cięć socjalnych, większą korupcję, zwiększenie obciążeń podatkowych, uniformizacje kulturową i powiększenie różnic społecznych. Oczywiście policja francuska z pośpiechem przystąpiła do śledztwa w tej sprawia w celu „identyfikacji agresorów i zatrzymania ich”. Poniżej film z tego zabawnego zajścia.