Białoruś: ciche protesty

Świat | Protesty

Setki osób w całej Białorusi wzięły udział w cichych protestach, zwołanych przez sieć. Już po raz trzeci w środę w miastach Białorusi odbywały się manifestacje, ogłoszone przez grupę "Rewolucja przez sieć społecznościową". Grupa ta powstała na rosyjskim portalu społecznościowym vkontakte.ru (w kontakcie), rosyjskim odpowiedniku Facebooka, tylko bardziej jeszcze od niego popularniejszym na terenach wschodnich.

Akcja polega na tym, że co środę o 19 Białorusini gromadzą się na placach dużych miast. Jednak nie mają ze sobą transparentów, flag ani też nie dają w żaden inny sposób powodów do zatrzymania. Po prostu stoją, spacerują. Władze zauważyły tę inicjatywę. W Mińsku milicja zapobiegawczo ogrodziła Plac Październikowy, obstawiła ulice i zablokowała wyjścia z metra. Na plac władze przywiozły studentów wychowania fizycznego. Przez megafony ogłaszano, że muszą oni ćwiczyć na placu przed paradą na Dzień Niepodległości 3 lipca. Kordon specnazu wypychał tłum w pobliskie ulice. Nikogo nie wpuszczano na plac, zastawiony barierkami. Po godzinie ludzie zaczęli się rozchodzić. Według mediów w Grodnie zatrzymano około 15 osób.

Niemiecki historyk próbuje usunąć z sieci prace Rudolfa Rockera

Świat | Ruch anarchistyczny

Niemiecki historyk Heiner Becker próbuje z pomocą sądów usunąć dzieła znanego anarcho-syndykalisty Rudolfa Rockera (1873-1958) z sieci. Wiele lat temu, Heiner pracował dla różnych pism anarchistycznych w Wielkiej Brytanii i Francji i współpracował z Międzynarodowym Instytutem Historii Społecznej (IISH) w Amsterdamie.

W trakcie swojej pracy poznał Fermina Rockera, syna Rudolfa. Przed swoją śmiercią w 2004 r., Fermin Rocker przekazał prawa autorskie do wszystkich prac swojego ojca Heinerowi Beckerowi.

Niemiecki związek anarchosyndykalistyczny FAU wydał w tej sprawie oświadczenie, którego treść przytaczamy poniżej.

Chile: Pracownicy portowi Puerto Lirquén uzyskali ustępstwa w wyniku strajku

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

W wyniku prowadzonego przez 26 dni strajku, dokerzy pracujący w firmie Puerto Lirquén uzyskali realizację większości swoich postulatów. Dzięki porozumieniom podpisanym po zakończeniu strajku, pensje pracowników zostaną wyrównane do poziomu obowiązującego w innych portach. Warunkiem zaprzestania strajku była też gwarancja, że pracownicy nie zostaną ukarani za udział w strajku. W strajku wzięło udział 318 pracowników.

W Lirquen mieszka 12 tys. ludzi. Jest to ważny port dla przemysłu drzewnego Chile. Problemy zaczęły się, gdy firma postanowiła jednostronnie podnieść stawki za załadunek towarów, co spowodowało rezygnację niektórych firm z usług portu. Reakcją firmy Puerto Lirquén było zwolnienie pracowników.

Pracownicy postanowili nie dopuścić do tej sytuacji, gdyż zdawali sobie sprawę, że mniejsza liczba pracowników będzie musiała pracować ciężej za stawki o wiele niższe, niż w innych portach. Argumentem za podjęciem strajku było też przekonanie, że dumping socjalny, który firma zamierzała zastosować, niedługo by wpłynął na poziom zarobków innych pracowników portowych w kraju.

Grecja: strajk generalny, starcia i blokada parlementu

Świat | Protesty

Grecka policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić ludzi, którzy w centrum Aten próbowali zablokować wejście do parlamentu. Uczestnicy demonstracji przeciwko rządowym planom oszczędnościowym rzucali w policję kamieniami oraz jogurtem. Do starć między funkcjonariuszami a protestującymi doszło, gdy w centrum stolicy przeciwko oszczędnościom demonstrowało ponad 20 tys. ludzi - pisze agencja AP. W stronę ministerstwa finansów poleciały koktajle mołotowa - agencje donoszą że przed wejściem wciąż widoczny jest ogień. Wciąż dochodzi do mniejszych i większych starć.

Rano do demonstrantów, którzy od 25 maja okupują plac Syntagma (Konstytucji) w Atenach dołączyli kolejni protestujący. Ok. południa na placu przed parlamentem były już tysiące działaczy i związkowców. W tłumie protestujących widoczne są również hiszpańskie flagi.

W kraju ogłoszony został także 24-godzinny strajk przeciwko oszczędnościom zorganizowany przez największe związki zawodowe. Państwowe szpitale obsługuje minimalna liczba personelu, zakłócony jest transport publiczny i ruch w portach. Radio i telewizja nie nadają programów informacyjnych.

Socjalistyczny grecki rząd przygotowuje się do batalii legislacyjnej, by uchwalić kolejne reformy oszczędnościowe, które będą obowiązywały po zakończeniu jego kadencji. W tym miesiącu musi uchwalić program na lata 2012-2015 wart 28 mld euro, w przeciwnym razie nie otrzyma kolejnej transzy pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej.

Hiszpania: starcia pod parlementem

Świat | Protesty

Dziś rozpoczęła się w regionalnym parlamencie debata ws. ustawy budżetowej, która przewiduje spore oszczędności. Kilkuset "oburzonych", zwanych także "Ruchem 15 maja" od daty jego rozpoczęcia, spędziło noc z wtorku na środę przed parkiem Ciutadella. Wcześniej służby bezpieczeństwa zamknęły wejścia do parku, by uniemożliwić protestującym przeciwko bezrobociu i klasie politycznej ludziom utworzenie tam miasteczka namiotowego.

Rano 2,3 tys. uczestników demonstracji otoczyło wejścia do parku, w którym znajduje się parlament. Doszło do starć z policją, która utworzyła korytarz, by umożliwić parlamentarzystom wejście do budynku.

Jak donosi dziennik "El Pais", gdy deputowani szli korytarzem, w ich kierunku padały obelgi. Protestujący rzucali w nich różnymi przedmiotami, w tym skórkami od bananów. Jeden z członków parlamentu został pomalowany czerwonym sprayem. Na płaszczu jednej z deputowanych namalowano czarny krzyż.

Kilku parlamentarzystów, w tym prezydent Generalitatu, czyli najwyższej władzy Katalonii, Artur Mas, oraz przewodnicząca parlamentu Katalonii Nuria de Gispert przylecieli na miejsce śmigłowcem, który wylądował na pobliskim parkingu. W skład Generalitatu wchodzi parlament, rząd i prezydent.

Konwent PO - Relacja Truj Miasto TV!

Jedni nieśli w rękach flagi z logo Platformy Obywatelskiej, inni transparenty z hasłami przeciwko niej i kartony. Pod Ergo Areną, w której odbywa się kongres PO spotkało się kilka grup protestujących. Wśród nich było aktywiści z grupy NIC O NAS BEZ NAS.

Trwała budowa domów z kartonów. Na barierkach, które skutecznie odgradzały nieproszonych gości od Ergo Areny zawisły transparenty: "Patologia na swoje miejsce. "Lisicki do kontenera" oraz "Budyń Szkodzi!". W ten sposób grupa NONBN po raz kolejny zamanifestowała swoje niezadowolenie z podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych, które w Gdańsku zaczną obowiązywać od września.

ALTERGODZINA - o związkach partnerskich

Kraj | Dyskryminacja

ALTERGODZINA - audycja społecznie zaangażowana

UWAGA ZMINANA: W każdą środę o godz. 21:00
w Akademickim Radiu LUZ w Internecie
(www.radioluz.pwr.wroc.pl) i we Wrocławiu na 91,6 FM

W dzisiejszej Altergodzinie postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy potrzebne są nam związki partnerskie. W ramach ruchów LGBT i ruchu Queer oraz lewicowych ruchów społecznych toczy się dyskusja nad tym, jaki status powinny mieć działania na rzecz zalegalizowania związków partnerskich: czy związane z nimi postulaty wpisują się w logikę współczesnego zarządzania populacją i seksualnością? Czy może są one niezbędną podstawą demokratyzacji życia?

Akcja informacyjna wrocławskich lokatorów

Kraj | Lokatorzy | Protesty

 Protest Akcji Lokatorskiej W sobotę odbył się przemarsz Akcji Lokatorskiej mający na celu poinformowanie mieszkańców o planowanej od października przez władze miasta podwyżce czynszów komunalnych - lokatorzy zapłacą kilkadziesiąt złotych więcej miesięcznie niż do tej pory. Aktywiści i aktywistki ostrzegali, że miasto planuje całkowitą likwidację mieszkalnictwa komunalnego, co w efekcie odbije się także na tych, którzy wynajmują lokale od właścicieli prywatnych, ponieważ brak konkurencji ze strony wciąż w miarę niedrogich komunalek, spowoduje wzrost czynszów w ogóle.

Przemarsz odbył się ulicami i zaniedbanymi podwórkami Nadodrza. Zatrzymywano się także przy kamienicy przy ul. Pomorskiej 55 o której przypadku pisaliśmy już wcześniej, a także przy kamienicy przy ul. Ptasiej. Ten ostatni przypadek jest znakomitą ilustracją działań władz - fasada została wyremontowana, natomiast po przekroczeniu bramy okazuje się, że kamienica jest nieremontowana od dziesięcioleci. Aktywiści AL, w tym mieszkaniec kamienicy pan Kazimierz, podkreślali, że jest to przykład fasadowego działania władz miejskich - chodzi o to, żeby pokazać turystom i kibicom, którzy przyjadą na Euro 2012, jak pięknie wyremontowany jest Wrocław i jak ludziom wspaniale się tu żyje.

Kolejny absurd urzędniczy - człowiek wyrzucony z lokalu komunalnego, tylko po to by mógł starać się o następny

Kraj | Lokatorzy

Marek Siwicki, mieszkaniec Wrocławia, został pozbawiony mieszkania przez decyzje urzędnicze. Gdy 13 czerwca 1998 roku zmarła jego matka, główny najemca lokalu komunalnego w centrum Wrocławia, sąd uznał, że pan Marek nie spełnia wymogów prawnych by przejąć po niej tytuł najmu. Stało się tak dlatego, że wg sądu „centrum życiowe” lokatora znajduje się w Legnicy, pomimo, iż był zameldowany na pobyt stały w lokalu matki od 1965 roku. Zameldował się tylko czasowo w Legnicy na dwa lata, od 3 kwietnia 1996 do 1 czerwca 1998 (a więc meldunek czasowy zakończył się na blisko dwa tygodnie przed śmiercią matki) i zamieszkiwał tam, aby pomóc żonie w opiece nad chorym dzieckiem. Mimo to sąd uznał, że Siwicki nie zamieszkiwał z najemcą głównym lokalu „do chwili śmierci”, a taki warunek stawia prawo osobom starającym się o odziedziczenie tytułu najmu.

Dziki strajk maszynistów PKP

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Maszyniści obsługujący regionalne przewozy kolejowe na linii Sosnowiec-Tychy nie pojawili się gremialnie w pracy. W związku z tą sytuacją ruch pociągów spółki Przewozy Regionalne na tej trasie został zawieszony do północy. Odwołano co najmniej 20 pociągów kusujących na tej trasie. Pracownicy spółki wzięli urlopy na żądanie lub dostarczyli zwolnienia lekarskie.

Rzeczniczka Przewozów Regionalnych Magdalena Tosza nie potrafiła powiedzieć, czy to celowe i skoordynowane działanie pracowników, czy zbieg okoliczności. - Nie ma informacji, że jest to akcja strajkowa. Żaden związek zawodowy, przynajmniej na razie, nie odniósł się do tej sprawy – poinformowała Magdalena Tosza.

Rano z tego samego powodu nie odjechały dwa składy na trasie Rybnik-Racibórz. Teraz, jak zapewniają przedstawiciele Przewozów Regionalnych, sytuacja jest opanowana. We wtorek pociągi na odcinku Tychy - Sosnowiec mają już jeździć według rozkładu.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że od pewnego czasu w spółce trwa spór zbiorowy na tle płacowym. Wśród postulatów są podwyżki, przeciętnie o 200 zł do wynagrodzenia zasadniczego, od 1 lutego. Na początku czerwca spór wszedł w etap rozmów z udziałem mediatora.

Kraków: Z pustymi garnkami przeciwko podwyżkom

Kraj | Lokatorzy | Protesty | Ubóstwo

W ostatnia niedzielę przez Kraków przeszło ok. 150 osób w Marszu Pustych Garnków. Był to protest przeciwko cięciom w budżecie miasta Krakowa oraz podwyżkom opłat za czynsze w mieszkaniach komunalnych, bilety MPK czy przedszkola.

Demonstracja rozpoczęła się od przemówień na Rynku Głównym aby następnie przejść głównymi ulicami miasta pod Urząd Wojewódzki. Przez całą drogę grała grupa samby i wznoszone były okrzyki „Bieda to nie wybór” czy „Miasto to nie firma, mieszkańcy to nie towar”. Pod urzędem demonstracja zatrzymała się na krótką pikietę. - Te puste garnki to symbol neoliberalnej polityki. Możemy wydawać mniej na ubrania, możemy mniej jeść – mówił działacz FA Kraków. - Uważam, że naszym krajem rządzi mafia i korupcja – wtórowała mu przedstawicielka organizacji lokatorskich. Następnie demonstranci przeszli pod budynek Collegium Novum aby wyrazić sprzeciw wobec komercjalizacji edukacji i opłat za studia. Marsz pustych garnków zakończył się pod Urzędem Miasta Krakowa.

Więcej: Federacja Anarchistyczna Kraków

Biedaemerytury, czyli perspektywa 13 proc. przeciętnego wynagrodzenia

Kraj | Prawa pracownika

W nowym systemie emerytalnym wprowadzonym przez reformę w 1999 r. świadczenia mogą być niższe nawet o połowę niż obecnie. Skończą się bowiem dotacje państwa i liczyć się będą tylko nasze składki. Z tego powodu więcej osób będzie żyć na skraju biedy.

Dziś najniższe świadczenie z ZUS dostaje ponad 400 tys. emerytów i rencistów. Co miesiąc muszą wyżyć za 635 zł na rękę. To tylko o blisko 300 zł więcej niż minimum egzystencji szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Jak wynika z raportu b. wiceminister pracy Agnieszki Chłoń-Domińczak i Pawła Strzeleckiego z Instytutu Statystyki i Demografii SGH, emerytura minimalna stanowi dziś 22 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Jeśli taka relacja "pensja-emerytura" utrzyma się w przyszłości, to za 30 lat najniższe świadczenie będzie pobierać aż 41 proc. kobiet i 3 proc. mężczyzn. To wariant optymistyczny. W wariancie pesymistycznym emerytura minimalna będzie tak niska, że osoby ją pobierające będą żyć jeszcze biedniej. I właśnie to nam grozi. Bo, jak wynika z raportu, emerytury minimalne w stosunku do przeciętnej pensji mają maleć. Już za 14 lat może to być tylko 13 proc. takiego wynagrodzenia!

Kwitnie eksport broni z USA: 46 mld dolarów w 2011

Świat | Militaryzm

Przedstawiciele amerykańskich władz ujawnili, że w roku fiskalnym 2011 USA wyeksportuje uzbrojenie o wartości 46,1 miliardów dolarów. To niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż amerykańskiej broni napędzają trwające na świecie lokalne konfliktu zbrojne. 79 procent wartości eksportu jest całkowicie sfinansowane przez klientów, reszta pochodzi natomiast z amerykańskich programów pomocowych.

Amerykanie od wielu lat prowadzą program Foreign Military Sales, w ramach którego wspierają przyjazne sobie państwa pieniędzmi, które można wydać na zakup amerykańskiego uzbrojenia. Największymi obecnie beneficjentami są Afganistan, Irak, Izrael i Pakistan, które otrzymują miliardy dolarów rocznie.

Nadciąga wielki głód

Świat | Ubóstwo

Żywność znów zdrożeje.

Ceny jedzenia nie spadną w najbliższych miesiącach i będą jeszcze wyższe w 2012 roku – ostrzega France24.
Zdaniem ekspertów z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), to ogromne zagrożenie dla najbiedniejszych państw, które będą płacić o 30 proc. więcej za import zbóż, nabiału i mięsa.

W maju indeks cen żywności FAO (obejmuje 55 towarów wykorzystywanych do produkcji żywności) sięgnął ponad 232 pkt. To mniej o 3 punkty niż w kwietniu, ale aż o 37 proc. więcej niż niż w maju 2010 roku.

FAO alarmuje w swoim raporcie, że do końca roku należy spodziewać się kolejnych podwyżek, bo plony pszenicy i kukurydzy w Europie i Ameryce Północnej będą niższe z powodu ekstremalnych zjawisko pogodowych.

Bogactwo a kryzys

Świat | Gospodarka

Wall Street Journal ujawnia, że w roku ubieglym liczba osób najbogatszych wzrosla o 12,2%. Dziś jest ich 12,5 miliona na calym świecie. Stany Zjednoczone są państwem, w którym w dalszym ciągu mieszka ich największa liczba 5,2 miliona. Wyprzedzają Japonię z 1,5 milionem, Chiny z 1,1 milionem i Wielką Brytanię, gdzie żyje 570 tysięcy miliarderów.

Osoby najbogatsze stanowią tylko 0,9% populacji światowej, ale posiadają 39% bogactwa planety. 0,1% miliarderów najbogatszych ze wszystkich posiada 22% bogactwa globalnego.