Łódź: Władze miasta nie chcą już finansować ubogich dzieci
Hiszpan, Sob, 2011-06-18 21:00 Kraj | Tacy są politycyOd lat pięćdziesiątych władze Łodzi corocznie finansowały wakacje dla kilkuset dzieci z najuboższych rodzin w mieście. W tym roku po raz pierwszy zdecydowano się wycofać dotacje tłumacząc to brakiem pieniędzy w kasie miasta.
Zastanawiające jest to tym bardziej, że w ostatnim czasie magistrat nabył wieczne pióra wykończone 22-karatowym złotem i przenośne pamięci USB w srebrze. Koszt tych zakupów to 300 tys. zł czyli kwota znacznie większa niż ta przekazywana w poprzednich latach na kolonie.
Chiny: Protesty źle traktowanych pracowników
AZAZEL911, Sob, 2011-06-18 18:31 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkDo gwałtownych demonstracji przeciw złemu traktowaniu pracowników, którzy przybyli na południe Chin z innych regionów kraju, doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w mieście Xintang w prowincji Guangdong. Interweniowała milicja, nie ma doniesień o ofiarach.
Uczestnicy zamieszek w kluczowej dla chińskiego eksportu prowincji Guangdong, której stolicą jest Kanton, podpalali samochody milicji i straży pożarnej.
Starcia poprzedziły trzy dni narastających niepokojów. Zaczęły się one w piątek wieczorem, gdy funkcjonariusze sił bezpieczeństwa brutalnie potraktowali kobietę w ciąży w czasie akcji przeciwko ulicznym sprzedawcom, którzy w większości przybyli z południowo-zachodniej prowincji Sichuan (Syczuan). Ciężarna 20-latka została popchnięta przez milicjantów i upadła na ziemię.
Komunikat redakcji CIA w sprawie filmu z "Dni Gniewu"
Yak, Sob, 2011-06-18 17:20 RepresjePo przeanalizowaniu materiału wideo opublikowanego przez czytelnika CIA pod tytułem "Filmy z Dnia Gniewu Społecznego", a zwłaszcza drugiej części, gdzie widać sceny szarpaniny z policją, a uczestnicy zdarzeń są łatwi do zidentyfikowania dzięki doskonale widocznym twarzom, uznaliśmy że może on stanowić zagrożenie dla osób, które są na nim przedstawione.
W myśl punktu 13G naszej Polityki Redakcyjnej:
Redaktorzy CIA rezerwują sobie prawo odrzucania lub opatrzenia komentarzem postów zawierających informacje, które mogą zostać użyte przez policję, lub prokuraturę do postawienia w stan oskarżenia osób związanych z ruchem anarchistycznym.
Saloniki, Grecja: Anarcho-syndykaliści i sympatycy na strajku generalnym
Vegan, Sob, 2011-06-18 15:44 Kraj | Prawa pracownika | Protesty W srode 15 czerwca takze w Salonikach odbyl sie strajk generalny. Uczestniczylo w nim 30 tysiecy ludzi, na ulicach. Anarchosyndykalisci mieli wlasny blok skladajacy sie z ok 250 osob niosac na przedzie transparent zwiazku anarcho-syndykalistycznego ESE. W demonstracji bylo wielu niezrzeszonych anarchistow i anarchistek m.in. odbijajacych wielkie szablony oraz przerabiajac reklamy. Mimo ogromnej ulewy protest trwal dalej az do czasu gdy ulice staly sie rzekami.
Ponownie ludzie wyszli na ulice wieczorem. Najpierw zebrali sie motocyklisci, ktorzy byli swego rodzaju ochrona przed zmotoryzowantymi policyjnymi oddzialami Delta i Dias slynnymi z brutalnosci na manifestantach czesto taranujac uczestniczacych w roznych demonstracjach. Nastepnie uformowal sie dlugi pochod. Odzialy policyjne Dias i Delta mimo gotowosci do prowokacji mieli pogrzebany plan. Tak przez kolene godziny ludzie protestowali na ulicach w centrum Salonik jak i obrzucajac farbami ministerstwo Macedonii.
Barcelona: Pracownicy Wydziału Zarządzania Infrastrukturą przegłosowali akcję strajkową
Yak, Sob, 2011-06-18 11:59 Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny | StrajkPracownicy państwowego Wydziału Zarządzania Infrastrukturą w Barcelonie zrzeszeni w związku CNT podjęli akcję strajkową. Bezpośrednią przyczyną akcji protestacyjnej jest próba rozbicia związku, podjęta przez kierownictwo wydziału. Trzy osoby, zatrudnione w Wydziale za pośrednictwem firm-podwykonawców Cast-Info i Serikat zostały przeniesione do innych placówek, co znacznie pogorszyło ich warunki pracy. Działania dyrekcji dotknęły tylko i wyłącznie aktywistów.
Pracownicy domagali się podwyżek płac do wysokości gwarantowanej przez porozumienia zbiorowe, zaprzestania wymuszania na pracownikach wymuszonych nadgodzin i zaprzestania łamania prawa do przerw w pracy. Dotychczas, podejmowane działania ograniczały się do rozdawania ulotek i pisania pism do dyrekcji. Jednak z powodu nieprzyjaznych działań kierownictwa, lokalny oddział CNT na zebraniu podjął decyzję o ogłoszeniu strajku w dniach 20-28 czerwca.
Trwa walka byłego pracownika firmy Solid Security o uznanie praw pracowniczych
Yak, Sob, 2011-06-18 08:50 Kraj | Prawa pracownikaO batalii sądowej byłego pracownika firmy Solid o uznanie jego praw pracowniczych pisaliśmy już wcześniej.
14 czerwca odbyła się kolejna rozprawa sądowa Macieja Guza ("Dalej! pismo socjalistyczne") przeciwko firmie Solid, która wykorzystywała fikcyjne umowy z pracownikami do zaniżania im pensji.
Po wygranym przez Macieja Guza precedensowym procesie z firmą Solid, w którym sąd uznał, że wszystkie czynności wykonywane w czasie pracy dla tej spółki odpowiadały stosunkowi pracy i w związku z tym należy się za nie wynagrodzenie, teraz sprawa toczy się o wypłatę należnego wynagrodzenia.
Ukraina: Solidarne z protestami w Arabii Saudyjskiej przeciwnymi zakazowi prowadzenia aut
Tomasso, Sob, 2011-06-18 07:17 Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty | Strajk"Kobiety do samochodów, mężczyźni na wielbłądy", to i inne hasła pojawiły się na proteście feministek z organizacji Femen pod ambasadą Arabii Saudyjskiej w Kijowie. Ukrainki solidaryzowały się z dzisiejszymi protestami kobiet w Arabii Saudyjskiej, które protestowały przeciw zakazowi prowadzenia przez nie aut.
Półnagie feministki z chustami na twarzach podjechały samochodami pod bramę ambasady Arabii Saudyjskiej. Z okien pokazywały transparenty z napisami "kobiety do samochodów, mężczyźni na wielbłądy", "Jedźmy", czy "Jazda próbna dla demokracji". Pod koniec akcji feministki biczowały bramę ambasady, pokazując tym samym sprzeciw wobec kary chłosty za prowadzenie samochodów przez kobiety w Arabii Saudyjskiej. Działaczki Femen stwierdziły, że stanowczo protestują przeciw "męskiej tyranii" na bliskim wschodzie, i wzywa władze Ukrainy, a także wszystkie zachodnie demokracje, by wyraziły swoje organizacyjne, finansowe i merytoryczne wsparcie dla organizacji kobiecych w Arabii Saudyjskiej.
Stosowanie silnych antybiotyków w hodowli zwierząt zabija w UE 25 tys. ludzi rocznie
Tomasso, Sob, 2011-06-18 06:56 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątRosnące wykorzystanie antybiotyków na brytyjskich fermach stymuluje rozwój groźnych i szczególnie odpornych superbakterii - podała Brytyjska Organizacja Ochrony Zdrowia. Niektórzy eksperci twierdzą, że antybiotyki powinny być zastrzeżone do użytku dla ludzi.
Coraz częstsze zastosowanie silnych antybiotyków w hodowli zwierząt sprzyja rozwojowi superodpornych bakterii: gronkowca, salmonelli i nowego, groźnego szczepu E.coli. Odporne szczepy bakteryjne mogą przedostawać się także do roślin. Nowoczesne techniki hodowlane wymuszają, ze względów ekonomicznych, stłoczenie zwierząt na małej powierzchni. W tych warunkach infekcje szerzą się szybciej, a weterynarze coraz częściej sięgają po silne antybiotyki.
Londyn: Dziki strajk pocztowców zakończony sukcesem
robotnik miesiąca, Pią, 2011-06-17 14:14 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk W jednej z londyńskich sortowni poczty odbył się dziki strajk (nielegalny według brytyjskiego prawa) w solidarności ze zwolnionym pracownikiem. W dniu 9 czerwca 90 pracowników sortowni poczty N1”Royal Mail” w północnym Londynie odeszło od swoich miejsc pracy żądając przywrócenia do pracy zwolnionego przez zarząd pracownika. Zwolniony – pracownik z wieloletnim stażem– został oskarżony przez zarząd o „umyślne spowalnianie pracy poczty”.
Studenci więcej pracują niż się uczą
XaViER, Czw, 2011-06-16 20:44 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaStudenci w Polsce więcej godzin tygodniowo przeznaczają na zarabianie pieniędzy niż samodzielną naukę - wynika z międzynarodowego badania warunków życia studentów Eurostudent.
– Polak jest najbardziej zajętym studentem w Europie. Więcej obowiązków mają tylko Portugalczycy – przyznaje Andrzej Kurkiewicz, wiceszef Departamentu Strategii w Ministerstwie Nauki, które koordynuje badania.
Nauka i praca zajmują Polakom na studiach licencjackich 51 godzin tygodniowo, a na magisterskich 53 godziny. Średnia dla badanych krajów to ponad 40 godzin. Polscy studenci wyróżniają się tym, że dużo czasu poświęcają na pracę zarobkową. Na studiach licencjackich 19 godzin, na magisterskich – aż 25. Studentom z innych krajów praca zabiera średnio 9 – 15 godzin.
Kanada: Poczta zastosowała lokaut wobec pracowników
Yak, Czw, 2011-06-16 20:03 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk Po ponad tygodniowym strajku rotacyjnym w Poczcie Kanadyjskiej, zarząd firmy postanowił zastosować lokaut wobec 50 tys. pracowników. O strajku pisaliśmy już tutaj.
W zeszły weekend, poczta ogłosiła ograniczenie dostarczania listów do trzech dni w tygodniu. W pierwszym dniu obowiązywania nowego grafiku, setki listonoszy zgłosiło się do pracy, domagając się wydania im stosów listów, które zdążyły się nagromadzić. W niektórych miastach, listonosze odmówili opuszczenia magazynów i rozpoczęli okupację. Inni pracownicy demonstrowali przed magazynami. Podczas jednej z akcji, zarząd zabarykadował się w biurze, by ukryć się przed rozwścieczonym tłumem pocztowców. Pracownicy udokumentowali na kamerach wideo liczbę nagromadzonych listów, by udowodnić, że zarząd kłamie twierdząc, że redukcje zatrudnienia są potrzebne, gdyż ludzie już nie wysyłają listów.
W środę pracownicy wychodzący z zakładu pracy zauważyli, że członkowie zarządu zasłaniają okna, żeby nie było widać, że pracują przy maszynach do sortowania poczty. To wzbudziło gniew pracowników, którzy natychmiast zbudowali barykady z metalowych płotów wokół zakładu i zaparkowali ciężarówkę przy bramie – blokując wyjazd.
Macedonia: Protesty przeciwko przemocy policji nie ustają
Yak, Czw, 2011-06-16 18:28 Świat | Protesty | Represje O śmiertelnym w skutkach pobiciu 23-letniego mężczyzny przez policję w Macedonii pisaliśmy już tutaj. Od tego czasu minęło 10 dni, podczas których protesty przeciwko przemocy policji nie ustają.
Protestujący domagają się wyjaśnienia sprawy zabójstwa Martina Neszoskiego, zreformowania policji, oraz ustąpienia ministra spraw wewnętrznych. W protestach uczestniczą setki ludzi. Demonstracje każdego dnia próbują dotrzeć pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i za każdym razem drogę zagradza im policja. Na każdym skrzyżowaniu demonstranci urządzają sitting, blokując ruch.
Więcej informacji na blogu: http://vnukot.blogspot.com/
Serbia: Aresztowania podczas szczytu NATO w Belgradzie
Yak, Czw, 2011-06-16 18:03 Świat | Protesty | Represje W dniu 12 czerwca, w Belgradzie odbył się pokojowy protest przeciwko konferencji NATO. W demonstracji zorganizowanej przez Kampanię Anty-NATO wzięło udział około 100 osób. Policja od początku zachowywała się bardzo agresywnie wobec demonstrujących, obrażając i popychając ludzi. 8 osób zostało brutalnie aresztowanych. Sześć osób spędziło 48 godzin w areszcie. Jeden z aresztowanych, Ratibor Trivunac, został skazany przez „sąd o przyspieszonym trybie” na karę 15 dni więzienia za „zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia”. Natychmiast wysłano go do więzienia w celu odbycia kary.
Aresztowanych oskarżono o „przeszkadzanie w wykonywaniu czynności służbowych” i „napaść na policjanta”. Nie pomogły zapisy wideo, na których wyraźnie widać, że to on został zaatakowany przez policję. Jednemu z aresztowanych – posiadającemu obywatelstwo Chorwacji – prokuratura postawiła ultimatum: albo zostanie skazany na miesiąc aresztu w owianym złą sławą Centralnym Więzieniu w Belgradzie, albo zapłaci grzywnę w wysokości 50 tys. dinarów (około 2 tys. zł). Aktywiści Kampanii Anty-Nato zdołali jednak zebrać pieniądze na wykupienie kolegi.
Poniżej, film przedstawiający scenę aresztowania.
Czechy: strajk pracowników transportu
Renegade, Czw, 2011-06-16 14:14 Świat | Prawa pracownika | ProtestyOd północy trwa strajk pracowników transportu. Nie jeżdżą pociągi, tramwaje i autobusy. Po raz pierwszy w czeskiej historii całkowicie stanęło też praskie metro. Jest to protest przeciwko oszczędnościom, podwyżce VAT-u na żywność czy książki oraz plany zwiększenia wieku emerytalnego do 70 lat. Premier kusi związkowców słowami, że w propozycjach reform można jeszcze wiele zmienić, choć nie można z nich rezygnować, ponieważ deficyt budżetowy wynosi już 4,2 proc. PKB. W ramach protestu związkowcy postanowili na 24 godziny zatrzymać kraj. Tylko w transporcie strajkować ma 120 tys. ludzi, kolejne setki tysięcy dołączą z różnymi formami protestów - nauczyciele np. przerwą naukę i będą wyjaśniać uczniom powód strajku. Protest miał być przeprowadzony w poniedziałek, ale w piątek sąd zakazał strajku, ponieważ związki nie dotrzymały wymaganego prawem trzydniowego terminu między ogłoszeniem protestu a jego przeprowadzeniem.
W oparciu o to orzeczenie rząd zagroził, że jeśli strajk odbędzie się w poniedziałek, związkowcy zapłacą za wszystkie powstałe w jego wyniku straty. I ostatecznie związkowcy przesunęli strajk na czwartek oraz postanowili go zaostrzyć - protest będzie o połowę dłuższy, mają być nieprzewidywane wcześniej blokady. Szef MSW oświadczył, że liczy się z niepokojami, choć jak na razie wyklucza użycie pojazdów opancerzonych przeciwko blokadom i związkowcom.
Wielka Brytania: Na ulice wyjdzie najwięcej ludzi od lat 80'
Renegade, Czw, 2011-06-16 13:09 Świat | Prawa pracownika | ProtestySetki tysięcy ludzi z sektora publicznego planują skoordynowany strajk 30-tego czerwca. Wielka Brytania ma do czynienia z największą falą strajków od 1980r. kiedy to protestowało 750,000 osób. Wczoraj związek zawodowy PCS (związek usług publicznych i komercyjnych), zagłosował za przyłączeniem się do protestu nauczycieli i wykładowców uniwersytetów. W perspektywie - na jesień - planowane są dużo większe demonstracje i strajki do których chce dołączyć jeszcze większa liczba związków. Spowodowało to iż rząd brytyjski zagroził zmianą prawa do strajków jeśli związki wrócą do swojej bojowości z lat 80.
Tymczasem trzy związki nauczycielskie które w sumie posiadają 440,000 członków już zagłosowały za podjęciem strajku trzydziestego czerwca. W PCS 50,000 ludzi zagłosowało za podjęciem akcji strajkowej, 10,000 było przeciwko a 20,000 było za jakąś inną formą strajku. Natomiast największy związek zawodowy sektora publicznego, Unison, nie weźmie bezpośrednio udziału w zaplanowanym na czerwiec strajku, jednak namawia 1,4 miliona swoich członków do wyrażenia poparcia dla swoich kolegów i rozważa podjęcie owego jesienią. Bardzo prawdopodobne wydaje się również to, że swoje poparcie dla protestów wyrażą pracownicy transportu.
Natomiast konserwatywny burmistrz Londynu Boris Johnson wezwał rząd do zmiany prawa pracy tak, aby można było uznać strajki za nielegalne jeśli w głosowaniu nad ich podjęciem nie weźmie udziału przynajmniej 50% członków związku. Oficjalny rzecznik Davida Camerona powiedział, że rząd stale prowadzi rozmowy ze związkami, zarazem przyglądając się prawu do strajku.