Syria: Reżim Assada wkracza w nową krwawą fazę

Świat | Militaryzm

W poniedziałek rano, siły prezydenta Assada nasiliły atak kolumn opancerzonych na miasta położone w północnej Syrii: Hama, Deir al-Zour, Homs, Idlib i Ar-Raqqah. Zaatakowane zostało również miasto Abu Kemal na granicy z Irakiem. Miasta zostały poddane ostrzałowi artylerii. W ciągu całego dnia zginęło około 180 osób, a ponad tysiąc zostało rannych.

Jak podaje serwis debka.com, wojsko napotkało na zacięty opór ludności. Na czołgi czekały pułapki i ufortyfikowane barykady i partyzanci uzbrojeni w ciężkie karabiny maszynowe. Według specjalistów wywiadu izraelskiego, na których powołuje się Debka, syryjska armia będzie musiała walczyć o Hamę jeszcze około 10 dni.

Widoczne są pęknięcia w machinie wojennej Assada. Większość oficerów i żołnierzy z dywizji pancernej, która miała zostać wysłana na Damaszek zdezerterowało – zabierając ze sobą pojazdy i broń.

Władze w Waszyngtonie nalegają na Turcję, by wkroczyła do Syrii, by stworzyć „strefę bezpieczeństwa” dla uchodźców i dezerterów z armii syryjskiej. Plany takiej operacji są gotowe od wielu tygodni. Jednak konflikt pomiędzy cywilną władzą w Turcji, a dowództwem armii sprawił, że plany nie zostały zrealizowane.

Miasto Hama już kiedyś było sceną masakry ludności. W lutym 1982 r. siły rządowe zrównały z ziemią dużą część miasta i dokonały egzekucji tysięcy więźniów i cywilów. Ocenia się, że zginęło wtedy od 25 tys. do 30 tys. ludzi.

http://debka.com/article/21169/

a w Libanie...

pisze z Libanu.
podziele sie tym co slychac w Libanie.
Siedze w Libanie od 2 tygodni. Wczesniej w Bejrucie a od kilku dni rowerem bujam sie po kraju.
Jesli chodzi o Bejrut to nie zapowiada sie powstanie, gdyz ludzie tu kochaja luksus ktorym sie obnazaja. Mlodzi i starzy wydaja ogromne pieniadze na bardzo drogie drinki i na dyskoteki (alternatyw nie ma). prawie kazdy mieszkaniec Bejrutu jak i pozostalej czesci ma samochod.
W Liban zainwestawala Arabia Saudyjska.
Wiekszosc ludzi kocha armie, mimo ze armia tu nie ma wladzy, choc jest roztawiona z karabinami jak i czolgami w wielu miejscach. General armii Hariri, ktory wydawal krocie na budowe luksusowych domow jak i roznych inwestycjii (trwonienie publicznej kasy) zostal zastrzelony przez Hezbollah dzierzacy nieoficjanie wladze w Libanie.
Hariri poruszal sie trzema kolumnami po 35 jednakowych samochodow.
Jest troche w Bejrucie zaangazowanego graffiti oraz szablonow, lecz zadnej innej aktywnosci nie zauwazylem.
Ludzie zyja na kredytach.
z wieloma ludzmi rozmawialem na tematy polityczne.
jedna prawniczka jest za kontrola migracji ludzi, twierdzac ze rzad nie ma pieniedzy na pol miliona uchodzcow z Palestyny zyjacych w otwartych obozach. A ze armia potrzebuje kasy na zbrojenia to juz nie dotarlo. poza Libanem jest 13,5 miliona imigrantow z Libanu, w tym 9,5 miliona w Brazylii jak na ironie.

Jeden kolega z egiptu wybral sie do syrii z Libanu. Zostal aresztowany w powrocie na granicy. Drugi kolega z Polski zostal aresztowany nieopodal demonstracji z aparatem. obaj zostali oskarzeni o szpiegostwo. Siedzieli w celi z wieloma zwyklymi turystami posadzonymi o to samo.

Wczoraj nad morzem zawitalem do warzywniaka, w ktorym wlaczona byla Al-jazira emitujac amatorskie filmy z Syrii zastrzelonych dziewczynek i starcow, jak czlonkow rodziny z dowodami nie zyjacych bliskich. Lzy lecialy tak mi jak i pani ze sklepu.

Pęknięcie w armii Assada

Pęknięcie w armii Assada :) szczerze wątpię czy taka sytuacja miała miejsce, a jak naprawdę miała to i tak zostali już "nawróceni" na prawdziwe tory, czy ktoś widział w kraju szwendających się dezerterów? Jeszcze z dywizji pancernej. Assad ma poparcie społeczne skoro armia dalej dla niego walczy, patrzcie Egipt, armia po 1 dniu zrezygnowała z walki z demonstrantami a tu się rozkręca. W dodatku Syria ma poparcie Rosji która bazę morską będzie tam instalować więc żadnych interwencji nie będzie. A "rewolucja" inspirowana przez USA i Arabii Saudyjskiej(w celu niedopuszczenia dla bay Ruskich) skończy się jak 30 lat wcześniej.

CO ZOSTAŁO Z "ARABSKIEJ REWOLUCJI"

Do komentarzy debka.com warto dodać te z pravda.ru, pióra Sergieja Bałmasowa
http://www.pravda.ru/world/asia/middleeast/03-08-2011/1086326-hama-1/
http://www.pravda.ru/world/asia/middleeast/04-08-2011/1086496-siria-0/
Wówczas będzie jasne, że szykuje się kolejna tzw. humanitarna interwencja.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.