USA: Okupacja centrum dystrybucji nasion GMO należących do Monsanto

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W dniu 12 września, aktywiści związani z grupą o nazwie Genetic Crimes Unit zablokowali dostęp do zakładu dystrybucji nasion w Oxnard w Kalifornii, należącego do firmy Monsanto. Dystrybucja nasion modyfikowanych genetycznie została zablokowana na cały dzień.

Wszystkie trzy wjazdy dla transportu zostały zablokowane, m.in. za pomocą samochodu, na dachu którego zamontowano wielką „rybo-kukurydzę”. Podczas happeningu użyto też repliki celi więziennej z siedzącym w niej prezesem Monsanto, Hugh Grantem. Aktywiści byli ubrani w stroje ochronne przeciw zagrożeniom chemicznym. Gdy minęło ponad pięć godzin, wezwano straż pożarną, a 9 aktywistów zostało aresztowanych i oskarżonych o „wejście na teren prywatny”.

Jeden z członków protestu tak uzasadnił swoje działania:

„Jestem tu na okupacji Monsanto i jestem skłonny ryzykować, gdyż Monsanto wprowadza na rynek nieprzetestowane komponenty w żywności, które powodują, że stosuje się jeszcze więcej herbicydów, niż do tej pory, a konsumenci nie są o tym informowani. W odróżnieniu od większości krajów uprzemysłowionych, w tym wszystkich krajów Europy, Japonii, a nawet Chin, w USA nie ma informacji na opakowaniach z informacją, czy żywność zawiera składniki GMO, czy też nie. Mamy pełne prawo nie uczestniczenia w tym eksperymencie. To nie do firm agrochemicznych należy decyzja, co będę jadł wraz z moją rodziną. Monsanto upewniło się, że nie będziemy mieć pełnego prawa do informacji, kupując głosy członków administracji i walczy w sądzie przeciwko ustawie 37 stanu Kalifornia, która wymuszałaby oznakowanie produktów GMO.”

Protest był początkiem całej serii niezależnych działań przeciwko GMO planowanych w ponad 65 różnych miejscach, m.in. w USA, Niemczech, Kanadzie, Indiach, Paragwaju, Filipinach, Polsce, Argentynie, Australii, Hiszpanii, Rosji i Japonii. Więcej informacji na ten temat na stronie: http://Occupy-Monsanto.com

Moja glowna obawa zwiazana z GMO

jest przeświadczenie, ze firmy, instytuty i placówki badawcze wytwarzające tego typu rośliny dążą do takiej ich modyfikacji aby wyciąć geny, komórki odpowiedzialne za wytworzenie nasion, kiełkowanie. Pod płaszczykiem efektywności hodowli roślin, dbania aby plony nie psuły się podczas np. transportu, przechowywania będą chcieli tego dokonać. Przy obecnym poziomie wiedzy z zakresu genetyki, biologii jestem przekonany, ze jest to faktycznie możliwe, zresztą już teraz sprzedawanie owoce bezpestkowe np. winogron, pomarańczy itd. / na szczęście w tych przypadkach nie grzebią jeszcze w genach tylko uzyskując ten efekt z selekcji /. W ten sposób będą mogli uzależnić od siebie ludzi zupełnie.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.