Wszechpolacy nie lubią demokracji

Kraj | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Studenci z Bednarskiej zebrali 60 tys. podpisów, kiedy zaczeli akcję zbierania podpisów parę tygodnia temu. Zebrali tak wiele, że musieli ulepszyć system i zamierzali znowu zbierać podpisy. Ale prawicy zależy na tym, aby nikt nie dowiedział się, ile podpisów można zebrać. Czy da się zebrać milion podpisów? Nacjonaliści tego nie chcą. Boją się demokracji, ponieważ tylko mniejszość w społeczeństwie ich popiera.

Na angielskojęzycznej wersji strony Młodzieży Wszechpolskiej zainstalowano program, którego uruchomienie powoduje wysyłanie co trzy sekundy fałszywego podpisu. Ten program walczący z www.bezgiertycha.rp4.pl reklamowany jest na forum strony nacjonalistów. Tam wyjaśniony jest jego cel: "utrudnienie pracy moderatorom filtrującym wpisy" oraz "blokada bazy danych lub serwera na którym leży strona".

Miasto nie lubi rowerzystów, ale rowerzyści lubią miasto

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Władze miasta Warszawy nie dały zgody na Masę Krytyczną 26 maja ze względu na wizytę papieża. Jednak to może być tylko wygodny pretekst: Benedykt opuszcza miasto 2 godziny przed rozpoczęciem akcji.

W ten weekend odbędzie się dwudniowy BIKEPUNKFEST. Organizatorzy festiwalu będą próbować powtórzyć słynny projekt Provos z lat 60, który obecnie działa w różnych miastach USA i Europy: w newralgicznych miejscach Warszawy pojawią się charakterystyczne żółte rowery na które zawsze będzie można wsiąść i się przejechać.

Ludwik „Krwawy” Dorn stosuje lokaut?

Kraj | Prawa pracownika

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji straszy strajkujących pracowników z podległego mu szpitala MSWiA w Łodzi. Dorn zapowiedział likwidację szpitala, jeśli będzie trwał tam nadal strajk okupacyjny. W związku z akcją protestacyjną prowadzoną w szpitalu MSWiA w Łodzi, minister Ludwik Dorn polecił opracowanie analizy na temat możliwości i ewentualnych skutków likwidacji tej placówki.

Neonaziści planują demonstracje podczas Mundialu

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

"Dzięki mundialowi idee narodowego socjalizmu odżyją". W kwietniu przedstawiciele chuliganów i neonazistów spotkali się w austriackim Braunau am Inn, rodzinnym mieście Hitlera. Niemieccy neonaziści i skrajnie prawicowa partia NPD planują demonstracje pod stadionami.

NSA: Zakaz Marszu Równości nielegalny

Kraj

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że zakaz Marszu Równości w Poznaniu w 2005 r. był niezgodny z prawem.

NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody wielkopolskiego na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który w grudniu 2005 r. stwierdził, że zakaz Marszu Równości w Poznaniu, wydany przez prezydenta miasta i utrzymany przez wojewodę, był niezgodny z prawem.

Gdzie są miliony dla ofiar katowickiej katastrofy?

Kraj

- Gdybym liczyła na polityków, już dawno nie mielibyśmy co jeść - wzdycha Sylwia Szeliga, której po śmierci męża rząd nie dał ani grosza.

- Rząd przeznaczył na pomoc ofiarom katastrofy na Międzynarodowych Targach Katowickich ponad milion złotych - chwalił się wczoraj w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Bogdan Socha. Tymczasem w pierwszych godzinach po katastrofie po milionie złotych zadeklarowały Kancelaria Prezydenta RP i kancelaria marszałka Sejmu, a także premier. Czyli w sumie trzy miliony. Socha teraz twierdzi, że nie było takiej obietnicy.

Obywatele blokują ulice

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

24 maja około 200 osób blokowało trasę katowicką na wysokości Skrzynek koło Kórnika. Protestowali przeciwko planom budowy przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne linii wysokiego napięcia koło ich domów.

Walka mieszkańców trwa już od roku. Jak piszą w swojej petycji, w tym czasie protestujący wysłali wiele skarg, odbyli wiele zebrań mieszkańców z lokalnymi władzami, znaleźli uchybienia w Planie Zagospodarowania Przestrzennego, wykryli przestępstwo (sfałszowanie tekstu uchwały Rady Miejskiej). Przedstawili też alternatywną drogę dla linii wysokiego napięcia.

Strajk Generalny w Południowej Afryce

Świat | Prawa pracownika | Protesty

18 maja setki tysięcy robotników wzięły udział w jednodniowym strajku generalnym przeciwko bezrobociu do którego wezwała południowoafrykańska federacja związków zawodowych Cosatu. Ogromne marsze przeszły przez biznesowe dzielnice Johannesburga i Durbanu. Zablokowano ulice. Sklepy zostały zamknięte, podobnie jak liczne szkoły. Strajk dotknął też kopalnie złota.

Bezdomny = bez praw

Kraj

Wrocławski sąd okręgowy uznał, że bezdomny policjant Jan Nowiński nie może dochodzić przed sądem swoich praw tylko dlatego, że nigdzie nie jest zameldowany.

Pracownicy podpalili fabryki

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W stolicy Bangladeszu, Dhace, tysiące protestujących robotników podpaliło szesnaście fabryk ubrań. Walczą o lepsze pensje i jeden dzień wolny. Zaostrzenie protestu nastąpiło po zabiciu demonstranta w poniedziałek przez policję.

Pracownik fabryki tekstyliów w Bangladeszu zarabia średnio 20 dol miesięcznie. Ale właściciele zakładów tekstylnych w Bangladeszu obniżają płace z powodu jeszcze tańszej konkurencji z Chin. Eksport odzieży z Bangladeszu przyniosł w ub.r. 6 mld dol. Ubrania to najważniejszy towar eksportowy Bangladeszu i w tej branży pracuje ponad 1,8 mln ludzi w 2,5 tys. fabryk.

Większe kary za narkotyki

Kraj

Jak podaje Narzekur Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło nowelizację o przeciwdziałaniu narkomanii. Ma zostać podwyższona górna granica wyroku za uprawianie, wytwarzanie czy posiadanie narkotyków – niezależnie do rodzaju narkotyku – do 8 lat pozbawienia wolności. Tym samym odpiera się skazanym możliwość korzystania z więziennej terapii wyprowadzającej z nałogu.

Byli górnicy wznowili protest głodowy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W Wałbrzychu bezrobotni górnicy wznowili protest głodowy. Przyczyną było zablokowanie przez Marszałka Sejmu czytania projektu nowelizacji ustaw o emeryturach i rentach.

Robotnicy rozpoczęli protest na początku maja. Są bez środków do życia, a z powodu choroby zawodowej nie mogą znaleźć żadnej pracy.

Protestujący chcą by świadczenia emerytalne przysługiwały po 5 latach pracy pod ziemią i 10 latach przebywania na rencie z powodu choroby zawodowej.

Matura z religii w przyszłym roku?

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje intensywnie nad wprowadzeniem w przyszłym roku egzaminu z religii na maturze - poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa resortu Kaja Małecka.

Wprowadzenie możliwości zdawania matury z religii postulował na początku stycznia przewodniczący Rady Naukowej Episkopatu Polski, biskup Stanisław Wielgus.

Cegielski szykuje się do strajku

Kraj | Prawa pracownika

Komitet strajkowy w Zakładach im. Cegielskiego w Poznaniu na 9 czerwca planuje strajk ostrzegawczy. 30 maja odbędzie się referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza.

ZZIP domaga się 300 zł podwyżki, jednak zarząd twardo obstaje przy kwocie 150 zł, na którą zgodziły się już "Solidarność" i OPZZ "Metalowcy". Niezależnie od tego na 9 czerwca protestujący zaplanowali już strajk ostrzegawczy. - Chcemy pokazać, że nie żartujemy - mówi Marcel Szary z IP.

PRZERWAĆ MILCZENIE - OCALIĆ CZECZENIĘ!

Świat

Warszawa, Lublin, Kraków, Łódź, Toruń, Głogów, Poznań... to tylko niektóre miasta, w których 25 maja (czwartek) odbędzie się Ogólnopolska Akcja na rzecz Czeczenii: "Przerwać milczenie - ocalić Czeczenię!"