Szokujący nowy raport: Roundup zagraża całej biosferze

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Wg magazynu Current Microbiology, główny składnik herbicydu Monsanto o nazwie Roundup, glyfosat może bezpowrotnie niszczyć mikrobiologię gleb, zagrażając zdrowiu całego życia. Glyfosat zmienia i niektórych przypadkach niszczy drobnoustroje, od których zależy zdrowa gleba oraz korzyści z surowej i fermentowanej żywności. Niektóre bakterie niezbędne do wszczęcia kultur jogurtu, np. Lactobacillus cremoris, zupelnie zniknęły z niektórych rejonów, gdzie rpzedtem ich nie brakowało. Wg badań, obserwowano śmierć i zakłócenie wzrostu wybranych mikroorganizmów niezbędnych dla żywności, przy stężeniach Roundupu niższych niż w rolnictwie.

Znaczy to, że rolnicy stosujący coraz więcej Roundup i podobnych środków opartych na glyfosacie, by opanować coraz odporniejsze na glyfosat super chwasty w uprawach GMO, nie tylko niszczą zdrowie gleby bezpośrednio, ale i przyszłą pulę drobnoustrojów niezbędnych do inicjajcji żywności i żyzności gleby.

Niemcy: O krok bliżej do końca przemysłu futrzarskiego

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Pod koniec ubiegłego roku w Niemczech zaostrzono prawo dotyczące warunków utrzymywania zwierząt futerkowych. Teraz na każdą norkę musi przypadać przynajmniej 1 metr kwadratowy powierzchni klatki; klatki muszą też mieć przynajmniej 1 metr wysokości. W klatkach musi być miejsce, w którym norki mogą się ukryć, ponadto zwierzęta muszą mieć miejsce do pływania i zażywania kąpieli w piasku.

Dwóch hodowców norek sądownie zaskarżyło nowe przepisy. Uważali, że są one formą „krajowej dyskryminacji” niemieckich hodowców wobec hodowców z innych krajów Unii Europejskiej, których nie obowiązują podobne obostrzenia. Sąd jednak oddalił ich skargę, jednoznacznie stwierdzając, że muszą zastosować się do prawa. Ponieważ hodowcy nie dostosowali wcześniej ferm do nowych wymogów, po ogłoszeniu wyroku musieli je zamknąć.

Stany Zjednoczone: Solidarni z Trayvonem Martinem

Świat | Dyskryminacja | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Tysiące osób protestowało przeciwko aktowi przemocy i rasizmu po zastrzeleniu na Florydzie czarnoskórego siedemnastolatka Trayvona Martina. Demonstracje zorganizowano m.in. w Waszyngtonie, Nowym Jorku i Chicago.

Chłopiec zginął 26 lutego z rąk członka ochotniczej ochrony dzielnicy w mieście Sanford na Florydzie. 28-letni George Zimmerman patrolował ulice i dostrzegł Martina, kiedy ten wracał do domu z zakupów. Ochroniarz zadzwonił na policję i powiedział, że podejrzewa, iż nastolatek "coś knuje".

Policjanci polecili mu interweniować i czekać na radiowóz. Według świadków między Martinem, a Zimmermanem doszło do bójki zakończonej wyciągnięciem przez Zimmermana pistoletu i zastrzeleniem chłopca.

Ochroniarz nie został do tej pory aresztowany.

Wielka Brytania: EDL przekształca się w partię

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

 Demonstracja EDL. W tle widać flagi Izraela. Konserwatywna, islamofobiczna organizacja o charakterze bojówkarskim English Defense League chce powołać partię polityczną.

Lider organizacji, Stephen Lennon powiedział, że partia będzie się nazywać Partia Wolności i będzie się sprzeciwiała rasizmowi Brytyjskiej Partii Narodowej. Jest to odcięcie się od niemodnego w Wielkiej Brytanii prymitywnego faszyzmu.

"Nienawidzimy nazistów, jesteśmy antynazistowcy!" - mówią, w swoich postulatach wspierają również represyjną, nacjonalistyczną politykę państwa izraelskiego.

Nowy ruch prawicowy, o którym zrobiło się głośno za sprawą aktywności EDL oraz zamachu Andersa Breivika w Norwegii został już poddany analizie. Przeczytaj czym jest konserwatyzm integralistyczny.

Białoruś: Zwolennicy ruchu Food not Bombs zatrzymani przed koncertem

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Około 100 osób zostało zatrzymanych w Mińsku przed koncertem na rzecz mińskiego ruchu Jedzenie Zamiast Bomb - informuje Radio Swaboda, powołując się na młodzieżową działaczkę.

Według Lery Hocinej, tuż przed rozpoczęciem koncertu do sali wdarł się oddział OMON i zatrzymał wszystkich obecnych, czyli około 100 osób, w tym wiele dziewcząt. Informacja ta nie została na razie oficjalnie potwierdzona.

Inicjatywa Jedzenie Zamiast Bomb działa na całym świecie. Zajmuje się wydawaniem bezpłatnych posiłków, zwracając uwagę na problem nierówności społecznych i bezdomności. (PAP)

Londyn: Solidarni z Elbą

Świat | Protesty

W dniu 22 marca, po godzinie 15 pod ambasadą polską w Londynie odbyła się pikieta solidarnościowa z mieszkańcami skłotu Elba. Zebrało się kilkanaście osób. Uczestnicy przynieśli solidarnościowe banery i czarno-czerwone flagi. Został również przekazany list protestacyjny, skierowany do ambasadora. Demonstracja zwróciła uwagę przechodniów i policji.

Źródło: Indymedia London

Niemcy: Blokada antyfaszystowska we Frankfurcie nad Odrą

Świat | Antyfaszyzm | Protesty

Dziś we Frankfurcie nad Odrą antyfaszyści skutecznie zablokowali neonazistowski marsz zorganizowany przez NPD. Neonaziści demonstrowali pod hasłemi: „To miasto jest niemieckie i powinno takie zostać”, oraz "Wyjść z Unii Europejskiej i zamknąć granice”. Standardowo wygłaszane były też nieprawdziwe stwierdzenia o tym, jakoby obcokrajowcy – w tym Polacy – odbierali pracę rdzennym mieszkańcom.

Już na granicy okazało się, że kontrola paszportowa została z tej okazji przywrócona. Polska straż graniczna legitymowała ludzi jadących do Frankfurtu na protest przeciw marszowi neonazistów.
Antyfaszyści postanowili zablokować trzy drogi prowadzące z dworca do centrum miasta i dalej na most graniczny. Przygotowano dwie linie oporu, w zależności od tego, którą trasą pójdą uczestnicy marszu.

Warszawa: Protest przeciwko zamykaniu Kina Praha

Kraj | Protesty

Dziś pod kinem Praha zbrali się przeciwnicy zamknięcia tego jedynego w dzielnicy Praga-Północ kina. Prowadząca kino spółka Max Film postanowiła je zamknąć, bo jak twierdzi, przez budowę metra niemal nikt do niego nie chodzi. Mieszkańcy dzielnicy w te argumenty nie wierzą. W styczniu Nowe Kino Praha odnotowało rekord frekwencji - odwiedziło je 14 tys. osób, czyli dwa razy więcej niż w grudniu. Mieszkańcy zebrani pod kinem, oraz aktywiści czasem na co dzień zwalczających się nurtów politycznych, zgodnie skandowali: "Praha zostaje".

Spółka Max Film ma już na swoim koncie zarżnięcie warszawskich kin Skarpa, Sawa i Relaks. Pomieszczenia kina mają zostać zamienione na biura Urzędu Marszałkowskiego nadzorującego spółki Max Film oraz Centrum Praha. Nove Kino Praha zostało wybudowane z udziałem środków publicznych. Przy jego budowie doszło do naruszenia konstrukcji sąsiadujących kamienic, które od tego czasu borykają się z problemami strukturalnymi.

Firma Sandoz przestała dostarczać leki do chemioterapii

Kraj | Gospodarka

W szpitalach brakuje cytostatyków – leków stosowanych w chemioterapii nowotworów złośliwych. Ich zapasy w hurtowniach farmaceutycznych są już na wyczerpaniu – ustalił „Wprost”. Cytostatyków zaczyna brakować w większości placówek onkologicznych kraju. Pacjenci chorzy na raka w wielu szpitalach nie dostają chemii: tak jest w Jeleniej Górze, w placówce MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie, a nawet w największym szpitalu w kraju – warszawskim Centrum Onkologii.

Z ponad 120 tys. osób, które co roku zapadają w Polsce na nowotwór złośliwy, połowa musi dostać chemię, żeby przeżyć. Większość chemioterapii w Polsce oparta jest na produktach firmy farmaceutycznej Sandoz. W piątek firma wydała pisemne oświadczenie, w którym potwierdza, że „nie zapewnia dostaw wielu produktów cytostatycznych w Polsce". – Nazwijmy sprawy po imieniu – mówi dr Tomasz Sarosiek. – Jeśli ta sytuacja będzie się przeciągać i nikt nie zareaguje, pacjenci onkologiczni w Polsce zaczną umierać.

Warszawa: Demonstracja obrońców skłotu Elba

Kraj | Miejsca | Protesty | Ruch anarchistyczny

Przez Warszawę przeszła wielka manifestacja obrońców squatu Elba. Demonstranci przeszli z pl. Bankowego, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, przez pl. Trzech Krzyży, ul. Marszałkowską. Demonstracja zakończyła się na pl. Konstytucji.

Na Krakowskim Przedmieściu, demonstranci zatrzymali się przed kamienicą przejętą przez kamienicznika Mossakowskiego. W różnych momentach demonstracji przemawiali działacze społeczni, oraz lokatorscy. Przypomniano, że walka o Elbę jest częścią szerszego ruchu społecznego i że skłotersi padli ofiarą tej samej polityki nastawionej na zysk, która doprowadziła do nędzy dziesiątki tysięcy lokatorów komunalnych.

Na Nowym Świecie odpalono race, petardy i świece dymne. Podczas demonstracji skandowano: "Elba zostaje", "Miasto dla ludzi, nie dla zysku". Na zakończenie demonstracji na pl. Konstytucji zostały odśpiewane piosenki o tematyce lokatorskiej i skłoterskiej, w stylu przedwojennym i współczesnym. Następnie, demonstrujący udali się na skłot na wieczorną imprezę.

Estonia: Spotkanie Anarchistów z Krajów Bałtyckich w Tallinie

Świat | Ruch anarchistyczny

Stolica Estonii, Tallin będzie jednocześnie gościć dwa międzynarodowe spotkania pod koniec maja. 25-go maja odbędzie się wiosenna sesja zgromadzenia NATO i zacznie się pierwsze Spotkanie Anarchistów z Krajów Bałtyckich (Baltic Anarchist Meeting - BAM).

Celem BAM 2012 jest wymiana doświadczeń i poprawa współpracy między anarchistami z regionu Morza Bałtyckiego. Chociaż nacisk położony będzie na obecność aktywistów z tego rejonu, ludzie z innych miejsc również będą mile widziani. Podczas tego trzydniowego spotkania odbędzie się szerege wykładów, prezentacji, panelów dyskusyjnych itp. 26 maja planowana jest demonstracja anty-NATO w centrum miasta.

Poznań: Bridgestone szuka pomysłów na zwolnienia u samych pracowników

Kraj | Prawa pracownika

Konkurs na usprawnienia, których skutkiem będą zwolnienia pracowników ogłosił jeden z mistrzów w poznańskiej fabryce Bridgestone. Jeden z mistrzów - odpowiadający za pracę około 120 ludzi - rozesłał do kilku podlegających mu specjalistów maila. W mailu czytamy: "Nadsyłajcie dowolne propozycje na usprawnienia powodujące redukcję zatrudnienia. Najwyżej ocenione będą pomysły w miarę realne. Dobre pomysły docenię przy robieniu premii za wkład".

Konflikt w firmie narasta. W martwym punkcie utknęły rozmowy o podwyżkach. W poniedziałek związkowcy z Solidarności mogą ogłosić wejście w spór zbiorowy z szefostwem firmy. Bridgestone to jeden z największych pracodawców w Poznaniu. W fabryce opon przy Bałtyckiej pracuje 1,5 tys. osób. Ostatnio pracownicy coraz głośniej skarżą się na warunki pracy. W styczniu pikietowali pod bramą zakładu. Związkowcy domagają się podwyżek płac o 5,5 proc. Szefostwo firmy wprowadza coraz więcej zasad, które mają dyscyplinować załogę, a nawet prowadzić do zwolnień. (gazeta.pl)

Po 31 marca nasili się problem eksmisji na bruk

Kraj | Lokatorzy

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 4 listopada 2010 r. orzekł, iż przepisy dotyczące pomieszczenia tymczasowego są niezgodne z Konstytucją. W związku z tym, Sejm uchwalił ustawę z dnia 31 sierpnia 2011 r., która weszła w życie w dniu 16 listopada 2011 r. W tym czasie trwał jednak okres ochronny. Tak więc skutki orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego będą odczuwalne dopiero po zakończeniu okresu ochronnego w dniu 31 marca 2012 r.

Co się zmieniło? Przede wszystkim, skreślony został artykuł Kodeksu postępowania cywilnego, który nakazywał komornikowi wstrzymanie się z dokonaniem czynności eksmisyjnych do czasu wskazania przez gminę lub właściciela pomieszczenia tymczasowego. W nowym brzmieniu przepisu (przeniesionego do Ustawy o ochronie praw lokatorów), nie ma już mowy o „wstrzymaniu się”, a jedynie na Gminę nakładany jest obowiązek dostarczenia pomieszczenia tymczasowego lub wskazania miejsca w noclegowni lub schroniska. Jeśli Gmina nie dostarczy pomieszczenia tymczasowego w ciągu 6 miesięcy, komornik usunie lokatora do noclegowni.

Jak wiadomo z praktyki, Gmina nie wywiązuje się z obowiązku dostarczania lokali, tak więc należy się spodziewać, iż coraz więcej ludzi będzie trafiać do noclegowni dla bezdomnych, gdyż egzekucja komornicza nie będzie powstrzymana przez brak lokalu tymczasowego.

Warszawa: Dyscyplinarka dla mechaników LOTu za strajk

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Działający w LOT AMS mechanicy zostaną zwolnieni dyscyplinarnie z pracy za to, że podjęli strajk – stwierdza "Gazeta Polska Codziennie". Zarząd LOT AMS w piśmie skierowanym do Związku Zawodowego Naziemnego Personelu Lotniczego (ZZNPL) chce zgody na zwolnienie dyscyplinarne z pracy strajkujących od niedzieli mechaników, w tym także... władz związku. Według spółki związkowcy muszą stracić pracę, bo strajk jest nielegalny.

Jak podkreśla "GPC", choć taka prośba o zgodę na zwolnienie wygląda kuriozalnie, jest wymagana przez prawo. Bowiem pracodawca musi zasięgnąć opinii związku w takiej sprawie.

Finlandia: Pikieta solidarnościowa z Elbą przeciwko działaniu Stora Enso

Świat | Protesty

Dziś w Helsinkach odbyła się pikieta solidarnościowa z Elbą. Squat Elba został w zeszły piątek zaatakowany przez firmę Ochrona Skrzecz, której pracownicy zdewastowali pomieszczenia mieszkalne oraz grozili pobiciem mieszkańcom squatu.

Wezwana na pomoc policja nie tylko nic nie zrobiła, ale również pomagała włamywaczom. Kilkoro osób z około dwustu, które protestowały pod squatem zostało potraktowanych pałkami i gazem pieprzowym.

Stora Enso to fińska korporacja celulozowo-papiernicza mająca swój zakład w Ostrołęce. To ona jest nowym właścicielem działki na Elbląskiej. Oprócz ewikcji Elby, korporacja jest znana z bezprawnego przejęcia 96 tysięcy hektarów lasów deszczowych w Brazylii oraz wywłaszczania chińskich wiosek w celu uzyskania 120 tysięcy hektarów gruntów.

Co ciekawe, Stora Enso jest producentem puszek do których wolontariusze zbierają pieniądze podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Źródła: http://news.mongabay.com/2010/1007-hance_storaenso.html, http://news.mongabay.com/2010/1007-hance_storaenso.html