USA: Federalne zasiłki dla bezrobotnych pierwszą ofiarą tzw. "porozumienia ws. zadłużenia"

Świat | Ubóstwo

Miliony Amerykanów mogą utracić zasiłek dla bezrobotnych. Amerykański system zasiłków dla bezrobotnych składa się z zasiłków stanowych, na maksymalny okres 26 tygodni, po czym bezrobotni przechodzą na system zasiłków federalnych(53 tygodnie z możliwym przedłużeniem do maksymalnego okresu 99 tygodni). W wyniku porozumień podpisanych przez prezydenta Obamę, rozszerzony okres zasiłków federalnych został zlikwidowany, począwszy od 2012 r.

Stany Michigan, Missouri i Południowa Karolina skróciły czas pobierania zasiłków stanowych. Zależnie od stanu, okres ten może wynosić od 12 do 25 tygodni. Według szacunkowych danych, ponad 3 miliony Amerykanów może utracić prawo do zasiłku na początku 2012 r.

Dwie organizacje hakerskie deklarują sojusz z Animal Liberation Front

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

 Anonymous12 lipca 2011 organizacja Anonymous za pomocą YouTube wydała generowane komputerowo głosowe oświadczenie z wyrazami solidarności z ruchem wyzwolenia zwierząt. Pełen zapis oświadczenia jest następujący:

Witaj YouTube. Jesteśmy Anonymous. Jesteśmy legionem. Zwróciło naszą uwagę, że nie tylko prawa ludzi są ważne, ale również prawa zwierząt. Wszyscy codziennie podlegamy opresji. Wszystkim odmawia się prawa do wolnego życia na które zasługują. Wszyscy mamy możliwość odczuwania radości, złości, smutku i strachu. Wszyscy mamy rodziny, matki, ojców, braci, siostry, synów i córki. Wszyscy zasługujemy na życie wolne od krzywd. Zwierzęta są niewinnymi stworzeniami i niczym nie zasłużyły na wyrok śmierci. Nie mogą się bronić i naszym obowiązkiem jest bronić je przed krzywdą. Istoty ludzkie mogą bez problemu egzystować nie jedząc mięsa. Taki styl życia był praktykowany od wieków i udowodniony na naszym przykładzie.

Hiszpania: Policja usuwa protestujących przed wizytą papieża

Świat | Klerykalizm | Represje

Hiszpańskie władze usunęły wczoraj siłą protestujących na placu Puerta del Sol i Plaza Mayor w Madrycie. Powodem jest nadchodząca wizyta papieża. W ciągu najbliższych dni, przestrzeń publiczna będzie zarezerwowana na wyłączny użytek kościoła katolickiego.

CNT-AIT w Madrycie wezwało do masowych aktów apostazji. Ze względu na utrudnienia formalne stawiane przez hiszpański kościół osobom, które zostały kiedyś przymusowo ochrzczone, związek ateistów udostępnił dokładne instrukcje umożliwiające pomyślne przeprowadzenie procedury.

Syria: Reżim Assada wkracza w nową krwawą fazę

Świat | Militaryzm

W poniedziałek rano, siły prezydenta Assada nasiliły atak kolumn opancerzonych na miasta położone w północnej Syrii: Hama, Deir al-Zour, Homs, Idlib i Ar-Raqqah. Zaatakowane zostało również miasto Abu Kemal na granicy z Irakiem. Miasta zostały poddane ostrzałowi artylerii. W ciągu całego dnia zginęło około 180 osób, a ponad tysiąc zostało rannych.

Jak podaje serwis debka.com, wojsko napotkało na zacięty opór ludności. Na czołgi czekały pułapki i ufortyfikowane barykady i partyzanci uzbrojeni w ciężkie karabiny maszynowe. Według specjalistów wywiadu izraelskiego, na których powołuje się Debka, syryjska armia będzie musiała walczyć o Hamę jeszcze około 10 dni.

Widoczne są pęknięcia w machinie wojennej Assada. Większość oficerów i żołnierzy z dywizji pancernej, która miała zostać wysłana na Damaszek zdezerterowało – zabierając ze sobą pojazdy i broń.

ALTERGODZINA o antyfaszystowskiej muzyce, a także przypomnienie reportaży o akcji lokatorskiej i reformie edukacji

Kraj

ALTERGODZINA - audycja społecznie zaangażowana. W każdą środę o godz. 21:00 w Akademickim Radiu LUZ w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl) i we Wrocławiu na 91,6 FM

W dzisiejszej wakacyjnej Altergodzinie posłuchamy muzyki z płyty „Simbola antifaszista”, w której nagraniu wzięło udział ponad czterdziestu muzyków. W utworach wykorzystano fragmenty nagrań polskich antyfaszystowskich wieców z ostatnich lat. Przypomnimy też emitowane w tym roku w naszej audycji reportaże o Akcji Lokatorskiej i dyskusji akademickiej przeciwko reformie edukacji

Biała Podlaska: Stanęli w obronie zwierząt - teraz szuka ich policja

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Kilkanaście osób protestowało w niedzielę przed cyrkiem występującym przy ul. Terebelskiej w Białej Podlaskiej. Przed godz. 14 młodzi ludzie zorganizowali pikietę. Mieli transparent, rozdawali ulotki i grali na bębenkach. Skandowali "Cyrk jest śmieszny nie dla zwierząt”. Przypominali na plakacie: "Zwierzęta, to nie klauny". Mimo, że zgromadzenie nie przekraczało 15 osób Policja uznała zgromadzenie za nielegalne.

Jak donoszą lokalne media policja poszukuje siedemnastu osób, mimo iż w pikiecie brało ich udział mniej niż 15. Chociaż policja nie złapała nikogo za rękę pewnie twierdzi, że manifestujących było 17 osób(nieoficjalnie wiadomo, że donos i informacja o liczbie pikietujących pochodzi od pracownika cyrku). Ponadto kierownik cyrku pan Zalewski podczas trwania pikiety dopuścił się rękoczynów szarpiąc jedną z manifestantek.

Kolejna próba zawłaszczenia ryżu basmati

Świat | Gospodarka

Stowarzyszenie rolników uprawiających ryż basmati w Pakistanie zakwestionowało prawo Indii do dysponowania zastrzeżoną nazwą “ryż basmati”. Indyjskie władze próbują zarejestrować markę „Basmati” w ramach międzynarodowych porozumień dotyczących własności intelektualnej Światowej Organizacji Handlu (TRIPS).

Nie jest to pierwsza próba zawłaszczenia wyłącznego prawa do produkcji ryżu basmati. W 2000 r., amerykańska firma RiceTec Inc. próbowała zgłosić patent na ryż basmati w amerykańskim urzędzie patentowym. Wtedy, Indiom udało się zapobiec rejestracji tego patentu. Tym razem, to Indie starają się uzyskać wyłączność na tę nazwę.

Ryż basmati jest znany ze swoich właściwości smakowych, które są wynikiem wiedzy gromadzonej przez setki lat przez rolników na subkontynencie indyjskim. Patent firmy RiceTec został podważony, gdy rząd Indii przedstawił raport liczący 50 tys. Stron, w którym udowodniono, że właściwości ryżu RiceTec, który miał zostać objęty patentem, nie różnią się niczym od zwykłego ryżu basmati. Gdyby patent został uznany, rolnicy uprawiający ryż basmati musieliby uiszczać opłaty licencyjne za uprawy i nie mieliby prawa wykorzystywać nasion z poprzedniego zbioru.

Wielka Brytania: Policja wzywa ludność do składania donosów na anarchistów

Świat | Represje

Wydział antyterrorystyczny brytyjskiej policji wydał instrukcje dla ludności, by informować policję o działalności anarchistów. W komunikacie trafnie określono anarchizm jako „polityczną filozofię, która uznaje państwo za niepożądane, szkodliwe i niepotrzebne i zamiast tego promuje społeczeństwo bezpaństwowe – czyli anarchię”.

Komunikat stanowi część tzw. „Projektu Gryf” – którego celem jest integracja policji, samorządów i kokalnych przedsiębiorców, by „chronić społeczność przed ekstremizmem, terroryzmem i przestępczością”. (AP)

Japonia: Ultrawysokie promieniowanie w Fukushimie

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Ultrawysokie promieniowanie zmierzono między reaktorami nr 1 i nr 2, na dnie wieży wentylacyjnej, podało Tokyo Electric Power Company, cytowane przez CNN. Poziom promieniowania - 10 tys. milisiwertów na godzinę - jest wystarczająco wysoki, by jedna 60-minutowa dawka zakończyła się śmiercią człowieka w ciągu kilku tygodni.

USA: Demokraci jak zwykle porzucili potrzebujących

Świat | Tacy są politycy | Ubóstwo

Partia Demokratów ugięła się w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego pod presją Republikanów i zrezygnowała z planów podniesienia podatków dla najbogatszych, by ratować budżet federalny. Zamiast tego, obie partie porozumiały się co do cięć budżetowych w wysokości prawie biliona dolarów w latach 2012-2013.

O dalszych cięciach zadecyduje specjalna międzypartyjna komisja Kongresu, która do końca listopada przedstawi swoje zalecenia. Jednak jeśli Kongres nie porozumie się co do cięć, wtedy automatycznie budżet zostanie zredukowany o 2,4 bln dolarów.

Cięcia obejmą m.in. federalny fundusz emerytalny (Social Security) i ubezpieczeniowe Medicaid i Medicare. Jedyną pozytywną stroną cięć jest zmniejszenie wydatków na zbrojenia.

Portugalia: Blokada torów w proteście przeciw podwyżkom

Świat | Protesty

Komitet Strajkowy Pasażerów Komunikacji Publicznej i związki zawodowe zapowiedziały kontynuację protestów przeciwko podwyżkom cen biletów transportu obowiązujących od poniedziałku w Portugalii. Nad ranem grupa kilkudziesięciu osób wtargnęła na tory kolejowe w Povoa de Santa Iria pod Lizboną w proteście przeciwko 22-procentowej podwyżce cen w transporcie podmiejskim.

Kilkugodzinna blokada linii kolejowej Lizbona-Azambuja, która zakończyła się przed południem, była pierwszym protestem przeciwko podwyżkom cen biletów w komunikacji miejskiej i transporcie podmiejskim. Przedstawiciele Komitetu Strajkowego Pasażerów Komunikacji Publicznej i związków zawodowych zapowiedzieli kolejne akcje protestacyjne w ciągu najbliższego tygodnia na terenie całego kraju. Blokady mają być organizowane w pobliżu dworców kolejowych i przystanków autobusowych.

"Ta drastyczna podwyżka jest niczym innym jak okradaniem pasażerów i budzi powszechne niezadowolenie osób korzystających z transportu publicznego. Coraz więcej osób chce się do nas przyłączyć i zaprotestować przeciwko takiemu traktowaniu klientów" - poinformował Carlos Braga z Komitetu Strajkowego.

Jerozolima: Strajk pracowników kamieniołomu

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Palestyńscy pracownicy kamieniołomu Salit na terytoriach okupowanych rozpoczęli w zeszłym miesiącu strajk, domagając się wypłaty zaległych pensji. Kamieniołom mieści się we wschodniej części Jerozolimy. Oprócz zaległych pensji, pracownicy domagają się podwyżek i podpisania układu zbiorowego dotyczącego m.in. emerytur.

Strajk popiera niezależny związek zawodowy WAC-Ma’an, w którym działają zarówno Żydzi jak i Arabowie i który walczy z prekaryzacją pracowników i domaga się równych praw dla wszystkich pracowników: Żydów, Palestyńczyków i imigrantów z innych krajów.

Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków pracują w podobnych warunkach jak te, które panują w kamieniołomach Salit. Rzadko kiedy są zrzeszeni w związkach zawodowych.

Denis Sołopow otrzymał azyl polityczny w Holandii

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

Władze Holandii przyznały azyl polityczny Denisowi Sołopowi, oskarżonemu o udział w akcji przeciwko wycince drzew pod autostradę, która odbyła się w Chimkach na przedmieściach Moskwy w dniu 28 lipca 2010 r. Denis wyleciał do Holandii w czwartek.

W marcu tego roku, Denis został zatrzymany w Kijowie na Ukrainie na podstawie międzynarodowego listu gończego wydanego przez rosyjskie władze. Oskarżony spędził pięć miesięcy w ukraińskim areszcie i został zwolniony dopiero po otrzymaniu prawa do azylu w kraju trzecim.

Palestyńczycy zapłacą za likwidację swoich domów ?

Świat | Represje

W izraelskim parlamencie przeszedł właśnie pierwszy szkic ustawy, która nakłada na Palestyńczyków obowiązek zapłaty za zniszczenie ich domów.

Ustawa zostanie teraz skierowana do przegłosowania w Knessecie, gdzie ma duże szanse przejść ze względu na dotychczasową politykę rządu. Jeżeli prawo wejdzie w życie, każdy Palestyńczyk, którego dom został zniszczony, będzie zmuszony zapłacić ok. 1000 szekli w ramach pokrycia kosztów wyburzenia.

Od 1967 Izrael zniszczył 24 813 palestyńskich domów. 90% zostało wyburzonych z powodów "administracyjnych" (jak np. konieczność zrobienia miejsca na żydowskie osiedla), pozostałe 10% przestało istnieć w ramach "karania" Palestyńczyków za próby atakowania Izraela.

Rosja: Akcja upamiętniająca Ilię Borodaenko - zamordowanego w Angarsku w 2007 r.

Świat

W Angarsku na Syberii odbyła się akcja upamiętniająca śmierć Ilii Borodaenko, który został zamordowany przez faszystów podczas obozu ekologicznego w lipcu 2007 r. Pisaliśmy wtedy o tym wydarzeniu.

Faszyści zaatakowali uczestników obozu nożami i metalowymi prętami. Kilka osób zostało ciężko rannych, a Ilia zmarł w szpitalu nie odzyskując przytomności. Obóz i akcje w Angarsku na Syberii były protestem przeciwko zakładom wzbogacania uranu zlokalizowanych w tym mieście i planom ich rozbudowy.

W miejscu, gdzie zginął Ilia umieszczono tablicę pamiątkową, pod którą złożono kwiaty i znicze. Wspominano o wydarzeniach z obozu w 2007 r. oraz o Ilii, który przyjechał na obóz do Angarska aż z Nachodki na dalekim wschodzie kraju i który pomagał ludziom w ich walce z niesprawiedliwością i obojętnością. Na mieście odbito wiele szablonów z podobizną Ilii.