Kaszuby: Rolnicy blokowali pracę poszukiwawcze gazu łupkowego

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Rolnicy spod Sulęczyna protestują przeciwko poszukiwaniom gazu łupkowego na ich polach. Kilkudziesięciu z nich napisało petycję w tej sprawie do wójta gminy. Niektórzy próbowali zatrzymać samochody geologów. Petycja trafiła do wójta tydzień temu. Od tego czasu napięcie w gminie wzrosło. "Kaszuby są jednym z ostatnich regionów w Europie, który jest czystym ekologicznie obszarem. Dlatego nie zgadzamy się na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego, które może doprowadzić do jego degradacji" - czytamy w dokumencie podpisanym przez 96 osób z gminy Sulęczyno i 16 ze Stężycy.

W czwartek rano, rolnicy blokowali drogę samochodom wyposażonym w urządzenia do prowadzenia badań za pomocą fal sejsmicznych - ich aparatura wywołuje wstrząsy, które wytwarzają falę sejsmiczną, która odbija się od warstw skorupy ziemskiej - to pozwala sprawdzić, czy w danym miejscu może znajdować się gaz. W czwartek rano taki samochód próbował wjechać na pole jednego z rolników koło wsi Węsiory.

Bojkot wyborów w Kostrzynie nad Odrą

Kraj | Wybory

 TRANASPARENT NA WIADUKCIE KOLEJOWYM W ciągu dwóch tygodni poprzedzających wybory do Sejmu i Senatu 9 pażdziernika w Kostrzynie nad Odrą tamtejsze środowisko anarchistów i syndykalistów i ich sympatyków przeprowadziło największa od wielu lat kampanie antywyborczą. Rozwieszono kilkaset plakatów i wlepek ośmieszających polityków i wybory jako instytucje, które tylko szkodzą zwyklym ludziom.

Nieznani sprawcy zawiesili tez cztery transparenty z hasłami "Bojkotuj wybory!" i innymi. Te działania w tym niedużym, bo 18-tysięcznym nadgranicznym mieście, były bardzo widoczne na tle wyjątkowo słabej w tym roku kampanii wyborczej głównych partii politycznych.

Ruch "Oburzonych" dotarł do Brukseli - okupują park

Świat | Protesty

Blisko 150 członków ruchu "oburzonych" z Hiszpanii, Francji i Holandii rozbiło obóz w sobotni wieczór w stolicy Belgii. Władze nie wydały na demonstrację zgody. Burmistrz należącego do brukselskiej aglomeracji Koekelberga oferuje protestantom pusty budynek uniwersytecki.

Burmistrz gminy Koekelberg, Philippe Pivin proponuje demonstrantom lokum ze względu na dobre warunki sanitarne, ale belgijscy członkowie ruchu nie chcą, by władze narzucały im rozwiązania - powiedział agencji AFP Kim Le Queng, jeden z "oburzonych".

Łódź: Strajk ostrzegawczy w Punktach Pracy Socjalnej

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

We wtorek na dwie godziny pracę przerwą zatrudnieni w Punktach Pracy Socjalnej członkowie Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych. Oficjalnym powodem ich strajku jest trwający od roku 2007 konflikt z kierownictwem łódzkiej pomocy społecznej, jednak jej pracownicy protestują przede wszystkim przeciwko ogłoszonym przez magistrat planom likwidacji dwu dzielnicowych ośrodków pomocy społecznej, na Polesiu i na Śródmieściu. W związku z zamknięciem obu placówek pracę straci co najmniej 50 osób, a mieszkańcy dwu wyjątkowo ‘trudnych’, łódzkich dzielnic utracą możliwość korzystania z pomocy MOPS w miejscu swego zamieszkania.

Zwalniane mają być osoby, które mają już emerytury, pracownicy na niepełnych etatach i ci z umowami na czas określony. Nie będzie też sprzątaczek ani kucharek w domach pomocy społecznej. Zamiast nich zatrudniane mają być firmy sprzątające i cateringowe. W tej sprawie pracownicy protestowali już podczas obrad rady miejskiej.

Wielka Brytania: Blokada rozbudowy elektrowni atomowej w hrabstwie Somerset

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Ponad 300 osób, tak z Wielkiej Brytanii jak i z Belgii czy Niemiec wzięło udział w poniedziałkowej blokadzie głównej bramy wjazdowej do elektrowni atomowej Hinkley Point w hrabstwie Somerset na południowym zachodzie Anglii. Blokada była protestem przeciwko planom budowy na terenie zakładu dwu nowych reaktorów jądrowych przez koncern EDF Areva. Podczas weekendu poprzedzającego blokadę ponad 200 osób wzięło udział w rozbitym w okolicy obozie akcji antyatomowej.

Podczas samej blokady odbył się występ złożonego z aktywistów teatru, którzy zainscenizował nuklearną katastrofę na terenie zakładu. Oprawę muzyczną zapewnił sound system Seize the Day, uczestnicy protestu wypuścili również w powietrze 206 napełnionych helem balonów, symbolizujących 206 dni jakie upłynęły od katastrofy w Fukushimie. Balony te zostaną następnie zebrane, a na podstawie miejsc ich lądowania powstanie mapa dystrybucji radioaktywnego skażenia w przypadku katastrofy w Hinkley Point.

Londyn: Demonstracja przeciw wojnie w Afganistanie

Świat | Militaryzm | Protesty

Ponad tysiąc ludzi zebrało się dzisiaj w południe na antywojennej demonstracji na londyńskim Trafalgar Square, by zaprotestować przeciwko wojnie w Afganistanie w związku z 10. rocznicą jej rozpoczęcia (7 października 2001). - Dziennikarze są współwinni wojnom, jeśli nie kwestionują kłamstw, przy pomocy których rządy uzasadniają je - stwierdził założyciel Wikileaks Julian Assange.

W wiecu wzięli udział m. in. założyciel Wikileaks Julian Assange, muzyk Brian Eno, lider związku zawodowego Unite Len McCluskey, egipski pisarz Ahdaf Soueif, amerykański weteran ruchu pokojowego Noam Chomsky i rodziny poległych żołnierzy.

Rozwieszono transparenty, m.in. "Obciąć wydatki na wojnę, a nie na świadczenia socjalne", "Wycofać Brytyjczyków z Afganistanu". Niektórzy uczestnicy protestu ubrani byli w pomarańczowe kombinezony przypominające te, które noszą więźniowie Guantanamo oraz w czarne kaptury. Podobne kaptury zakładano więźniom w Iraku i Afganistanie.

Zine "Czarny Rynek" już do nabycia/ściągnięcia!

Ruch anarchistyczny

Po, jak zawsze, za długiej przerwie, ekipa LA-RAGE.PL powraca z nowym numerem zina. Tym razem w nowym formacie i pod nową nazwą – CZARNY RYNEK. W czwartym numerze przeczytasz o:

- Holger Burner (rap Niemcy)
- What We Feel (HC Rosja)
- Dash Snow (street art USA)
- Antypedagogika
- Społeczeństwo bez szkoły
- Jumy ciąg dalszy
- 75 lat temu – wspomnienie Hiszpanii
- Dyscyplina i medytacja
- Słownik niewolników

Wrocław: Zasiłki pod znakiem zapytania - pieniądze zabrał rząd

Kraj | Ubóstwo

Jak donosi Gazeta Wrocławska, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu ma kłopoty finansowe, które wpływają na terminowość wypłat zasiłków. We wrześniu placówka dowiedziała się, że gmina ze środków na pomoc społeczną ma oddać 1,6 mln zł do budżetu państwa. Dyrektor MOPSu powiedział: - Będziemy protestować. Rząd łamie ustawę o pomocy społecznej, oczekując od nas 20 procent wkładu finansowego.

Rząd opiera się na zmienionej ustawie o finansach publicznych z 2009 roku, egzekwując ją z dużym opóźnieniem. - Tych 20 procent powinno być zaplanowanych w budżecie gminy na ten rok. A nie było - irytuje się dyrektor ośrodka. Dodaje, że gmina będzie teraz korygować budżet i szukać oszczędności. - Zasiłki stałe muszą być wypłacane, ale celowe już nie. Tu może być kłopot - ostrzega dyrektor MOPS. Są już pierwsze sygnały o opóźnieniach w wypłatach zasiłków potrzebującym.

Izrael: Tysiace Beduinów i wspierająch ich Żydów i Arabow protestowało przeciw przymusowym przesiedleniom

Świat | Dyskryminacja | Protesty

6 pazdziernika tysiace Beduinow zamieszkalych pustynie Negev, wspartych przez sasiadow Zydow i Arabow, protestowalo w miescie Beer Sheba przeciw wrzesniowej decyzji rzadu Izraelskiego o przymusowym przesiedleniu Beduinow z takzwanych nierozpoznawalnych wiosek namiotowych (ok 40), co stanowi 2/3 populacji Beduinow. Rzad chce "ucywilizowac" tradycyjnie zyjacych Nomadow i ich potomkow ostalych w jednym miejscu. Rzad twierdzi ze przemusowe przesiedlenia sa w imie postępu.

Jeden z wielkich transparentow glosil "Izrael ukradł ziemie Arabskim mieszkańcom pustynii Negev" w 3 językach arabskim, hebrajskim i angielskim. Izraelski rzad chce przesiedlic Beduinow do takzwanych rozpoznawalnych miasteczek w obrebie regionu Beer-Sheva.

Happening antywyborczy w Szczecinie

Kraj | Protesty | Wybory

Wczoraj w Szczecinie na jednym z głównych skrzyżowań w mieście, odbył się happening antywyborczy. Anarchiści rozdawali ulotki zachęcające do nie głosowania. Były także teksty dotyczące alternatyw dla naszej parodii demokracjii. Można było przeczytać dlaczego nie chcemy głosować, i co chcielibyśmy zmienić.

Nie zabrakło także polityków, czyli świń w garniturach, którzy rozdawali „obietnice wyborcze”. Wszytko odbywało się w wesołej atmosferze, przy muzyce. Na miejscu byli początkowo także politycy, reklamujący swoje partie. Jednak anarchiści szybko zdominowali plac.

Włochy: 90 demonstracji studentów i uczniów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

 Jedna z 90 demonstracji Sto tysięcy Włochów uczestniczyło wczoraj w dziewięćdziesięciu demonstracjach przeciwko polityce cięć w edukacji planowanych przez rząd Silvio Berlusconiego. Demonstracje odbyły się m.in. w Mediolanie, Rzymie, Trieście, Bolonii, Turynie, Palermo i Cagliari. Manifestacje odbyły się pod hasłem”Ten kryzys nie jest nasz i my za niego nie płacimy.”

Jeden z uczestników demonstracji w Rzymie stwierdził: „Obcięli finanse na programy. Nie chcą, żeby nasi młodzi studiowali. Mówią, że nie ma funduszy podczas, gdy pieniędzy na misje wojskowe, ani na kastę polityczną się nawet nie dotyka.”

Kolumbia: Strajk generalny i demonstracje

Świat | Protesty | Strajk

Ponad 600 tysięcy pracowników państwowych przerwało swoją pracę i wyszło na ulicę protestując przeciwko planom prawicowego prezydenta Santosa. Demonstracje odbyły się we wszystkich większych miastach Kolumbii.

Manifestanci protestowali przeciwko projektom ograniczenia praw związkom zawodowym. Innym powodem była solidarność z protestującymi uczniami i studentami, przeciwko reformie prywatyzującej uniwersytety. (Telesur).

Lublin: Demonstracja Antywyborcza

Kraj | Wybory

 śmietnik wyborczy W czwartek, 6 października pod lubelskim ratuszem odbyła się pikieta antywyborcza zorganizowana przez FA Lublin.

Protestujący stanęli na schodach prowadzących do ratusza z banerem "Kolejne wybory, te same potwory". Dźwięki grającej samby, przeplatane przemówieniami przyciągnęły spore rzesze zainteresowanych. Aktywiści rozdawali ulotki, oraz informowali przechodniów o sensie bojkotowania wyborów. Przedstawiono również idee demokracji bezpośredniej jako realnej alternatywy dla współczesnego systemu.

Po wszystkim działacze anarchistyczni, przy akompaniamencie bębnów, przeszli głównym deptakiem miasta kontynuując rozdawanie ulotek.

Akcja spotkała się ze sporym zainteresowaniem przechodniów, którzy wyrażali poparcie dla protestujących.

Bilboard o aborcji w centrum Warszawy

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm


3000 zł... Masz tyle? Aborcja może być legalna. Póki nie jest, wejdź na: www.womenonweb.org
Billboard o takiej treści zawisł dziś rano w centrum Warszawy (Marszałkowska 3/5).

Około 3000 zł – tyle kosztuje aborcja w prywatnym gabinecie. Legalna i bezpłatna aborcja jest w Polsce praktycznie niedostępna od początku lat dziewięćdziesiątych. Wygrywają na tym lekarze, którzy inkasują nieopodatkowaną zapłatę. Wygrywają politycy, którzy mogą się popisywać pobożnością kosztem naszego zdrowia. Przegrywają kobiety i ich partnerzy, których nie stać na to, żeby zapewnić sobie prywatną opiekę lekarską i obejście prawa.

Co roku ponad 100 000 z nas przerywa ciążę. Tylko w Polsce oznacza to upokorzenie, ogromny ciężar finansowy, ryzyko prawne, zagrożenie zdrowia. Tylko w Polsce (i Nikaragui) gazety poważnie debatują czy zgwałcona czternastolatka ma prawo do aborcji.

Lublin: Wybory odwołane. Akcja Antywyborcza

Kraj | Wybory

 Wybory Odwołane W Lublinie, w czwartkowy poranek, wielu ludzi doznało szoku podczas swojej drogi do pracy, szkoły itd. Na plakatach wyborczych znajdowały się nalepione paski z hasłem "Wybory Odwołane". Powodowało to, że ludzie byli co najmniej delikatnie zdezorientowani.

Sprawę wyjaśnia strona monitorwyborczy.wordpress.com, która zawiera informacje o przekrętach, sprawach sądowych i innych okolicznościach, które ukazują prawdziwy wizerunek lubelskich polityków. Ludzie mogli się z niej dowiedzieć też dowiedzieć dlaczego nie warto brać udziału w cyrku zwanym "demokracją przedstawicielską".