Irlandia ma własną wersję SOPA?
Tomasso, Sob, 2012-03-03 09:31 Świat | TransportRozporządzenie ułatwiające wywieranie nacisku na telekomy podpisał irlandzki minister pracy, przedsiębiorczości i innowacji Richard Bruton. Dokument ten miał wielu przeciwników, został ochrzczony nazwą "irlandzkiej wersji SOPA", ale status rozporządzenia pozwalał na wdrożenie go bez długich dyskusji.
W Irlandii internautów oburzyło podpisanie rozporządzenia Ministra Pracy, Przedsiębiorczości i Innowacji, które rzekomo ma implementować rozwiązania unijne. Celem rozporządzenia jest umożliwienie posiadaczom praw autorskich uzyskiwania nakazów sądowych dotyczących pośredników w ruchu internetowym. Nic więc dziwnego, że doczekało się ono porównań do kontrowersyjnej amerykańskiej ustawy SOPA.
Grecja: Grupy antyfaszystów patrolują dzielnice Aten
Czytelnik CIA, Pią, 2012-03-02 21:28 Świat | AntyfaszyzmW dniu 24 lutego, w dzielnicy Kalithea w Atenach doszło do konfrontacji działaczy antyfaszystowskich z grupą faszystów, która od wielu dni terroryzowała dzielnicę, atakując imigrantów i aktywistów. Grupa około 20 faszystów została zaatakowana przez mniej więcej równą grupę kobiet i mężczyzn i zmuszona do ucieczki.
Jak oświadczyli greccy antyfaszyści:
“Walka antyfaszystowska jest nieodłączną częścią walki o sprawiedliwe i solidarne społeczeństwo. Nie może być miejsca dla dyskryminacji rasowej i płciowej. To nasz obowiązek, by nie oddać ani piędzi ziemi, ani jednej dzielnicy, wspólnikom reżimu. „Czystokrwiści” którzy dokonują swoich „czystek” powinni zdawać sobie sprawę, że antyfaszystowskie patrole czają się w każdej uliczce w tym mieście.”
Akcja była dedykowana pamięci Nikity Kalina, rosyjskiego antyfaszysty zamordowanego przez grupę faszystów w dniu 9 lutego.
Miażdżące zainteresowanie polityków kwestią emerytur
wiatrak, Pią, 2012-03-02 12:28 Kraj | Tacy są politycy 29 lutego odbyło się w sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy umożliwiającej przechodzenie na emeryturę po 40 lub 35 latach pracy.
Projekt jest reakcją na plany podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat. Ugrupowanie na którego pro-społeczną twarz nabrało się wielu działaczy społecznych, a mianowicie Ruch Palikota złożyło wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
Jest to dowód na to jak politycy postrzegają kwestie społeczne. O ich podejściu może świadczyć choćby powalająca na nogi frekwencja podczas czytania.
Ikea płaciła policji za poufne dane na temat swoich pracowników
Czytelnik CIA, Pią, 2012-03-02 12:14 Świat | Prawa pracownika | RepresjeFrancuskie media piszą, że szwedzki gigant meblowy płacił za nielegalny dostęp do policyjnych kartotek swoich pracowników i klientów - podaje bbc.co.uk. Tygodnik "Le Canard Enchaine" opublikował maile, w których menadżerowie Ikei proszą policję o tajne informacje. Gazeta twierdzi, że ponad 200 razy poproszono o sprawdzenie kartotek kryminalnych i ewidencji numerów rejestracyjnych. Rzecznik francuskiego oddziału Ikei przyrzekł zbadać sprawę, ale na razie nie potwierdza. ani nie zaprzecza doniesieniom.
"Zdecydowanie potępiamy nielegalne praktyki tego rodzaju, które obrażają tak istotne wartości jak poszanowanie prywatności" - czytamy w oświadczeniu firmy. "Zamierzamy przeprowadzić dogłębne śledztwo, aby dowiedzieć się, jakie działania, jeśli w ogóle, miały miejsce. Podkreślamy jednak, że nasze śledztwo nie oznacza w żadnym razie przyznania, że takie działania były podejmowane" - czytamy dalej. Tygodnik cytował maile, w których proszono o informacje o pracownikach, w tym członkach związków zawodowych i pytano o nazwiska właścicieli wybranych rejestracji samochodowych.
Warszawa: Dwie pikiety lokatorskie Komitetu Obrony Lokatorów
Yak, Pią, 2012-03-02 00:09 Kraj | Lokatorzy | Protesty Dziś, Komitet Obrony Lokatorów zorganizował dwie pikiety nagłaśniające problemy nękające lokatorów. Rano, pod sądem na ul. Terespolskiej zarejestrowane zostało zgromadzenie jednocześnie z mającym się odbyć tego dnia procesem o eksmisję Marka i Teresy z Komitetu Obrony Lokatorów. Eksmisja ta wskazuje na złą wolę władz dzielnicy, gdyż pretekst podany do eksmisji (zagrożenie budowlane) został wydany wobec tylko jednego lokalu w budynku, "przypadkiem" zamieszkałego przez działaczy Komitetu Obrony Lokatorów.
Innym, bardzo ciekawym zbiegiem okoliczności, była nagła "choroba" sędziego w dniu rozprawy. Informacja o tym fakcie została podana pozwanym drogą telefoniczną na godzinę przed rozprawą. Można się spodziewać, że nagła "choroba" była związana z pikietą zarejestrowaną przed sądem. W związku z tym faktem, proces został przełożony na inny termin. Pikieta jednak się odbyła, a sędziowie i pracownicy sądu pootwierali okna w budynku, by usłyszeć gorzkie słowa na temat dyskryminowania lokatorów komunalnych i poniewierania ich przez aparat sądowy.
Protest pod hiszpańską ambasadą przeciw reformom antypracowniczym
Akai47, Czw, 2012-03-01 23:18 Kraj | ProtestyW dniu 1 marca w Warszawie odbył się protest pod ambasadą Hiszpanii w związku z antypracowniczymi reformami wdrażanymi przez rząd tego kraju. W pikiecie uczestniczyli głównie hiszpańscy "oburzeni" - studenci mieszkający w Polsce, którzy chcieli zamanifestować wraz ze swoimi kolegami w Hiszpanii. Pikietę wsparli członkowie ZSP i inni aktywiści.
Protestujący próbowali wręczyć list ambasadorowi, jednak personel ambasady nie chciał go przyjąć. Zapowiedzieli więc, że wrócą pod ambasadę z większym protestem przeciw atakowi na prawa pracownicze.
Treść listu "oburzonych" można przeczytać tutaj.
Aresztowani skłotersi w Warszawie
Czytelnik CIA, Czw, 2012-03-01 22:51 RepresjeAktualizacja, godz. 18:00: Zatrzymani zostali wypuszczeni. Nie potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o zarzutach z Art. 278 ust. 5 Kodeksu Karnego. Będą jednak prawdopodobnie wniesione inne oskarżenia. Dziewięciu aresztowanych przekazuje serdeczne podziękowania dla dzwoniących i pikietujących. Głośny protest pod komisariatem - jak zawsze - wpłynął na nastawienie policji wobec zatrzymanych i podniósł ich morale.
Otrzymaliśmy informację, że około 7 osób zostało dziś popołudniu aresztowanych i przewiezionych na komisariat przy ul. Grenadierów 73/75 na Pradze-Południe w Warszawie. Oskarżeni są o zajęcie pustostanu (squatu) w którym mieszkali. Organizowane jest wsparcie. Czytelnicy proszeni są o dzwonienie na telefon komisariatu (nawet w nocy) domagając się wyjaśnień: tel. (22) 603-76-55
Ministerstwo Pracy planuje pozbawić bezrobotnych ubezpieczenia
Yak, Czw, 2012-03-01 07:45 Kraj | Prawa pracownika | Tacy są politycyRejestracja w urzędzie pracy przestanie oznaczać automatyczne nabycie prawa do leczenia - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Jak poinformował gazetę Władysław Kosinak-Kamysz, minister pracy i polityki socjalnej, resort planuje oddzielenie ubezpieczenia zdrowotnego od rejestracji bezrobotnych. Urząd tylko rejestrowałby bezrobotnego, ale już nie zajmowałby się przekazywaniem za niego składki do ZUS.
Wprowadzone też zostałyby inne szykany mające zmusić bezrobotnych do przyjmowania byle jakich ofert pracy, m.in. dłuższy okres zawieszenia opłacania składek za bezrobotnego (obecnie wynosi 3 miesiące), w razie gdyby nie chciał przyjmować wszystkich ofert oferowanych przez urząd. Tzw. "eksperci" chcą wydłużyć okres pozbawienia praw bezrobotnego do 2 lat. "Eksperci" chwalą to rozwiązanie, twierdząc że przyniesie oszczędności urzędom.
Praktykę zmuszania bezrobotnych do pracy poniżej wszelkich norm, bez otrzymywania wynagrodzenia, wprowadziła Wielka Brytania. Zobacz m.in. nasze artykuły: Darmowa praca robi karierę w międzynarodowych firmach | Tesco korzysta z darmowej siły roboczej na nocne zmiany
INNY ŚWIAT nr. 36 - KOLEJNA ODSŁONA
Krawat, Czw, 2012-03-01 06:18Od 1. marca, w salonach sieci empik oraz księgarni internetowej www.bractwotrojka.pl dostępny będzie kolejny numer kwartalnika anarchistycznego „Inny Świat” - obecnie najdłużej ukazującego się pisma wolnościowego w Polsce.
Jak zwykle, na 64 stronach formatu A4 znaleźć można wiele ciekawych tekstów pisanych z różnych stron sceny anarchistycznej. Tematyka pisma obejmuje zarówno współczesne problemy społeczeństwa kapitalistycznego, wewnętrzne tarcia i współdziałania w ruchu anarchistycznym jak i również historyczne opisy problematyki wolności jednostki i społeczeństwa.
W bieżącym numerze szczegółowy nacisk położyliśmy na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest problematyka aktualności rewolucji. Z jednej strony, przykłady z życia - choćby Arabska Wiosna - pokazały, iż rewolucja jeszcze nie wypowiedziała ostatniego słowa. Lecz patrząc na przykład Libii, widać również, iż nie oznacza ona koniecznie lepszego jutra dla ludzi walczących z dyktaturą. W konsekwencji rewolucja staje się kolejną zdradą a nie wyzwoleniem. Są jednak pewne symptomy nadziei. O nich m.in. mówi okładkowy tekst Marka Kosmana - Czy rewolucja wraca do gry?
Czechy: Tysiące protestują przeciwko reformie edukacji
Yak, Śro, 2012-02-29 19:56 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty Nawet 10 tys. ludzi protestowało w czeskiej Pradze przeciwko reformie szkolnictwa wyższego (spodziewano się tylko 1,5 tys.) Demonstranci przeszli w pochodzie ze Starego Miasta do dzielnicy Mala Strana. Przed siedzibą rządu wyrazili niezadowolenie z planów ministra szkolnictwa Josefa Dobesza. Manifestanci nieśli wielobarwne transparenty i kukły.
Powodem protestów są reformy edukacji narzucone w ramach tzw. "Procesu Bolońskiego": niewygodny dla studentów system przyznawania kredytów, ograniczenia autonomii szkół wyższych, zmniejszenie udziału studentów we władzach uczelni i częściowa komercjalizacja szkolnictwa wyższego. Po reformie do rad uczelni wejdą prywatni przedsiębiorcy oraz ludzie powiązani z polityką i właśnie oni decydować będą o budżecie, wyborze rektora, czy o majątku szkół.
Wrocław: Pikieta solidarnościowa ze studentami Walencji
XaViER, Śro, 2012-02-29 19:31 Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje Dzisiaj na wrocławskim Rynku przy fontannie odbyła się pikieta solidarnościowa ze studentami i uczniami z hiszpańskiej Walencji, którzy zostali brutalnie zaatakowani kilka dni temu przez policję, ponieważ postanowili zaprotestować przeciwko cięciom w edukacji i nieogrzewaniu klas. (więcej na ten temat)
Wrocławski protest zorganizowali hiszpańscy studenci przebywający w Polsce na wymianie i głównie oni byli obecni na pikiecie. Mieli m.in. transparent "Solidaridad 29F" oraz "-Policia +Educacion", krzyczeli także "No education, no future". Niestety nie rozdawano ulotek informacyjnych przechodniom, więc zainteresowanym trzeba było tłumaczyć o co chodzi w proteście.
Rosja: Wolny Targ nad Morzem Białym
Yak, Śro, 2012-02-29 17:32 Świat | Ruch anarchistyczny W dniu 26 lutego, w Sewerodwińsku w okręgu Archangielskim (nad Morzem Białym), anarchiści zorganizowali pierwszy "wolny targ" w tym mieście. Można było na nim wymienić i dostać za darmo ubrania, książki, wyposażenie AGD i żywność. Z targu korzystały też osoby bezdomne.
W czasie targu, anarchiści udzielali lokalnej prasie informacji na temat alternatyw dla systemu kapitalistycznego i o walce, która toczy się w domu, na ulicach, w miejscu pracy i nauki. Jak stwierdzili anarchiści, "najważniejsze jest nie poddawać się bierności i wierzyć we własną siłę - prawda jest po naszej stronie i zwyciężymy!".
Chorzów: Szkoły dla zdrowych i bogatych
Yak, Śro, 2012-02-29 17:00 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Tacy są politycyTrzy lata temu radni w Chorzowie zlikwidowali Zespół Szkół Specjalnych nr 1. Władze miasta decyzję wyjaśniały względami ekonomicznymi i fatalnym stanem technicznym szkolnego budynku. Ale po wyprowadzce niepełnosprawnych uczniów wprowadziły się do niego dzieci zdrowe - tyle że jest to już szkoła prywatna. Uczniowie liceum w wielu przypadkach cierpieli na autyzm i w związku z tym źle znoszą zmiany w otoczeniu. Szkoła nie miała problemów z naborem, popołudniami prowadzono w niej także zajęcia rehabilitacyjne. Wreszcie to rodzice wyremontowali m.in. pracownie, poddasze, kupili za własne pieniądze wykładzinę i nowe oświetlenie.
Dzieci zostały przeniesione do innej szkoły, a koszty dopasowania nowego budynku do ich potrzeb wyniosły 1 mln zł, ale i tak budynek nie spełnia swojego zadania, gdyż zdaniem rodziców jest za ciasny. Natomiast do starego budynku, o rzekomo "fatalnym stanie technicznym" wprowadzono zdrowych uczniów. Jak zawsze, kierowano się jedynie logiką krótkowzrocznego zysku.
Indie: 100 milionów ludzi wzięło udział w strajku generalnym
Yak, Śro, 2012-02-29 14:11 Świat | Protesty | Strajk 27 lutego w Indiach miał miejsce strajk generalny, w którym wzięło udział ok. 100 000 000 pracowników/-czek (według szacunkowych danych portalu Libcom.org), zatrudnionych w różnych sektorach i branżach, domagających się między innymi ustalenia krajowej płacy minimalnej oraz gwarancji zatrudnienia. Na 24 godziny prace wstrzymały kopalnie, porty i doki, kolej i lotniska i sektor energetyczny, a sektor bankowy został całkowicie wyłączony. Nie funkcjonował transport drogowy.
W ciągu ostatnich miesięcy rosła fala żywiołowych demonstracji w Indiach. M.in. protestujący domagają się uznania praw związkowych w branży motoryzacyjnej. (W fabryce Hyundaia doszło do dwudniowej okupacji fabryki.) W Air India doszło do dzikiego strajku personelu pokładowego, a pracownicy firm telekomunikacyjnych i górnicy strajkowali przeciw planom prywatyzacyjnym. Do strajku generalnego przyłączyło się kilkanaście central związkowych.
Warszawa: Prywatyzacja stołówek w szkołach - znów zarobią prywatne firmy, a rodzice zapłacą więcej
Yak, Śro, 2012-02-29 13:35 Kraj | Tacy są politycy | ZwolnieniaRadni Warszawy planują w tym roku zwolnienie blisko 190 kucharek i pomocy kuchennych w 66 szkołach. Od września obiady będą dostarczać zewnętrzne firmy. Jako pierwsza, zwolnienia wdrożyła dzielnica Wola, która w niemal wszystkich szkołach przestała utrzymywać kuchnie oraz etaty personelu, który przygotowywał posiłki. Rodzice, którzy dotąd płacili tylko za produkty, czyli tzw. wsad do kotła, teraz rozliczają się z prywatnymi firmami. I płacą więcej. Do podobnych zmian szykują się dzielnice Mokotów i Bemowo.
W tej chwili 69 proc. miejskich szkół, przedszkoli, burs i ośrodków gotuje własnymi siłami we własnych kuchniach (to 574 placówki). Ajent wynajmuje kuchnie w 64 szkołach. Kolejne 20 dostaje obiady, które są przygotowywane w sąsiednich placówkach. W 35 szkołach obiady zapewnia firma cateringowa. Średnia cena obiadu w takiej firmie to 8,39 zł. Ajent gotuje taniej, średnio za 7,39 zł (są jednak i takie szkoły, gdzie stawka wynosi 8 czy 9 zł). Najtańsze są nadal obiady, które przygotowują pracownicy szkoły: średnia cena to 5,91 zł.
W ciągu ostatnich dwóch lat prywatyzacja zawitała do 33 placówek, które zwolniły z pracy 80 osób. Oszczędności w skali miasta to 2,6 mln zł. W tym samym czasie, jak wylicza ratusz, w placówkach serwowanych przez prywatne firmy cena posiłków wzrosła o 30 proc. (gazeta.pl)