Wielka Brytania: Represje wobec niezależnej prasy

Świat | Represje

Siedemnastego sierpnia po południu, policja weszła do domu w centrum Bristolu, gdzie mieszka redaktor lokalnej gazety „The Autonomist”. Policja bez ostrzeżenia wyważyła drzwi i na dwie godziny zatrzymała mieszkańców domu, przechwycono również artykuły przeznaczone do nowego numeru pisma. Tymczasem zachwyceni dziennikarze z Evening Post kręcili się na zewnątrz starając się sfotografować zatrzymanych kontaktując się cały czas z oficerem wewnątrz przez telefon.

Niechętnie podjęty przez policję nalot (przykaz odgórny – przyp. Red.), miał na celu połączenie mieszkańców z ostatnimi zamieszkami. Upoważniło to policję do zabrania z domu kamieni (na których mogą znajdować się odłamki szyb) oraz białej farby a wszystko to w oparciu o paragrafy mówiące o zwalczaniu ekstremizmu wewnątrz państwa. Na liście zabranych rzeczy znalazły się także odzież, literatura, oraz paszporty.

The Autonomist, jest to popularna aczkolwiek kontrowersyjna lokalna gazeta, wydawana przez małą grupę lokalnych, głównie bezdomnych ludzi i dystrybuowana za darmo. Grupa ta zdecydowała że pisała będzie w imieniu tych których głos jest nie słyszany, jednak tak zdecydowane stanowisko powodowało już problemy w przeszłości. Odmowa cenzurowania narastającej fali sabotażu w Bristolu, czy komentowanie policyjnych sprawozdań z kwietniowych zamieszek spowodowało wrogość policji.

Wikileaks o socjotechnice promowania GMO w Polsce

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Portal WIKILEAKS publikuje porażające materiały o promowaniu GMO przez dyplomację amerykańską w Polsce i Bułgarii. Widzimy tu dziesiątki nieoficjalnych spotkań nie tylko z biotechnologami, którzy mają grać rolę "niezależnych" ekspertów, ale także z politykami i dziennikarzem Gazety Wyborczej znanym z nieobiektywnego stosunku do problemu GMO. Materiały te stawiają pod znakiem zapytania suwerenność Polski w podejmowaniu decyzji na temat dopuszczenia GMO w naszym kraju.

Starszy doradca w zakresie biotechnologii rolniczej, Madelyn Spirnak odwiedziła Warszawę w dniach 29-30.11.2005 aby przedyskutować stanowisko rządu USA w sprawie GMO z przedstawicielami rządu polskiego, naukowcami i mediami. Spirnak była zadowolona z pozytywnego stosunku do inżynierii genetycznej niektórych pracowników ministerialnych i profesorów, jednak to pozytywne wrażenie osłabia fakt, że wiele jeszcze pracy trzeba, aby odwrócić powszechnie panujące negatywne opinie o GMO.

Jedna konkluzja była szczególnie jasna: kwestia GMO jest obecnie regulowana przez nastawienie opinii publicznej i dlatego potrzeba taktyki politycznej i socjologicznej aby wygrać z decydentami i opinią społeczną. Spirnak w pierwszej kolejności spotkała się z sześcioma naukowcami z zakresu genetyki roślin. Wszyscy ci naukowcy narzekali, że choć przed laty społeczeństwo polskie zaakceptowało GMO, dziś 70% społeczeństwa jest przeciwko GMO w rolnictwie i żywności.

Spowolnienie gospodarcze znów uderzy w najuboższych

Kraj | Gospodarka | Zwolnienia

Spowolnienie gospodarcze uderzy po kieszeni zwykłych obywateli. Ponad 200 tys. osób może stracić pracę, reszta powinna zapomnieć o podwyżkach pensji.

Jutro poznamy PKB za drugi kwartał. Ekonomiści niemal jednogłośnie twierdzą, że jego wzrost wyniesie jeszcze powyżej 4 proc., ale równie zgodnie mówią, że druga połowa roku będzie już zdecydowanie gorsza. W trzecim kwartale wzrost gospodarczy może wyhamować do 3,5 proc. A to przełoży się na wzrost bezrobocia, spadek wzrostu wynagrodzeń i zatrudnienia, a w konsekwencji na spadek konsumpcji. Tej ostatniej nie będą w stanie podtrzymać nawet kredyty, bo wciąż pozostaną drogie i trudno dostępne.

"Wyhamowanie wzrostu zamówień w przedsiębiorstwach powoduje, że sytuacja polskich firm staje się coraz trudniejsza, co widać już po lipcowym bezrobociu – wyniosło ok 12 proc. Jeżeli w szczycie prac sezonowych poziom bezrobocia praktycznie nie zmienił się, to należy się spodziewać, że w drugiej połowie tego roku i w przyszłym bezrobocie wzrośnie." – uważa Krzysztof Wołowicz, dyrektor departamentu analiz w TMS Brokers.

Wielka Brytania: Związkowcy w służbie zdrowia rozważają akcje strajkową

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika | Strajk

Brytyjskie związki zawodowe zrzeszające pielęgniarki, położne, lekarzy i innych pracowników placówek medycznych rozważają uruchomienie kampanii protestu przeciwko cięciom socjalnym, które ograniczają świadczenia emerytalne tej grupy zawodowej. Związkowcy nie wykluczają akcji strajkowej.

Propozycje rządu dotyczą podwyższenia składek emerytalnych i podwyższenia wieku emerytalnego. Rząd zamierza też złamać podpisane trzy lata temu porozumienia ze związkami zawodowymi, które i tak nakładały maksimum na część składek emerytalnych pokrywanych przez pracodawcę (14% - resztę pokrywali pracownicy). Teraz, pracownicy będą musieli pokryć jeszcze więcej. Średnia emerytura pracowników brytyjskiej służby zdrowia (NHS) wynosi 7,5 tys. funtów w przypadku mężczyzn, a w przypadku kobiet 3 tys. funtów. (The Guardian)

Izrael: Demonstracja solidarnościowa przeciwko murowi apartheidu

Świat | Dyskryminacja | Militaryzm | Protesty | Represje

27 czerwca grupa aktywistów izraelskich, palestyńskich oraz międzynarodowych demonstrowała przed wejściem do kolonii Har Gilo w miejscowości Al Walaja w proteście przeciwko decyzji Izraelskiego Sądu Najwyższego, który odrzucił prośbę mieszkańców Al Walaja o zmianę trasy muru dzielącego miejscowość. Aresztowano 4 aktywistów izraelskich.

Miasteczko Al Walaja położone jest pomiędzy Beit Jala i Jerozolimą, w pobliżu kolonii izraelskich Gilo i Har Gilo. Od 1967 roku mieszkańcy Al Walaja doświadczają ciągłego kurczenia się powierzchni miejscowości i anektowania terenu pod budowę i rozwój sąsiednich kolonii. W wyniku grabieży ziem i gruntów rolnych wielu rolników musiało wyjechać do pracy w Jerozolimie. Mur otacza miejscowość z trzech stron, pozostawiając tylko jedno wejście do wioski, kontrolowane przez żołnierzy izraelskich. W ten sposób większość mieszkańców wioski zostanie odcięta od możliwości dojazdu do pracy w Jerozolimie.

Polacy na drugim miejscu najbardziej zapracowanych narodów na świecie

Kraj | Prawa pracownika

W raporcie OECD skupiającej 34 najbardziej rozwinięte kraje Polacy zajmują drugie miejsce pod względem ilości czasu spędzonego w pracy. W ciągu tygodnia to średnio 40,7 godz. - o 10 godz. dłużej niż Holendrzy i 5 godz. więcej niż Niemcy. Polskich pracowników wyprzedzają tylko koreańscy.

Połowa spośród 1,4 tys. pracodawców skontrolowanych w 2010 r. przez PIP nie ewidencjonowała prawidłowo czasu pracy, a ponad jedna trzecia nie zapewniała koniecznych dni wolnych.

Izrael: Trwają protesty przeciw drożyźnie

Świat | Protesty | Ubóstwo

Izraelczycy znów protestowali przeciwko drożyźnie. Tym razem jednak w sobotnich marszach w paru miastach brało udział łącznie kilka tysięcy osób, a nie dziesiątki czy setki tysięcy, jak było wcześniej.

Demonstracje tradycyjnie rozpoczęły się po zachodzie słońca, kiedy kończy się szabas. W Tel Awiwie na ulice wyległo około pięciu tysięcy osób. Mniej liczne marsze odbywały się też w Jerozolimie - gdzie manifestanci skandowali: "Bibi (premier Benjamin Netanjahu) ma trzy mieszkania!" oraz "walka się jeszcze nie skończyła!" - a także w Jaffie i Tyberiadzie.

Gdańsk: Marsz pustych garnków przeszedł pod mieszkanie prezydenta miasta

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Około 200 osób wzięło udział w Marszu Pustych Garnków zorganizowanym w proteście przeciwko podwyżkom czynszów w Gdańsku. Uczestnicy marszu, któremu towarzyszyła grupa osób grających na bębnach, nieśli transparenty z napisami "Stop podwyżkom czynszów" oraz "Mieszkanie prawem, a nie towarem" i skandując te same hasła, przeszli ul. Długą i Długim Targiem. Następnie skierowali się do położonego na Dolnym Mieście domu, w którym przed kilkoma laty kupił mieszkanie prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Tutaj manifestacja zakończyła się.

Jak podkreślali działacze lokatorscy - "podwyżki są rabunkowe, bo nie mają na celu np. remontów domów, w których mieszkają miejscy lokatorzy. Władze miasta jasno mówią, że tymi podwyżkami chcą wykurzyć ludzi z zasobu komunalnego i ten zasób sprywatyzować". Podwyżki wyniosą średnio 100 procent, a w niektórych przypadkach nawet 150 procent. Zdjęcia z marszu (Gdańsk Nasze Miasto).

AlterKino.org: Czarna siła

Świat | Antyfaszyzm | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Ubóstwo | Wideo

Przez dziewięć lat szwedzcy dziennikarze podróżowali do USA, aby dokumentować rozwój ruchu czarnego separatyzmu. Materiały, jakie wówczas nakręcili są niezwykłym świadectwem czasów i fascynującą mozaiką obrazów, muzyki i intrygujących ludzkich osobowości.

"Czarna siła" na Alterkino.org

„Czarna siła” jest bodaj najpełniejszym filmowym dokumentem poświęconym rozwojowi ruchu afroamerykańskiej samoobrony. Wykorzystując pochodzące z lat 1967-1975 nagrania, wydobyte z archiwum szwedzkiej telewizji po trzydziestu latach zapomnienia, oraz współczesne wywiady z czarnymi artystami, aktywistami i naukowcami, reżyser GÖRAN HUGO OLSSON stworzył intrygujący obraz epoki. W filmie zobaczyć możemy niepublikowane wcześniej zapisy rozmów z czołowymi postaciami partii Czarnych Panter, takimi jak Bobby Seale, Huey P. Newton czy Angela Davis oraz społecznymi działaczami w rodzaju Stokely’ego Carmichaela, a gorącym rewolucyjnym nastrojom towarzyszy równie gorąca muzyka.

„To opowieść o duchowym podniesieniu społeczności, poruszające i inspirujące medium, które zabierze widza w podróż do szczególnego okresu historii (..)” – przekonują twórcy filmu – „prowokuje jednocześnie pytania o to, jak czarni Amerykanie postrzegają dziś siebie i kraj, w którym żyją”.

USA: Czy pomoc ofiarom huraganu będzie finansowana za pomocą cięć socjalnych?

Świat | Tacy są politycy

Lider większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów, Eric Cantor, oświadczył, że pomoc ofiarom huraganu Irene powinna być finansowana wyłącznie ze środków pozyskanych z cięć socjalnych. Nie znając jeszcze rozmiarów nadchodzącej katastrofy (huragan dopiero w ostatnich godzinach uderzył w wybrzeża Północnej Karoliny) - Cantor stwierdził, że wszystkie wydatki na pomoc ofiarom mają zostać później odjęte z budżetów świadczeń zdrowotnych Medicare i Medicaid.

Chile: Nastolatek zabity przez policję podczas antyrządowej demonstracji

Świat | Protesty | Represje

Lokalne media w Santiago de Chile poinformowały w czwartek o śmierci szesnastoletniego uczestnika studenckich demonstracji w wyniku rany postrzałowej, jaką odnióśł podczas szturmu na policyjną barykadę. Według świadków, śmiertelny strzał został oddany przez jednego z zaatakowanych funkcjonariuszy.

W demonstracjach, jakie towarzyszyły ogłoszonemu w Chile strajkowi generalnemu wzięło udział około 600 000 osób, z tego w samym Santiago 200 000. Do studentów, domagających się darmowej wyższej edukacji przyłączają się tysiące zwykłych mieszkańców kraju, protestujących przeciwko neoliberalnej polityce prezydenta Pinery i domagających się sprawiedliwszego podziału dochodów z eksportu zasobów naturalnych Chile.

Wielka Brytania: Władze zakazują przemarszy w Londynie

Świat | Represje

W odpowiedzi na wniosek londyńskiej policji brytyjska minister spraw wewnętrznych Teresa May wydała w piątek zakaz przemarszy ulicami pięciu dzielnic wschodniego Londynu, obowiązujący przez 30 dni. Bezpośrednim powodem do wydania zakazu był planowany na 3 września marsz neofaszystów z organizacji EDL ulicami zamieszkałej w większości przez muzułmanów dzielnicy Tower Hamlets i obawa, że doprowadzi on do wybuchu starć z antyfaszystami i mieszkańcami dzielnicy, jasne jest jednak, że delegalizacja wszystkich mobilnych zgromadzeń we wschodnim Londynie ma związek z niedawną falą zamieszek, w jakich wzięli udział mieszkańcy tej części stolicy.

New Jersey: Gubernator stanu zawetował ustawę wymierzoną przeciw odwiertom gazu łupkowego

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Gubernator stanu New Jersey, Chris Christie, zawetował ustawę przegłosowaną przez władze ustawodawcze New Jersey, która wprowadzała zakaz stosowania hydraulicznego kruszenia skały (tzw. „frackingu”). „Fracking” jest metodą uzyskiwania gazu łupkowego, polegającą na wtłoczeniu środków chemicznych głęboko pod ziemię, poniżej warstw wody gruntowej. Doświadczenia innych stanów pokazują, że powoduje to skażenie wody pitnej w sąsiedztwie odwiertów.

Stan New Jersey był pierwszym, który usiłował wprowadzić taki zakaz, choć władze stanu Nowy Jork też podjęły działania mające na celu ograniczenie stosowania tej techniki. Ustawa przeszła w Senacie stanu 33 głosami za wobec tylko jednego przeciw. Jednak gubernator powołał się na „brak wystarczających dowodów” na szkodliwość techniki „frackingu”.

Włochy: Rośnie poparcie społeczne dla cofnięcia ulg podatkowych dla kościoła

Świat | Klerykalizm | Tacy są politycy

W związku z planowanymi przez włoski rząd cięciami socjalnymi coraz głośniejsze stają się głosy, by znieść zwolnienia podatkowe, z których korzysta kościół katolicki w odniesieniu do swoich 100 tys. nieruchomości. Zwolnienia podatkowe wynoszą około 3 miliardów euro rocznie. Coraz więcej Włochów nie zgadza się na cięcia służby zdrowia, rent i emerytur i usług lokalnych, podczas gdy kościół w żadnym stopniu nie jest obciążony kosztami kryzysu kapitalizmu.

Wśród obiektów zwolnionych z podatków od nieruchomości, znajuje się 8779 szkół, 26300 budowli kościelnych i 4714 szpitali i klinik. Obecnie, przedsiębiorstwa kościelne nie są traktowane jak każde inne przedsiębiorstwa. Zwolnienia podatkowe zostały wprowadzone w 2005 r. przez rząd Silvio Berlusconiego.

Grecja: Parlament przegłosował reformy zgodne z Procesem Bolońskim oraz zniósł autonomię uczelni

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Pomimo ulicznych protestów i starć z policją w Atenach, Salonikach, Heraklionie i Patras grecki parlament przegłosował w środę pakiet reform systemu edukacji wyższej, ograniczających znacząco autonomię studentów i pracowników naukowych i znoszących wprowadzony po przywróceniu demokracji w kraju ‘azyl akadamicki’ – prawny zakaz wstępu funkcjonariuszy policji na teren uczelni wyższych.

Przygotowana przez minister edukacji Annę Diamantopoulou reforma wprowadza osoby spoza personelu naukowego do władz uniwersytetów, oraz finansowanie uczelni w oparciu o przygotowany pod dyktando przyszłych pracodawców system ocen. Studentom narzuca określone terminy na ukończenie studiów, odbiera za to gwarancję miejsca na wybranych wykładach i możliwość uczestniczenia w zarządzaniu uczelniami.